statystyki

Pielęgniarki środowiskowe znikną z domów pacjentów

autor: Dominika Sikora16.10.2009, 03:00; Aktualizacja: 16.10.2009, 17:44

Od 2010 roku świadczenia udzielane przez pielęgniarki środowiskowe w domach chorych nie będą odrębnie kontraktowane.

Reklama


Reklama


Na Podkarpaciu świadczeniodawcy podstawowej opieki zdrowotnej, którzy wykonywali świadczenia z zakresu domowej opieki pielęgniarskiej (tzw. pielęgniarki środowiskowe), nie podpiszą umów z NFZ na 2010 rok.

– Zgodnie z nowymi przepisami nie podpisujemy nowych kontraktów na 2010 rok z tymi świadczeniodawcami, których umowy wygasają wraz z końcem tego roku – mówi Marek Jakubowicz, rzecznik podkarpackiego NFZ.

To oznacza, że tylko w tym regionie Fundusz nie zawrze nowych umów z 659 pielęgniarkami środowiskowymi, które opiekowały się ponad 4 tys. pacjentów obłożnie chorych.

– Nasza umowa wygasa wraz z końcem tego roku. Zadania pielęgniarek środowiskowych, które opiekują się obłożnie chorymi w ich domach, mają przejąć pielęgniarki długoterminowe – mówi Teresa Witusiak, kierownik NZOZ Centrum Domowej Opieki Pielęgniarskiej LIBRA w Krośnie.

Podkreśla jednak, że zakres świadczeń wykonywanych przez pielęgniarkę środowiskową i długoterminową są różne. Może to oznaczać, że część świadczeń dotychczas udzielanych pacjentom w warunkach domowych nie będzie mogła być przez nie wykonywana i dostęp do nich będzie ograniczony.

Fundusz nie podziela jednak tych obaw.

– Dla pacjentów ta zmiana nie oznacza ograniczenia w dostępie do rodzaju świadczeń, które dotychczas były udzielane choremu w domu – uważa Aleksander Grzęska, naczelnik wydziału świadczeń opieki zdrowotnej śląskiego NFZ.

Dodaje jednocześnie, że pielęgniarki długoterminowe, które przejmą zadania swoich koleżanek z podstawowej opieki zdrowotnej, będą mogły maksymalnie opiekować się sześcioma pacjentami. Zmieni się sposób rozliczania świadczeń przez nich udzielanych – nie będzie on zadaniowy, ale liczony według stawki dziennej (32 zł). Ta zmiana jest spowodowana m.in. szukaniem oszczędności w NFZ.

54,5 mld zł będzie kosztować NFZ w przyszłym roku m.in. leczenie pacjentów szpitali i przychodni

918 mln zł przeznaczy NFZ w 2010 roku na świadczenia pielęgnacyjne i opiekę długoterminową

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

 • soplica(2009-10-16 09:09) Odpowiedz 00

  Czyli jak zwykle. Najbardziej poszkodowany będzie pacjent i pielęgniarki, które za swoją pracę dostaną mniej pieniędzy.

 • ed(2009-10-16 10:26) Odpowiedz 00

  Za te pielęgniarki i tak trzeba płacić, więc może lepiej po prostu dogadać się z pielęgniarką?

 • konrad(2009-10-16 11:54) Odpowiedz 00

  do ED mylisz się za te pielęgnirki nic nie płaciłam - opiekowały się moją mamą 9 miesięcy (w szpitalu nie chciała umierać) To naprawdę dobre rozwiązanie było.
  NFZ płacił każdej za opiekę nad mx 8 pacjentami a nie tak jak jest w przychodni ze jedna ma 2800pacjentów i nigdy nie ma czasu dla nich bo i jak?

 • CS(2009-10-16 12:22) Odpowiedz 00

  do Soplica, jakby tylko mniej to tragedii by nie było, one stracą źródło utrzymania

 • ir(2009-10-16 23:51) Odpowiedz 00

  Moim zdaniem te pielegniarki srodowiskowe powinny zastąpic opiekunki domowe Bo wezmy procedure tego wszystkiego jakie koszty do takiej opieki wchodzi Firma zatrydnia opiekunki na umowe zlecenie a niekiedy umowa o dzieło MOPR doklada do Firmy spore doplaty gdzie sens aby tak było starzec placi niekiedy nawet 6 zl za godz opieki a co to godz nic wiec jest zmuszony ponosic nieraz 1/2 swego wynagrodzenia za opieke to jest niesprawiedliwe przeciez starsi bardzo duzo wydają na wyzywienie bo w starszym wieku to wiadomo ma rozne zachcianki jak dziecko na leki i ledwo co wystarczy na oplaty To powinno sie zmenic bo takie zdzierstwo to jest nie do pomyslenia Jedynym rozwiązaniem aby MOPR ubezpieczal pielegniarki te z certyfikatem i po przeszkoleniu Sama bylam opiekunką prawie 10 lat i co poszlam na nowy dyzur to az sie przerazilam jak opiekowaly sie te opiekunki co im zawsze malo a opike niesolidnie i nie fachowo wykonują a jeszcze takie koszy ponoszą

 • bacha s.(2009-11-04 21:04) Odpowiedz 00

  Ja mam pytanie czy będzie ogłoszony konkurs na świadczenie opieki długoterminowej dla nowych podmiotów na rynku, bo ogłoszenie konkursu strasznie się opóźnia? A jas jestem zainteresowana rozpoczęciem tego typu praktyki pielęgniarskiej.

 • bożka(2010-01-25 21:55) Odpowiedz 00

  pielęgniarska opieka - forma zadaniowa jest dwa razy więcej płatna niż pielęgniarska opieka długoterminowa a dotyczy osób w dużo lżejszym stanie skala Bartel do 40 a do 60 pkt. to zasadnicza różnica jeśli ktoś zna ten rodzaj opieki. kto wymyślił taką formę finansowania myślę że istoty pracy tych form opieki.

 • BOŻKA 2(2010-03-02 00:27) Odpowiedz 00

  TO ŻE NFZ NAKAZUJE PIELĘGNIARCE W DPS OPIEKOWAC SIĘ 12 OSOBAMI NIE WYZNACZAJĄC NOWEGO ZAKRESU CZYNNOŚCI PIELĘGNIARSKICH I TO ZA CENĘ O.4 STAWKI JAK W OPIECE POD RÓŻNYMI ADRESAMI JEST KOMPLETNYM NIEPOROZUMIENIEM I TRAKTOWANIEM INACZEJ PACJENTÓW ..MIESZKAJĄCYCH POD TYM SAMYM ADRESEM LUB RÓZNYMI.. TAK JAKBY TO BYŁY OSOBY Z INNYMI POTRZEBAMI

 • dana(2010-03-05 22:48) Odpowiedz 00

  Powinne być pielęgniarki środowiskowe, ja mam obłożnie chorą osobę i jak sama mam sobie z tym poradzić? A obecnie NFZ nie chce aby one były jak już to tylko zajmowały się tymi osobami, które są tylko roślinkami a reszta osób musi wstać umie czy nie ale musi.

 • rodzina(2010-03-05 23:05) Odpowiedz 00

  do ed. wobraż sobie że jesteś sam i masz sam wykonać wszystkie czynności w domu obłożnie chorego, bo ja mam i wiem ile wysiłku musisz z siebie dać , po roku czasu sama już staję się kaleką gdzie pomagała mi pielęgniarka a teraz co położyć się przy chorym i spokojnie czekać na śmierć czy pani minister może na to wszystko patrzeć oby nie przyszło jej być w takiej sytuacji!

 • pielęgniarka(2011-03-11 17:40) Odpowiedz 00

  do rodzna. Pani minister nie będzie w takiej sytuacji, bo włazi lekarzom do d.. ia lekarz - jaśnie pan rozkarze podwładnej mu pielęgniarce i ona pokornie wykona bo inaczej ja zwolni. A poza tym Panią Minister będzie stać na prywatną opiekę

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane