W praktyce może zdarzyć się, że pracodawca, złożywszy pracownikowi wypowiedzenie umowy o pracę, podejmuje decyzję o jego cofnięciu. Powstaje pytanie o dopuszczalność takiej czynności.

Przepisy kodeksu pracy nie regulują w sposób bezpośredni kwestii cofnięcia przez pracodawcę złożonego wypowiedzenia umowy o pracę. Możliwość taka przewidziana została jednak w przepisach kodeksu cywilnego dotyczących oświadczeń woli, które na mocy art. 300 kodeksu pracy znajdują w tej materii odpowiednie zastosowanie. Odwołanie przez pracodawcę wypowiedzenia umowy o pracę należy traktować jako oświadczenie woli. Zgodnie z art. 61 par. 1 kodeksu cywilnego dla przyjęcia, że oświadczenia woli zostało złożone innej osobie, właściwa jest chwila dojścia tego oświadczenia do wiadomości tej osoby. Adresatem oświadczenia woli pracodawcy o cofnięciu wypowiedzenia jest zawsze pracownik. Sąd Najwyższy wyraził pogląd, iż złożenie takiego oświadczenia innej osobie, choćby to był przedstawiciel związku zawodowego reprezentujący pracownika, jest bezskuteczne dopóty, dopóki oświadczenie to nie dotrze do pracownika w sposób umożliwiający mu zapoznanie się z jego treścią (zob. wyrok Sądu Najwyższego z 7 marca 2006 r., I PK 128/05, OSNP 2007/5-6/66).
Traktując jako oświadczenie woli również wypowiedzenie umowy o pracę, należy stwierdzić, iż odwołanie takiego oświadczenia będzie skuteczne wówczas, gdy dotrze do pracownika jednocześnie z oświadczeniem o wypowiedzeniu lub wcześniej (art. 61 par. 1 zd. 2 k.c.). Natomiast powzięcie już przez pracownika wiadomości o oświadczeniu woli pracodawcy w przedmiocie wypowiedzenia umowy o pracę skutkuje tym, że cofnięcie przez pracodawcę wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę może nastąpić tylko za zgodą pracownika.
Złożenie przez pracodawcę odrębnego oświadczenia cofającego wcześniej złożone oświadczenie woli w przedmiocie wypowiedzenia umowy o pracę dla swej skuteczności wymaga zgody pracownika, nawet pomimo wcześniejszego odwołania się pracownika od otrzymanego wypowiedzenia do sądu pracy (zob. uchwała Sądu Najwyższego z 23 października 1986 r., III PZP 62/86, OSNC 1987/10/156). Brak zgody pracownika przesądza o bezskuteczności złożonego przez pracodawcę oświadczenia woli o cofnięciu wypowiedzenia umowy pracę. W konsekwencji stosunek pracy ulega rozwiązaniu z upływem okresu wskazanego w oświadczeniu o wypowiedzeniu.
ARKADIUSZ SOBCZYK
radca prawny, Kancelaria Prawna Sobczyk i Współpracownicy w Krakowie
Arkadiusz Sobczyk, radca prawny, Kancelaria Prawna Sobczyk i Współpracownicy w Krakowie / DGP