statystyki

Świadczenie pielęgnacyjne bez względu na dochód

autor: Michalina Topolewska14.10.2009, 03:00; Aktualizacja: 14.10.2009, 10:29

Każdy rodzic, który zrezygnuje z pracy, by opiekować się niepełnosprawnym dzieckiem, otrzyma wsparcie niezależnie od osiąganych dochodów.

reklama


reklama


Wczoraj rząd przyjął projekt tzw. ustawy okołobudżetowej. Zakłada on m.in. zmiany w przyznawaniu świadczenia pielęgnacyjnego. Obecnie przysługuje ono, jeżeli dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 583 zł, a jej członek rezygnuje z pracy, by opiekować się np. niepełnosprawnym dzieckiem. Od 1 stycznia, kiedy zmiany mają wejść w życie, świadczenie to w wysokości 520 zł będzie przyznawane bez względu na osiągane dochody na takich samych zasadach, jak zasiłek pielęgnacyjny na czas trwania orzeczenia o niepełnosprawności.

– Dobrze, że rząd mimo trudnej sytuacji gospodarczej zdecydował się na zniesienie kryterium dochodowego. Trzeba pomyśleć o podwyższeniu jego wysokości i powiązaniu np. z przeciętnym wynagrodzeniem, bo jest to praca wykonywana przez członków rodziny – mówi prof. Irena Kotowska ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Nowelizacja ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. nr 139, poz. 992 z późn. zm.) porządkuje też krąg osób, które mogą się ubiegać o świadczenie pielęgnacyjne. Od stycznia w pierwszej kolejności będzie ono przysługiwało matce lub ojcu. Natomiast inna osoba, na której ciąży obowiązek alimentacyjny, otrzyma świadczenie, dopiero gdy krewny w I stopniu nie będzie mógł sprawować osobistej opieki lub gdy nie będzie takiej osoby. Gmina będzie też mogła przeprowadzić wywiad środowiskowy, aby sprawdzić, czy ubiegająca się o świadczenie osoba spełnia warunki do jego uzyskania.

Z szacunków resortu pracy wynika, że zniesienie kryterium dochodowego zwiększy liczbę uprawnionych osób o ok. 3,2 tys. osób, co będzie kosztować w 2010 roku 20,8 mln zł.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP
  • iza(2009-11-29 16:52) Odpowiedz 00

    a co ja mam powiedzieć jak mam dwoje niepełnosprawnych dzieci z mpd i niewidzące na które otrzymuję po 153 zł;ponieważ przekroczyliśmy dochód .

  • damian(2009-11-29 13:06) Odpowiedz 00

    co to za idiotka ta cala mania kobieto idz sie powies bo masz cholerny problem az mnie rozbawilo to co piszesz i wiesz co nawet nie powinnaś wdawać sie w dyskusje z rodzicami chorych dzieci bo nie masz o tym pojecia!!!urodzic chore dziecko...no masakra co ty piszesz

  • matka(2009-12-01 10:55) Odpowiedz 00

    do mani ...prosze sie nie irytowac skoro jest czworka dzieci to zalicza sie pani do rodzin wielodzietnych, a takie o ile mi wiadomo tez sa traktowane w szczegolny sposob, maja wieksze przywileje itd..

  • renia(2009-11-30 10:01) Odpowiedz 00

    Do mani: jak masz tylko taki problem to sobie adoptuj chore dziecko,na pewno będą się z tobą liczyć .Dzieci chorych których nikt nie chce jest pod dostatkiem.I nie masz za co przepraszać, bo jeśli masz zdrowe dzieci to się ciesz, nigdy nie masz pewności że zawsze będą zdrowe.

  • matka(2009-12-01 11:05) Odpowiedz 00

    Ludziska dajcie spokoj mani,to nie jest spor o zdrowie tylko komu sie naleza pieniadze...a potrzebne sa kazdemu ,i nie wina nasza (mani tez nie) tylko rzadu ze bieda ,bieda ,bieda...nam zabrali swiadczenia bo dochod przekroczyl(a mam ciezko chorego synka) ,znajomej tez dochod przekroczyl ale jej nie zabrali bo szostke dzieci.Co mam sie klocic,to jej zabiora i komu zrobie krzywde -szostce dzieci.Bo zeby nie bylo afery to jej cofna swiadczenia,a mi i tak nie dadza...zmiany rzadu trzeba ,nie skakania sobie do oczu...

  • Rodzic(2009-12-10 08:46) Odpowiedz 00

    Ja mam dziecko niepełnosprawne chore na autyzm dziecięcy ,z powodu powikłań przy porodzie nie mogę teraz zajść ponownie w ciążę.Ta pani która pisze że ma problemy ze zdrowymi dziećmi tak naprawę nie wie jak wygląda życie z takim dzieckiem ona jest chyba z jakiejś innej planety,czy pani wie ile ja bym dała żeby mieć zrowe chociaż jedno dziecko raczej nie bo nie potrafi się pani cieszyć z tego co ma a to kryterium dochodowe to już dawno powinno być zniesione wogule nie powinno być ustalane,bo tak naprawdę to żadne pieniądze nie zrekompensują nam zdrowia,sił i czasu.

  • mama niepełnosprawnej(2009-12-04 07:41) Odpowiedz 00

    Wszędzie piszą tylko o tym że dadzą świadczenie pielęgnacyjne bez kryterium dochodowego, a szkoda że nigdzie nikt nie wspomniał o tym że "w zamian" zabierają od nowego roku połowę czasu rehabilitacji dla naszych dzieci.Reasumując i tak wszystko jedno nie dostawać tych pieniędzy i jeździć na reh. z funduszu czy dostawać i płacić (bo wiadomo że rehabilitacja to podstawa))

  • MAMA(2009-11-23 13:36) Odpowiedz 00

    DROGA MANIU BÓG NA CIEBIE PATRZY. A JAK ODWROCI LOS I DA CI CHORE DZIECKO BO TO JEST TYLKO PSTRYCZEK. DOPIERO BĘDZIESZ WIEDZIAŁA JAK TO JEST JAK SIE KPI Z DOBROBYTU .POWODZENIA

    BOŻE CO TO ZA KRAJ... WSTYD MI ZA TA KOBIETĘ ALE MOZE MANIE TO SZCZEŚCIE KIEDYŚ ODNAJDZIE A CZASAMI MOZE SAMA ZOBACZYĆ JAKIE TO SZCZEŚCIE BYĆ CHORYM...

  • MAMA(2009-11-23 13:11) Odpowiedz 00

    DROGA MANIU NIGDY NIE MYSLALAM ZE SĄ LUDZIE W POLSCE KTORZY MI ZAZDROSZĄ CHOROBY DZIECKA .TY WYCHOWAŁAS 4 DZIECI A JA PRZEZ 25 LAT 20 DZIECI BO NIEWIEM CZY WIESZ ZE TAKIE DZIECI SĄ CIAGLE MALE . POWINNAŚ DZIĘKOWAC BOGU CO DZIENNIE ZE MASZ ZDROWE DZIECI . JESTEŚ BARDZO ZŁYM CZLOWIEKIEM KIEDY TAK WIDZISZ.

  • kobieta(2009-11-12 10:43) Odpowiedz 00

    bardzo prosze o link do konkretnych ustaw bo sama znalesc nie moge odnosnie zniesienia kryterium dochodowego do swiadczenia pielegnacyjnego

  • kobieta(2009-11-12 10:37) Odpowiedz 00

    oj mania mania, ciekawe co powiesz jak niedługo twoje starsze dziecko bedzie mialo niepelnosprawne dziecko, czy by modlisz sie aby byc babcia dziecka niepelnosprawnego tylko po to aby nie miec problemu z odprowadzaniem go do szkoly. Wiec gwarantuje ci ze jesli bedziesz babcia niepelnosprawnego dziecka np takiego ktore samo nie zalatwia swoich potrzeb fizjoligicznych, samo nie potrafi jesc, nie mowiac o chodzeniu to nie bedziesz miala problemu z odprowadzaniem go do szkoly ale z przyjeciem do jakiejkolwiek szkoly czy przedszkola, z leczeniem, spac nie bedziesz mogla wiedzac ze dziecko zlapalo kolejna chorobe, albo bedziesz mogla spac jesli przyjma twojego niepelnosprawnego do szpitala tylko tyle ze pod lozeczkiem dziecka bo tak wlasnie licza sie opiekunowie niepelnosprawnych dzieci- niech sie ciesza ze moga byc z dzieckiem a co z tego ze przez miesiace spia na szpitalnej podlodze, oddalabym wszystko moglabym nieliczyc sie zupelnie w tym kraju jak i na calym swiecie aby tylko moje dziecko bylo zdrowe, moglabym cale zycie tyrac zadarmo albo robic co mi ktos kaze aby ona mogla zyc normalnie, ale ty nie... zycze ci mimo wszystko abys nigdy nie zrozumiala o czy my piszemy bo to oznaczaloby ze dotknela cie niepelnosprawnosc dziecka, bo tylko wtedy bedzisz w stanie to zrozumiec bedac sama w takiej sytuacji, nie musisz nas rozumiec ale nie porownuj dzieci zdrowych i spraw zwiazanych z opieka nad nimi z tym co dzieje sie w sytuacji niepelnosprawnosci dziecka

  • paola(2009-11-05 11:10) Odpowiedz 00

    osoba która nie ma dziecka niepełnosprawnego nigdy nas nie zrozumie z czym my sie musimy trudzic i nasze dziecko!

  • wieśniaczka(2009-11-17 08:39) Odpowiedz 00

    Siostry i Bracia w cierpieniu...nie wiadomo czy i kiedy projekt o zniesieniu kryterium dochodowego przekształci się w ustawę ...nie wiedziałam ze będzie pikieta...szkoda...pojechalibyśmy z Olsztyna...a ci co nie mogli jechac przekazaliby zafajdane pampersy...mam dość ludzkich spojzen z obrzydzeniem na wygląd mego dziecka ...urzędników nierozumiejących " czego jeszcze pani chce, inni mają jeszcze gorzej ". biegania do sklepu i t.p. z sercem w piętach bo dziecko zostalo samo w domu...notorycznego braku środkow na podstawowe potrzeby ...beznadziejnej samotności (od 18 lat wdowa)...zmarnowanych studiów i tego ze nigdy nie wrócę do ukochanego zawodu ...Pani Maniu, brak Pani pokory i inicjatywy ...

  • OPTYMISTKA(2009-11-20 14:42) Odpowiedz 00

    Apeluje do mam zdrowych pociech cieszcie sie drogie panie ze nie doswiadczyl was los czy tez przypadek i macie cudownie zdrowe lobuzy.I juz nie spierajac sie kto na jakie dziecko potrzebuje ile pieniedzy (bo kazda zlotowka wazna) to aby byly zdrowe i wywolywaly szczescie w naszych sercach.Ja mam ciezko chorego smyka ,tez zabrali nam swiadczenia (bo jestesmy wedlug nich obrzydliwie bogaci) ale pomimo braku srodkow jakos zyjemy, jakos sobie radzimy , i chociaz nie wiem jak to bedzie do konca miesiaca to pozwalamy sobie na radosc i smiech ,bo czy dadza mi gdy bede plakac,(celowka tez sie mi nie nalezy,zeby bylo smieszniej).Jakos to bedzie,...a dzis na obiad placki ziemniaczane bez cukru ...bo drogi.

  • renia(2009-11-20 19:58) Odpowiedz 00

    Trzeba byc naprawde debilnym zeby przepraszac,ze sie ma zdrowe dzieci! A moze tak zasiłek dla tej pani bo z głowka nie najlepiej!

  • OPTYMISTKA(2009-11-20 14:51) Odpowiedz 00

    DO WIESNIACZKI szczere wspolczucia ,rozumiem bo sytuacje mam podobna.Tylko szkoda ze w pani komentarzu czytam o uzalaniu sie nad soba...pani ma dosc spojrzen a dziecko co ma powiedziec, pani jest samotna ,szkoda pani studiow..nauke nigdy nie jest za pozno...troche wiecej optymizmu.na moje dziecko nie patrza z obrzydzeniem, z powodu wygladu mojego dziecka obcy ludzie przechodza na druga stone ulicy...zeby tylko nie za blisko, zeby przez przypadek nie dotknac...

  • mama niepełnosprawnej(2009-12-10 15:05) Odpowiedz 00

    wkońcu niech zaczną o nas mysleć mamy dzieci niepełnosprawne ale to nie znaczy że mamy gorzej żyć...!!! ludzie nasze dzieci kosztują to pampersy to jakieś leki to pobyty w szpitalach nie każdy szpital łagodnie patrzy na mamy z niepełnosprawnym dzieckiem jesteś to płać!!! nie ważne że pielegniarki wtedy mają lepiej bo mama wszystko przy dziecku zrobi...mi teraz odebrali świadcznie że niby dochód za duży utrzymajcie sie w rządzie za 1800 zł na miesiać to zobaczymy kto tu rządzi i jak!!!

  • Tato chorego dziecka(2009-12-11 23:02) Odpowiedz 00

    czy ktoś wie kiedy ma wejść ta ustawa bo z tego co czytam to wszystko jest w swerze obiecywań nic konkretów jak podwyżki dla prezydentów i posłów to jak najszybciej a jak coś dla ludzi z dziećmi niepełnosprawnymi to jak po grudzie . Mam nadzieję ze ten projekt ustawy nie zaginie w nawale prac naszych (P..OSŁÓW)

  • Iza(2010-01-24 15:45) Odpowiedz 00

    Dokumenty o świadczenie pielęgnacyjne składa się gminie , czy opiece społecznej.

  • MAMA NIEPEŁNOSPRAWNEJ(2010-01-24 10:52) Odpowiedz 00

    DZIEWCZYNY MAM PROBLEM MOJE 4 LETNIE DZIECKO JEST NIE PEŁNOSPRAWNE ZA ROKDO PRZEDSZKOLA OBOWIAKOWO CO ZE ŚWIADCZENIEM RODZINNYM NIEZABIORA MI BO PRZECIEZ WTEDY NIE BEDE CAŁY CZAS OPIEKOWAŁA SIE DZIECKIEM PISZCIE