statystyki

Świadczenie pielęgnacyjne bez względu na dochód

Michalina Topolewska14.10.2009, 03:00; Aktualizacja: 14.10.2009, 10:29
  • Wyślij
  • Drukuj

Każdy rodzic, który zrezygnuje z pracy, by opiekować się niepełnosprawnym dzieckiem, otrzyma wsparcie niezależnie od osiąganych dochodów.



Wczoraj rząd przyjął projekt tzw. ustawy okołobudżetowej. Zakłada on m.in. zmiany w przyznawaniu świadczenia pielęgnacyjnego. Obecnie przysługuje ono, jeżeli dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 583 zł, a jej członek rezygnuje z pracy, by opiekować się np. niepełnosprawnym dzieckiem. Od 1 stycznia, kiedy zmiany mają wejść w życie, świadczenie to w wysokości 520 zł będzie przyznawane bez względu na osiągane dochody na takich samych zasadach, jak zasiłek pielęgnacyjny na czas trwania orzeczenia o niepełnosprawności.

– Dobrze, że rząd mimo trudnej sytuacji gospodarczej zdecydował się na zniesienie kryterium dochodowego. Trzeba pomyśleć o podwyższeniu jego wysokości i powiązaniu np. z przeciętnym wynagrodzeniem, bo jest to praca wykonywana przez członków rodziny – mówi prof. Irena Kotowska ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Nowelizacja ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. nr 139, poz. 992 z późn. zm.) porządkuje też krąg osób, które mogą się ubiegać o świadczenie pielęgnacyjne. Od stycznia w pierwszej kolejności będzie ono przysługiwało matce lub ojcu. Natomiast inna osoba, na której ciąży obowiązek alimentacyjny, otrzyma świadczenie, dopiero gdy krewny w I stopniu nie będzie mógł sprawować osobistej opieki lub gdy nie będzie takiej osoby. Gmina będzie też mogła przeprowadzić wywiad środowiskowy, aby sprawdzić, czy ubiegająca się o świadczenie osoba spełnia warunki do jego uzyskania.

Z szacunków resortu pracy wynika, że zniesienie kryterium dochodowego zwiększy liczbę uprawnionych osób o ok. 3,2 tys. osób, co będzie kosztować w 2010 roku 20,8 mln zł.




Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Komentarze: 71

  • 1: tik z IP: 83.9.136.* (2009-10-14 08:31)

    Zlikwidować CBA albo urząd prezydenta, to każdy da oszczędność ponad 100 mln zł. Proste.

  • 2: matka niepelnosprawnego!! z IP: 213.158.199.* (2009-10-14 09:03)

    no i bardzo dobrze ja mam dziecko niepelnosprawne i mnie ta decyzja cieszy szalenie!!!bo to nie sa male ale i tez duze pieniadze!!ale chociaz to sie zmieni!!

  • 3: mama Artura z IP: 87.205.252.* (2009-10-14 09:39)

    bardzo dobrze że w końcu podjęto tak ważną dla wielu rodzin decyzje.W ośrodku koszt opieki nad niepełnosprawnym jest nieporównywalnie większy,a nie każdy chce oddać dziecko do ośrodka.jestem zadowolona.

  • 4: zona niepelnosprawnego po udarach. z IP: 188.146.224.* (2009-10-14 10:27)

    a co jak opiekuje sie niepelnosprawnym mezem, te debile e, w opiece powiedzialy mi ze sie nie nalezy...

  • 5: mama Łukasza z IP: 84.38.83.* (2009-10-14 12:49)

    WRESZCIE! Ale nie uwierzę aż projekt będzie ustawą. Obiecywano nam to już prawie do roku . Niech ktoś spróbuje utrzymać dziecko niepełnosprawne i siebie za 420 ZŁ.

  • 6: mania z IP: 77.253.4.* (2009-10-14 13:43)

    no wspaniale ale czemu tylko rodziną z niepełnosprawnym dzieckiem czy dzieci zdrowe na przykład 5latek nie potrzebuje opieki mamy ja musiałam zrezygnować z pracy dla 7i8 latka bo nie miał ich kto odprowadzać do szkoły no a dom dziecka też kosztuje

  • 7: matka niepelnosprawnego!! z IP: 188.146.199.* (2009-10-14 14:56)

    do mani:kobieto zastanow sie co piszesz co ty porownujesz dziecko zdrowe do chorego wogole nie masz pojecia na ten temat!!!ja mam niepełnosprawne i moje niewiem gdzie pojdzie do przedszkola bo takich dzieci niechca w szkole tez!!a ty wyjezdzasz tu z takim perfidnym tekstem!!!ja gdzie ja jade czy ide musze swoje ze soba rowniez brac bo nikt nam nie posiedzi z takim dzieckiem nawet godzinki!!!co po nie ktorzy nie maja pojecia co pisza!!masakra!ci ktorzy maja zdrowe dzieci niczego nie doceniaja!!ja bym chciala miec zdrowe dziecko i rzucic prace tylko po to by odprowadzic je do szkoly,ja nawet nie zaczelam pracy rzadnej pracy kobieco!!!ludzie!!

  • 8: mama Kamila z IP: 83.30.75.* (2009-10-14 15:14)

    ta Pani to ma naprawde problem bo ma dzieci zdrowe i nie daje sobie rady ale dzieci kiedyś urosną a ta Pani nie zmądrzeje nigdy szkoda takich ludzi