statystyki

Renta strukturalna wyniesie 1013 zł

autor: Bożena Wiktorowska16.10.2009, 03:00; Aktualizacja: 16.10.2009, 08:41

Ponad 2,5 mld euro będzie kosztować wypłata rent strukturalnych do końca 2014 roku. Dzięki zwiększeniu kwoty unijnej pomocy prawo do takich świadczeń będzie mieć ponad 21 tys. rolników.

Reklama


Reklama


– Komisja Europejska zgodziła się na zwiększenie środków na renty strukturalne, gdyż w Polsce konieczna jest szybka poprawa struktury gospodarstw rolnych. Najlepszym sposobem jest przekazywanie małych gospodarstw na powiększenie już istniejących – mówi Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Po zwiększeniu z 2,2 do 2,55 mld euro budżetu na wypłaty rent strukturalnych wnioski o przyznanie nowych świadczeń dodatkowo będzie mogło złożyć około 6 tys. rolników. Tym samym do końca 2014 roku takie świadczenia będzie otrzymywać 20,4 tys. osób.

W związku z tym Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotowało projekt nowelizacji rozporządzenia z 19 czerwca 2007 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania renty strukturalnej (Dz.U. nr 109, poz. 750 z późn. zm.). Zgodnie z nim rolnik będzie mógł przekazać swoje gospodarstwo rolne m.in. następcy, który dopiero rozpoczyna prowadzenie działalności gospodarczej oraz korzysta z programu Ułatwianie Startu Młodym Rolnikom. Jednak przejmujący gospodarstwo nie może mieć więcej niż 40 lat i dodatkowo w ciągu trzech lat musi uzupełnić wykształcenie rolnicze. Wprowadzono także warunek, że w przypadku przekazania gospodarstwa rolnego o powierzchni większej niż 10 ha, nowo powstałe musi być większe o 10 proc. od tego przejętego. Dodatkowo osoba je przejmująca musi zobowiązać się do prowadzenia działalności rolniczej przez co najmniej pięć lat.

Projekt nowelizacji rozporządzenia zmienia także zasady wypłat rent strukturalnych. Do tej pory ich wysokość była ustalana w zależności od wysokości świadczeń emerytalnych, co umożliwiało ich waloryzację.

– Teraz to się zmieni. Wysokość nowej renty będzie stała. Osoba otrzymująca takie świadczenie otrzyma 1013 zł miesięcznie. Nie jest to dużo, ale w innym przypadku byłyby problemy z wypłatą takich świadczeń – wyjaśnia Wiktor Szmulewicz.

Dodatkowo wysokość renty może zostać zwiększona o 676 zł, jeśli przekazane gospodarstwo rolne było jedynym źródłem utrzymania obojga małżonków. W przypadku powierzenia gospodarstwa o powierzchni powyżej 10 ha osobie poniżej 40 roku życia, rolnik dodatkowo otrzyma dodatek w wysokości 102 zł miesięcznie.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

  • rolnik(2014-01-24 13:33) Odpowiedz 00

    praca w gospodarstwie jest bardzo cięzka piszę z własnego doświadczenia mając 51 lat mam chory kręgosłup; bolą mnie nogi mam kłopoty z sercem i jak tu pracować do sześćdziesięciu pięciu lat jeśli od dziecka tak ciężko się pracuje młodzi uciekają do miast bo wiedzom jak wygląda praca na wsi ciągle nerwy stres ze sprzedażą jest też różnie jak się więcej urodzi to każdy nam robi łaskę że kupi od nas towar i jesze za jaką cene o wieś każdy powinien dbać przecież produkujemy żywność;młodych trzeba zachęcać do pracy w gospodarstwach pomagać im więcej a starsi niech odchodzą na wcześniejsze emerytury należy się za tą ciężką prace; i nieraz w jakich warunkach siępracuje

  • ALA(2009-10-16 13:01) Odpowiedz 00

    Walcz o emeryturę wybierz- BLOGSUBIEKTYWNY

  • ZOJA(2009-11-30 11:00) Odpowiedz 00

    ZOJA mam 53 lata na ,a na gopodarstwie mam przepracowane 33 lata ciężkiej pracy na początku maszyn jeszcze nie było ciągnik i podstawowe maszyny i niech mi nikt nie mówi że nie należy mi się renta strukturalna za 2 lata a co chodzi o reformę KRUSU to niech płacą więcej ci co mają powyżej 50 ha i też nie tak dużo ponieważ zysku z gospodarstwa jako takiego to ni ma prawie wcale firmy związane z rolnictwem to oni muszą miec ale my za naszą ciężką pracę otrzymujemy tyle że tylko płakac pozostało jak dostanę rentę to uciekam jak najdalej od rolnictwa i proszę nie wciskac kitu że nam się ni należy mam 53 lata a nigdy w swoim życiu nie byłam na wczasach bo niemożna było bo zawsze coś się chowa jakąś zwierzynę nie ma co nam zazdrościc bo nasze życie to ciężki kawałek chleba.

  • 35 lat/pechowy rocznik/54(2009-10-18 18:39) Odpowiedz 00

    To nie tak jak pisze 16
    ustawę emerytalną można zmienić tylko trzeba chcieć.Powinno się wziąść pod uwagę ludzi ,którzy mają wystarczający staż pracy odprowadzali składki na ZUS.Nie możę tak być ,i nie powinno tak być ,że ludzi o długim staży potraktowano w ten sposób.Skoro tak i każe się tym ludziom pracować do śmierci a nie zapisali się do OFE to rząd na czele z Tuskiem i panią Fedak oraz władze ZUS powinne oddać tym ludziom co przez 35/40 lat nam zabierano,ponieważ naszych składek nikt nie może dziedziczyć.
    Powinno tak być nie zapisałeś się do OFE masz 35/40 lat pracy-pomostówka.
    Nie może też tak być ,że Ci co powinni mieć emeryturę muszą pracować a ich dzieci już siedzą na pomostówkach.No bo niektóre grupy zawodowe odchodzą po 15,20,25 latach pracy a nam się mówi ,że wciąż za mało.
    Ale mamy czasy.

  • 1954(2009-10-18 15:41) Odpowiedz 00

    post 14 15 - wszystkie partie ale to dokladnie wszystkie sa zgodne z nowa ustawa emerytalna .Nie bylo jednak odwaznej parti aby wprowadzila ja w zycie. ZROBIL TO RZAD TUSKA I W TEJ CHWILI NIKT JUZ JEJ NIE ZMIENI .nawet jezeli zmieni sie rzad ustawa pozostanie .beda nastepowac zmiany w przepisach ale wciaz na niekorzysc pracujacych ludzi.Ostatnie wypowiedzi ekspertow - aby wyjsc z kryzysu nalezy jaknajszybciej podwyzszyc wiek emerytalny

  • ponad 36 lat pracy(2009-10-17 20:50) Odpowiedz 00

    Co nie wiecie kto zabrał emerytury pomostowe sumiennym ludziom ,którzy przepracowali ponad 35/40 lat w RP i PRL no jak to kto ,nasz najmądrzejszy pan Premier Tusk i jego ugrupowanie PO.Nam się nie należy bo musimy pracować do śmierci.Innym tak!!!My za mało lat mamy pracy no bo co tam jakieś 35/40 lat
    Głosujcie dalej na PO i Tuska ,to zobaczycie co dalej będzie,sodoma i gomora!!!
    Tylko PIS i jeszcze raz PIS

  • ponad 36 lat pracy(2009-10-17 20:46) Odpowiedz 00

    Co nie wiecie kto zabrał emerytury pomostowe sumiennym ludziom ,którzy przepracowali ponad 35/40 lat w RP i PRL no jak to kto ,nasz najmądrzejszy pan Premier Tusk ze swoją świtą a przede wszystkim z panią Fedak i Chłoń Domińczak a posłowie tylko /co prawda nie wszyscy/ przyklasnęli poza PIS.
    To co z nami zrobili to woła o pomstę do nieba!!!
    I co pani Fedak tą nową ustawę wprowadziła pani stopniowo???Pytam dla kogo???/Kłamstwo z pani ust bije,kłamstwo!!!
    Głosujcie dalej na PO i Tuska ,to zobaczycie co dalej będzie,sodoma i gomora!!!
    Tylko PIS i jeszcze raz PIS

  • ir(2009-10-17 00:00) Odpowiedz 00

    a kiedy wzrosną renty inwalidzkie aby nie było korupcij ze daje lapowke aby dostac 1 lub 2 grupe bo moze dostac pierwszenstwo u pracodawcy ktory jeszcze dostaje dotacje 130 proc za takiego Przeciez nie kazdy ma taką godnosc nawet gdy proponują ze wiecej grosza na takich grupach bo jeszcze niema wieku Ale nie wszyscy tak myslą Normalny rencista prosi aby ktos sie zlitowal i podwyzszyl nam renty bo po 20 latach pracy kiedy nie moze dopracowac ze wzgledu na zdrowie to chyba malo te 500 zl Emaeryt placze ze po 40 latach albo i wiecej ma tylko 1200 ale niech sie cieszy ze mogl tyle pracowac a jest roznica 1200 na osobe a 500

  • Mir_J64(2009-10-16 14:37) Odpowiedz 00

    Do 3.ED KRETYNIE na stronach KRUS pisze wyraźnie minimalny okres opłacania składek to 120 kwartałów, więc policz sobie ile to lat. 10 lat to zaledwie 40 kw. a gdzie reszta?. Tak się zastanawiam jak ktoś taki jak ty potrafi obsługiwać komputer. I na przyszłość przestań już chlać ten denaturat.

  • Sprawiedliwość dla wszystkich !!!(2009-10-16 06:10) Odpowiedz 00

    Dlaczego w dalszym ciągu nie ma reformy KRUS ,czy stać nasz na takie wydatki co roku w granicach 16,5 mld złotych teraz dochodzą renty strukturalne i 21 tysięcy rolników może skorzystać z tej renty i pobierając co miesiąc 1013 złotych .
    W dalszym ciągu przechodzą na emerytury osoby bardzo młode po 15,20 ,25,30 latach pracy a do pracy zaciągnięto ludzi starych , schorowanych którzy mają kobiety staż powyżej 35 lat pracy i mężczyźni staż pracy powyżej 40 lat pracy . A miało być sprawiedliwie i uczciwie w naszym Państwie .

  • córka rolnika mieszkająca w mieście(2009-10-16 08:05) Odpowiedz 00

    Znowu "biedny" rolnik górą.

    Ta nieuczciwość, to podłość i chamstwo...

  • ed(2009-10-16 07:36) Odpowiedz 00

    wystarczy mieć 10 lat pracy na roli i renta he he to jest sprawiedliwość a drugi po 40 latach pracy na zasiłek

  • tez obywatel(2009-10-16 10:47) Odpowiedz 00

    DO MAZURA- TA NIESPRAWIEDLIWOSC WYNIKA Z TEGO ZE RZAD W BARDZO PROSTY SPOSOB PODZILIL NAROD NA GRUPY DO 1948 I PO 1948 NIE BIORAC POD UWAGE STAZU PRACY. W TEN SPOSOB ZOSTALI SKRZYWDZENI LUDZIE Z NAJDLUZSZYM STAZEM PRACY DZIS KOBIETY 40 LAT PRACY , MEZCZYZNI 45 LAT PRACY BEZ PRAWA DO EMERYTURY, .Bardzo duzo mezczyzn z rocznika 1949 juz od kilku lat przebywa na swiadczeniach przedemerytalnych w oczekiwaniu na emeryture. PRZEDEWSZYSTKIM BRAK MOZLIWOSCI PRZEJSCIA NA EMERYTURE PO 40 LATACH PRACY. We wszystkich krajach UE TAKA METODE SIE STOSUJE. TEGO POWINNISMY SIE DOMAGAC. KOBIETY I MEZCZYZNI ZE STAZEM 40 LAT POWINNI SKLADAC WNIOSKI O EMERYTURE I DOCHODZIC SWOICH PRAW. USTAWA NIE OKRESLA JAKA JEST MAKSYMALNA GRANICA LAT PRACY .w innym przpadku bedziemy pracowac kobieta 45 lat mezczyzna 50

  • wyborca(2009-10-16 09:39) Odpowiedz 00

    TUSK STOSUJE STALINOWSKĄ ZASADĘ- SKŁÓCIĆ LUDZI MIĘDZY SOBĄ- NIE ROBI NIC, TYLKO DEMONTUJE PAŃSTWO POLSKIE I NAPUSZCZA LUDZI NA SIEBIE- WSPIERA AGENTURĘ I KOLESIÓW, A WINĘ ZA WSZYSTKO ZŁO PRZERZUCA NA PIS I PREZYDENTA- CYNICZNA MAFIJNA I STALINOWSKA ZASADA !!! LUDZIE NIE DAJCIE SIĘ NABIERAĆ- TUSK I PAWLAK PÓJDĄ POD TRYBUNAŁ STANU !!!

  • grzegorz t(2009-10-16 09:25) Odpowiedz 00

    do ala55; Kaczyński zawetował nową ustawę o emeryturach pomostowych, tylko większość w parlamencie przegłosowała na emerytury pomostowe.a te bagno jak określasz ciągnęło się od 1998 r wiec żeby być uczciwym to od Buzka, potem był belka , Kaczyński a skończywszy teraz na Tusku wszyscy są winni tej sytuacji, problem nie jest tym ze Tusk rządzi bo dzisiaj jest premierem a jutro go nie będzie, większym problemem jest kto by się nadał na premiera w przyszłości. pozdrawiam życzę przyjemnego dnia.

  • ala55(2009-10-16 08:25) Odpowiedz 00

    do 2, obudź się, kiedy Kaczyński wetował likwidację pomostówek? Nawet nie było takiego pomysłu. To bagno z emeryturami zawdzięczamy Buzkowi i Tuskowi.

  • bibuła(2009-10-16 17:09) Odpowiedz 00

    Do Mir_J64

    Kretyn, to jesteś Ty, trójka ma rację wystarczy 10 lat opłacania składek i mieć 55 lat.
    Widać, że pijesz denaturat i czuć, śmierdzi Twoja głupota na km.

  • mlody(2009-10-16 07:36) Odpowiedz 00

    Podziękuj PiS i Kaczyńskiemu, że wetuje np. likwidacje pomostówek czy zapowiada weto wobec reformy KRUS,mundurówek. Z tym prezydentem nic się nie zrobi, do wyborów pozostał rok więc wyrzymamy

  • Mazur(2009-10-16 08:22) Odpowiedz 00

    Do młodego czytaj co może cię spotkać urodzony w dniu 31 grudnia 1948 r 35 lat stażu pracy emerytura od 1 stycznia 2009 roku ,natomiast jego brat bliźniak urodzony o kilka minut później ale już 1 stycznia 1949 roku który wcześniej zaczął pracę posiadający 40 letni stażu pracy na koniec roku 2008 nie ma możliwości przejść na emeryturę dołożono mu jeszcze kolejne 5 lat pracy emerytura w 2014 roku . Nie zazdroszczę rolnikom i młodym emerytom ale dlaczego taka niesprawiedliwość dotknęła ludzi że stażem powyżej 40lat pracy , Panie dr. Kochanowski czy wszystko jest zgodne z naszą Konstytucja .

  • rys(2011-09-04 09:56) Odpowiedz 00

    placcie dalej skladki na zwiazki zawodowe do czego one potrzebne chyba tylko w gornictwie oni umia walczyc o swoje