O planowanych zmianach w edukacji kulturalnej w Polsce mówił minister kultury Bogdan Zdrojewski podczas środowej konferencji prasowej w Warszawie. Zdrojewski zwrócił uwagę, że konieczność zmian w tej sferze była najczęściej podnoszonym problemem podczas Kongresu Kultury Polskiej w Krakowie.

"Z tego też powodu przygotowujemy zespół, który będzie pracował nad zmianami" - podkreślił minister. Fonoteka Szkolna będzie zbiorem ponad 20 płyt DVD zawierających lekcje muzyki prowadzone przez znanych aktorów. Do płyt dołączony będzie podręcznik, utworzona zostanie także strona internetowa, z której szkoły będą mogły pobierać nagrania. MKiDN wyda na ten projekt 8 mln zł.

"Ważne jest, by nauka dla dzieci była przyjemnością, by nie kazano im uczyć się na pamięć np. biografii Mozarta czy Szymanowskiego, ale by dzieci uczyły się ich słuchać, odróżniać gatunki i epoki muzyczne, by ta wiedza była praktyczna (...) Zależy mi też na tym, by nauczyciele mieli swobodę w budowaniu tych lekcji, by mogli dzielić się swoimi pasjami - jeśli nauczyciel jest fanem bluesa, rocka czy jazzu, chcę, by miał warunki przekazać tę fascynację dzieciom" - tłumaczył minister.

"Chcę, aby w przyszłym roku wszyscy dyrektorzy narodowych instytucji mieli nowe kontrakty"

MKiDN otwiera także półroczne kursy pedagogiczne na uczelniach artystycznych; kursy rozpoczną się od przyszłego semestru, na razie w czterech ośrodkach: warszawskim Uniwersytecie Muzycznym, Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, ASP we Wrocławiu i ASP w Poznaniu. Kursy mają pozwolić młodym artystom zdobyć wiedzę pedagogiczną, która pozwoli im na objęcie stanowisk nauczycieli muzyki i plastyki w szkołach publicznych.

Zdrojewski zapowiedział także zmiany w innych sferach polskiej kultury. Instytut Muzyki i Tańca ma zostać powołany w 2010 roku, będzie zalążkiem dwóch odrębnych w przyszłości instytutów - Tańca i Muzyki. Zdrojewski zapowiedział również, że Instytut Adama Mickiewicza, zajmujący się promocją kultury polskiej za granicą, wkrótce ma zostać przekształcony w Instytut Kultura Polska. Zdrojewski nie uściślił jednak, kiedy dokładnie się to stanie.

Zdrojewski zamierza także od 2010 roku zatrudniać dyrektorów instytucji narodowych na zasadach kontraktów. "Chcę, aby w przyszłym roku wszyscy dyrektorzy narodowych instytucji mieli nowe kontrakty. Będą one zawierane na okres trzyletni - jeśli będzie to pierwszy kontrakt, pięcioletni - jeśli będzie to kontrakt odnowiony i siedmioletni - najczęściej stosowany będzie w przypadku dyrektorów placówek muzealnych" - tłumaczył.

"Polska znajduje się na pierwszym miejscu w Europie, jeśli chodzi o absorpcję środków europejskich"

Zdrojewski podkreślił, że zawieranie kontraktów będzie się oczywiście wiązało z "wymianą" niektórych szefów instytucji narodowych. "Jeśli rozmowy o warunkach kontraktu nie będą satysfakcjonujące, czasem trzeba będzie się rozstać" - przyznał. Zdrojewski powiedział, że jest już po jednej, owocnej rozmowie i po, kilku, które "nie rokują dobrze". "Na pewno pięcioletni kontrakt podpisany zostanie w Janem Englertem, dyrektorem Teatru Narodowego" - mówił Zdrojewski.

Podczas środowej konferencji Zdrojewski podsumował również dwa lata pełnionej przez siebie funkcji szefa resortu kultury. Za sukces ministerstwa uznał m.in. efektywne wykorzystywanie środków europejskich przez polskie instytucje kultury. "Polska znajduje się na pierwszym miejscu w Europie, jeśli chodzi o absorpcję środków europejskich. Oznacza to, że polscy dyrektorzy instytucji artystycznych są absolutnymi liderami wykorzystywania środków europejskich w tym regionie" - mówił Zdrojewski. Do swoich sukcesów zaliczył również zakończenie wielu inwestycji, np. Arkad Kubickiego w Warszawie oraz udaną realizację inwestycji przygotowywanych na rok 2010 w związku z rokiem chopinowskim.