statystyki

Dla kogo świadczenie przedemerytalne po utracie pracy

Marek Opolski20.10.2009, 03:00; Aktualizacja: 20.10.2009, 09:01
  • Wyślij
  • Drukuj

Osoby, które zostały zwolnione z pracy z przyczyn leżących po stronie pracodawcy, mogą ubiegać się o przyznanie świadczenia przedemerytalnego. Najpierw muszą jednak zarejestrować się w powiatowym urzędzie pracy i przynajmniej przez sześć miesięcy pobierać zasiłek dla bezrobotnych.



O świadczenie przedemerytalne może wystąpić osoba, która została zwolniona z pracy, a nie spełnia warunków do otrzymania emerytury. Rozwiązanie stosunku pracy musi przy tym nastąpić z powodu szczególnych okoliczności określonych w ustawie o świadczeniach przedemerytalnych. Świadczenie przedemerytalne wynosi obecnie 804,02 zł.

Upadłość lub likwidacja

Świadczenie przedemerytalne może uzyskać osoba zwolniona z pracy z powodu likwidacji lub niewypłacalności pracodawcy w rozumieniu przepisów ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy. Zgodnie z przepisami tej ustawy niewypłacalność pracodawcy, a tym samym możliwość nabycia przez zwolnionego pracownika prawa do świadczenia przedemerytalnego, występuje m.in. wówczas, gdy na podstawie przepisów prawa upadłościowego i naprawczego sąd upadłościowy wydał postanowienie m.in. o:

● ogłoszeniu upadłości pracodawcy obejmującej likwidację majątku dłużnika,

● ogłoszeniu upadłości pracodawcy z możliwością zawarcia układu.

Osoby, które zostały zwolnione z pracy z powodu likwidacji lub niewypłacalności pracodawcy, mogą nabyć prawo do świadczenia przedemerytalnego, jeśli do dnia rozwiązania stosunku pracy z tych przyczyn ukończyły co najmniej 56 lat (kobieta) lub 61 lat (mężczyzna) oraz udowodniły okres uprawniający do emerytury w wymiarze co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn. W przypadku posiadania do 31 grudnia roku poprzedzającego rozwiązanie stosunku pracy znacznie dłuższego stażu ubezpieczeniowego (co najmniej 34 lat dla kobiet, a 39 lat dla mężczyzn) świadczenie przedemerytalne może być przyznane bez względu na osiągnięty wiek. W obu przypadkach konieczne jest jednak pozostawanie w zatrudnieniu przez okres co najmniej 6 miesięcy u pracodawcy, który następnie uległ likwidacji lub stał się niewypłacalny. Do tego okresu wliczane są również okresy pobierania świadczeń w razie choroby i macierzyństwa.

To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Po likwidacji firmy świadczenie z ZUS.




Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Komentarze: 67

  • 1: Co za idiotyzm, by po zwolnieniu przebywać przez z IP: 213.172.175.* (2009-10-20 07:16)

    pół roku na bezrobotnym???!!!
    Dlaczego bezposrednio po zwolnieniu nie można ubiegać się o świadczenie przedemerytalne??? O co tu chodzi?
    To sztucznie napędzana statystyka i bezzasadne powiększanie liczby bezrobotnych.
    Ciekawe, że wśród naszych defcydentów nie znalazł się jeszcze nikt tak mądry by ten idiotyczny bubel znieść.

  • 2: mmm z IP: 83.31.102.* (2009-10-20 07:32)

    Kobieta mająca 30 letni staż pracy w wieku 55 lat jest na emeryturze i nadal często pracuje. Obecnie kobieta zwalniana z zakładu pracy ze stażem 34 lata musi przejść 6 miesięcy przez dziadowski zasiłek i przejść na dziadowskie świadczenie. Ludzie to jest dyskryminacja.Należy walczyć w sądach o swoje prawa.

  • 3: emerytka 2014r. z IP: 79.190.58.* (2009-10-20 08:02)

    Brawo komentarze 1 i 2 to są naprawdę idiotyzmy, które występują w naszym kraju. Dla jednych przywileje, dla innych dodatkowe 5 lat przymusowej pracy i eksperymentalna emerytura dla kobiet po osiągnięciu 60 lat. Stałyśmy kiedyś w kolejkach po zakupy otrzymywane na kartki. Rodziłyśmy dzieci w stanie wojennym. Pracowałyśmy i pracujemy dalej. A teraz za karę mamy pracować jeszcze przymusowo 5 lat. Widocznie jesteśmy rocznikami dzięki którym Polska istnieje. Ciekawe co będzie z naszym krajem jak my kiedyś pomrzemy. Czy nastąpi kataklizm bo nie będzie miał kto pracować ? TO WSZYSTKO SPRAWIA WRAŻENIE , ŻE SPRAWIEDLIWOŚCI TO NIGDY NIE BĘDZIE. EMERYTURY POWINNY BYĆ UZALEŻNIONE JEDYNIE OD ILOŚCI LAT ODPROWADZANYCH SKŁADEK. CZEKAMY NA SPRAWIEDLIWOŚĆ bo na cuda ekipy Premiera Tuska jest już za późno !

  • 4: ???? z IP: 83.29.150.* (2009-10-20 08:06)

    po 43 latach pracy mamy się upokarzać i co miesiąc meldować się w UP jako bezrobotny i traktowanie z tymi co nieraz pracują dorywczo i krótko.Jak to boli uczciwych ludzi.Ciekawe co by było jakby obecnych z Rządu to spotkało?I to za jaką jałmużn

  • 5: nnnn z IP: 83.31.102.* (2009-10-20 08:40)

    Poniżej wszelkich norm etycznych i moralnych, aby kobieta po 34 latach pracy stawiała się w UP po zasiłek 602 zł, a później 802 , ale to brutto zapomogi z zus. 34 lata pracy przy poborach 2000 brutto to daje skladki emerytalnej z waloryzacją 350000 tysięcy złotych i dzielone przez 240 miesięcy tj, 1450 zł emerytury. Więc czemu mamy czekać kilka lat na emeryturę. Pewnie po to , że nie każdy dożyje i jego składki zjedzą emeryci pracujący 15 lub 20 lat, a może rolnicy, ktorych składka płacona przez 30 lat daje tylko 200 zł emerytury.Tak być dłużej nie może.

  • 6: MK z IP: 85.198.220.* (2009-10-20 09:44)

    Trudno znaleść uzasadnienie funkcjonowania nowego systemu emerytalnego
    który budzi wątpliwośći ,z punktu widzenia sprawiedliwego dostępu do zabezpieczeń społecznych. Z ekonomicznego punktu widzenia ,jeśli ktoś przepracował 40-45-lat -to aktywizacja jest mu zbędna ! Tylko TK może uznać że tkwimy w absurdzie prawa !

  • 7: cd z IP: 85.198.220.* (2009-10-20 10:09)

    Zaprzeczeniem reformy emerytalnej jest zaśiłek przedemerytalny !!!
    Osoby najdłużej aktywnie zawodowo ,zepchnięte na margines społeczeństwa !

  • 8: KOKTAIL MOŁOTOWA z IP: 83.19.199.* (2009-10-20 10:15)

    BRAK MI JUŻ SIŁY DO WOŁANIA O SPRAWIEDLIWOŚĆ. JEST TO WOŁANIE NA PUSZCZY. RZĄD MA W DUPIE SPRAWIEDLIWOŚĆ I POLAKÓW.

  • 9: tez obywatel z IP: 93.145.184.* (2009-10-20 10:57)

    POPIERAM 6 7 DLA LUDZI ZE STAZEM 40 - 45 LAT PRACY EMERYTURY A NIE SWIADCZENIA PRZEDEMERYTALNE . WSZYSCY KTORZY MAJA PRZEPRACOWANE 40 -45 POWINNI SKLADAC WNIOSKI O EMERYTURE NIECH TE SPRAWE ROZPATRZY TK..W ZADNYM PANSTWIE UE NIE PRACUJWE SIE BEZ OGRANICZEN . 40 LAT BEZ WZGLEDU NA WIEK TO EMERYTURA.DO 31.12.2008 WYSTARCZYLO 6O LAT + 35 OD 1.O1.2009 NIE WYSTARCZA 60 L +45 skandal !! skladajcie wnioski o emeryture.

  • 10: Mila z IP: 81.6.136.* (2009-10-20 13:30)

    A w przypadku gdy pracodawca w ramach ograniczenia kosztów zwolni
    pracownika ze stażem 35 lat- zasiłek dla bezrobotnych przez pół roku bez prawa do świadczenia przedemerytalnego.Tylko się pochlastać.