statystyki

Coraz więcej rolników bez ziemi ubezpiecza się w KRUS

autor: Bożena Wiktorowska05.11.2009, 03:00; Aktualizacja: 05.11.2009, 08:50

W ciągu pięciu lat o 80 tys. wzrosła liczba rolników, którzy mają gospodarstwa poniżej 1 ha. Rolnicy otrzymają emerytury finansowane w zdecydowanej większości z budżetu. Związki proponują weryfikację prawa do ubezpieczenia w KRUS osób kupujących grunty rolne.

reklama


reklama


Już prawie 230 tys. rolników mających gospodarstwa rolne o powierzchni nieprzekraczającej 1 ha jest ubezpieczonych w KRUS. W ciągu ostatnich pięciu lat liczba ta zwiększyła się o ponad 80 tys. KRUS tłumaczy, że z prawa do ubezpieczeń mogą skorzystać rolnicy pobierający renty strukturalne, którzy mają niewielkie gospodarstwa.

Eksperci ostrzegają, że utrzymanie obecnych zasad spowoduje dalsze rozdrobnienie gospodarstw rolnych. Co więcej, przyciąga to do KRUS osoby pragnące posiadać tam ubezpieczenie, które wcale nie są rolnikami. Wpłacają minimalne składki, a w przyszłości otrzymają emerytury finansowane prawie w całości z budżetu.

Niebezpieczne rozdrobnienie

Jeszcze w 2003 roku zaledwie 9 proc. rolników posiadało gospodarstwa rolne do 1 ha i nie podlegało obowiązkowi ubezpieczenia w KRUS. W 2008 roku takie osoby stanowiły już prawie 15 proc. ubezpieczonych.

– Osoby niespełniające warunków do podlegania obowiązkowemu ubezpieczeniu, dla których działalność rolnicza prowadzona w małym gospodarstwie stanowi stałe i jedyne źródło utrzymania, mogą ubezpieczyć się w KRUS dobrowolnie – mówi Maria Lewandowska, rzecznik prasowy KRUS.

Przypomina, że do ubezpieczenia dobrowolnego mogą także przystąpić osoby, które podlegały ubezpieczeniu w KRUS i zaprzestały prowadzenia działalności rolniczej, nie nabywając prawa do emerytury lub renty. Z takiego prawa mogą także skorzystać osoby, które okresowo pobierają rentę rolniczą z tytułu niezdolności do pracy.

Według ostatnich danych KRUS wśród prawie 230 tys. osób podlegających ubezpieczeniu społecznemu rolników, którzy posiadają gospodarstwa rolne poniżej 1 ha, są także osoby pobierające renty strukturalne. Osoby takie mogą posiadać gospodarstwa rolne o powierzchni nieprzekraczającej 0,5 ha.

– W Polsce w bardzo szybkim tempie przybywa rolników mających gospodarstwa poniżej 1 ha. Rolnicy mający prawo do rent strukturalnych zostawiają niewielką działkę sobie. Większą przekazują następcy, a ta jest sprzedawana mieszkańcom miast. Dzięki takiemu systemowi powstają nowe gospodarstwa rolne w granicach hektara – mówi prof. Katarzyna Duczkowska-Małysz z Instytutu Gospodarstwa Społecznego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Według niej sama konstrukcja rent strukturalnych zachęca do dzielenia gospodarstw. Konieczne są więc zmiany, żeby unijne pieniądze były wykorzystane na zwiększenie gospodarstw, a nie ich podział. Jednocześnie dodaje, że w przyszłości takie osoby będą mieć prawo do emerytury rolniczej.

– W Polsce ponad 0,5 mln osób ubezpieczonych w KRUS ma gospodarstwa rolne, których powierzchnia nie przekracza 2 ha. Takie osoby trudno nazwać rolnikami, gdyż nie są w stanie wyprodukować żywności nawet na własne potrzeby – dodaje prof. Katarzyna Duczkowska-Małysz.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

  • j-a(2009-11-05 23:53) Odpowiedz 11

    najwyzsza pora zlikwidowac krus a wszystkich na rownych zasadach do zus, a nie doplacac z naszych podatkow do zlodziei bez wzgledu na ilosc ziemi jaka maja,

  • wrona(2009-11-05 10:56) Odpowiedz 10

    do prawnik (13): co do kwot świadczeń z krus-u: www.krus.gov.pl/zadania-krus/swiadczenia/kwoty-swiadczen/ - więc widzisz, że to nie jest 300 zł. Czy jest to świadczenie brutto? nie wiem, ale nie sądzę, aby rolnik nosił do us pit37 tak jak emeryci zus-owscy. Składki zdrowotne też opłaca za nich państwo.

    A co do podwyżki towarów. Każdy przedsiębiorca podwyższa wartość finalnego produktu o koszty. Jak rolnik podwyższy do niebotycznych rozmiarów to będziemy żywność importować. Do momentu aż rolnik popracuje nad sowją ofertą i będzie cenowo konkurencyjny.

    Problemem nie jest wysokość składek czy świadczeń- problemem jest wg. mnie świadoma działalność organów państwa w celu konserwacji polskiego wiejskiego skansenu. A koszty funkcjonowania tego skansenu ponoszą inni obywatele. Nic z tego nie mając...

  • 300 tyś. Polaków ma na to sposób(2009-11-05 12:41) Odpowiedz 10

    Urząd Pracy odmówił mi rejestracji bo mam 2 ha V klasy gruntu (ugoru na którym nic nie rośnie bo tutejsza asfaltownia zatruła mi ziemie; ani TV Interwencja nie pomogła i dalej trują) i nadal chcę czy njie chcę jestem rolnikiem. Kazali mi się ubezpieczyć w KRUS!ja z tej ziemi nie wyżyje! ale ich to nie interesuje! ale wpadłem na pomysł! wyjechałem do holandii i pracuję tam legalnie. składki kwartalne KRUS opłacam z jednej dniówki:)w przyszłości będę miał emeryturę z holland i KRUS! to się nazywa pozytywne myślenie;)

  • marino(2009-11-05 19:59) Odpowiedz 10

    mój kolega ma 1HEKT. płaci Krus 25lat i tyle samo prowadzi działalnosc TAXI OSOBOWE to jest sprawiwdliwe ciemny RZOOOOOOO.

  • emerytka(2009-11-05 13:36) Odpowiedz 10

    przecież specjalnie jest tak wszystko robione bo ci z sejmu sami mają ziemię w małej i dużej ilości a ich najbliżsi muszą na tym skorzystać, a Pawlaka nie można odsuwać bo go widłami bambry poczęstują, Pawlak i tak będzie się trzymał girami i łapami gdzie tyle zarobi, a ustawa taka jaka jest też jest pod niego robiona

  • Anna(2010-02-06 08:16) Odpowiedz 00

    Rolnicy którzy maja dużo hektarów i prowadzą firmy nie płacą nic do KRUS bo maja ubezpieczenia w ZUS .

  • do 26(2009-11-05 19:27) Odpowiedz 00

    Żeby się zapisać do KRUS musiałbym odejść z pracy, nie pracować 3 lata (kiedyś był rok, teraz chyba trzy), kupić ziemię i dopiero mógłbym się ubezpieczyć. Niestety nie jestem taki zaradny jak ty = nie mam taty z gospodarstwem. Jakoś nie chce mi się wierzyć, że jesteś taki "pracowity" i siedziałeś tyle czasu na bezrobociu, żeby się przepisać do KRUS. Podaj proszę jakiś sensowny pomysł, aby się przepisać do KRUS, a nie piszesz takie bzdury.

  • adam(2009-11-05 20:16) Odpowiedz 00

    od zwykłych nieuprzywilejowanych ludzi ściąga się nie tylko składki emeryt-rentowe ale i podatek,ja za każdy przepracowany rok dostaję 20 zł emerytory a składkę nie mówiąc o podatku płacęw wysokości 15tys.zł.rocznie więc po 50 latach pracy uczciwej dostanę 1000 zł.emerytury jak dożyję natomiast rolnik nic nie płaci a dostaje i jeszcze też z Unii-i to sięnazywa cud kosztem uczciwie pracujących

  • mieszkający na wsi(2009-11-05 21:02) Odpowiedz 00

    Rolnicy są w pełni świadomi, że nieuczciwe są i składki i podatki i zapomogi i renty strukturalne, które pobierają - w stosunku do osób mieszkających w mieście.
    Śmieją się z tego i swoje robią, a produkowana żywność przez nich jest coraz gorsza, mówią: miastowi wszystko zeżrą.

  • jerzy(2009-11-06 18:45) Odpowiedz 00

    j
    krus 800 zł chleb 10- zł i wszystko ok.

    Pozdrawiam

  • babcia(2009-11-09 20:12) Odpowiedz 00

    Mają gospoarstwo rolne,które wydzierżawiają,mąż i dorosłe dzieci pracują za granicą,a zona zajmuje się domem a jak zachoruje jeszcze bierze chorobowe,chorobowe powinien płacić dzierzawca,powinniście te sytuacje sprawdzić a nie pieniądze brać

  • anna(2010-01-27 15:37) Odpowiedz 00

    popieram panią Agnieszkę Chłoń-Domińczak trzeba zmienić definicję "rolnika" i to jak najszybciej!!!

  • Jola(2011-08-30 20:34) Odpowiedz 00

    Mieszkam w dużym mieście.Mam 52 lata.Moja 80-letnia mama ma gospodarstwo rolne ok.0,40 ha.Dom jest przepisany na mnie.Dojeżdżam i pracuję na roli w wolne dni od pracy i w czasie urlopu.Nie płacę składek w KRUS,gdyż pracuję na etat w swoim miejscu zamieszkania.Czy mogę dostać dodatkowo emeryturę z KRUS jeśli bym zaczęła opłacać ubezpieczenie dodatkowo w KRUSIE?

  • K@sia(2010-02-22 10:14) Odpowiedz 00

    czy 0,9ha przeliczeniowego to juz gospodarstwo rolne czy tylko grunt rolny???

  • Rys 54(2010-02-24 17:00) Odpowiedz 00

    Zbadać tych, co opłacają KRUS i mieszkają w mieście i prowadząm działalnośc bo dlaczego mają opłacać ZUS 850zł jak mogąm zapładzić 500zł kwartalnie KRUS, Oni albo wydzierżawiają ziemię, albo leży odłogiem. Za sam fakt jej posiadania płacą składki i będą mieć emeryturę.

  • do 13(2009-11-05 14:42) Odpowiedz 00

    "...No właśnie, (rolnik) dostanie 300 zł na miesiąc. Zatem wpłacane składki są proporcjonalne do otrzymanych w przyszłości..."
    Co za bzdura... Dawno się tak nie uśmiałem z czyjegoś komentarza.

  • maryla rocznik 54(2009-11-05 14:21) Odpowiedz 01

    A ja im nie zazdroszczę tych małych składek. Ostatnio 1 listopada byłam na cmentarzu na wsi i widzałam te kobiety w mim wieku bardzo spracowane , zadbane ale naprawdę spracowane. Mimo że długi czas pracowałam na półtora etatu ale taka spracowana nie jestem.

  • orlleano(świadomy ze wsi)(2010-03-14 17:47) Odpowiedz 01

    Naprawde czytając te brednie plakać sie chce. Większość, z osób które sie tu wypowiadają nie mają najmniejszego pojęcia to tym jak wygląda życie na wsi> pracuje sie tam od świtu do zmierzchu(nie 8 godziny) 6-7 dzni w tygodni(nie 5). Jest to praca którą trzeba kochac, bo nikt inny nie jest w stanie tego wytrzymać. Mam 20 lat i cała rodzina liczy zę odziedzicze gospodarstwo, a ja nie wiem co robić. Bo rolnictwo przestaje być opłacalne. Ceny które widnieja na sklepowych połkach to jedynie jakiieś maksymalnie 20-40% dostają rolnicy. Reszta to zasluga pośredników. Więc zanim powiecie o dopłatach o drogiej żywnosci dowiedzcie sie jak sytuacja wygląda naprawdę.

  • z.z.(2009-11-12 17:18) Odpowiedz 01

    Podżegacze mówią że chłop małą składkę opłaca ale tak jak obecnie to nigdy nie była bo aż 3 t. żyta na kwartał to chyba w świecie nigdzie ni ma takiego wyzysku a UE obiecywano dobrobyt 3 TONY tak a co do rent to łatwo sprawdzić ilu we wsi gospodarzy tylko dają i dać nie mogą

  • DZIADEK(2009-11-05 19:05) Odpowiedz 02

    WSZYSKIM TYM ,CO WYPISUJĄ ,SPRAWDZIĆ TYCH Z MIAST PŁACĄCYCH KRUS A MIESZKAJĄCYCH W MIEŚCIE .PROPONUJĘ KUPCIE SOBIE ZIEMNIĘ I TEŻ PŁAĆCIE KRUS I NIE NARZEKAJCIE BO TO ŚWIADCZY TYLKO O WASZEJ IGNORACJI,ZAZDROŚCI ,LENISTWIE LUB NIEUDOLNOŚCI.