statystyki

Świadczenie pielęgnacyjne bez względu na dochód

autor: Michalina Topolewska14.10.2009, 03:00; Aktualizacja: 14.10.2009, 10:29
  • Wyślij
  • Drukuj

Każdy rodzic, który zrezygnuje z pracy, by opiekować się niepełnosprawnym dzieckiem, otrzyma wsparcie niezależnie od osiąganych dochodów.

reklama



reklama


Wczoraj rząd przyjął projekt tzw. ustawy okołobudżetowej. Zakłada on m.in. zmiany w przyznawaniu świadczenia pielęgnacyjnego. Obecnie przysługuje ono, jeżeli dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 583 zł, a jej członek rezygnuje z pracy, by opiekować się np. niepełnosprawnym dzieckiem. Od 1 stycznia, kiedy zmiany mają wejść w życie, świadczenie to w wysokości 520 zł będzie przyznawane bez względu na osiągane dochody na takich samych zasadach, jak zasiłek pielęgnacyjny na czas trwania orzeczenia o niepełnosprawności.

– Dobrze, że rząd mimo trudnej sytuacji gospodarczej zdecydował się na zniesienie kryterium dochodowego. Trzeba pomyśleć o podwyższeniu jego wysokości i powiązaniu np. z przeciętnym wynagrodzeniem, bo jest to praca wykonywana przez członków rodziny – mówi prof. Irena Kotowska ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Nowelizacja ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. nr 139, poz. 992 z późn. zm.) porządkuje też krąg osób, które mogą się ubiegać o świadczenie pielęgnacyjne. Od stycznia w pierwszej kolejności będzie ono przysługiwało matce lub ojcu. Natomiast inna osoba, na której ciąży obowiązek alimentacyjny, otrzyma świadczenie, dopiero gdy krewny w I stopniu nie będzie mógł sprawować osobistej opieki lub gdy nie będzie takiej osoby. Gmina będzie też mogła przeprowadzić wywiad środowiskowy, aby sprawdzić, czy ubiegająca się o świadczenie osoba spełnia warunki do jego uzyskania.

Z szacunków resortu pracy wynika, że zniesienie kryterium dochodowego zwiększy liczbę uprawnionych osób o ok. 3,2 tys. osób, co będzie kosztować w 2010 roku 20,8 mln zł.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama


  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 71

  • 1: MAMA NIEPEŁNOSPRAWNEJ z IP: 80.54.88.* (2010-01-27 13:41)

    do 70 dzieki własnie ja dzis zapisałam tylko co jest najlepsze wolne terminy od wrzesnia teraz nie mam mozliwości sie dostania i jak tu kształcic i pomóc dziecku to jest banalne ale polatam jeszcze po innych przedszkolach moze gdzies sie zwolniło miejsce jeszcze raz dzieki za komentarz

  • 2: P z IP: 87.105.160.* (2010-01-26 10:59)

    Do 66. Idż kochana z dzieckiem do poradni zdrowia psychicznego dla dzieci do lekarza psychiatry, żeby Ci wystawił zaświadczenie , że dziecko musi chodzić do przedszkola za względu na rozwój i rechabilitację psychiczną przez kilka godz. np. 4 dziennie - ale nie więcej. Dzieci ciężko przewlekle chore muszą mieć stały kontakt z rówieśnikami i oile to możliwe powinny chodzić na kilka godzin doprzedszkola jeśli tylko są w stanie. Serdecznie pozdrawiam !

  • 3: MAMA NIEPEŁNOSPRAWNEJ z IP: 80.54.88.* (2010-01-24 21:01)

    chciałam napisac ze świadczeniem pielęgnacyjny czy mi nie zabiorą jak córka podzie za rok do szkoły

  • 4: MAMA NIEPEŁNOSPRAWNEJ z IP: 80.54.88.* (2010-01-24 20:59)

    do izy :w opiece społecznej tam gdzie składasz o rodzinne pozdrawiam

  • 5: Iza z IP: 94.40.81.* (2010-01-24 15:45)

    Dokumenty o świadczenie pielęgnacyjne składa się gminie , czy opiece społecznej.

  • 6: MAMA NIEPEŁNOSPRAWNEJ z IP: 80.54.88.* (2010-01-24 10:52)

    DZIEWCZYNY MAM PROBLEM MOJE 4 LETNIE DZIECKO JEST NIE PEŁNOSPRAWNE ZA ROKDO PRZEDSZKOLA OBOWIAKOWO CO ZE ŚWIADCZENIEM RODZINNYM NIEZABIORA MI BO PRZECIEZ WTEDY NIE BEDE CAŁY CZAS OPIEKOWAŁA SIE DZIECKIEM PISZCIE

  • 7: sprawiedliwosc musi byc z IP: 78.88.219.* (2010-01-06 15:33)

    Po odmowie swiadczenia pielegnacyjnego na meza, rodzicow,lub osob spokrewnionych w linii prostej. na ktorych ciazy alimentacja nalezy kierowac sprawe do sadu ,powolujac sie na wyroki trybunalu konstytucyjnego oraz na rownosc obywateli wobec prawa

  • 8: zona z IP: 83.10.129.* (2010-01-05 14:14)

    mam meza chorego na sm. od 10 lat siedzacego na wozku. nie dostane swiadczenia pielegnacy jnego bo jestesmy w zwiazku malzenskim.po co zonie swiadczenie ona musi opiekowac sie za darmo.todpiero paranoja. rodzinnego tez nie dostalam bo dochod przekracza 30zl.

  • 9: mama z IP: 77.115.246.* (2010-01-04 16:36)

    Ja dzisiaj byłam w Mopsie i świadczenie pielęgnacyjne faktycznie jest bez kryterium dochodowego przyznawane. Złożyłam wniosek i do końca stycznia mam mieć przelane pierwsze pieniądze. Do wniosku załącza się ksero orzeczenia,ksero aktu urodzenia dziecka, nr konta bankowego, ksero dowodu osobistego, zaswiadzcenie z Urzędu Pracy o niezarejestrowaniu oraz świadectwa pracy z zakładów w których się pracowało :)

  • 10: karaoke z IP: 188.33.151.* (2010-01-02 18:35)

    najlepiej nich teraz zaczną nam zazdrościć że mamy niepełnosprawne dzieci i siedzimy w domu i jeszcze nam płacą a ja wychowałam piećoro zdrowych dzieci i pracowalam i cieszyłam sie bo zawsze miałam czas gdzieś wyskoczyć a teraz urodziłam ciężko niepełnosprawne dziecko musiałam zrezygnować z pracy a raczej dano mi do zrozumienia że lepiej jak zejde na te świadczenia bo mieli dosć moich zwolnień z pracy i ciągłych pobytów w szpitalach inaraz moje dochody spadły z góry na dół i jeszcze mam sie cieszyć że dostaje 420 no teraz 520 zl które mi kośćą staje w gardle bo teraz jestem na łasce państwa a tu jeszcze wychodzi że nam zazdroszczą a jerzeli ma pani starsze dzieci to niech je odprowadzaja i po po proglemie moje dzieci tak robili

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie