statystyki

Można już składać wnioski o wyższe zasiłki rodzinne

autor: Michalina Topolewska29.08.2009, 03:00

Ponad 3,26 mln dzieci otrzyma od listopada wyższe o 40 proc zasiłki rodzinne. Nie wzrośnie natomiast liczba dzieci, które uzyskają prawo do świadczeń, bo kryterium zostanie na niezmienionym poziomie.

Reklama


Reklama


W tym tygodniu będzie można składać w gminach wnioski o przyznanie zasiłku rodzinnego i dodatków do niego na nowy okres zasiłkowy. Rozpocznie się on 1 listopada. Osoby, które złożą wymagane dokumenty jeszcze we wrześniu będą miały pewność, że świadczenia zostaną wypłacone do końca listopada. Jeżeli wniosek wpłynie w październiku zasiłek za listopad otrzymają dopiero we grudniu. Większość gmin umieszcza na swoich stronach druki wniosków i listę wymaganych dokumentów.

Wyższe zasiłki i świadczenie pielęgnacyjne

W tym roku przypadała data weryfikacji kryteriów dochodowych i wysokości poszczególnych świadczeń rodzinnych. Jest ona przeprowadzana co trzy lata i powinna uwzględniać wzrost cen oraz kosztów utrzymania rodzin. Ze względu na kryzys rząd postanowił przyjąć wariant oszczędnościowy i podniósł wysokość tylko tego świadczenia, które zgodnie z ustawą musiało wzrosnąć czyli zasiłków rodzinnych. Będą one wyższe o 40 proc i wyniosą w zależności od wieku dziecka 68 zł, 91 zł i 98 zł. Ponadto o 100 zł więcej otrzymają osoby, które rezygnują z pracy, aby sprawować opiekę nad niepełnosprawnym członkiem rodziny. Należy im się wtedy świadczenie pielęgnacyjne, które od listopada wyniesie 520 zł. Na podwyższenie innych świadczeń nie wyraziło zgody Ministerstwo Finansów. Co więcej posłowie koalicji chcą ograniczyć przyznawanie becikowego. Obecnie przysługuje ono wszystkim rodzicom bez względu na osiągane dochody. Po zmianach nie trafiałoby ono do tych najbogatszych.

O wiele wyższe zasiłki rodzinne obowiązują w krajach UE. Co więcej mają tam one charakter powszechny, a ich przyznanie nie jest zależne od osiąganych dochodów. Np. w Irlandii zasiłek rodzinny wynosi 166 euro (ok. 723 zł), w Anglii to 20 funtów (ok. 97 zł).

Bitwa o kryterium przegrana

Nie udało się doprowadzić do podwyższenie kryterium dochodowego. Rząd nie uwzględnił stanowiska Komisji Trójstronnej, która wskazywała, że już przy poprzedniej weryfikacji w 2006 roku progi dochodowe nie zostały one podniesione. Oznacza to, że do 2012 roku dochód rodziny na jedną osobę nie może być wyższy niż 504 zł lub 583 zł, jeżeli w rodzinie wychowuje się niepełnosprawne dziecko.

Eksperci polityki społecznej alarmują, że przyczyni się to do kolejnego zmniejszenia uprawnionych do świadczeń rodzin. Już teraz jest to widoczne. O ile w 2004 roku zasiłki rodzinne przysługiwały 5,5 mln. dzieci, to w ubiegłym roku liczba ta spadła o 47 proc. i wyniosła 3,8 mln dzieci. Natomiast w tym roku nastąpił kolejny spadek do 3,26 mln. A w kolejnych latach podobny los może czekać kolejne 500 tys. dzieci.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:GP

Polecane

 • kaska(2013-11-13 18:24) Odpowiedz 00

  czy naleza mi sie jakies pieniadze gdy ojciec dziecka dostal na nia zasilek w irlandi a my z corka mieszkamy w polsce zaznaczam ze jestem po rozwodzie

 • bena 45(2009-10-23 00:12) Odpowiedz 00

  Jestem matka 6 dzieci rodzinne dostawałam na 4 dzieci, a teraz nie dostane gdzie tu sprawiedliwość ,mąż sam pracuje ja jestem osobą niepełnosprawną .Z tymi zasiłkami rodzinnymi to jest paranoja. Rządzący doskonale wiedzą że bardzo krzywdzą nasze kochane dzieci szczególnie dzieląc je na te lepsze i te gorsze którym zasiłek się nie należy.To jest chory kraj!!! Jak można krzywdzić szczególnie te biedne dzieci.

