Mimo, że coraz więcej osób niepełnosprawnych podejmuje naukę na uczelniach wyższych, nadal są gorzej wykształceni niż reszta społeczeństwa - wynika z rządowej informacji na temat realizacji Karty Osób Niepełnosprawnych w roku 2008. W roku ubiegłym przybyło zatrudnionych osób niepełnosprawnych, a także warsztatów terapii zajęciowej.

W sprawozdaniu zaznaczono, że w roku 2008 aż 68 proc. osób niepełnosprawnych w wieku 15. lat i więcej nie miało wykształcenia średniego, a jedynie 6 proc. posiadało wykształcenie wyższe. "Co prawda, relacja ta z roku na rok ulega poprawie, jednak wciąż widoczna jest w tym względzie różnica w stosunku do osób sprawnych" - napisano. Wykształcenie wyższe ma 16,5 proc. osób sprawnych.

Autorzy sprawozdania podkreślają, że osoby niepełnosprawne mają trudności w zdobyciu lub uzupełnieniu wykształcenia nie tylko na poziomie wyższym, ale także średnim, a nawet podstawowym. Zaś niskie wykształcenie lub jego brak zmniejsza szanse osób niepełnosprawnych na rynku pracy, a tym samym szanse na godne życie.

"Obecnie mamy do czynienia z postrzeganiem niepełnosprawnych albo w kontekście użalania się nad nimi, albo postrzegania ich, jako herosów" - powiedział PAP kierownik biura ds. niepełnosprawnych na Uniwersytecie Jagiellońskim Ireneusz Białek. Na Uniwersytecie prowadzone będą szkolenia dla nauczycieli akademickich, dotyczące niepełnosprawności. Podobne szkolenia mają być organizowane także na innych uczelniach.

"Chcemy wspierać studentów niepełnosprawnych, a także likwidować stereotypy dotyczące osób niepełnosprawnych" - powiedział Białek. Zaznaczył, że w ostatnich latach liczba studiujących osób niepełnosprawnych wzrasta. Dotyczy to zwłaszcza niewidomych.

Według danych z listopada 2008 r. studiowało ponad 25 tys. osób niepełnosprawnych (co stanowiło 1,3 proc. ogółu studentów). Nieco ponad 13 tys. z nich studiowało na studiach stacjonarnych i 12 tys. na studiach zaocznych i wieczorowych. W roku 2006 studiowało niespełna 20 tys. niepełnosprawnych.

Sprawozdanie zwraca też uwagę na wzrost liczby osób niepełnosprawnych, aktywnych zawodowo

W 2008 roku aktywnych było blisko 24 proc. osób w tzw. wieku produkcyjnym. W najtrudniejszej sytuacji - jak napisano - znajdują się osoby niepełnosprawne mieszkające na wsi, niezwiązane z gospodarstwem rolnym. Rolnictwo daje zatrudnienie wielu osobom niepełnosprawnym, zwłaszcza starszym i słabo wykształconym.



Wśród osób niepełnosprawnych, zdecydowanie częściej pracują mężczyźni niż kobiety. W 2008 r. wskaźnik zatrudnienia mężczyzn w wieku produkcyjnym wynosił blisko 23 proc., a kobiet - niespełna - 18 proc. Sprawozdanie zwraca uwagę, że chociaż nadal dominuje zatrudnienie niepełnosprawnych w zakładach pracy chronionej (w 2008 roku było to około 180 tys. osób) to wzrasta zatrudnienie na otwartym rynku pracy (około 40 proc.).

W urzędach pracy jako bezrobotne zarejestrowanych było 73 tys. niepełnosprawnych

Niepełnosprawni utrzymują się głównie: z renty z tytułu niezdolności do pracy (45,2 proc.), emerytury (32,6 proc.), a dopiero w następnej kolejności z pracy (8,7 proc., w tym praca najemna 7,0 proc.).

Ze sprawozdania wynika, że w 2008 roku przybyło dziewięć nowych warsztatów terapii zajęciowej - było ich łącznie 652. Korzystało z nich ponad 22 tys. osób.

PFRON przekazał w roku ubiegłym na dofinansowanie do zatrudnienia niepełnosprawnych blisko 1,6 mld zł; w tym 1,4 mld na dofinansowanie do zatrudnienia pracowników w zakładach pracy chronionej i około 200 mln na otwartym rynku pracy. Ponadto refundowano także składki na ubezpieczenia społeczne niepełnosprawnych.