Bezpośredni przełożony będzie wydawał opinię służbową o żołnierzu służby stałej i kontraktowej. Ten ostatni, jeśli uzyska bardzo dobrą ocenę, może starać się o pozostanie na stałe w wojsku.
Od stycznia 2010 r. w skład armii zawodowej będą wchodzić żołnierze służby stałej i kontraktowej. Każdy z nich będzie podlegał opiniowaniu służbowemu przez bezpośredniego przełożonego. Szczegółowy tryb i warunki przeprowadzenia oceny zostały określone w projekcie rozporządzenia ministra obrony narodowej w sprawie opiniowania żołnierzy zawodowych. Projekt ten został właśnie przesłany do konsultacji.
Zgodnie z projektem, żołnierz zawodowy służby stałej będzie oceniany na sześć miesięcy przed dniem upływu kadencji na stanowisku służbowym, a żołnierz zawodowy w służbie kontraktowej – pół roku przed zakończeniem trwającego kontraktu. Jeśli zechce on na stałe związać się z wojskiem, będzie musiał wystąpić z wnioskiem do dowódcy o możliwość podpisania umowy na służbę stałą. Do przejścia do służby stałej żołnierz musi posiadać bardzo dobrą ocenę w ostatniej opinii służbowej (w skali od 2 do 5).
W trakcie opiniowania żołnierzy bezpośredni przełożony będzie oceniał m.in. wywiązywanie się z obowiązków służbowych, umiejętność współpracy, odporność psychiczną, efektywność rozumowania czy wygląd zewnętrzny i prezencję. Żołnierz będzie mógł odwoływać się od opini przełożonego.