 • ela(2009-09-10 11:49) Odpowiedz 00

  Ja - 1450,00
  Mąż 1680
  5 osobowa rodzina 3 dzieci - brak szans na rodzinne - PARANOJA

 • MAMA 3 DZIECI(2009-09-10 21:57) Odpowiedz 00

  mając 3 dzieci w wieku szkolnym trzeba się liczyć z wydatkami na nie nie dostajemy z opieki po 100zł.wyprawki na podręczniki i resztę-ale co za to kupimy?
  to jest jedno wielkie oszustwo ,tak nas poniżać !!
  przecież dzieci to przyszłość tego narodu!!!a oni je tak "deptają",ludzie kto tak ustala takie prawa? tylko te bogate mądrale,które zarabiają po 12 000 zł.lub więcej!!!

  ZŁODZIEJE I OSZUŚCI!!!

 • DAREK(2009-09-13 11:33) Odpowiedz 00

  SZKODA GADAĆ W UBIEGŁYM ROKU BANDA ZŁODZJEI ZABRAŁA 1200ZŁ DZIECIĄ NIEPEŁNOSPRAWNYM UCZEŃ NA WSI A OSŁY DOSTALI DIETY I INNE DODATKI ŻE SZKODA GADAĆ

 • AŚKA(2009-09-16 21:57) Odpowiedz 00

  jestem członkiem zarządu dzieci niepełnosprawnych z autyzmem obejmujemy opiekę 100 dzieci ponad 60 % rodzin naszych dzieci gdzie potrzebują 24h opieki na dobę zostanie pozbawiona świadczeń ze względu na próg dochodowy. To jakiś skandal i co maja w takiej sytuacji zrobić matki któ zaopiekuje sie dziecmi jak my bedziemy zmuszeni iść do pracy jeśli ktoś ją nam da.

 • lusii(2009-09-20 18:49) Odpowiedz 00

  to zgroza z tym rodzinnym morze niech sobie te osły w sejmie wezmą nasze zarobki i niech zyją cały miesiac bo co chwila podwyzki sobie daja i tak sie im pracowac nie chce tylko spia .trzeba z tym cos zrobic bo nas zgnoja

 • Gosia mam dwójki SYNÓW(2009-09-22 08:30) Odpowiedz 00

  Drogie Panie!! :)
  To nic co spotkało mnie:(
  Mam dwójkę fantastycznych synów przy czym młodszy jest niepełnosprawny(niepełnosprawność sprzężoną)porażenie lewostronne,obustronny głęboki niedosłuch,Epilepsja,upośledzenie umysłowe w stopniu umiarkowanym...itp itd
  Moj syn uczy sie we Wrocławiu mieszka w internacie (niestety),gdyż Opole miasto wojewódzkie nie może zapewnić mu odpowiednich warunków jakie otrzymuje we Wrocławiu.Od 8 miesiecy przestałam dostawac rodzinne i dodatkowe świadczenia(70 zł rehabilitacyjnego i 90zł dojazdowego do szkoły) na dziecko niepełnosprawne gdyż przekroczyłam 5,25 zł!!!
  Niech im bedzie rodzinne!!! ale DLACZEGO dodatki związane z niepełnosprawnością są ujmowane razem z rodzinnym???!!!
  CZY JEST MOŻLIWOŚĆ ZE MOJE CIĘZKO CHORE DZIECKO NAGLE O Z D R O W I A Ł O???
  Gratuluje Rządzącym jasnego umysłu,wsparcia dla chorych dzieci bycia konsekwentnym z dążeniach !! niestety to nie Dzieci są chore ,ale nasz RZĄD i Rządzący!!!
  Szkoda słów nie za taką Polskę głosowałam :((
  Dorzućcie sobie jeszcze parę tysięcy diety poselskiej bo przecież nie macie za co żyć!!
  Ja już nigdy nie zawierzę słodkim zapewnieniom co każdy potrafi na opowiadać przed wyborami:(

 • Joanna(2009-09-21 21:52) Odpowiedz 00

  Racja,nasze dzieci nie zasługują na lepszy byt,rząd widzi,że jakoś radzimy sobie z ochłapów,które mamy na dzieci i dlatego mają gdzieś,że nie wszystkim wystarcza,ważne żeby ich dzieci nie przymierały głodem.Tuska i Jego rząd powinno się przebrać za klownów i puścić na ulice aby rozbawiali nasze pociechy.

 • ZAŁAMANA(2009-11-06 15:56) Odpowiedz 00

  WSTYD MIESZKAĆ W TAKIM KRAJU ALE TO WSTYD POWINIEN BYĆ NAJBARDZIEJ DLA TYCH KTÓRZY NIM ZARZĄDZAJĄ!!! ŚMIESZNE RODZINNE TYLE LAT PRACY A JA MAM 400 ZŁ MIESIĘCZNIE NA DZIECKO BĘDAC NA URLOPIE WYCHOWAWCZYM SZOK!!! MĄŻ DORABIA GDZIE POPADNIE ZWOLNIENIE GO SIEGNĘŁO JAK WIELU INNYCH Z JEGO ZAKŁADU JA GDYBYM MIAŁA MOŻLIWOŚĆ ZAŁATWIENIA OPIEKI NAD DZIECKIEM WRÓCIŁABYM DO PRACY ALE TEZ MUSZE PRZECZEKAĆ MOZE MINĄ ZWOLNIENIA W MOIM ZAKŁADZIE OJ TO ŻYCIE

 • ania(2009-09-07 12:33) Odpowiedz 00

  witam was wszystkie serdecznie.Jestem mamą 2 dzieci też jestem obecnie na urlopie wychowawczym i oczywiście bezpłatnym.Odwoływałam się już wszędzie ale dupa blada nic mi nie przyznali.My matki polki za nim tak gadać powinnyśmy się wszystkie spotkać oczywiście najlepiej byłoby pod domem premiera tego bezdusznika co to naszym dzieciom odebrał chleb i tak przez parę dni dać mu nauczkę ! a tak szczerze to już mam dosyć tego zasranego biednego kraju który to nie dba o mamy które wychowują małe dzieci.

 • MONIKA(2010-08-03 16:25) Odpowiedz 00

  Pijacy dostaja zapomogi po 600zł a tym biednym dzieciom zabierają te parę groszy . ZŁODZIEJE !!! GDZIE SPRAWIEDLIWOŚĆ . A ci z sejmu mają to wdupie bo mają za dużo kasy a ********** za 900zł i zobaczymy jak wyżyjecie BYDLAKI .

 • Margolka(2010-09-23 21:39) Odpowiedz 00

  Mnie również ograbili z zasiłku rodzinnego na siłę wliczając dochód męża, z którym się rozstałam,nie mieszkam razem a otzymuję od niego 200 zł. alimentów - ale powinnam się rozwieść tak poinformowała mnie miss z MOPS-u a kogo stać na rozwód przy dochodach 400 zł. na osobę a gdzie opłaty to 300 zł.Proponuję tym napuszonym z rządu przeżyć za to 1 miesiąc - telewizja powinna zrobić takie reality - dać np.Panu Tuskowi 400 zł. miesięcznie i pokazać jak za to wyżyje!!!

 • Martuśka(2011-06-02 11:16) Odpowiedz 00

  HEJ nie wiem jak wy ale ja mam dosyć życia w tym kraju z palantami i idiotami rządzącymi w tym kraju. Zresztą to nie o kraj chodzi tylko o tych MATOŁÓW z rządu dla mnie to IDIOCI którzy nie mają pojęcia jak jest ciężko żyć z dziećmi. Powinni mnam pomagać a nie rzucać kłody pod nogi.

 • Mariola(2011-08-17 18:33) Odpowiedz 00

  Witam
  Ja też mam kilka słów do powiedzenia od 25 lat nie pracuję bo... wychowuję dzieci ! Dzieci są moje i mojego jedynego męża .Żeby przeżyć mąż pracuje na 2 etatach i to pech bo lepiej się obijać i nic nie robić !!! Moje dzieci nigdy nie były na koloniach , nie byliśmy na wczasach bo to już nie te czasy . Mieszkamy na 2 pokojach odziedziczonych po teściu bo jak inaczej :) Nasz dochód przekracza kryterium i masz zero zasiłku . Wychowałam już trzy córki , wychowuję córkę i 2 synów i nigdy nie dostanę nic . Gdzie jest ta polityka pro rodzinna ? Ja się pytam co robią Panowie rządzący skoro matka polka która wychowuje , wychowała 6 dzieci nie dostanie złotówki ! To kpina . Mam już 46 lat na starość jeśli nie pomogą mi dzieci zdechnę z głodu to tak wygląda moja przyszłość ;). Bóg dał dzieci ale zapomniał dać na dzieci ? Państwo sprzeciwia się aborcji bo państwo to kler , rodzina wielodzietna to w pojęciu wszystkich patologia ? Mój mąż nie pije tylko zapieprza na rodzinę ! Dzisiaj kupiłam część książek na troje dzieci wydałam 1000 zł a co dalej ? Starsza córa nie chce książek , widzi ile kosztują .Jak żyć , mam z domu zrobić chlew , pić razem z mężem ? Może powinnam bo wtedy nasz MOPS coś by dał ? Życzę wszystkim matką udanych zakupów w księgarniach i zmiany rządu na przyjazny NORMALNEJ rodzinie . Jeśli ktoś chce się wymienić poglądami oto mój @ adres mariola0711@interia.pl pozdrawiam Mariola z Bydgoszczy

 • załamana(2011-11-03 01:05) Odpowiedz 00

  nasz dochód przekroczył 40 groszy!!! (504,40zł na osobę i co Wy na to...)

 • Agnieszka(2011-08-29 23:03) Odpowiedz 00

  To co dzieje się w naszym kraju to istny obłęd.Pracuje zawodowo za 1300 zł,mam alimenty na dziecko no i niestety w tym roku dołączę do grupy rodzin którym nie należy się zasiłek rodzinny,ponieważ według naszego chorego systemu jestem za bogata aby dziecko dostało MARNE 91 zł.I oni chcą aby rodziny,młodzi ludzie mieli więcej niż jedno dziecko?Przecież z takimi zarobkami i dużymi wydatkami na codzienne życie to niemożliwe.Szerze mówiąc to ręce mi opadają,niech zabiorą mi to rodzinne i spadają.

 • bm(2011-11-08 17:48) Odpowiedz 00

  i co to za matematyk wyliczył ,że zasiłki wzrosną o 40 % ?
  Czy podwyżka z 94 do 98 złotych to jest 40% ? Pogratulować tych wyliczeń - tylko komu?

 • krysia(2009-09-09 12:37) Odpowiedz 00

  Coś jest nie tak...mam dochody takie same jak rok temu...rok temu zasiłek się należał a w tym nie...o co codzi, podobno kryteria są te same?!

 • zuzia(2009-09-04 18:56) Odpowiedz 00

  ja utrzymuję się z dzieckiem z 480zł renty i 270zł alimentów, ponieważ mam trochę pola doliczają mi do dochodu 400zł miesięcznie dlatego też od listopada zasiłek mi zabiorą, bo przekroczymy próg dochodowy- ale to pole jest od 20 lat w dzierżawie dzierżawca płaci mi 400zł ale rocznie. Natomiast ja płacę 220zł miesięcznie internat, do tego dochodzi dojazd do internatu, jakieś bardzo skromne kieszonkowe, bierzące rachunki i nie mam nawet na leki. Ale jestem ciekawa czy nasza władza jest tak pazerna czy tylko chce pozbyć się biedoty w państwie.
  Swoją drogą na wybory pójdę tylko, po to aby zagłosować na inne ugrupowanie i mieć nadziję, że PO do władzy już nie dojdzie.
  Na Tuska niech głosują ci, którym pomaga zachować swoje fortuny.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane