statystyki

Kto może liczyć na stypendium socjalne, naukowe i unijne

autor: Jolanta Ojczyk25.08.2009, 03:00; Aktualizacja: 26.08.2009, 11:14

Stypendium socjalne mogą otrzymać uczniowie zarówno szkół publicznych, jak i prywatnych, jeśli dochód na jedną osobę w ich rodzinie nie przekracza 351 zł. Zdolni uczniowie mogą starać się także o stypendium za wyniki w nauce lub sporcie. Natomiast dla rodzin znajdujących się przejściowo w trudnej sytuacji materialnej z powodu zdarzenia losowego przewidziany jest zasiłek szkolny.

reklama


reklama


Zgodnie z ustawą o systemie oświaty uczniowie wszystkich typów szkół, zarówno publicznych, jak i prywatnych, mają prawo do dwóch podstawowych form pomocy: socjalnej (stypendium szkolne i zasiłek szkolny) oraz motywacyjnej (stypendium za wyniki w nauce lub osiągnięcia sportowe). Stypendium socjalne i zasiłek przyznaje w drodze decyzji administracyjnej wójt, burmistrz, prezydent. Fundusze na ich wypłatę gminy otrzymują z budżetu państwa. Z kolei stypendia naukowe lub sportowe wypłacane są z budżetu gminy, a przyznaje je dyrektor szkoły.

Jak starać się o wypłatę stypendium socjalnego

To, gdzie należy ubiegać się o pomoc, wzór wniosku oraz sposób i formę wypłacania stypendium ustala rada gminy w gminnym regulaminie przyznawania pomocy materialnej. Pewne ogólne zasady określa jednak ustawa o systemie oświaty.

Stypendium szkolne może otrzymać uczeń, w którego rodzinie miesięczny dochód na osobę wynosi mniej niż 351 zł, liczony według zasad zawartych w ustawie o pomocy społecznej. Zgodnie z nią za dochód uważa się sumę wszystkich miesięcznych przychodów z miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku lub w przypadku utraty dochodu z miesiąca, w którym wniosek został złożony, bez względu na tytuł i źródło ich uzyskania, po odliczeniu kosztów ich uzyskania oraz składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i chorobowe.

To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Gazety Prawnej: Kto może liczyć na stypendium socjalne, naukowe i unijne.
W pełnej wersji artykułu znajdziesz odpowiedzi na pytania:

- Jak prawidłowo wypełnić wniosek i gdzie go złożyć
- Kiedy uczeń ma prawo do zasiłku szkolnego
- Komu przysługuje stypendium za wyniki w nauce
- Kto może otrzymać stypendium ministra edukacji narodowej
- Jak starać się o wypłatę stypendium unijnego

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:GP
  • majka(2010-09-15 16:06) Odpowiedz 10

    Witam , zgadzam się anną u nas w kraju Państwo niestety tylko pomaga kombinatorom , normalni pracujący ludzie nie mają prawa do niczego . A może nasi urzędnicy zamiast wypłacać tylko pieniążki dla niby biednych rodzin po prostu znalazło by niektórym osobom prace . A tak naprawdę stypendia moim zdaniem powinny być płacone ZDOLNYM dzieciom a nie NIEZARADNYM rodzicom na fajki itp.

  • Olga(2010-05-19 12:35) Odpowiedz 00

    Kpina , brak słów , mam 5 osob rodzinne , pracuje tylko mąz na najniższą krajową , dziecko mam w 1 kl w 1 sem. dostał stypendium , a teraz mu go odebrali wyjaśniając ze dochód przekroczył o 4 zł to jawna żenada pieniążki które dostawaliśmy przynajmniej były żeby kupić do szkoły wyprawkę a teraz za co mam niby kupić .Najlepsze w tym jest to że akurat w maju dostałam dofinansowanie do mieszkania wyższe niż zwykle o 5 zł .Jedno dali drugie zabrali CAŁA POLSKA

  • Sahara(2010-04-28 10:49) Odpowiedz 00

    351 zł jest po prostu kpiną, nie ma różnicy czy w rodzinie jest osoba niepełnosprawna czy nie , a wydatki w takiej rodzinie są większe. I tak jak w czteroosobowej rodzinie jedna osoba pracuje na pełen etat z najniższa krajowa a druga jest na zasiłku to się nie należy. A podręczniki itp. też trzeba kupować.

  • OBURZONA(2010-06-01 18:09) Odpowiedz 00

    Do anna. Jak możesz oceniać sytuację innych ludzi nie znając jej? Ja mam ten zasiłek i wcale nie pochodzę z patologicznej rodziny. Mój brat jest chory, dlatego jedno z rodziców musi się nim zajmować, więc nie pracuje i dostaje śmiesznie niski zasiłek, a drugi rodzic też ma problemy ze znalezieniem stałego zatrudnienia, ponieważ co kawałek muszą jeździć po lekarzach. Więc za nim coś napiszesz, to się zastanów!!!

  • dawid(2010-08-27 18:26) Odpowiedz 00

    czy becikowe też do stypendium się liczy

  • fg(2010-10-03 19:37) Odpowiedz 00

    jakie jest kryterium dochodowe na stypendium socjalne w roku akademickim 2010 ?

  • Bożena 62(2010-01-23 06:58) Odpowiedz 00

    to nie Państwo, ale rodzina ma finansować naukę dzieci i młodzieży.Państwo winno tylko pomagać.Myślę,że każde kryteria pomocy znajdą zwolenników i przeciwników.Wymienione progi dochodowe są śmieszne.Przy tym poziomie dochodów ukończenie szkoły zasadniczej odległej o 10 km jest wyczynem. Moim zdaniem,żadne stypendium socjalne.Pomoc rodzinie jako całości,tak.Rodzina zawsze wybiera;leki dla taty,dziadka czy wnuczka,a może buty do szkoły. Pomoc w nauce to stypendium za postawę społeczną i wyniki w nauce.Przez pojęcie postawa społeczna rozumiem pozytywną aktywność młodego człowieka/czytelnictwo,koleżeństwo,pomoc innym,organizacja prac przynoszących dochód i pozadochodowy pożytek,aktywnośc sportowa/.Musi być opłacalne pozytywne życie,a nie kombinowanie i sprzątanie w świecie bo lepiej płacą/.A tak wogóle to nie mam nic do sprzątania,poza tym,że jeszcze nie znalazłam gimnazjalisty ani licealisty,który posprząta podwórko zakładu 100m od szkoły dla poprawienia swojej sytuacji finansowej.Spotkałam takiego studenta.Świadczy to o tym,że inteligencja znajduje drogę do wiedzy przez trudy i pracę,a kombinatorzy czekają na socjal.

  • zła(2010-07-18 13:39) Odpowiedz 00

    jest tyle krętaczy, nawet o 2 zł jak się przekroczy to już lipa!! powinno być w tedy stypendium np w 75% a nie w 100%!!! co za kraj!!

  • m(2009-12-08 18:56) Odpowiedz 00

    Zlozylam wniosek o stypendia socjalne dla 3 moich dzieci dostalam na jedno po 50zl za miesiac odmowa brak wystarczajacych srodkow finansowych w budzecie gminy czy to jest prawidlowe uzasadnienie moze ktos mi podpowie..

  • anna(2009-11-18 22:49) Odpowiedz 00

    absurd, przysługuje 355 pln i możesz pocałować się w dupę

  • Edek(2009-11-17 18:42) Odpowiedz 00

    cieszmy się z tego co mamy!!!

  • lucyna(2009-11-28 13:57) Odpowiedz 00

    jestem zadowolona podchodze do tego uczciwie juz kilka lat jest to ogromna pomocl

  • fff(2009-12-03 17:59) Odpowiedz 00

    czy można jeszcze teraz składać wniosek o stypendium i gdzie??

  • XXX(2011-03-24 19:06) Odpowiedz 00

    A CZY RODZINNE TEŻ TRZEBA DOLICZYC DO STYPENDIUM?

  • sylwia(2009-12-04 11:47) Odpowiedz 00

    do 15.09 zlozylam wniosek o stypendium socjalne dla dziecka w pierwszej klasie SP, obecnie ja jestem bezrobotna a maz takze stracil prace , mieszkam w malej miejscowosci i do dzisiaj nie dostalam zadnej odpowiedzi, czy ktos moze mi napisac do kiedy powinno byc przyznane stypendium czy to moze tylko taki pic na wode bo w MGOPS twierdza ze nie maja pieniedzy

  • mama(2009-12-09 13:08) Odpowiedz 00

    stypendia socjalne są z pieniędzy które daje państwo .Nikt nie wie jak gmina rozdzieli pieniądze .

  • ewa(2011-08-20 10:29) Odpowiedz 00

    KOGO NALEŻY POWIADOMIĆ! jeżeli osoba składająca wniosek o stypendium socjalne w MOPS nie poda wszystkich swoich dochodów miesięcznych.Bo gdyby podała to stypendium nie otrzyma gdyż przekroczy jej 351zl/na osobę w rodzinie.

  • WERA(2011-09-15 21:32) Odpowiedz 00

    Tak-niestety wszystko doliczają!!!

  • Wera(2011-09-15 21:31) Odpowiedz 00

    Tak-niestety wszystko doliczajają!!!

  • k.k.(2011-10-07 09:45) Odpowiedz 00

    czy na studiach zaocznych też można starać się o stypendium socjalne ?