statystyki

Gminy nie wiedzą, komu przyznawać świadczenie pielęgnacyjne

autor: Michalina Topolewska11.09.2009, 03:00
  • Wyślij
  • Drukuj

Po wyrokach Trybunału Konstytucyjnego więcej osób powinno otrzymywać świadczenie pielęgnacyjne. Gminy różnie interpretują przepisy dotyczące świadczenia dla osoby zajmującej się członkiem rodziny. Zdaniem resortu pracy świadczenie nie przysługuje w sytuacji, gdy osoba wymagająca opieki ma małżonka.



Po ubiegłorocznych wyrokach Trybunału Konstytucyjnego i przygotowanej później przez resort pracy nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych gminy mają ogromny kłopot z przyznawaniem świadczenia pielęgnacyjnego. Część z nich wypłaca je np. małżonkom, którzy chcą się zająć chorym współmałżonkiem. Część tego nie robi. Wszystko za sprawą braku jednoznacznego przepisu, który regulowałby te kwestie.

Nowi uprawnieni

Krąg osób uprawnionych do świadczenia pielęgnacyjnego rozszerzyły dwa wyroki Trybunału Konstytucyjnego z 18 i 22 lipca 2008 r. (sygn. akt P 27/07 i P 41/07). Wcześniej pomoc mógł otrzymać tylko rodzic na niepełnosprawne dziecko. Musiał przede wszystkim spełnić kryterium dochodowe, które wynosi 583 zł na osobę w rodzinie.

TK zajmował się najpierw przypadkiem dwóch kobiet, z których jednej odmówiono wsparcia na sprawowanie opieki nad pełnoletnią niepełnosprawną siostrą, a druga nie otrzymała świadczenia na niepełnosprawnego męża. Trzeci przypadek dotyczył dziadków pełniących funkcję rodziny zastępczej spokrewnionej dla trojga wnucząt, z których jedno jest niepełnosprawne.

Trybunał zakwestionował przepisy odmawiające im wsparcia, uznając, że osoba, na której ciąży obowiązek alimentacyjny, a rezygnuje z zatrudnienia, aby opiekować się niepełnosprawnym innym niż dziecko niepełnosprawnym członkiem rodziny, ma prawo do świadczenia pielęgnacyjnego.

Trybunał daje, ustawa odbiera

W wyniku wyroków TK została znowelizowana ustawa z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U nr 139, poz. 992 z późn. zm.). Jednak nie został z niej usunięty przepis, który wyklucza przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego, gdy osoba wymagająca opieki pozostaje w związku małżeńskim. W praktyce oznacza to, że prawo do niego nie jest przyznawane osobie na współmałżonka oraz np. córce, która chce opiekować się dwojgiem niepełnosprawnych rodziców. Gminy nie wiedzą więc, jak i komu przyznawać świadczenie.

– Pozostawienie przepisów w tej postaci jest krzywdzące i niesprawiedliwe dla tych osób, bo małżonkowie, z których jedno chce nad drugim sprawować opiekę, powinni otrzymywać wsparcie. Zwłaszcza, że takie prawo dał im Trybunał – mówi Natalia Siekierka z Działu Świadczeń Rodzinnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu.

Większość gmin, kierując się ustawą, odmawia w takich sytuacjach świadczenia. Jednak w części z nich osoby odwoływały się od negatywnej decyzji do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. A to wsparcie im przyznawało.

– Mieliśmy cztery osoby, którym SKO uchyliło nasze negatywne decyzje i nakazało przyznanie świadczenia na współmałżonka – mówi Elżbieta Skaskiewicz, dyrektor działu świadczeń rodzinnych MOPS w Olsztynie.

Podobnie było w Kielcach, gdzie też wydano negatywne decyzje, ale potem w przypadku pięciu osób zostały pozytywnie rozpatrzone przez SKO, i w Poznaniu.

– W uzasadnieniu organ odwoławczy wskazał, że pierwszeństwo ma wyrok TK, który mówi, że świadczenie przysługuje, jeżeli zachodzi obowiązek alimentacji – tłumaczy Damian Napierała z Poznańskiego Centrum Świadczeń.

Z kolei w Zduńskiej Woli świadczenie zostało przyznane na podstawie samej ustawy.

– Uznaliśmy, że sam wyrok TK daje ostateczną podstawę do przyznania wsparcia – mówi Elżbieta Pilarek, kierownik działu świadczeń i usług MOPS w Zduńskiej Woli.




  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:GP
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 14

  • 1: Małgośka42 z IP: 83.8.51.* (2009-09-11 05:46)

    I zostałam na Przysłowiowym Lodzie mąż ubezwłasnowolniony chciałam się Nim zająć a tak nadal musze kombinowac jak by tu Zaspokoic JEGO POTRZEBY jednoczenśnie nie Urazić Szefów biorąc i wykorzystując Urlop na wizyty w szpitalach i u lekarzy ot mamy Prawo dla Lepszych i Gorszych !

  • 2: pppol z IP: 83.19.191.* (2009-09-11 11:37)

    PRETENSJE DO POSŁÓW I SENATORÓW. 12 TYSIĘCY ZŁOTYCH NIEPODATKOWANEJ DIETY MIESIĘCZNIE KAŻDY Z NICH BIERZE ZA TWORZENIE IDIOTYCZNEGO PRAWA.

  • 3: kropka z IP: 213.25.215.* (2009-09-11 13:11)

    Cóż… przy takich dochodach, wynikłych z kryterium dopuszczającego świadczenie, osoba oddająca niepełnosprawnego do publicznego zakładu opieki, nie zapłaciłaby nic. Wszystko pokryłaby gmina. Koszt utrzymania jednej osoby np. w DPS to ok. 2000 zł. A tu chodzi raptem o 520 zł świadczenia pielęgnacyjnego. Czyli za te same pieniądze, można utrzymać nie jednego niepełnosprawnego, ale trzech, jeśli będą nadal przebywać w swych domach!!! I gdzie tu kalkulacja?

  • 4: Małgośka42 z IP: 83.8.51.* (2009-09-11 13:55)

    Do kropki mylisz się kochana jeżeli oddałam bym męża do Domu Opieki lub do ZOL musiałam bym różnicę między jego rentą a wysokością odpłatności Ja sama pokrywać czyli mąż ma 1057 zł to ja resztę do tych 2000 czyli 943 zł Zapłacic a mój dochód z pracy to raptem 1200 zł netto ! Gminy zapłaca ale Tylko osobie bezdomnej bez rodziny ot kolejny Absurd .

  • 5: Barbara z IP: 83.6.11.* (2009-09-11 14:44)

    Bzdurne przepisy !!! Moja Mama umierała na raka, nie otrzymała świadczenia ani dodatku pielegnacyjnego. ZUS nawet nie uzasadnił.
    Wzięłam bezppłatny urlop, na rok. Do dziś nie moge wyjść z długów.

    Niby Państwo pomaga, niby współczuje, gdzieś te miliony wydają, a nikt nie jest usatysfakcjnowany.

    popieram opinię pppol-a.

  • 6: wisia z IP: 213.158.199.* (2009-09-14 17:22)

    I znowu nic się nie zmieni znowu rząd oszczędza na najbiedniejszych żeby ich szlak trafił sami biorą kupę szmalu że uchwalają bzdurne ustawy że ni dupy ni kupy się nie trzymają a tak jak u mnie nie dostaję dalej nic a muszę się zajmować obojgiem niepełnosprawnych rodziców tylko jak nie pracuję to z czego się mam utrzymywać a to charuwa przez 24 godziny na dobę w końcu gdzie ********** pięścią żeby ktoś usłyszał takich jak ja i w końcu coś żeby z tym zrobili!!!

  • 7: matka Dauna z IP: 83.9.181.* (2009-11-15 16:08)

    mam dziecko upośledzone w znacznym stopniu, w czerwcu wyszlam ponownie zamąż...zabrano mi swiadzenia pielęgnacyjne i inne ze względu na dochod malzonka ,zostalam na przyslowiowej lasce malzonka i corki ktura pobiera niską ręte po ojcu,,,Moge pogodzic się z tym ze nikogo nieobchodzi ze moje 24godzinne sluzenie 20 letniemu dziecku wymiotującemu prawie po kazdym posiku,,, wypruzniającemu się 4-6 razy na dobę w pampersa śmierdząca żadką kupą,,,mającą katary do 15 dni z obfitą wydzieliną ze jusz niewspomnę o innych dolegliwośćiach...ale boli mnie to ze dzis niemam wlasnych parę groszy na majtki a co będzie z moją emeryturą ? przeciez niema skladek niebędzie jakego kolwiek swiadczenia na starośc...Nadmieniam ze mąż ma na utrzymaniu dwuch synow studentow , ale niemieszkają z nami i te wydatki niesą brane pod uwagę ...jak dlugo nasz rząd będzie omijal problemy rodzicow osób niepelnosprawnych?

  • 8: samotna matka z IP: 188.33.107.* (2009-11-16 09:59)

    bałagan i niewiedza tzw specjalistów ds obsługi klienta wola o pomste do nieba przeciez oni od tego są aby pomóc ludziom składać i wypełniać wnioski klopot jest nie tylko ze świadczeniem pielęgnacyjnym, po wprowadzeniu nowego okresu zasiłkowego urzędnicy sami nie wiedzą nic składałam wnioski na dodatki na dojazdy do szkoły i oczywiście pani przyjmująca wniosek wprowadziła mnie w bląd w rezultacie dostałam ten dodatek od listopada a nie od września mimo, że dziecko jak każde zreszta uczące się do szkoły chodzi od wrzesnia nie miałam za co kupić dziecku sieciówki, musiałam sie zapożyczyć, napisalam odwołanie od decyzji ale oczywiście dostałam odpowiedź odmowną zaoszczędzili 100zł mimo,że to nie była moja wina tylko pracownika PCŚ i oto mamy polityke prorodzinną!

  • 9: jasiek z IP: 213.25.102.* (2009-11-22 16:17)

    mam pięcioro dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności w stopniu lekkim dlaczego żonie nie przysługuje świadczenie pielęgnacyjne i dlaczego świadczenia te wliczają do dochodu dlatego nie dostałem stypendium socjalnego na zakup książek dla moich 7 pociech które chodzą do szkoły.

  • 10: karaoke z IP: 188.33.151.* (2010-01-02 18:21)

    niewiem w jakim wieku są twoje dzieci ale skoro maja orzeczoną grupe lekką to żonie niepsługóje świadczenie pielengnacyjne bo do tego muszą być spełnione dwa warunki do 16 roku orzeczenie o oepełnosprawności i że dziecko wymaga stałej i długotrwałej opieki po 16 roku życia niepełnosprawność w stopniu znacznym lub umiarkowanym i konieczność stałej opieki w związku z niepęłnosprawnośćą dziecka pozdrawiam mama niepęłno sprawnego syna

Dowiedz się więcej

Poradniki

Galerie