W okresie od 22 sierpnia 2009 r. do 31 grudnia 2011 r. pracodawcy posiadający status przedsiębiorcy mogą zatrudniać pracowników na podstawie umów na czas określony przez okres nie dłuższy niż dwa lata. Po tym czasie pracownicy będą mogli żądać zawarcia umowy stałej. Pozostałych pracodawców nadal będą obowiązywały obecne zasady zatrudniania na czas określony. Zawierane przez nich umowy terminowe mogą trwać dłużej niż dwa lata.
Od 22 sierpnia 2009 r. przedsiębiorców obowiązują nowe zasady zatrudniania pracowników na podstawie umów terminowych. Do końca 2011 roku firm nie obowiązuje art. 251 k.p., zgodnie z którym trzecia, kolejna umowa na czas określony zawarta z tym samym pracownikiem z mocy prawa przekształca się w umowę stałą. Przedsiębiorcy mogą więc w tym czasie zawierać nawet kilkanaście umów na czas określony z tym samym podwładnym, ale pod warunkiem, że łączny okres zatrudnienia na podstawie wszystkich umów nie przekroczy 24 miesięcy. Takie rozwiązanie wprowadziła ustawa z 1 lipca 2009 r. o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców.
Pozostali pracodawcy nadal będą mogli zawierać umowy na okres dłuższy niż dwa lata. Będzie jednak obowiązywać ich zasada, że trzecia umowa terminowa z mocy prawa przekształca się w umowę na czas określony.

To jest tylko część artykułu. W pełnej wersji dowiesz się więcej na temat:

Kogo dotyczą zmiany

Umów na dwa lata

Długotrwałych umów

Sfery budżetowej

Wspólnych cech umów

Czasu trwania umów

To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennik Gazeta Prawna: Do końca 2011 r. można zatrudniać terminowo maksymalnie przez 24 miesiące.