Osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą obowiązkowo podlegać ubezpieczeniu chorobowemu. Prawo do świadczeń zyskają wtedy po 30 dniach ubezpieczenia.
Osoby prowadzące działalność gospodarczą będą musiały wpłacać do ZUS składki chorobowe, jeśli podlegają obowiązkowo ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu. Propozycja objęcia ich obowiązkowym ubezpieczeniem jest zawarta w projekcie nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych autorstwa PiS.
Maksymalna kwota, od której właściciele małych firm mieliby płacić składkę chorobową, odpowiada 2,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim kwartale. Nabywaliby oni prawo do świadczeń z ubezpieczenia chorobowego po 30 dniach nieprzerwanego ubezpieczenia.
Obecnie osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą mogą dobrowolnie opłacać składkę chorobową. Dzięki ich opłacaniu mają prawo m.in. do zasiłku chorobowego, macierzyńskiego, opiekuńczego i świadczenia rehabilitacyjnego. Dobrowolnemu ubezpieczeniu podlegają też m.in. osoby wykonujące pracę nakładczą na podstawie umowy agencyjnej, zlecenia, a także duchowni.
Przedsiębiorcy uzyskują prawo do świadczeń po 180 dniach nieprzerwanego ubezpieczenia, czyli po opłaceniu sześciu składek. Jednak zgodnie z art. 14 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2007 r. nr 11, poz. 74 z późn. zm.) dobrowolne ubezpieczenie chorobowe ustaje od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego, za który nie opłacono w terminie składki.