Dwanaście osób będzie ubiegać się o stanowisko prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - poinformowała minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak. Postępowanie kwalifikacyjne rozpocznie się w środę. Mimo, że wpłynęło 19 kandydatur, tylko 12 osób nadesłało wszystkie niezbędne dokumenty.

Zmiany kadrowe w ZUS mają związek z zatrzymaniem przed dwoma tygodniami przez ABW pod zarzutem łapownictwa: prezesa ZUS Sylwestra R., dyrektora szczecińskiego oddziału ZUS i trzech innych podejrzanych w sprawie.

Dokumenty na stanowisko prezesa ZUS można było składać do 21 września. Postępowanie kwalifikacyjne odbędzie się w środę, 23 września, o godz. 10.00 w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej. "Przeprowadzony zostanie test kwalifikacyjny, test kompetencji kierowniczych i rozmowa" - powiedziała we wtorek minister Fedak. Kompetencje kandydatów będzie badać komisja, w skład której wejdą 2 osoby z Rady Nadzorczej ZUS i pracownicy ministerstwa.

"Mam nadzieję, że do końca tygodnia prezes ZUS zostanie wyłoniony, a na początku przyszłego przekażemy tę kandydaturę premierowi Donaldowi Tuskowi" - powiedziała PAP Fedak. Prezesa ZUS powołuje premier na wniosek ministra pracy i polityki społecznej.

Obowiązki prezesa ZUS pełni obecnie Elżbieta Łopacińska, która wcześniej była członkiem zarządu ds. świadczeń. Zapowiedziała, że obowiązki prezesa ZUS będzie pełniła do czasu rozstrzygnięcia konkursu na prezesa Zakładu. Zaznaczyła, że nie będzie ubiegać się o stanowisko prezesa.

Osoby ubiegające się o to stanowisko powinny mieć m.in.: wyższe wykształcenie, 6-letni staż pracy, w tym 3-letni na stanowisku kierowniczym, wykształcenie i wiedzę z zakresu spraw dotyczących ZUS. Powinny też znać system ubezpieczeń społecznych w Polsce, mieć wiedzę z zakresu zarządzania.

Wynika to z ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych. Ustawa ta przewiduje 10-dniowy termin na zgłaszanie kandydatów na stanowisko prezesa ZUS.

Sprawa zarzutów wobec byłego prezesa ZUS Sylwestra R. rozpoznawana jest przez Sąd Okręgowy w Szczecinie. Sylwester R. usłyszał sześć zarzutów dotyczących łapownictwa i czerpania korzyści majątkowych w związku z pełnioną funkcją. Miał przyjmować prezenty m.in. telewizor, pobyt w hotelu i materiały budowlane. B. dyr. Szczecińskiego oddziału ZUS Tadeusz D. usłyszał zarzuty zarówno dawania łapówek, jak i nakłaniania do wręczania mu korzyści majątkowych.

Pozostali trzej oskarżeni usłyszeli po jednym zarzucie. Sąd Okręgowy w Szczecinie zastosował tydzień temu 3-miesięczny areszt wobec 4 z 5 podejrzanych. Aresztu nie zastosował wobec Jana A., który przyznał się do stawianych mu zarzutów. Obrońcy podejrzanych w aferze korupcyjnej złożyli zażalenie na zastosowanie przez sąd aresztu.