statystyki

40 tys. zł bezzwrotnej dotacji na własny biznes

autor: Paweł Jakubczak29.08.2009, 03:00
 • Wyślij
 • Drukuj

Pracownicy i bezrobotni mogą ubiegać się o bezzwrotna pomoc finansową na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej.

reklamareklama


W ostatnim czasie coraz więcej ludzi myśli o założeniu własnego biznesu. To typowe w czasie spowolnienia gospodarczego, kiedy firmy raczej zwalniają pracowników, niż przyjmują nowych. O własnej działalności poważnie myślą osoby, które nadal pracują, ci którzy któryś raz z rzędu u kolejnych pracodawców przeżyli finansowe rozczarowali i bezrobotni. Wszyscy oni mogą ubiegać się o pieniądze unijne na rozpoczęcie działalności, a bezrobotni także o dotację z urzędu pracy. Warto pamiętać, że osoby bezrobotne nie mogą ubiegać się o pieniądze unijne z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki i w urzędzie pracy z Funduszu Pracy.
Kwota pomocy unijnej jest wyższa niż z Funduszu Pracy. W ramach działania 6.2 z PO KL można otrzymać do 40 tys. zł, a z Funduszu Pracy do 18,48 tys. zł (maksymalnie do sześciu średnich płac).

Pomoc unijna

Osoba, która uzyskała pomoc unijną na rozpoczęcie działalności gospodarczej nie będzie musiała jej zwracać, jeśli przetrwa na rynku przez rok. O pomoc może ubiegać się każdy. Jednak grupami traktowanymi w sposób priorytetowy przy rekrutacji są kobiety, osoby do 25. roku życia, osoby długotrwale bezrobotne, osoby po 50. roku życia, a także osoby zamieszkujące na obszarach wiejskich.

Rekrutację przeprowadzają operatorzy. Mogą nim być różne instytucje, na przykład fundacje, stowarzyszenia. Lista operatorów w danym województwie znajduje się na stronach internetowych wojewódzkich urzędów pracy lub urzędów marszałkowskich. Operatorzy zamieszczają ogłoszenia w prasie i internecie. Osoby zainteresowane mogą pobrać formularz ze strony internetowej bądź w biurze projektu, a następnie wypełnić go i złożyć we wskazanym miejscu i terminie. Zawiera informacje o potencjalnym wnioskodawcy, opis planowanego przedsięwzięcia.
O tym, kto weźmie udział w projekcie, decyduje komisja rekrutacyjna. Ocenia ona najlepsze merytorycznie wnioski. Etapem kwalifikacji jest też rozmowa kwalifikacyjna. Już na etapie rekrutacji do projektu oceniany więc jest pomysł na biznes m.in. pod kątem realności, trwałości i innowacyjności. Oceniane też są predyspozycje psychologiczne do prowadzenia działalności gospodarczej, wykształcenie, doświadczenie zawodowe, dodatkowe kwalifikacje i umiejętności związane z profilem planowanej działalności.

Osoby zakwalifikowane do projektu biorą udział w bloku szkoleniowo-doradczym. Szkolenie dotyczy administracyjno-prawnych aspektów podejmowania i prowadzenia działalności, tworzenia biznesplanu itd. Trenerami są specjaliści, praktycy życia gospodarczego. Każdy uczestnik szkolenia może korzystać z doradztwa indywidualnego.
Po zakończeniu szkolenia jego uczestnik składa wniosek o wsparcie finansowe. Ocenia go merytorycznie i formalnie komisja. Osoby, których wnioski zostały pozytywnie ocenione przez komisję, podpisują umowę o dofinansowanie. Dotacja jest bezzwrotna, pod warunkiem że przedsiębiorca będzie prowadził firmę przez minimum 12 miesięcy. Dotację można przeznaczyć na pokrycie wydatków inwestycyjnych (w tym m.in. na środki transportu, składniki majątku trwałego, koszty prac remontowych i budowlanych) i na środki obrotowe, w szczególności zakup surowców i materiałów.

Oprócz dotacji uczestnik szkolenia może uzyskać wsparcie pomostowe na pół roku, z możliwością przedłużenia do roku. Wsparcie to polega na wypłaceniu beneficjentowi co miesiąc 1,1 tys. zł. Ta kwota może być przeznaczona wyłącznie na pokrycie niezbędnych, bieżących opłat, bezpośrednio związanych z prowadzeniem działalności, np. opłaty telekomunikacyjne, czynsz, składki ZUS.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:Własne

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 31

 • 1: kasia z IP: 31.62.232.* (2013-05-28 10:34)

  dotacje moga również dostać firmy male , duże a także osoby które zaczynają.Nie zazdrośćmy, a szukajmy co nam trzeba .

 • 2: kuba z IP: 93.105.157.* (2013-05-08 12:34)

  Zgadzam się z Alojzym narzekacie boicie się konkurencji bo ktoś dostanie może 40 tyś (swieżak zakłada firme nie ma pojęcia takiego jak wy stare wygi o prowadzeniu swojej działalności i jeszcze narzekacie za on dostanie kase ? Zastanówcie sie co piszecie) przecież też możecie się starać o rozwój swojej firmy

 • 3: marian z IP: 79.186.137.* (2013-05-01 07:08)

  40 tys to jest smiech 200 tys powni dawac ,a jeszcze korowody ze by to zalatwic.

 • 4: arcar z IP: 83.28.35.* (2013-03-24 22:28)

  nareście ktos sęsownie napisał na temat tych bezsensownych dotacjach które są dla bogatych .

 • 5: Vero z IP: 89.78.206.* (2013-03-14 19:05)

  A co jeżeli firma nie będzie funkcjonowała przez rok?

 • 6: dotacja z IP: 95.48.115.* (2013-03-08 16:55)

  Dotacje. POZWOLENIE NA WYŁUDZENIE PIENIĘDZY tak powinna brzmieć nazwa tzw dotacji, znam paru co takową otrzymali, lewe zawyżone rachunki załatwione , a kasa leży na koncie.

 • 7: Człowiek Pracy z IP: 82.113.99.* (2012-10-16 20:07)

  A ja powiem jak jest na prawdę. Kiedyś ludzie brali pożyczki na domy i całe gospodarstwa a potem przyszedł dzień w którym ową pożyczkę spłacali przysłowiową czapką gruszek , ale dziś powiedzą , że strasznie się naharowali To samo jest z tymi Biznesmenami za dychę co zaczęli powielanie pomysłów naszych Dziadków kiedy w ogóle nie było konkurencji.

 • 8: Andzia z IP: 195.95.186.* (2012-01-30 10:22)

  myślę że każdy powinien mieć szanse na takie dofinansowanie a niestety Ci co otworzyli sklep wcześniej to my którzy chcemy teraz otworzyć mamy paść pod nogi i przepraszać że państwo daje szanse pomysłowym, młodym na pomysł na Życie.. a dofinansowanie jest dla wszystkich nawet dla 30 czy 60latka, kobiety przed 25rokiem mogą ale nie muszą uzyskać szybciej, liczy się pomysł i zaangażowanie a nie takie wypisywanie głupstw i żali z d*** wziętych. Chcesz dofinansowanie to się postaraj jeden z drugim a nie żal na kogoś komu się udało.

 • 9: wyzyskiwany przez prywaciaży z IP: 31.175.72.* (2012-01-23 21:45)

  to biednym bezrobotnym dotacji nie dac tylko tym co juz maja firme ,i to jest fer,byłem na spotkaniu i widziałem tych wszystkich starających sie o dotacje ,przykład tylko jeden, pewien pan sie stara bo go tam widzialem ,jest niby bezrobotny,,a jedna firme ma na syna a druga na zone ,kasy ma jak lodu (domy ,warsztaty)bo go dobze znam i co wy na to,,,

 • 10: widmo z IP: 213.92.176.* (2011-08-12 18:22)

  Pracowałem 20 lat w firmach powiedzmy złodziejskich ,które ludzi mają za nic traktują jak śmieci czują się panami .
  Bieda w naszym kraju nigdy się nie skończy i wyzysk człowieka a każdy to katolik nie ma sprawiedliwości ,bo nauczyli nas kraść popatrzmy na auto-handel takie pieniądze i nikt niczego nie robi,że by coś mieć nie można być uczciwym,a dotacje są dla znajomych i rodziny.