statystyki

Kto może liczyć na stypendium socjalne, naukowe i unijne

autor: Jolanta Ojczyk25.08.2009, 03:00; Aktualizacja: 26.08.2009, 11:14

Stypendium socjalne mogą otrzymać uczniowie zarówno szkół publicznych, jak i prywatnych, jeśli dochód na jedną osobę w ich rodzinie nie przekracza 351 zł. Zdolni uczniowie mogą starać się także o stypendium za wyniki w nauce lub sporcie. Natomiast dla rodzin znajdujących się przejściowo w trudnej sytuacji materialnej z powodu zdarzenia losowego przewidziany jest zasiłek szkolny.

Reklama


Reklama


Zgodnie z ustawą o systemie oświaty uczniowie wszystkich typów szkół, zarówno publicznych, jak i prywatnych, mają prawo do dwóch podstawowych form pomocy: socjalnej (stypendium szkolne i zasiłek szkolny) oraz motywacyjnej (stypendium za wyniki w nauce lub osiągnięcia sportowe). Stypendium socjalne i zasiłek przyznaje w drodze decyzji administracyjnej wójt, burmistrz, prezydent. Fundusze na ich wypłatę gminy otrzymują z budżetu państwa. Z kolei stypendia naukowe lub sportowe wypłacane są z budżetu gminy, a przyznaje je dyrektor szkoły.

Jak starać się o wypłatę stypendium socjalnego

To, gdzie należy ubiegać się o pomoc, wzór wniosku oraz sposób i formę wypłacania stypendium ustala rada gminy w gminnym regulaminie przyznawania pomocy materialnej. Pewne ogólne zasady określa jednak ustawa o systemie oświaty.

Stypendium szkolne może otrzymać uczeń, w którego rodzinie miesięczny dochód na osobę wynosi mniej niż 351 zł, liczony według zasad zawartych w ustawie o pomocy społecznej. Zgodnie z nią za dochód uważa się sumę wszystkich miesięcznych przychodów z miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku lub w przypadku utraty dochodu z miesiąca, w którym wniosek został złożony, bez względu na tytuł i źródło ich uzyskania, po odliczeniu kosztów ich uzyskania oraz składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i chorobowe.

To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Gazety Prawnej: Kto może liczyć na stypendium socjalne, naukowe i unijne.
W pełnej wersji artykułu znajdziesz odpowiedzi na pytania:

- Jak prawidłowo wypełnić wniosek i gdzie go złożyć
- Kiedy uczeń ma prawo do zasiłku szkolnego
- Komu przysługuje stypendium za wyniki w nauce
- Kto może otrzymać stypendium ministra edukacji narodowej
- Jak starać się o wypłatę stypendium unijnego

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:GP

Polecane

  • majka(2010-09-15 16:06) Odpowiedz 20

    Witam , zgadzam się anną u nas w kraju Państwo niestety tylko pomaga kombinatorom , normalni pracujący ludzie nie mają prawa do niczego . A może nasi urzędnicy zamiast wypłacać tylko pieniążki dla niby biednych rodzin po prostu znalazło by niektórym osobom prace . A tak naprawdę stypendia moim zdaniem powinny być płacone ZDOLNYM dzieciom a nie NIEZARADNYM rodzicom na fajki itp.

  • XXX(2011-03-24 19:06) Odpowiedz 00

    A CZY RODZINNE TEŻ TRZEBA DOLICZYC DO STYPENDIUM?

  • anna(2009-11-18 22:49) Odpowiedz 00

    absurd, przysługuje 355 pln i możesz pocałować się w dupę

  • lucyna(2009-11-28 13:57) Odpowiedz 00

    jestem zadowolona podchodze do tego uczciwie juz kilka lat jest to ogromna pomocl

  • fff(2009-12-03 17:59) Odpowiedz 00

    czy można jeszcze teraz składać wniosek o stypendium i gdzie??

  • sylwia(2009-12-04 11:47) Odpowiedz 00

    do 15.09 zlozylam wniosek o stypendium socjalne dla dziecka w pierwszej klasie SP, obecnie ja jestem bezrobotna a maz takze stracil prace , mieszkam w malej miejscowosci i do dzisiaj nie dostalam zadnej odpowiedzi, czy ktos moze mi napisac do kiedy powinno byc przyznane stypendium czy to moze tylko taki pic na wode bo w MGOPS twierdza ze nie maja pieniedzy

  • m(2009-12-08 18:56) Odpowiedz 00

    Zlozylam wniosek o stypendia socjalne dla 3 moich dzieci dostalam na jedno po 50zl za miesiac odmowa brak wystarczajacych srodkow finansowych w budzecie gminy czy to jest prawidlowe uzasadnienie moze ktos mi podpowie..

  • Bożena 62(2010-01-23 06:58) Odpowiedz 00

    to nie Państwo, ale rodzina ma finansować naukę dzieci i młodzieży.Państwo winno tylko pomagać.Myślę,że każde kryteria pomocy znajdą zwolenników i przeciwników.Wymienione progi dochodowe są śmieszne.Przy tym poziomie dochodów ukończenie szkoły zasadniczej odległej o 10 km jest wyczynem. Moim zdaniem,żadne stypendium socjalne.Pomoc rodzinie jako całości,tak.Rodzina zawsze wybiera;leki dla taty,dziadka czy wnuczka,a może buty do szkoły. Pomoc w nauce to stypendium za postawę społeczną i wyniki w nauce.Przez pojęcie postawa społeczna rozumiem pozytywną aktywność młodego człowieka/czytelnictwo,koleżeństwo,pomoc innym,organizacja prac przynoszących dochód i pozadochodowy pożytek,aktywnośc sportowa/.Musi być opłacalne pozytywne życie,a nie kombinowanie i sprzątanie w świecie bo lepiej płacą/.A tak wogóle to nie mam nic do sprzątania,poza tym,że jeszcze nie znalazłam gimnazjalisty ani licealisty,który posprząta podwórko zakładu 100m od szkoły dla poprawienia swojej sytuacji finansowej.Spotkałam takiego studenta.Świadczy to o tym,że inteligencja znajduje drogę do wiedzy przez trudy i pracę,a kombinatorzy czekają na socjal.

  • Sahara(2010-04-28 10:49) Odpowiedz 00

    351 zł jest po prostu kpiną, nie ma różnicy czy w rodzinie jest osoba niepełnosprawna czy nie , a wydatki w takiej rodzinie są większe. I tak jak w czteroosobowej rodzinie jedna osoba pracuje na pełen etat z najniższa krajowa a druga jest na zasiłku to się nie należy. A podręczniki itp. też trzeba kupować.

  • Olga(2010-05-19 12:35) Odpowiedz 00

    Kpina , brak słów , mam 5 osob rodzinne , pracuje tylko mąz na najniższą krajową , dziecko mam w 1 kl w 1 sem. dostał stypendium , a teraz mu go odebrali wyjaśniając ze dochód przekroczył o 4 zł to jawna żenada pieniążki które dostawaliśmy przynajmniej były żeby kupić do szkoły wyprawkę a teraz za co mam niby kupić .Najlepsze w tym jest to że akurat w maju dostałam dofinansowanie do mieszkania wyższe niż zwykle o 5 zł .Jedno dali drugie zabrali CAŁA POLSKA

  • OBURZONA(2010-06-01 18:09) Odpowiedz 00

    Do anna. Jak możesz oceniać sytuację innych ludzi nie znając jej? Ja mam ten zasiłek i wcale nie pochodzę z patologicznej rodziny. Mój brat jest chory, dlatego jedno z rodziców musi się nim zajmować, więc nie pracuje i dostaje śmiesznie niski zasiłek, a drugi rodzic też ma problemy ze znalezieniem stałego zatrudnienia, ponieważ co kawałek muszą jeździć po lekarzach. Więc za nim coś napiszesz, to się zastanów!!!

  • zła(2010-07-18 13:39) Odpowiedz 00

    jest tyle krętaczy, nawet o 2 zł jak się przekroczy to już lipa!! powinno być w tedy stypendium np w 75% a nie w 100%!!! co za kraj!!

  • dawid(2010-08-27 18:26) Odpowiedz 00

    czy becikowe też do stypendium się liczy

  • fg(2010-10-03 19:37) Odpowiedz 00

    jakie jest kryterium dochodowe na stypendium socjalne w roku akademickim 2010 ?

  • ewa(2011-08-20 10:29) Odpowiedz 00

    KOGO NALEŻY POWIADOMIĆ! jeżeli osoba składająca wniosek o stypendium socjalne w MOPS nie poda wszystkich swoich dochodów miesięcznych.Bo gdyby podała to stypendium nie otrzyma gdyż przekroczy jej 351zl/na osobę w rodzinie.

  • matka ucznia(2009-11-14 21:24) Odpowiedz 00

    stypendia dostają dzieci które nie uczą, wagarują, powtarzają, za pieniądze stypendium kupują papierosy, alkohol, ja jestem samotną matką, mój syn uczy się bardzo dobrze, uczęszcza na dodatkowe lekcje języka angielskiego jaj estem bez pracy mam alimenty, mój syn nie otrzymuje stypendium socjalnego, znajomej dzieci otrzymują stypendium ,ma ona luksusowy samochód. sprzęt, mąż pracuje zagranicą, dzieci nie chcą się uczyć,

  • oli(2011-09-17 21:01) Odpowiedz 00

    Pierwszy raz złozyłam na takie stypedium socjalne dla dwóch moich synów w gimnazjum.Ktos wie ile dają tego typedjum jesli przyznają?

  • ELA(2011-09-03 21:07) Odpowiedz 00

    A CO DZIECIOM ALKOHOLIKÓW NIC SIĘ NIE NALĘŻY ? ONI MAJĄ GORSZY START W ŻYCIU,AWANTURY-BUJKI J GŁODÓWKI W DOMU.SZKODA MI TYCH DZIECI !-A PRETENSJE TO DO NASZEGO RZĄDU ZA TE WSPANIAŁE USTAWY !!!

  • DANA(2011-09-05 12:03) Odpowiedz 00

    W tym roku po raz drugi staram sie o stypendium dla moich dzieci poniewaz wczesniej ciezko pracowalam i moj dochod byl nieco wyzszy od minimum moja choroba nie pozwala mi na dalsza prace Mam dziesiecioro dzieci i wszystkie ucza sie dobrze Tak wiec stypendia otrzymuja nie tylko rodziny patologiczne a swoja droga powinno byc tak zeby kazdy rozliczyl sie z tych pieniedzy chociazby przez okazanie rachunkow

  • nina(2011-09-08 15:59) Odpowiedz 00

    ta super kto dostaje stypendium dzieci z patologi znam takich któży dostają ojciec chleje matka udaje że nie ma dla niej pracy dzieciaki chodzą po 2 lata do tej samej klasy i po co ta pomoc na co idzie to stypendium ???