statystyki

Szkolne stypendium może pozbawić zasiłku rodzinnego

autor: Michalina Topolewska15.09.2009, 03:00

Stypendia socjalne i za osiągnięcia w nauce są wliczane do dochodu rodziny przy ubieganiu się o świadczenia rodzinne i świadczenia z pomocy społecznej.

Reklama


Reklama


Uczniowie otrzymują z gmin pomoc materialną w postaci stypendiów socjalnych i stypendiów motywacyjnych. Do tych pierwszych, które przyznawane są dzieciom z najuboższych rodzin zalicza się stypendium szkolne i zasiłek szkolny.

Mają do nich prawo rodziny spełniające kryterium dochodowe w wysokości 351 zł na osobę w rodzinie. Z kolei stypendia motywacyjne przysługują najzdolniejszym dzieciom za osiągnięcia w nauce lub osiągnięcia sportowe.

Gdy rodzina stara się np. o zasiłek rodzinny, pomoc materialna dla dziecka jest wliczana do dochodu rodziny i może mieć wpływ na przekroczenie kryterium dochodowego i tym samym odmowę przyznania wsparcia. Obowiązek wliczania stypendialnych dochodów do łącznego dochodu rodziny dotyczy zarówno świadczeń rodzinnych, świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego oraz pomocy społecznej.

Zdaniem Marka Michalaka, rzecznika praw dziecka, te stypendia nie powinny być wliczane do dochodu rodziny. W tej sprawie zwrócił się do Jolanty Fedak, minister pracy i polityki społecznej. Rzecznik wskazuje m.in. na przykłady rodziców otrzymujących mniejszy zasiłek stały z gminy, spowodowany otrzymywaniem przez dziecko stypendium motywacyjnego. Marek Michalak dodaje, że w ten sposób stypendium zamiast formą nagrody dla uczniów staje się czasami karą w postaci odmowy przyznania zasiłku rodzinnego.

Wyłączenie stypendiów przyznawanych uczniom przy ustalaniu dochodu uprawniającego do świadczeń rodzinnych przewidywał m.in. projekt nowelizacji ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. nr 139, poz. 992 z późn. zm.).

Jednak, jak wyjaśnił resort pracy, ze względu na kryzys prace nad nim zostały zawieszone. Dlatego przy ubieganiu się o świadczenia na rozpoczynający się w listopadzie nowy okres zasiłkowy szkolne stypendia muszą być uwzględniane przez gminy.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

 • aniabw24(2009-12-10 11:37) Odpowiedz 10

  paranoja, wliczać stypendium do dochodu, paranoja!!!

 • M.J.(2009-09-15 11:52) Odpowiedz 10

  Nie kijem go, to pałką. A wydawałoby się, że dobre wyniki w nauce powinny być wynagradzane, szczególnie wśród dzieci z rodzin ubogich, bo jest to dla nich jedyna szansa na lepsze życie. "Dlaczegoś głupi? Bom biedny. Dlaczegoś biedny? Bom głupi. " Czy rządzący, pomimo bogactwa, też już kompletnie zgłupieli? Pozdrawiam.

 • paco(2013-09-15 22:23) Odpowiedz 00

  I jak w tym Państwie myśleć o wyżu demograficznym skoro nawet dzieciom pieniądze się zabiera , po co te dzieci płodzić ? - żeby z głodu umierały. Paranoja

 • stek(2009-09-15 08:03) Odpowiedz 00

  Nonsens
  Kryterium do stypendium socjalnego wynosi 351zł, najwyższe stypendium w 2008r mogło wynosić 128zł, nie ma możliwości by z powodu stypendium socjalnego ktoś przekroczył kryteriumdochodowe do zasiłku rodzinnego które wynosi 504zł...
  Może natomiast taka sytuacja się zdarzyć w przypadku stypendium naukowego gdyz tu nie obowiązuje kryterium

 • mister(2009-09-15 09:34) Odpowiedz 00

  No właśnie to kryterium to kpina. Mam trójkę dzieci na jedno z nich orzeczenie o niepełnosprawności na które pobieram zasiłek pielęgnacyjny ,gdy składałam wniosek o stypendium okazało się że ten zasiłek jest wliczany w dochód i właśnie o te pieniądze przekraczam kryterium. Na dodatek mąż pracował tylko do końca sierpnia i takie zaświadczenie przedstawiłam,z jego dochodem. nikogo to nie interesuje że na dzień dzisiejszy jest bez pracy przecież zaświadczenie ma być za sierpień ,a wtedy pracował.

 • mundek z cisnej(2009-09-22 12:46) Odpowiedz 00

  Polska Platformy PSL i Tuska jest dziwnym Państwem stać nas aby dopłacać do emerytu,rentr włascicielom latyfundiów ubezpieczonym w KRUS - 15 mld zł, a dzieci z naprawde biednych rodzin, są karane za to że są zdolne.
  Wstyd

 • anka(2009-09-28 08:34) Odpowiedz 00

  zgadzam się w 100 % z przedmówcą.
  pobieraja emerytury i pracują co za PAŃSTWO nic tylko zabierać dzieci i na wyspy

 • kaska(2009-10-19 13:32) Odpowiedz 00

  pewnie przekraczasz dochod pare groszy nie jedz bo ztych 351zlotych to jeszcze oplacic swiadczenia trzeba i nikogo to nie interesuje ze na zycie iszkole zostaja grosze kto te bzdurne przepisy wymysla to pewnie nigdy na zakupach nie byl lub nie patrzy na ceny Pozdrawiam

 • inka(2009-10-19 13:55) Odpowiedz 00

  kto dopuscil emerytow do pracy poszli na wczesniejsze emerytury bo nie mogli pracowc a teraz pracuja i nie sa zmeczeni Kary na nich niema ale to wina rzadu poprostu brak slow

 • Hela(2009-11-10 14:46) Odpowiedz 00

  Mam troje dzieci szkolnych i jedno młodsze, chorego na schizofrenię męża który w sierpniu i wrześniu nie łożył renty bo był hospitalizowany.Mopr podwyższył mi zasiłek okresowy w taki sposób,że po zsumowaniu dochodów(łącznie z rentą)przekroczyłam kryterium o 11zł. Przez cały 2009 rok nie zdarzyło się tak ani razu i również teraz nie przekuaczam tegokryterium. Kolegium Odwoławcze utrzymało w mocy negatywna decyzję.Zostałam ukarana i moje dzieci za to ,że właśnie w okresie biorącym do rozliczeń miałam szczególnie trudną sytuację.Pozostaje odwołanie do Sądu Administracyjnego jednak prawdopodobnie skazane na długie oczekiwanie i powtórzenie w efekcie niekorzystnej decyzji.Naprawdę to jest krzywdzące prawo bo dzieci zostały pozbawiione wsparcia od którego zależy ich spokółj psychiczny w szkole a także sprostanie podstawowym potrzebom bytowym.Szkoła jest bezpłatna tylko z nazwy a w rzeczywistości nie łożenie na jej potrzeby dyskryminuje dzieci czyniąc wiele złego w psychice. To nie jest sprawiedliwe.Państwo świadomie krzywdzi takie rodziny jak nasza zamiast je wspierać!Padają jednak przeciwne deklaracje -puste słowa! Co ja mogę jeszcze z tym zrobić...?

 • matka(2010-01-09 20:03) Odpowiedz 00

  nasi radni to wiedzą jak sobie diety podnieść a nie jak zadbać o dzieci

 • ana(2010-04-21 19:14) Odpowiedz 00

  ja dostałam stypendium ale tylko 186 zł od września na 1 dziecko już jest kwiecień a w gminie nie wiedzą kiedy będą pieniądze na dalszą wypłatę stypendium .nie wiem po co obiecują pieniążki jaj potem ich nie ma.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane