Sejm uprościł procedury zatrudniania pracowników tymczasowych, nowelizując w piątek ustawę w tej sprawie.

Za przyjęciem noweli głosowało 281 posłów, 37 było przeciw, 105 wstrzymało się od głosu.

Posłowie odrzucili wniosek mniejszości, w którym proponowano wydłużenie - z 12 do 18 miesięcy w ciągu trzech lat - terminu, na jaki można zatrudniać tymczasowego pracownika u jednego pracodawcy.

Zmiany w ustawie umożliwią zatrudnianie pracowników tymczasowych u pracodawców, u których wystąpiły zwolnienia grupowe, szczególnie w działach, w których nie było takich zwolnień, a gdzie jest zapotrzebowanie na pracowników tymczasowych.

Nowela wprowadza również obowiązek wystawiania pracownikowi tymczasowemu świadectwa pracy raz w roku kalendarzowym, uwzględniając wszystkie okresy zatrudnienia w danym roku. Zlikwiduje to konieczność wystawiania świadectwa pracy przez agencję pracy tymczasowej za każdym razem rozwiązania bądź wygaśnięcia stosunku pracy.

Nowela wyeliminuje także konieczność wielokrotnego powtarzania przez pracownika tymczasowego szkoleń z zakresu bhp i wstępnych badań lekarskich, jeżeli przerwa między jednym zatrudnieniem a następnym z tą samą agencją nie będzie trwała dłużej niż 30 dni.