statystyki

Na jakich zasadach można leczyć się, pracując w Danii

autor: Krzysztof Kozik12.09.2008, 03:00

Polak pracujący w Danii ma prawo do leczenia w tym kraju na takich samych zasadach jak obywatele tego kraju, od których nie jest wymagane opłacanie składki zdrowotnej.

Reklama


Reklama


W Danii nie ma osobnej składki zdrowotnej, podobnie jak to ma miejsce w Polsce. Tamtejsza służba zdrowia (podobnie jak szereg innych dziedzin) jest finansowana z podatków. Pacjent nie musi więc udowadniać, jak w Polsce, że jest ubezpieczony i ma prawo do bezpłatnych świadczeń leczniczych, gdyż każdy obywatel z chwilą wpisania go do Krajowego Rejestru Ludności (Folkeregistret) otrzymuje tzw. CPR - numer, który jest mu przypisany na całe życie i przysługuje mu tym samym prawo do bezpłatnego leczenia. Dowodem uprawniającym do korzystania z usług duńskiej służby zdrowia jest tzw. żółta karta (Sygesikreskort), którą wydają swoim mieszkańcom urzędy gmin. Na karcie tej znajdują się: imię i nazwisko osoby ubezpieczonej, adres, nr CPR; nazwisko, adres i nr tel. lekarza rodzinnego.

Wyboru lekarza dokonuje się w trakcie wpisu do ewidencji ludności w gminie zamieszkania. Wybór ten jest dowolny, a wybiera się go z aktualizowanego na bieżąco wykazu lekarzy praktykujących na terenie danej gminy czy też miasta. Lekarza rodzinnego można zmienić raz w roku bezpłatnie, częstsza zmiana kosztuje każdorazowo 150 DKK, co jest równoważne z kosztem wydania nowej karty. Kartę tę należy mieć zawsze przy sobie, również w trakcie urlopu czy podróży zagranicznych trwających nie dłużej niż miesiąc. Można również wystąpić o europejską niebieską kartę ubezpieczenia zdrowotnego - EU Sygesikringskortet.

Wizyta u lekarza

Większość lekarzy przyjmuje w dni powszednie w godzinach 8-16. Z reguły termin wizyty umawiany jest nie później niż po pięciu dniach od kontaktu telefonicznego. Wyjątkiem są nagłe przypadki, wtedy lekarz przyjmuje pacjenta w tym samym dniu. Na umówioną wizytę należy przyjść punktualnie, a o ewentualnym spóźnieniu należy wcześniej poinformować. Po przeprowadzeniu wywiadu i zbadaniu pacjenta lekarz rodzinny podejmuje decyzję co do sposobu leczenia. Może także - jeśli uzna to za konieczne - wypisać skierowanie do lekarza specjalisty lub do szpitala.

W trakcie wizyty u lekarza można skorzystać z usług tłumacza, o czym należy poinformować wcześniej, uzgadniając termin wizyty. Wystawienie druku zwolnienia lekarskiego jest płatne - 375 DKK (w tym 25 proc. VAT-Moms). Jednak pracodawca, uznając zwolnienie za zasadne, dokonuje zwrotu tej kwoty na konto pracownika.

Pobyt w szpitalu

Pacjent może zostać przyjęty do szpitala w przypadku nagłego pogorszenia się stanu jego zdrowia, urazu lub gdy skieruje go lekarz rodzinny. Podobnie jak w przypadku lekarza, wybór szpitala jest wolny. O wyborze szpitala należy poinformować swojego lekarza rodzinnego.

W szpitalu pacjent ma zapewnione wyżywienie (możliwość wyboru posiłku z jadłospisu z jednodniowym wyprzedzeniem), higienę osobistą i wymianę pościeli (pościel zmieniana jest codziennie). Sale szpitalne są maksymalnie 4-osobowe.

Z wyjątkiem owoców, bez konsultacji z personelem nie wolno przynosić żadnych artykułów spożywczych gdyż mogą one zawierać składniki, których nie przewiduje przepisana pacjentowi dieta. Owoce, woda mineralna, kawa i herbata stoją na korytarzach szpitalnych do dyspozycji przez cały czas.

We wszystkich szpitalach ustalone są stałe pory odwiedzin, a przed wizytą w szpitalu należy upewnić się, ilu gości może odwiedzić pacjenta. Jeżeli odwiedzany pacjent jest w stanie wstać z łóżka, to wraz z odwiedzającymi go gośćmi powinien przejść do wspólnej sali odwiedzin.

Opieka stomatologiczna

Opieka stomatologiczna jest w Danii bezpłatna tylko dla dzieci w wieku do 18 lat. Pierwsza wizyta u dentysty ma miejsce jeszcze przed ukończeniem przez dziecko drugiego roku życia. Wraz z rozpoczęciem nauki szkolnej, dzieci automatycznie podlegają opiece szkolnego stomatologa, bo w większości gmin funkcjonują szkolne kliniki stomatologiczne. Czasem opiekę prowadzi prywatny dentysta - również bezpłatnie.

