statystyki

40 tys. zł bezzwrotnej dotacji na własny biznes

autor: Paweł Jakubczak29.08.2009, 03:00
 • Wyślij
 • Drukuj

Pracownicy i bezrobotni mogą ubiegać się o bezzwrotna pomoc finansową na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej.

reklamareklama


W ostatnim czasie coraz więcej ludzi myśli o założeniu własnego biznesu. To typowe w czasie spowolnienia gospodarczego, kiedy firmy raczej zwalniają pracowników, niż przyjmują nowych. O własnej działalności poważnie myślą osoby, które nadal pracują, ci którzy któryś raz z rzędu u kolejnych pracodawców przeżyli finansowe rozczarowali i bezrobotni. Wszyscy oni mogą ubiegać się o pieniądze unijne na rozpoczęcie działalności, a bezrobotni także o dotację z urzędu pracy. Warto pamiętać, że osoby bezrobotne nie mogą ubiegać się o pieniądze unijne z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki i w urzędzie pracy z Funduszu Pracy.
Kwota pomocy unijnej jest wyższa niż z Funduszu Pracy. W ramach działania 6.2 z PO KL można otrzymać do 40 tys. zł, a z Funduszu Pracy do 18,48 tys. zł (maksymalnie do sześciu średnich płac).

Pomoc unijna

Osoba, która uzyskała pomoc unijną na rozpoczęcie działalności gospodarczej nie będzie musiała jej zwracać, jeśli przetrwa na rynku przez rok. O pomoc może ubiegać się każdy. Jednak grupami traktowanymi w sposób priorytetowy przy rekrutacji są kobiety, osoby do 25. roku życia, osoby długotrwale bezrobotne, osoby po 50. roku życia, a także osoby zamieszkujące na obszarach wiejskich.

Rekrutację przeprowadzają operatorzy. Mogą nim być różne instytucje, na przykład fundacje, stowarzyszenia. Lista operatorów w danym województwie znajduje się na stronach internetowych wojewódzkich urzędów pracy lub urzędów marszałkowskich. Operatorzy zamieszczają ogłoszenia w prasie i internecie. Osoby zainteresowane mogą pobrać formularz ze strony internetowej bądź w biurze projektu, a następnie wypełnić go i złożyć we wskazanym miejscu i terminie. Zawiera informacje o potencjalnym wnioskodawcy, opis planowanego przedsięwzięcia.
O tym, kto weźmie udział w projekcie, decyduje komisja rekrutacyjna. Ocenia ona najlepsze merytorycznie wnioski. Etapem kwalifikacji jest też rozmowa kwalifikacyjna. Już na etapie rekrutacji do projektu oceniany więc jest pomysł na biznes m.in. pod kątem realności, trwałości i innowacyjności. Oceniane też są predyspozycje psychologiczne do prowadzenia działalności gospodarczej, wykształcenie, doświadczenie zawodowe, dodatkowe kwalifikacje i umiejętności związane z profilem planowanej działalności.

Osoby zakwalifikowane do projektu biorą udział w bloku szkoleniowo-doradczym. Szkolenie dotyczy administracyjno-prawnych aspektów podejmowania i prowadzenia działalności, tworzenia biznesplanu itd. Trenerami są specjaliści, praktycy życia gospodarczego. Każdy uczestnik szkolenia może korzystać z doradztwa indywidualnego.
Po zakończeniu szkolenia jego uczestnik składa wniosek o wsparcie finansowe. Ocenia go merytorycznie i formalnie komisja. Osoby, których wnioski zostały pozytywnie ocenione przez komisję, podpisują umowę o dofinansowanie. Dotacja jest bezzwrotna, pod warunkiem że przedsiębiorca będzie prowadził firmę przez minimum 12 miesięcy. Dotację można przeznaczyć na pokrycie wydatków inwestycyjnych (w tym m.in. na środki transportu, składniki majątku trwałego, koszty prac remontowych i budowlanych) i na środki obrotowe, w szczególności zakup surowców i materiałów.

Oprócz dotacji uczestnik szkolenia może uzyskać wsparcie pomostowe na pół roku, z możliwością przedłużenia do roku. Wsparcie to polega na wypłaceniu beneficjentowi co miesiąc 1,1 tys. zł. Ta kwota może być przeznaczona wyłącznie na pokrycie niezbędnych, bieżących opłat, bezpośrednio związanych z prowadzeniem działalności, np. opłaty telekomunikacyjne, czynsz, składki ZUS.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama


 • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:Własne

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 31

 • 1: Obserwatorka z IP: 83.6.134.* (2009-08-29 15:59)

  Znów tworzy się przepisy i sytuacje wprowadzajace uprzywilejowanie wąskich grup osob. Oczywiście zapłacimy za to my dotychczasowi mali przedsiębiorscy. To nam nagle wyrastać będzie obok konkurencja. Nieuczciwa konkurencja z piemiędzmi na rozruch firmy, z dotacjami, mniejszym ZUS-em, umorzeniami, itp. Przecież ci bezrobotni niczego tak naprawdę nie wymyslą - powielą któryś z naszym pomysłów na biznes, a że beda mieć lepsze warunki startu i ułatwienia na ten wymagany rok wystarczy, że zaoferują tańszy towar lub usługę. Oni po roku bedą mogli się wysofać z biznesu i robić nastepny, a my splajtujemy, zwalniając pracowników na początek. Potem zostaniemy z długami ZUS i US oraz komornikiem pozbawiającym nas dorobku. Czy sztuczne tworzenie przedsiębiorców (dla większości motywacją otwarcia firmy będzie dotacja) jest naprawdę dobrym pomysłem? Dlaczego nikt nie oferuje nam, ktorzy przez wiele lat i na własne ryzyko i za własne pieniądze prowadzimy przedsiębiorstwa - dotacji na rozwój lub pokrycie bieżących płatności? To co rzekomo istnieje i tak opiera się na takich zasadach, że mogą ale wcale nie muszą pomóc firmom, które kłopotów nie mają.

 • 2: prawnikz odzieżową firmą z IP: 77.87.124.* (2009-08-29 16:11)

  Bardzo rzeczowy i konkretny komentarz, popieram go w zupełności. Też jestem przesiębiorcą małym od 10 lat Uważam dokładnie tak samo jak moja przedmówczyni. Gdzie warunki do równej konkurencji? Nam nikt nie pomaga, tylko zusy podatki a ulgi, pomoc rządu pakiety jakieś kpiny ale nie pomoc dla takich jak.

 • 3: Anty Frajer z IP: 89.174.254.* (2009-08-30 14:10)

  Hahaha a ja dostałem kaskę i mam wakacje przez rok bo muszę płacić minimalny ZUS i tylko generuję koszty już mam 4 tys. zwrotu Vatu

 • 4: olek z IP: 213.192.121.* (2009-08-30 21:47)

  Niestety 1 ma rację.

 • 5: alojzy bąbel z IP: 83.238.182.* (2009-08-30 22:24)

  hehe no to już wiem, gdzie poszła kasa, ze zlikwidowanych świadczeń i programów pomocy dla osób niepełnosprawnych...

 • 6: filologini z IP: 83.11.190.* (2009-10-30 21:41)

  Zgadzam się z poprzednikami. Dotacje niszczą zdrową konkurencję na rynku i demoralizują. Takie pomysły mogą mieć jedynie siedzący za biurkami urzędnicy, kórzy nie wiedzą, czym tak naprawdę jest trud samodzielnego założenia i prowadzenia firmy. Owszem, niepełnosprawnym należy pomagać. Bezrobotnym też, ale bez sensu jest zakładanie przez nich wlasnych biznesów. Należy wspomagać istniejące zakłady pracy poprzez obniżenie podatków i kosztów pracy. Bez sensu jest to przewalaniekasy, która po drodze przykleja się do rąk kolejnym pośrednikom.

 • 7: Mała z IP: 83.21.98.* (2009-10-31 10:25)

  Co wy gadacie przecież stocznia zwolniła setki ludzi,którym należy się pomoc chociażby z urzędu pracy,czym mają wykarmić rodziny czekaniem na kolejną porażkę???A dzięki unii te pieniądze wcale nie pójdą na marne dodam,że jak Wy zaczynaliście nie należeliśmy do unii europejskiej a dziś do niej należymy i jest to duży plus,że pomaga bezrobotnym.Chcieliśmy unię to ją mamy:)Pozdrawiam bezrobotnych.

 • 8: alojzy umlaut z IP: 91.188.110.* (2009-11-03 22:14)

  Wiecie co ... idioci jestescie, widac jak dbacie o te wasze 'biznesy' ...
  przeciez kazdy z was prowadzacych biznes w kazdej chwili moze sie starac o dofinansowanie z UE !!! nie tylko nowe powstajace firmy dostaja dotacje , dzialajace rowniez.
  I tyle wzgledem komentarza do komentarzy. Jak sie nie znam na czyms to sie po prostu nie wypowiadam, lepiej nic nie mowic niz mowic duzo a glupio.

 • 9: cez z IP: 62.141.197.* (2009-11-12 17:36)

  Ad. alojzy umlaut
  W pełni się zgadzam!!!
  Ad. filologini
  Czy jeżeli byłbyś bezrobotnym w wieku 35-45 lat i miałbyś dosyć harówy za1500 PLN netto z wiecznym narzekaniem, że szefostwa nie stać nadal na podwyżki płac bo jest kryzys, a przed miesiącem kupili następne auto ( Mesio 300 SL prosto z salonu) to czy nie miałbyś chęci wziąć sprawy w swoje ręce??? I nie zważać na to KTO chce Ci pomóc! OK pośrednicy to niepotrzebne obciążenie, ale dla ludzi którzy widzą swoją szansę w tych projektach to nie jest argument!

 • 10: mlody przedsiebiorca z IP: 83.15.187.* (2009-11-16 16:16)

  nie uczciwe to jest ze na start dostaje sie tylko 40 tys, na co to ma wystarczyć?
  dla osob ktore juz prowadzą swoj biznes dotacje są kilkakrotnie wyższe. Tak samo trzeba sie natrudnić zeby dostac na start 40tys jak i kilkakrotnie wiecej dla osob juz działalonośc prowadzących. odnośnie tych początkowych komentarzy: my powielamyy wasz pomysł na biznes? niech sie wypowie ten ktory dany biznes wymyślił pierwszy na świecie!!

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

reklama