statystyki

Można już składać wnioski o wyższe zasiłki rodzinne

Michalina Topolewska29.08.2009, 03:00
  • Wyślij
  • Drukuj

Ponad 3,26 mln dzieci otrzyma od listopada wyższe o 40 proc zasiłki rodzinne. Nie wzrośnie natomiast liczba dzieci, które uzyskają prawo do świadczeń, bo kryterium zostanie na niezmienionym poziomie.



W tym tygodniu będzie można składać w gminach wnioski o przyznanie zasiłku rodzinnego i dodatków do niego na nowy okres zasiłkowy. Rozpocznie się on 1 listopada. Osoby, które złożą wymagane dokumenty jeszcze we wrześniu będą miały pewność, że świadczenia zostaną wypłacone do końca listopada. Jeżeli wniosek wpłynie w październiku zasiłek za listopad otrzymają dopiero we grudniu. Większość gmin umieszcza na swoich stronach druki wniosków i listę wymaganych dokumentów.

Wyższe zasiłki i świadczenie pielęgnacyjne

W tym roku przypadała data weryfikacji kryteriów dochodowych i wysokości poszczególnych świadczeń rodzinnych. Jest ona przeprowadzana co trzy lata i powinna uwzględniać wzrost cen oraz kosztów utrzymania rodzin. Ze względu na kryzys rząd postanowił przyjąć wariant oszczędnościowy i podniósł wysokość tylko tego świadczenia, które zgodnie z ustawą musiało wzrosnąć czyli zasiłków rodzinnych. Będą one wyższe o 40 proc i wyniosą w zależności od wieku dziecka 68 zł, 91 zł i 98 zł. Ponadto o 100 zł więcej otrzymają osoby, które rezygnują z pracy, aby sprawować opiekę nad niepełnosprawnym członkiem rodziny. Należy im się wtedy świadczenie pielęgnacyjne, które od listopada wyniesie 520 zł. Na podwyższenie innych świadczeń nie wyraziło zgody Ministerstwo Finansów. Co więcej posłowie koalicji chcą ograniczyć przyznawanie becikowego. Obecnie przysługuje ono wszystkim rodzicom bez względu na osiągane dochody. Po zmianach nie trafiałoby ono do tych najbogatszych.

O wiele wyższe zasiłki rodzinne obowiązują w krajach UE. Co więcej mają tam one charakter powszechny, a ich przyznanie nie jest zależne od osiąganych dochodów. Np. w Irlandii zasiłek rodzinny wynosi 166 euro (ok. 723 zł), w Anglii to 20 funtów (ok. 97 zł).

Bitwa o kryterium przegrana

Nie udało się doprowadzić do podwyższenie kryterium dochodowego. Rząd nie uwzględnił stanowiska Komisji Trójstronnej, która wskazywała, że już przy poprzedniej weryfikacji w 2006 roku progi dochodowe nie zostały one podniesione. Oznacza to, że do 2012 roku dochód rodziny na jedną osobę nie może być wyższy niż 504 zł lub 583 zł, jeżeli w rodzinie wychowuje się niepełnosprawne dziecko.

Eksperci polityki społecznej alarmują, że przyczyni się to do kolejnego zmniejszenia uprawnionych do świadczeń rodzin. Już teraz jest to widoczne. O ile w 2004 roku zasiłki rodzinne przysługiwały 5,5 mln. dzieci, to w ubiegłym roku liczba ta spadła o 47 proc. i wyniosła 3,8 mln dzieci. Natomiast w tym roku nastąpił kolejny spadek do 3,26 mln. A w kolejnych latach podobny los może czekać kolejne 500 tys. dzieci.




Źródło:GP

Komentarze: 39

  • 1: Katarzyna z IP: 188.125.132.* (2009-08-29 06:27)

    Kto dostanie świadczenia? Osoby nieudolne , które nie chcą pracować , cwaniancy ,pracujący na czarno albo po cichutku za granicą . Ty szary człowieku rypiesz za 1300zł + renta 680zł po mężu na dzieci i nic się Tobie nie należy. Dlaczego? POnieważ na wszystko Cię stać ! A po opłaceniu podstawowych opłat zostaje 1000 zł na 3 osoby na życie, a to jest luksus!

  • 2: ania z IP: 84.10.22.* (2009-08-29 08:01)

    masz racje KATARZYNA. Przedewszystkim nie podniesione kryterium dochodowe od ponad 5 lat to tragedia. I ona bedzie trwac do 2012 roku.To jakis absurd. Chyba rząd chce zebysmy i my wzięły dzieci i poszly maszerowac pod sejm.Zawsze siedzimy cicho a za nami nikt sie nie ujmie.Ja mam dziecko niepelnosprawne i na jego leki + rehab.wydaje ok.500 zl Na zycie po oplatach mam 350-400 zl/2 os.A teraz nie dostane zasilku bo przekroczy 7 zl/os.Zrezygnujemy z lekow, reh. Tragedia, W polsce dobrze tylko bogatym i cwaniakom.Tak jak opisalaś.

  • 3: zawiedziona rzadami .po. z IP: 213.158.196.* (2009-08-29 11:03)

    blad ze zaufalismy platformie ,oni nas niepelnosprawnych i ich opiekunuw oszukala. nigdy nie zaglosuje na tych oszustuw.koniec rzaduw tuska. tusk idz kooac pilke, albo nie bo tego tez nie umiesz.

  • 4: Małgośka42 z IP: 83.4.145.* (2009-08-29 11:57)

    Dlaczego U nas w Polsce są dzieci Goirszego Boga ? Dlaczego w brew Temu co Gwarantuje Nam Konstytucja Ograbia się jednych dając innym Dzieci są dziećmi i Wszystkie bez Wyjątku Powinny Mieć dodatek co inne żołądki mają inne marzenia ??? Rzecznik Praw Obywatelskich a Tym Bardziej Rzecznik Praw Dziecka przespali Taką Ważną Sprawę !W Niemczech każde dziecko ma zasiłek rodzinny bez względu na dochód rodziców a u nas jak zwykle , szkoda słów.Mąż chory psychicznie renta 1057 zł ja ciężko pracuję 2 dzieci głuchych i co i zostałam na lodzie bo po cholerę Pracować skoro moge siedzieć na Głodowym zasiłku świadczeniu Pielęgnacyjnym a tak przekroczyłam dochód aż o 45 zł na 1 członka rodziny i wyć się chce z Rozpaczy Gdzie Ta SPRAWIEDLIWOŚĆ !!!

  • 5: WDOWA z IP: 213.238.95.* (2009-08-29 19:53)

    RZĄD NIECH ODDA EMERYTURY DLA MATEK OPIEKUJĄCYCH SIĘ NIEPEŁNOSPRAWNYMI DZIEĆMI ZASIŁKI RODZINNE NA PEŁNOLETNIE NIEPEŁNOSPRAWNE DZIECKO CO JESZCZE CHCE ZABRAĆ KALEKOM BY SOBIE DAĆ BO CIĄGLE IM MAŁO PO CO NAM TAKI RZĄD SKORO DBA TYLKO O WŁASNE DUPY

  • 6: Asia z IP: 87.207.252.* (2009-08-30 09:34)

    A ja mam gdzieś ich śmieszne rodzinne, ale krew mnie zalewa, że po 12 latach pracy, będąc na urlopie wychowawczym nie należy mi się płatny,bo niestety jest dodatkiem do rodzinnego a nie osobnym świadczeniem, bo żeby przeżyć mąż "załapał" trochę nadgodzin, skandal, chętnie dam panom politykom 2016 zł na miesiąc i życzę im powodzenia, niech utrzymają 4 osobową rodzinę z dzieckiem w wieku szkolnym i z małym dzieckiem i niech tylko zrobią opłaty w terminie.

  • 7: Ewa z IP: 83.9.57.* (2009-08-30 18:49)

    Tak to wygląda niestety drogie Panie wstyd czasami mieszkać w takim kraju. Ja utrzymuję 4 dzieci na troje dostaję alimenty 750zł ,córka która ukończyła 18 lat już sie do nich nie zalicza bo się nie uczy,od 4 miesięcy muszę opiekować się moją niepełnosprawną mamą, otrzymuję za to 420zł plus rodzinne 270 to razem1442zł na 5 osób opieka dała mi ostatnio 50zł ,bo nie mają pieniędzy a trzeba pomóc wszystkim tak powiedziała mi pani dyrektor.
    Płakać mi sie chce bo moje dzieci nie mają żadnych przyborów do szkoły nie mówiac o ciuchach brakuje mi na wszystko nawet na jedzenie i kogo to obchodzi!!

  • 8: anna z IP: 83.238.182.* (2009-08-30 21:25)

    wyć mi się chce z rozpaczy.
    to jest po prostu żenada.
    to już nawet nie jest śmieszne. najłatwiej odebrać najsłabszym. już niedługo w ośrodkach pomocy społecznej będą nam wręczać zestawy do domowej eutanazji zamiast wniosków na te ichnie zasiłki.

    czy to za taką POLSKĘ zginął Pilecki??

  • 9: marta z IP: 87.105.210.* (2009-08-30 22:25)

    Z tymi zasiłkami rodzinnymi to jest paranoja. Rządzący doskonale wiedzą że bardzo krzywdzą nasze kochane dzieci szczególnie dzieląc je na te lepsze i te gorsze którym zasiłek się nie należy.To jest chory kraj!!! Jak można krzywdzić szczególnie te biedne dzieci. Po co nam ten sejm i senat i wszelkiego rodzaju władze skoro podejmują tak idiotyczne decyzje. To woła o pomstę do nieba.Władzo opanuj się bo świat się z nas śmieje.Czy ja będąc na każdych wyborach głosowałam na baranów osłów czy idiotów.

  • 10: ali z IP: 87.205.221.* (2009-08-31 18:22)

    złodzieje ukradli mi rodzinne na dwoje dzieci mam 850 zł renty z dodatkiem na 1 grupę inwalidztwa +1300 PENSJA żony i dupa nie należy się.niech im bokiem wyjdzie moja kasa!!!.