statystyki

Kto może liczyć na stypendium socjalne, naukowe i unijne

autor: Jolanta Ojczyk25.08.2009, 03:00; Aktualizacja: 26.08.2009, 11:14
  • Wyślij
  • Drukuj

Stypendium socjalne mogą otrzymać uczniowie zarówno szkół publicznych, jak i prywatnych, jeśli dochód na jedną osobę w ich rodzinie nie przekracza 351 zł. Zdolni uczniowie mogą starać się także o stypendium za wyniki w nauce lub sporcie. Natomiast dla rodzin znajdujących się przejściowo w trudnej sytuacji materialnej z powodu zdarzenia losowego przewidziany jest zasiłek szkolny.





Zgodnie z ustawą o systemie oświaty uczniowie wszystkich typów szkół, zarówno publicznych, jak i prywatnych, mają prawo do dwóch podstawowych form pomocy: socjalnej (stypendium szkolne i zasiłek szkolny) oraz motywacyjnej (stypendium za wyniki w nauce lub osiągnięcia sportowe). Stypendium socjalne i zasiłek przyznaje w drodze decyzji administracyjnej wójt, burmistrz, prezydent. Fundusze na ich wypłatę gminy otrzymują z budżetu państwa. Z kolei stypendia naukowe lub sportowe wypłacane są z budżetu gminy, a przyznaje je dyrektor szkoły.

Jak starać się o wypłatę stypendium socjalnego

To, gdzie należy ubiegać się o pomoc, wzór wniosku oraz sposób i formę wypłacania stypendium ustala rada gminy w gminnym regulaminie przyznawania pomocy materialnej. Pewne ogólne zasady określa jednak ustawa o systemie oświaty.

Stypendium szkolne może otrzymać uczeń, w którego rodzinie miesięczny dochód na osobę wynosi mniej niż 351 zł, liczony według zasad zawartych w ustawie o pomocy społecznej. Zgodnie z nią za dochód uważa się sumę wszystkich miesięcznych przychodów z miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku lub w przypadku utraty dochodu z miesiąca, w którym wniosek został złożony, bez względu na tytuł i źródło ich uzyskania, po odliczeniu kosztów ich uzyskania oraz składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i chorobowe.

To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Gazety Prawnej: Kto może liczyć na stypendium socjalne, naukowe i unijne.
W pełnej wersji artykułu znajdziesz odpowiedzi na pytania:

- Jak prawidłowo wypełnić wniosek i gdzie go złożyć
- Kiedy uczeń ma prawo do zasiłku szkolnego
- Komu przysługuje stypendium za wyniki w nauce
- Kto może otrzymać stypendium ministra edukacji narodowej
- Jak starać się o wypłatę stypendium unijnego




  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:GP
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 60

  • 1: Barbara z IP: 83.17.73.* (2009-08-25 08:06)

    szkoda, że jest to tzw. mydlenie oczu. kryterium dochodowe max 351 zł na osobę? śmieszne - najniższe wynagrodzenie netto 954,96 zł. Czyli stypendium przysługuje jeśli w trzyosobowej rodzinie pracuje jedna osoba zarabiająca minimalne wynagrodzenie, a np nie będzie przysługiwało w czteroosobowej rodzinie, gdzie jeden rodzic pracuje na pełny etat, a drugi na pół...

  • 2: anna z IP: 83.11.90.* (2009-08-25 08:52)

    stypendium socjalne przysługuje pracującym na czarno,alkoholikom nie pracującym w ogóle i kombinatorom-!!!

  • 3: K. z IP: 188.33.41.* (2009-08-25 09:47)

    Anna może mniej emocjii a wiecej rozwagi w wydawaniu opinii. Jest to stypendium które również utrzymują dzieci z wielodzietnych rodzin dzięki czemu bardzo często mogą spełnić marzenie o studiowaniu albo w ogolę uczyć się w dobrej średniej szkole. I szczerze to naucz się czytać ze zrozumieniem bo tego stypendium nie otrzymują rodzice a dzieci a one na pewno nie są alkoholikami pracującymi na czarno i kombinatorami :-)

  • 4: beata z IP: 83.21.186.* (2009-08-25 18:58)

    Żenada. Mąż pracuje za najniższą krajową (954.96zł) ja jestem na zasiłku dla bezrobotnych 510 zł. Mamy dwoje dzieci i już stypendium nie przysługuje.
    1465,21:4=366,30!!! ALE DOCHÓD!!!

  • 5: ZJ z IP: 83.9.8.* (2009-08-25 19:18)

    Nie wiadomo smiać się czy płakać? Co to za dochód? Chodzi o to aby jak najmiej osób dostało stypendia.Hańba!!!

  • 6: ela z IP: 89.78.145.* (2009-08-25 20:46)

    anna ma rację.Dzieciom rodziców pracujących i odprowadzających podatki nic się nie należy.

  • 7: kaśka z IP: 83.3.171.* (2009-08-28 08:24)

    Mam 4 dzieci w wieku 19,18,11,8 lat i wszystkie dochody udokumentowane.
    Wychodzi 401 zł na osobę. I nam się nie będzie należało stypendium. A państwo w kierunku rodzin wielodzietnych nic nie robi, tylko każe rodzić matką dzieci. I cóż mam 4 zdrowe, uczące się dobrze dzieci i na anic mnie nie stać. O wyjeżdzie na wakacje nie ma co marzyć.

  • 8: anna z IP: 83.25.143.* (2009-08-28 09:05)

    do K-ja czytam ze zrozumieniem !stypendium należy się RODZICOM na dziecko!-żadne niepełnoletnie dziecko nie złoży wniosku w swoim imieniu ponieważ nie zostanie ono rozpatrzone!

  • 9: do K. z IP: 80.53.101.* (2009-08-28 15:03)

    Mylisz stypendia. 351 zł to jest próg, który dotyczy dzieci szkolnych (liceum, gimnazjum). Aby spełniać marzenia o studiowaniu jest stypendium socjalne dla studentów w przypadku którego próg wynosił w mijającym roku akademickim 572 zł.
    Dochód liczy się tez w trochę inny sposób niż dla celów podatkowych. Od przychodu odejmowene są koszty uzyskania przychodu, składki, a także podatek nalezny do US. Różnicę widać najlepiej przy umowach cywilno-prawnych, gdzie kup może stanowić aż 50 %. I tak w przypadku umowy o działo na 1000 zł netto wyjdzie 910 zł, a wg tej formy liczenia dochód wychodzi 410 zł. Warto więc dokładnie przeliczyć, bo może się okazać, ze osoby przekraczające o te 3-4 zł tak naprawdę jednak się kwalifikują.
    A jesli chodzi o wysokość progu, to rzeczywiście jest on śmieszny, bo przy 1,5 etatu i pensji minimalnej w obecnych czasach bardzo cięzko utrzymać rodzinę, a co tu dopiero myśleć o "luksusach" typu wakacje dla dziecka, podręczniki do szkoły itd.

  • 10: cd z IP: 83.12.43.* (2009-08-28 21:12)

    Kpiny, obecne rządy celowo wyniszczają polską Inteligencję i ograniczają dostęp do wiedzy i nauki - to celowa długofalowa działalność na wynarodowienie. Wszystkie państwa bronią swej nauki i FINANSUJĄ JEJ ROZWÓJ W SPOSÓB NALEŻYTY ŁĄCZNIE Z FINANSOWANIEM STYPENDIÓW I POMOCY NAUKOWEJ.

Dowiedz się więcej

Poradniki

Galerie