statystyki

Gminy nie wiedzą, komu przyznawać świadczenie pielęgnacyjne

autor: Michalina Topolewska11.09.2009, 03:00

Po wyrokach Trybunału Konstytucyjnego więcej osób powinno otrzymywać świadczenie pielęgnacyjne. Gminy różnie interpretują przepisy dotyczące świadczenia dla osoby zajmującej się członkiem rodziny. Zdaniem resortu pracy świadczenie nie przysługuje w sytuacji, gdy osoba wymagająca opieki ma małżonka.

Reklama


Reklama


Po ubiegłorocznych wyrokach Trybunału Konstytucyjnego i przygotowanej później przez resort pracy nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych gminy mają ogromny kłopot z przyznawaniem świadczenia pielęgnacyjnego. Część z nich wypłaca je np. małżonkom, którzy chcą się zająć chorym współmałżonkiem. Część tego nie robi. Wszystko za sprawą braku jednoznacznego przepisu, który regulowałby te kwestie.

Nowi uprawnieni

Krąg osób uprawnionych do świadczenia pielęgnacyjnego rozszerzyły dwa wyroki Trybunału Konstytucyjnego z 18 i 22 lipca 2008 r. (sygn. akt P 27/07 i P 41/07). Wcześniej pomoc mógł otrzymać tylko rodzic na niepełnosprawne dziecko. Musiał przede wszystkim spełnić kryterium dochodowe, które wynosi 583 zł na osobę w rodzinie.

TK zajmował się najpierw przypadkiem dwóch kobiet, z których jednej odmówiono wsparcia na sprawowanie opieki nad pełnoletnią niepełnosprawną siostrą, a druga nie otrzymała świadczenia na niepełnosprawnego męża. Trzeci przypadek dotyczył dziadków pełniących funkcję rodziny zastępczej spokrewnionej dla trojga wnucząt, z których jedno jest niepełnosprawne.

Trybunał zakwestionował przepisy odmawiające im wsparcia, uznając, że osoba, na której ciąży obowiązek alimentacyjny, a rezygnuje z zatrudnienia, aby opiekować się niepełnosprawnym innym niż dziecko niepełnosprawnym członkiem rodziny, ma prawo do świadczenia pielęgnacyjnego.

Trybunał daje, ustawa odbiera

W wyniku wyroków TK została znowelizowana ustawa z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U nr 139, poz. 992 z późn. zm.). Jednak nie został z niej usunięty przepis, który wyklucza przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego, gdy osoba wymagająca opieki pozostaje w związku małżeńskim. W praktyce oznacza to, że prawo do niego nie jest przyznawane osobie na współmałżonka oraz np. córce, która chce opiekować się dwojgiem niepełnosprawnych rodziców. Gminy nie wiedzą więc, jak i komu przyznawać świadczenie.

– Pozostawienie przepisów w tej postaci jest krzywdzące i niesprawiedliwe dla tych osób, bo małżonkowie, z których jedno chce nad drugim sprawować opiekę, powinni otrzymywać wsparcie. Zwłaszcza, że takie prawo dał im Trybunał – mówi Natalia Siekierka z Działu Świadczeń Rodzinnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu.

Większość gmin, kierując się ustawą, odmawia w takich sytuacjach świadczenia. Jednak w części z nich osoby odwoływały się od negatywnej decyzji do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. A to wsparcie im przyznawało.

– Mieliśmy cztery osoby, którym SKO uchyliło nasze negatywne decyzje i nakazało przyznanie świadczenia na współmałżonka – mówi Elżbieta Skaskiewicz, dyrektor działu świadczeń rodzinnych MOPS w Olsztynie.

Podobnie było w Kielcach, gdzie też wydano negatywne decyzje, ale potem w przypadku pięciu osób zostały pozytywnie rozpatrzone przez SKO, i w Poznaniu.

– W uzasadnieniu organ odwoławczy wskazał, że pierwszeństwo ma wyrok TK, który mówi, że świadczenie przysługuje, jeżeli zachodzi obowiązek alimentacji – tłumaczy Damian Napierała z Poznańskiego Centrum Świadczeń.

Z kolei w Zduńskiej Woli świadczenie zostało przyznane na podstawie samej ustawy.

– Uznaliśmy, że sam wyrok TK daje ostateczną podstawę do przyznania wsparcia – mówi Elżbieta Pilarek, kierownik działu świadczeń i usług MOPS w Zduńskiej Woli.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:GP

Polecane

 • Leszek(2012-09-27 12:54) Odpowiedz 00

  Musiałem zatrudnić się do pracy mimo że jestem niepełno sprawny bo często choruje a w zakładach chronionych niema miejsca do takich schorowanych ludzi musza pracować jak normalni złamałem rękę w nadgarstku poślizgnełem się jak spadł pierwszy śnieg i pracowaem na portierni gdzie żona mósiała mnie przywozić do pracy i przyjeżdżać pomnie to że nie leczyłem się w zakładzie pracy tylko w poradni mimo to ze renka była spuchnięta to wysłali do orzecznika zus a ten mi dał zdolność do pracy i powiedział że kombinuję to była prawa ręka gdzie muszę ją pisać i ortopeda na podstawie zdjęć dawał mi zwolnienie a orzecznik był chirurgiem jak przyszedłem do pracy to zaraz mnie zawołali do kadr i dali wypowiedzenie 2 tygodniowe a ja jestem chory i potrzebuję pieniędzy bo mam stomię i cewnik z workiem do moczu i podpaski renty otrzymuje 893zł to czego mam żyć więc muszę gdzięś dorobić mimo że z bólu niemogę wyrobić bo żona nie pracuje i we wszystkim mi musi pomagać więc gdzie jest prawo kiedyś renciści mieli lekarstwa za darmo a teraz renta nie chce starczyć na leki. więc niech nie mówią że to państwo opiekuńczemój syn miał znaczny stopień nie pełno sprawności i też niemógł przeżyć to wyjechał do Szkocji tam pracuje a lekarstwa dostaje za darmo na swoja chorobę więc POLSKA nie jest państwem opiekuńczym a dają nam przykłady z innych krajów co nie jest prawdą ja jak bym mógł wyjechać to bym to zrobił ale jestem za stary bo nawet jak bym chciał się zatrudnić w zakładzie chronionym to te papiery .które posiada to nie są chonorowane w innych krajach To jest papier tylko do Polski a praca tam w zakładach chronionych jest faktycznie chroniona a nie tak jak wyzysk w Polsce więc o czym my starsi ludzie możemy myśleć tylko bieda i kartonowa trumna bo na klatę może brać emerytury ten tylko co fizycznie nie pracuje tylko w ten sposób ratuje rząd .Sklepowa zrobi MANKO to idzie Siedzieć a W rządzie zadłużają nasz kraj i dostają roczne wielkie odprawy jak by ich powsadzali za nie umiejętnóść żądzenia to nikt by tak nie pchał się na stołki przepraszam za błędy . A Tusk w kampani Zapomniał Jak opowiadał o swojej mamie ze pracowała za grosze jako pielęgniarka a teraz Renciści musza żyć w biedzie. NIECH pokażą TE POSTULATY sierpień 81 Kobieta 50 lat na emeryturę ,godna praco godna płaca i robotnik walczyło demokrację i ją wywalczył a tylko 1 ma robotnik ,który zpużnił się na strajk bo zapomniał to ma dobże i skakał przez płot i w nysce policyjnej nawołewał o spokój żeby nie siła spokojnie bez ofiar dojdziemy do celu i tak skończyła się nasza wolność biedny jeszcze biedniejszy a bogaty jeszcze bogaczy a my scharowani renciści coraz biedniejści

 • jolka(2013-07-30 18:02) Odpowiedz 00

  "Gminy różnie interpretują przepisy dotyczące świadczenia dla osoby zajmującej się członkiem rodziny. Zdaniem resortu pracy świadczenie nie przysługuje w sytuacji, gdy osoba wymagająca opieki ma małżonka"
  Dopóki prawo jest jakie jest ,czyli nijakie ,jedni dają drudzy odbierają (dom wariatów) będziemy mieś sporo walki o coś co się nam należy!!! Nie może żona być dyskryminowana ,tak mówi konstytucja RP,ale czy z tym liczyli się ci którzy taką ustawę podpisywali??? Uderzają nie w opiekunów ale w osoby chore zdane na najbliższych!!! To po prostu kpina z ludzi!. Niech szukają oszczędności u siebie a nie w kieszeniach chorych i biednych.Wstyd i hańba !!!.