Dorośli powyżej 18 roku życia sami wybierają prywatnego dentystę. Badania i leczenie stomatologiczne są płatne. Do wielu usług państwo dopłaca, a refundowana część opłaty jest automatycznie potrącana z rachunku. Władze gmin są zobowiązane do zapewnienia opieki stomatologicznej osobom, które ze względu na swój stan zdrowia nie są w stanie samodzielnie udać się do dentysty. Większą część kosztów pokrywa państwo.

W nagłych wypadkach, np. silny ból zęba, pomoc stomatologiczną otrzymać można o każdej porze dnia, a dane teleadresowe dyżurnego stomatologa znaleźć można w lokalnej książce telefonicznej.

Apteki i leki

W aptekach kupić można wszystkie leki dostępne na rynku - zarówno te na receptę, jak i bez recepty. Państwo zapewnia zwrot części kosztów zakupu niektórych leków. Wysokość zwrotu zależy od indywidualnych potrzeb chorego i jego rocznych wydatków na leki. Szczegółowe informacje na ten temat uzyskać można u lekarza lub w aptece.

Leki niewymagające recepty, jak np. środki przeciwbólowe, środki przeciwkaszlowe, środki na ból gardła oraz preparaty ułatwiające rzucenie palenia, kupić można na stacjach benzynowych czy w supermarketach sieci Netto, Fakta, Irma, Aldi.

Telefon 112

W Danii od kilku dziesięcioleci działa zintegrowany system alarmowy 112, z którego korzysta się w nagłych wypadkach. Karetki wyposażone są w komputery, które od razu na podstawie żółtej karty identyfikują pacjenta i przesyłają informacje o zdarzeniu do szpitala, a następnie do lekarza pierwszego kontaktu. Tak więc gdy po wypadku zgłaszamy się do lekarza, on już wie wszystko o zaistniałym zdarzeniu i podjętych do tej pory działaniach.

17 tys. Polaków przebywało w Danii ponad 3 miesiące w 2007 roku

Źródło: GUS

na stałe mieszka w Kopenhadze

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:GP

Polecane

 • Omiean(2011-06-26 19:21) Odpowiedz 00

  Byłem w Danii turystycznie i uległem wypadkowi ... Początkowo bałem się strasznie, że nie zostanę przyjęty do szpitala a jeżeli nawet to zostanę przyjęty na korytarzu i odesłany do Polski. Jakież było moje zdziwienie gdy jeden z mniejszych szpitali widząc rozmiar moich obrażeń odesłał mnie do największego szpitala w Danii: Righshospitalet w Kopenhadze. Tu doznałem szoku. Cały personel począwszy od pielęgniarzy prowadzących łóżka poprzez pilęgniarki czuwające przez całą dobę, żeby niczego nikomu nie brakowało po lekarzy maksymalnych profesjonalistów w swoim fachu, - wszyscy swoim ciepłem, pogodą ducha i miłą atmosferą zarażali na każdym kroku. teraz jestem już po trzeciej operacji wszystko wraca do normy za dwa trzy dni wyjdę ze szpitala. Sł€żba zdrowia w Danii to wzór do naśladowania na każdym kroku. TAK Denmark

 • teresa(2011-07-01 10:21) Odpowiedz 00

  Mieszkam w Danii juz 4 lata i nie raz potrzebowalam pomocy sluzby zrdowia , wiec zgadzam sie z toba w 100 % . Polacy powinni w pierwszej kolejnosci nauczyc sie uprzejmosci i sposobu bycia od Dunczykow.

 • Sebastian(2012-04-29 15:18) Odpowiedz 00

  Co za bzdura z ta fachowoscia haha !!! Ale po kolei .Mieszkam w Danii od 5 lat z czego jestem bardzo zadowolony i zgadzam sie co do tego, ze uprzejmosc to tu odstawa , ale lekarze to porazka . W pazdzierniku 2011r. poszedlem do lekarza z ropniem na posladku obral mi jakies wymazy i skierowal do szpitala na zabieg tam zdiagnozowano ze to ma rdzen wiec skierowano mnie na rezonans magnetyczny ktory zrobioni mi pod koniec listopada p tym badaniu chirurg przyja mnie w styczniu tego roku a miejsce na stole znalazlo sie dopiero w lutym od lutego nie pracuje do dzis. Po pierwszej operacji opuscilem szpital po trzech godz. od operacji minelo trzy tygodnie i zaczelo bolec wiec lekaz rodzinny dzwoni do szpitala i tego samego dnia w marcu kolejna operacja i znow ta sama historia bol wraca i 24 kwietnia wrocilem na chirurgie operacja 25 kwiecien a 26 do domu z otwarta rana! Teraz z wielkim bolem leze i wam to opisuje. Co dalej ? nie mam pojecia ! Co w tym najzabawniejsze ze kiedy ja lub moja zona pyta lekarzy co to jest co mi dolega , lekarze z usmiechem na twazy mowia ze niemaja pojecia.
  Ps. Moj szpital to Herning.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane