statystyki

Wielkie kłopoty z emeryturami

autor: Bożena Wiktorowska15.09.2008, 03:00; Aktualizacja: 28.10.2008, 11:58

Fundusz Rezerwy Demograficznej będzie bezterminowo gromadzić środki na przyszłe emerytury. Rząd chce, aby prawie połowa przychodów z prywatyzacji trafiała obligatoryjnie na konto Funduszu. W Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych na emerytury w ciągu najbliższych pięciu lat zabraknie od 158 mld zł do 226 mld zł.

Reklama


Reklama


Od 1 stycznia 2009 r. w Funduszu Rezerwy Demograficznej (FRD) nadal będą gromadzone pieniądze na wypłatę przyszłych emerytur. Środki te mają zabezpieczyć emerytów przed groźbą nieotrzymania pieniędzy z ZUS. Na konto FRD będzie trafiać nie tylko część składek emerytalnych, ale obowiązkowo co czwarta złotówka z prywatyzacji. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przygotowało w tej sprawie projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

Eksperci podkreślają, że bezpieczeństwo wypłat przyszłych emerytur gwarantowałoby dopiero przekazanie do FRD wszystkich środków pochodzących z prywatyzacji. W kasie ZUS z roku na rok na wypłatę tych świadczeń będzie bowiem brakować coraz więcej pieniędzy - w ciągu najbliższych pięciu lat kilkaset miliardów zł. Tymczasem w przyszłym roku ze sprzedaży majątku należącego do Skarbu Państwa do budżetu ma trafić 12 mld zł. Z tego 4,8 mld zł do FRD.

Przyszłość Funduszu

Reforma emerytalna przesądziła o stworzeniu Funduszu Rezerwy Demograficznej. Ma gromadzić pieniądze na wypłatę emerytur w sytuacji zagrożenia płynności ZUS. Środki te mogą być wykorzystane wyłącznie na uzupełnienie niedoboru wynikającego z przyczyn demograficznych. Na konto FRD miały trafiać nadwyżki funduszu emerytalnego, część składki emerytalnej oraz środki pochodzące z prywatyzacji.

W praktyce okazało się, że do Funduszu wpłacano wyłącznie część pochodzącą ze składek. Co więcej pierwotnie założono, że do FRD ma wpływać 1 proc. podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne. Jednak, jak przypomina Krzysztof Pater, były minister polityki społecznej, chociaż reforma weszła w życie w 1999 roku, to w latach 1999-2001 Fundusz nie powstał. W praktyce nie odłożono więc w tym czasie na przyszłe emerytury ani złotówki. W latach 2002-2003 zmniejszono natomiast wysokość odpisu dziesięciokrotnie - do 0,1 proc. Od 2003 roku ta wysokość jest podwyższana o 0,05 proc. w każdym roku. W 2007 roku na ten cel przekazano 0,3 proc. składek emerytalnych, a w tym - 0,35 proc.

Zgodnie z ustawą z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2007 r. nr 11, poz. 74 z późn. zm.) środki w FRD miały być gromadzone do końca tego roku. Ustawa przesądza też, że mogą być one wykorzystane najwcześniej w 2009 roku. Rząd musi więc podjąć decyzję, co stanie się z FRD od stycznia.

- Od nowego roku na konto Funduszu będzie nadal wpływać 0,35 proc. podstawy wymiaru składek. Wielkość ta będzie stała przez kolejne lata funkcjonowania Funduszu - mówi Agnieszka Chłoń-Domińczak, wiceminister pracy i polityki społecznej.

Wyjaśnia, że cała składka jest zapisywana na koncie emerytalnym ubezpieczonego, więc zabieg ten nie powoduje zmniejszenia wysokości przyszłej emerytury.

Pieniądze za bank

Od 1 stycznia 2009 r. na konto FRD obowiązkowo będzie też wpływać 40 proc. przychodów z prywatyzacji w danym roku. Pieniądze te będą inwestowane w papierach skarbowych.

- Można tylko żałować, że takie rozwiązanie zostało przygotowane dopiero teraz. Za kilka lat wydatki na przyszłe emerytury mogą być bowiem wyższe, niż obecnie zakładamy. Dopiero teraz powstaje bowiem lista prac uprawniających do emerytur pomostowych - mówi Jan Klimek, wiceprzewodniczący Związku Rzemiosła Polskiego.

Zwraca uwagę, że obecnie związki zawodowe domagają się dopisania do listy wszystkich pracowników szpitali i przychodni mających kontakt z pacjentami. Nie wiadomo także, czy prawa do emerytur pomostowych nie uzyska większość pracowników PKP pracujących w systemie zmianowym w nocy.

- Dlatego trzeba przeznaczyć na przyszłe emerytury 100 proc. przychodów z prywatyzacji. W innym przypadku Fundusz ten nigdy nie będzie pełnić swojej roli, jaką jest ochrona wypłaty świadczeń z powodów demograficznych - uważa Wojciech Nagel, członek rady nadzorczej ZUS.

Przypomina, że w wielu krajach funkcjonują podobne fundusze mające gwarantować wypłatę świadczeń. Jednak we Francji odpowiednik polskiego FRD ma na swoim koncie 50 mld euro.

Brakuje na emerytury

- Musimy zagwarantować środki na wypłaty przyszłych emerytur. Najgorsza sytuacja będzie w 2040 roku, kiedy na emerytury będą już przechodzić dzieci urodzone w latach 80. - mówi Agnieszka Chłoń-Domińczak.

ZUS ma jednak już dzisiaj poważne kłopoty z wypłatą świadczeń. Z przygotowanej przez niego prognozy na lata 2009-2013 wynika, że budżet będzie musiał coraz więcej środków przeznaczać na dotowanie Zakładu. Przygotowuje on trzy warianty każdej prognozy: optymistyczny, neutralny i pesymistyczny. Ostatnia powstała w grudniu 2007 r. Szacuje, że deficyt zarządzanego przez niego Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS) w latach 2009-2013 wyniesie co najmniej 216 mld zł. Maksymalnie - 333,6 mld zł. Z prognozy wynika też, że największy deficyt będzie miał fundusz wypłacający emerytury. W ciągu najbliższych pięciu lat wyniesie on minimum 157,6 mld zł, w wariancie pośrednim 180,55 mld zł, a maksymalnie aż 226,36 mld zł. Co więcej sytuacja się stale pogarsza, gdyż ostatnia pięcioletnia prognoza na lata 2008-2012 szacowała deficyt FUS na kwotę od 93,8 do 183,56 mld zł. Zdaniem ekspertów ubezpieczeniowych konieczne jest zwiększenie wpływów do systemu oraz zaprzestanie przyznawania wcześniejszych emerytur na obecnych, liberalnych zasadach.

- Sytuacja finansowa FUS jest już teraz niedobra, bo coraz więcej osób chce skorzystać z przywileju przejścia na wcześniejszą emeryturę. To główny powód, że wysokość dotacji do FUS jest ciągle wysoka. W tym roku kwota ta wyniesie 33,2 mld zł, a w 2009 roku 31 mld zł - mówi Jeremi Mordasewicz, członek rady nadzorczej ZUS.

31 mld zł w 2009 roku wyniesie dotacja do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:GP

Polecane

  • klope(2008-09-15 19:55) Odpowiedz 00

    precz z zusem!!!

  • Basik(2008-09-15 17:52) Odpowiedz 00

    Rolnicy mają renty strukturalne,dotacje,pracują na czarno.Niewiele uprawiają i hodują.Składki zdrowotnej nie płacą tylko śmieszny Krus.Smieją się z durnych mieszczuchów,ktorzy prawie w całości finansują ich emerytury. Za sam fakt posiadania iluś ha dostają pieniądze ,w dużej części z naszych podatkówZa hektary -piachy sprzedawane jako działki cenią na najgorszym zadupiu 50zł za m2.A nam na etacie każą pracować jak najdłużej no bo przecież długośc życia w Polsce jest coraz dłuższa.Jeszce ceny podskoczą od 2009 r i jesteśmy urządzeni na cacy.

  • iza(2008-09-15 15:28) Odpowiedz 00

    Jak dla prezesów po kilkaset tysięcy miesięcznie jest to tym bardziej dla emerytów i rencistów, którzy przepracowali po kilkadziesiąt lat. A poza ty niech zlikwidują emerytury dla 33-34 letnich mundurowych (po 15 latach pracy trzeba im ok. 50 lat płacić emerytury) oraz niech zlikwidują KRUS -rolnicy muszą płacić składki (emerytalno-rentowe i zdrowotne) tak jak inni pracownicy. Jeżeli rząd tak nie zalatwi tego problemu (jest to sposób bardzo sprawiedliwy) to przy najbiżych wyborach rozliczymy i Po i Tuska.

  • Kazik(2008-09-15 15:38) Odpowiedz 00

    Wszyscy wiedzą że z dnia na dzień emerytury będą maleć /Taka tendencje jest na całym świecie/.Koszty życia rosną -emerytury rosną wolniej...Wszyscy o tym wiemy ,jak zwykle narzekamy,na wszystkich ,na tych złodzieji...a co większoś dalej robi ...tylko narzeka...Pomyślcie i zróbcie coś w tej sprawie co od nas zależy...np. wrzucaj do skarbonki codziennie 2 do 5 zł...żeby stało to się twoim nawykiem i raz w miesiącu wpłacaj na emerytur swoją sam na swoje konto...100 do 150 PL...Przelicz sobie ile w procentach kroczących będziesz miał po 20 do40 latach ??? Nie będziesz bał się emerytury ,a będziesz o niej marzył...ALE CO WOLISZ NARZEKAC CZY ZROBIC COS DLA SIEBIE...Twój WYBOR...Kazik

  • prawdziwy rencista(2008-09-15 15:57) Odpowiedz 00

    Takie rady jak, Ty Kazik dajesz, to tak jak umarłemu Kadzidło.

    Lepiej byś zamknął dziób i nie doradzał ludziom, którzy nie mają za, co jeść.
    TO CZYSTE CHAMSTWO Z TWOJEJ STRONY

  • bibliotekarz(2008-09-15 15:45) Odpowiedz 00

    Kazik

    Ty chłopie na głowę upadłeś. Ja dostaję 1000 zł na rękę, mam żonę i troje dzieci, głodem przymieramy, a Ty pie przysz trzy po trzy.

  • ktos tu napisal(2008-09-15 16:21) Odpowiedz 00

    "ja to chyba poproszę swego pracodawcę by zamiast do zusu płacił mnie,ponad 1000 / mc to rocznie ponad 12 tys zł,założę lokatę na 8% i na starość będzie jak znalazł i bez łaski...jak nie dożyję zostanie dla dzieci"

    Może to jakiś pomysł,ale czy realny...Ode mnie pracodawca więcej płaci,więc byłbym ustawiony na starość

  • tez kiedys recista(2008-09-15 16:31) Odpowiedz 00

    To bys musial na czarno robic i PIP by ci nie pozwolil,albo kare dolozyl

  • Bogumił Ciborowski(2008-09-15 16:46) Odpowiedz 00

    Nie bardzo wiadomo, na jakich przesłankach oparto szacunki o deficycie środków na wypłaty przyszłych emerytur. Jest bardzo prawdopodobne, że w nadchodzących latach zaznaczy się zwiększony napływ składek, gdyż z różnych względów maleć będzie liczba osób odchodzących na emeryturę przy zwiększonym napływie środków finansowych, wywołanym chociażby wzrastającymi dochodami "składkowiczów". Dopiero jednak najbliże dwa lata wykażą, czy będziemi mieli do czynienia z tym zjawiskiem.

  • studenci uj(2008-09-15 16:43) Odpowiedz 00

    ODEBRAC emerytury i swiadczenia zbrodniarzom PRL,SB-kom,sedziom-zbrodniarzom(katom) itp,a wtedy miliardy oszczednosci rozdac ubozszym.Teraz SB-cy za to,ze przesladowali Polakow(tak bardzo sie tym oddanie zbrodniarzom swiata) napracowali maja 7000-9000 zlotych,a ciezko pracujacy Polak ma 600 zlotych,a wiec ofiary maja tylko kilka procent w porownaniu ze swoimi oprawcami.Dlaczego rzad Platformy Obludnikow wspierany zbrodniarzami lewicy,dziwka zdradliwa PSL nie odbiora tym kanaliom,ano bo sami sa z tego srodowiska.Widzisz Polaku to tez twoja wina,zes albo nie poszedl na wybory albo zaglosowal na to scierwo,za to dzis ponosisz kare,a wierzyles cuda wiec czekaj na nie az cie zarabia,posiekaj.Uzyj wreszczie swojego rozumu,nie wierz klamcom medialnym ich mocodawcow a bedzie twoj ratunek.Idz w 100% na wybory i glosuj na rodowitych Polakow (sprawdzaj ich zyciorysy,conajmniej 3 pokolenia rdzenny Polak i dobry) TOOO jest droga do normalnosci bez cudow zbrodniarzy.

  • Adam(2008-09-15 16:37) Odpowiedz 00

    Jakby tak można było ,to ty byś miał raj,ale emeryci i renciści piekło.Nasze prawo tego nie przewiduje.Ty płacisz na emeryturę rodziców,twoje dzieci zapłacą za twoją.

  • Kazik(2008-09-15 17:28) Odpowiedz 00

    Kazik do bibliotekarza...1000 zł netto ???...TO co ty jeszcze tam robisz???...Narzekać potrafisz ,a czemu nie myślisz ?...masz komputer na szyi cz zardzewiał Tobie ?...żyjemy w kraju WOLNYM zarbiać możesz ile chcesz , ale odważ się i uciekaj z biblioteki...!!!

  • cng(2008-09-15 17:24) Odpowiedz 00

    Przestańcie dopłacać do rolników, rozwiążcie KRUS (ponad 15 mld zł rocznych dopłat) opodatkujcie rolników jak innych: vatem, akcyzą, dochodowym. Podobno wszyscy jesteśmy równi wobec prawa...

  • cyngiel(2008-09-15 17:50) Odpowiedz 00

    bibliotekarzu,Kaufland za roznoszenie gazetek płaci do 600zł/mc,praca parę godzin ,1x w tygodniu.I proszą się oludzi do pracy.Znajdz sobie pare marketów na gazetki i będziesz gość.Mole cie zjedzą w tej biblio.,to robota dla kobiet rencistek,a nie dla chlopa z jajami

  • Ewa(2008-09-15 17:53) Odpowiedz 00

    Nie będzie pieniędzy na emerytury ponieważ zatrudnia się ludzi jak niewolników na czarno albo na 3/4 etatu i nie odprowadza składek.

  • dziadek(2008-09-15 18:01) Odpowiedz 00

    Iza tuy sie odstosunkuj od sluzb mundurowych,tych pobierajacych swiadczenie jest lekko 300 tys w tym ok 40 tys.rencistow i okolo 7o tys.renty wdowie po wczesnie zmarlych,zabitych.I co jakbyscie zabrali wszystkim i zagazowali to i tak bedziecie mieli nedzne miliony.A przeciez na drugi miesiac panstwo wam tyle samo nie da bo z jakiej racji.Wiec nie traccie czasu i do roboty a nie liczcie na rebuche,cholerne pracusie.

  • PS(2008-09-15 14:59) Odpowiedz 00

    Znieść przymusowy ZUS a Ludzie będą sami decydować ile mają sobie odłożyć
    i ile będą mieli emerytury. Ja uważam że jeżeli by znieśli przymusowe płacenie na ZUS to ludzie by dłużej pracowali bo znając mentalność człowieka to chce jak najwięcej mieć. A pod przymusem jest odwrotność.
    A jeżeli ktoś nie chce to niech należy do ZUS-u i niech nie narzeka.

  • abaja(2008-09-15 18:26) Odpowiedz 00

    460 posłów, 100 senatorów, setki tysięcy wszelkiej maści ekspertów, sekretarzy, podsekretarzy, radców, doradców, prezesów itd. każdy z nich otrzymuje tysięczne apanaże, wypłaty z zysków, nagrody, diety itp. Kiedy jest koniec koalicji pobierają bardzo wysokie odprawy. A zwykle przed końcen koalicji jest tasowanie stanowiskami i ci ostatni równiez otrzymują bardzo duże odprawy. Koalicja nie zawsze trwa 4 lata, nieraz krócej. Partie polityczne są równiez dofinansowane z budżetu państwa. Przecież każdy z ww korzysta z samochodu, hoteli, delegacji zagranicznych, krajowych, tel. komórkowe, narady, konferencje, urlopy itd. Czy ktoś przeliczył ile kosztuje taki jegomość?
    Może tu należało by szukać oszczędności a nie w kieszeniach najbiedniejszych i przepracowanych. Kolejna sprawa to wszelkiej maści nietykalni "pasibrzuchy" żyjący na koszt "pracusiów z długoletnim stażem" tu także kłania się zrobienie porządku, bowiem my ludzie z długoletnim stażem nie mamy już siły na nich pracować.

  • abaja(2008-09-15 18:37) Odpowiedz 00

    do Kazika poz. 30

    chyba nie wierzysz w to co piszesz. Ja kiedyś robiłam dokładnie to proponujesz, przez 18 lat płaciłam systematycznie co m-c 200 zł na książeczkę dla dziecka, a wiesz co z tego miałam 5 tabliczek czekolady bo po drodze weszła denominacja, a plany były inne.

  • studenci uj(2008-09-15 18:32) Odpowiedz 00

    ODEBRAC SB-kom i zbrodniarzom lewicy swiadczenia za mordowanie,przesladowanie Polakow,skuc nogi i do kamieniolomow ,a przybedzie pieniedzy i dlugosci drog.Dzis zbrodniarze-kaci maja 7-9 tysiecy zloty,a ich ofiary nie maja za co kupic chleba.Likwidowac kazdy zalazek lewicy bo oni nazywaja sie demokracja i dalej robia z Polski i Polakow pobojowisko kontynuujac zbrodnie PRL-owskie,PO (Platforma Obludnikow),SLD swinie PRL-owskie po PZPR,PSL-dziwka zdradliwa.Czekaja grajac czasem i meczeniem narodu,liczac a "moze sie uda".Narodzie nie daj lba katom bo u nich nie ma litosci-to zbrodniarze swiata.Organizuj sie i niszcz w zalazku.