 • Małgośka42(2009-09-11 05:46) Odpowiedz 00

  I zostałam na Przysłowiowym Lodzie mąż ubezwłasnowolniony chciałam się Nim zająć a tak nadal musze kombinowac jak by tu Zaspokoic JEGO POTRZEBY jednoczenśnie nie Urazić Szefów biorąc i wykorzystując Urlop na wizyty w szpitalach i u lekarzy ot mamy Prawo dla Lepszych i Gorszych !

 • pppol(2009-09-11 11:37) Odpowiedz 00

  PRETENSJE DO POSŁÓW I SENATORÓW. 12 TYSIĘCY ZŁOTYCH NIEPODATKOWANEJ DIETY MIESIĘCZNIE KAŻDY Z NICH BIERZE ZA TWORZENIE IDIOTYCZNEGO PRAWA.

 • kropka(2009-09-11 13:11) Odpowiedz 00

  Cóż… przy takich dochodach, wynikłych z kryterium dopuszczającego świadczenie, osoba oddająca niepełnosprawnego do publicznego zakładu opieki, nie zapłaciłaby nic. Wszystko pokryłaby gmina. Koszt utrzymania jednej osoby np. w DPS to ok. 2000 zł. A tu chodzi raptem o 520 zł świadczenia pielęgnacyjnego. Czyli za te same pieniądze, można utrzymać nie jednego niepełnosprawnego, ale trzech, jeśli będą nadal przebywać w swych domach!!! I gdzie tu kalkulacja?

 • Małgośka42(2009-09-11 13:55) Odpowiedz 00

  Do kropki mylisz się kochana jeżeli oddałam bym męża do Domu Opieki lub do ZOL musiałam bym różnicę między jego rentą a wysokością odpłatności Ja sama pokrywać czyli mąż ma 1057 zł to ja resztę do tych 2000 czyli 943 zł Zapłacic a mój dochód z pracy to raptem 1200 zł netto ! Gminy zapłaca ale Tylko osobie bezdomnej bez rodziny ot kolejny Absurd .

 • Barbara(2009-09-11 14:44) Odpowiedz 00

  Bzdurne przepisy !!! Moja Mama umierała na raka, nie otrzymała świadczenia ani dodatku pielegnacyjnego. ZUS nawet nie uzasadnił.
  Wzięłam bezppłatny urlop, na rok. Do dziś nie moge wyjść z długów.

  Niby Państwo pomaga, niby współczuje, gdzieś te miliony wydają, a nikt nie jest usatysfakcjnowany.

  popieram opinię pppol-a.

 • wisia(2009-09-14 17:22) Odpowiedz 00

  I znowu nic się nie zmieni znowu rząd oszczędza na najbiedniejszych żeby ich szlak trafił sami biorą kupę szmalu że uchwalają bzdurne ustawy że ni dupy ni kupy się nie trzymają a tak jak u mnie nie dostaję dalej nic a muszę się zajmować obojgiem niepełnosprawnych rodziców tylko jak nie pracuję to z czego się mam utrzymywać a to charuwa przez 24 godziny na dobę w końcu gdzie ********** pięścią żeby ktoś usłyszał takich jak ja i w końcu coś żeby z tym zrobili!!!

 • matka Dauna(2009-11-15 16:08) Odpowiedz 00

  mam dziecko upośledzone w znacznym stopniu, w czerwcu wyszlam ponownie zamąż...zabrano mi swiadzenia pielęgnacyjne i inne ze względu na dochod malzonka ,zostalam na przyslowiowej lasce malzonka i corki ktura pobiera niską ręte po ojcu,,,Moge pogodzic się z tym ze nikogo nieobchodzi ze moje 24godzinne sluzenie 20 letniemu dziecku wymiotującemu prawie po kazdym posiku,,, wypruzniającemu się 4-6 razy na dobę w pampersa śmierdząca żadką kupą,,,mającą katary do 15 dni z obfitą wydzieliną ze jusz niewspomnę o innych dolegliwośćiach...ale boli mnie to ze dzis niemam wlasnych parę groszy na majtki a co będzie z moją emeryturą ? przeciez niema skladek niebędzie jakego kolwiek swiadczenia na starośc...Nadmieniam ze mąż ma na utrzymaniu dwuch synow studentow , ale niemieszkają z nami i te wydatki niesą brane pod uwagę ...jak dlugo nasz rząd będzie omijal problemy rodzicow osób niepelnosprawnych?

 • samotna matka(2009-11-16 09:59) Odpowiedz 00

  bałagan i niewiedza tzw specjalistów ds obsługi klienta wola o pomste do nieba przeciez oni od tego są aby pomóc ludziom składać i wypełniać wnioski klopot jest nie tylko ze świadczeniem pielęgnacyjnym, po wprowadzeniu nowego okresu zasiłkowego urzędnicy sami nie wiedzą nic składałam wnioski na dodatki na dojazdy do szkoły i oczywiście pani przyjmująca wniosek wprowadziła mnie w bląd w rezultacie dostałam ten dodatek od listopada a nie od września mimo, że dziecko jak każde zreszta uczące się do szkoły chodzi od wrzesnia nie miałam za co kupić dziecku sieciówki, musiałam sie zapożyczyć, napisalam odwołanie od decyzji ale oczywiście dostałam odpowiedź odmowną zaoszczędzili 100zł mimo,że to nie była moja wina tylko pracownika PCŚ i oto mamy polityke prorodzinną!

 • jasiek(2009-11-22 16:17) Odpowiedz 00

  mam pięcioro dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności w stopniu lekkim dlaczego żonie nie przysługuje świadczenie pielęgnacyjne i dlaczego świadczenia te wliczają do dochodu dlatego nie dostałem stypendium socjalnego na zakup książek dla moich 7 pociech które chodzą do szkoły.

 • karaoke(2010-01-02 18:21) Odpowiedz 00

  niewiem w jakim wieku są twoje dzieci ale skoro maja orzeczoną grupe lekką to żonie niepsługóje świadczenie pielengnacyjne bo do tego muszą być spełnione dwa warunki do 16 roku orzeczenie o oepełnosprawności i że dziecko wymaga stałej i długotrwałej opieki po 16 roku życia niepełnosprawność w stopniu znacznym lub umiarkowanym i konieczność stałej opieki w związku z niepęłnosprawnośćą dziecka pozdrawiam mama niepęłno sprawnego syna

 • pokrzywdzony(2010-02-16 18:42) Odpowiedz 00

  mam przyznany zasiłek pielęgnacyjny stopień znaczny a jednak zus zabrał mi ręntę nie biorąc tego pod uwagę chcę zaznaczyć iż mam 42 lata pracy składkowej i nieskładkowej przeszedłem w ciągu 5 lat 6 operacji w tym rak z przerzutem do węzłów chłonnych teraz się okazuje że muszę mieć wstawione w kolano endo protezę z zawodu jestem budowlańcem czy zus miał rację

 • podatnik(2010-03-12 13:05) Odpowiedz 00

  planuje slub z ON, matka tej osoby zrezygnowala z pracy i pobiera te swiadczenie, ale zgodnie z tym co ustanowiono, po tym jak sie pobierzemy, to jej matka zostanie z niczym...bo to ja mam obowiazek sia nia opiekowac i na nia lozyc

  kazdy ma prawo do szczescia, ile osob niepelnosprawych jest w zwiazku malzenskim, malo, bo nie kazdy chce sie wiazac z osoba niepelnosprawna...dal wielu ON slub, mozliwosc bycia mezem,zona to cos do czego daza przez cale swoje zycie, chca miec rodzine, byc kochanym...a ustawodawca w ten sposb znacznie ograniczyl im te mozliwosc, to jest dyskryminacja ON

  czyli trzeba zyc na "kocia lape", zeby otrzymywac te swiadczenie???

  i jak tu nie kombinowac, sami ustawodawcy na nas to wymuszaja...

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane