statystyki

Firmy nie będą wydawać druków ZUS RMUA pracownikom

autor: Bożena Wiktorowska09.09.2008, 03:00; Aktualizacja: 09.09.2008, 12:34

Pracodawca raz w roku, a nie co miesiąc, będzie zobowiązany przekazać podwładnym raport o opłaconych składkach. Informacje będzie można przekazywać w formie papierowej lub, za zgodą pracownika, elektronicznej. Firma będzie wydawać druk ZUS RMUA na każde żądanie pracownika.

reklama


reklama


Od 1 stycznia 2009 r. płatnicy składek nie będą musieli drukować wszystkim pracownikom raportów miesięcznych ZUS RMUA lub innych dokumentów poświadczających opłacanie składek do ZUS i NFZ. Informacje te będzie można przekazywać na piśmie lub, za zgodą ubezpieczonego, w formie elektronicznej. Dokument elektroniczny musi być jednak podpisany bezpiecznym e-podpisem. Zmiany takie zakłada projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, przygotowany przez sejmową Komisję Przyjazne Państwo (druk 921). Propozycja przekazywania druków drogą elektroniczną wywołała jednak zaniepokojenie placówek medycznych. Nie są przygotowani do weryfikacji takich dokumentów. Z tego powodu posłowie proponują kolejne zmiany.

Hanna Zdanowska, poseł sprawozdawca, mówi GP, że druk RMUA będzie więc można uzyskać od pracodawcy na każde żądanie.

Raz w roku

Ustawa z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2007 r. nr 11, poz. 74 z późn. zm.) nakłada na pracodawców obowiązek comiesięcznego poinformowania pracowników m.in. o składkach, jakie odprowadzili za niego do ZUS i NFZ. Firmy najczęściej w tym celu posługują się przygotowanymi przez ZUS drukami ZUS RMUA. Posłowie chcą, aby od przyszłego roku pracownicy otrzymywali takie raporty nie co miesiąc, ale raz w roku wraz z formularzem PIT-11. Firma byłaby jednak zobowiązana do ich wydania na każde żądanie ubezpieczonego. Także pracownik, który będzie odchodził z pracy w ciągu roku, otrzyma raport potwierdzający opłacenie składek. Od samego zainteresowanego będzie zależeć, czy takie poświadczenia otrzyma w formie papierowej czy elektronicznej.

Przedsiębiorcy popierają ograniczenie liczby dokumentów przekazywanych pracownikowi. Według Henryki Bochniarz, prezydenta PKPP Lewiatan, możliwość wyboru formy papierowej lub elektronicznej ograniczy kosztowną dystrybucję dokumentów. Aflons Krzysztoforek, właściciel firmy przewozowej na Śląsku, twierdzi, że nie ma powodu, aby co miesiąc drukował im druki ZUS RMUA.

Związkowcy są przeciwni takiemu rozwiązaniu. Według Wiesławy Taranowskiej, wiceprzewodniczącej OPZZ, przekazywanie takiej informacji raz w roku to stanowczo zbyt rzadko.

- Pracownik powinien na bieżąco kontrolować pracodawcę, czy ten faktycznie płaci składki - mówi.

Z laptopem do szpitala

Agnieszka Osińska, rzecznik prasowy Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Lublinie, wskazuje, że osoba zgłaszająca się do szpitala musi przedstawić dowód ubezpieczenia. Podstawą do udzielenia bezpłatnej pomocy jest ważna przez miesiąc legitymacja ubezpieczeniowa lub druk ZUS RMUA. Zauważa jednak, że jeśli ktoś nie dysponuje na miejscu dowodem ubezpieczenia, a tak może być, jeśli pracownik na przykład nagle zachoruje w weekend i nie będzie miał druku ZUS RMUA, może go przedstawić w późniejszym terminie.

- Ubezpieczeni mają siedem dni na dostarczenie dowodu potwierdzającego opłacanie składek. To wystarczająco dużo czasu, aby zwrócić się do pracodawcy o odpowiedni dokument w formie papierowej - mówi Agnieszka Osińska.

Jednak w przypadku dokumentu elektronicznego podpisanego bezpiecznym e-podpisem, pracownik lub jego firma musiałby go przesłać do szpitala drogą elektroniczną. Taki dokument jest bowiem ważny tylko w oryginale.

- Jeśli szpital nie otrzymałby go w formie elektronicznej, ubezpieczony musiałby przyjść do nas z laptopem - dodaje Agnieszka Osińska.

Nowe serwery

Edyta Grabowska-Woźniak, rzecznik prasowy Centrali Narodowego Funduszu Zdrowia, zwraca uwagę, że przekazywanie dokumentów potwierdzających opłacenie składek na ubezpieczenie zdrowotne drogą elektroniczną wymagałoby stworzenia u świadczeniodawców możliwości ich odbioru.

- Podmiot udzielający świadczeń na podstawie kontraktu z NFZ musiałby mieć możliwość odebrania od pacjenta maila z dokumentem potwierdzającym prawo do bezpłatnego leczenia. Trudno w tej chwili ustalić jednoznacznie, czy wydruk takiego dokumentu byłby honorowany - mówi Edyta Grabowska-Woźniak.

Wiesław Paluszyński, członek Polskiego Towarzystwa Informatycznego, zwraca uwagę, że nie można korzystać z wydruku elektronicznego podpisanego bezpiecznym e-podpisem.

- Istota dokumentu podpisanego bezpiecznym podpisem elektronicznym polega na tym, że się go nie drukuje - mówi Wiesław Paluszyński.

Eksperci zwracają więc uwagę, że ważność dokumentu nie oznacza tego samego co możliwość korzystania z niego. Posłowie chcą wprowadzić zmiany, lecz w Polsce biurokracja nie jest na nie przygotowana. W praktyce więc mogą się one obrócić przeciw ubezpieczonym.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:GP

Polecane

  • jan(2008-09-09 06:58) Odpowiedz 00

    biurokraci juz krytykują, dobry pomysł, pracownicy muszą tylko podbijac regularnie legitymacje i nie bedzie problemu

  • +(2008-09-09 09:46) Odpowiedz 00

    ale w przychodniach często rządaja jakiegos dowodu że składki sa opłacane i w tym przypadku RMUA jest potrzebne!!

  • Alina(2008-09-13 17:23) Odpowiedz 00

    Jestem ZA wprowadzenie rocznych informacji RMUA.Drukowanie co miesiąc kilkadziesiąt informacji/ w moim zakładzie/ jest stratą czasu i sporych kosztów,a na pewno nie jest dowodem zapłacenia składek zus,jest to informacja potrącenia składek z poborów danego pracownika,a dowodem zapłaty jest przelew.US potrafił dawno sprawę podatków rozwiązać.Wystarczy jeden roczny PIT,tak samo powinno być w zusie.A sprawa programu,to żadna sprawa!!

  • Klarcia(2008-09-09 08:58) Odpowiedz 00

    jestem za rocznym raportem, co z tego że co miesiąc mam na papierze jak firma ich nie przeleje. w zusie tez nam wydrukuja na żądanie przekazane składki przez płatnika

  • Rafal(2008-09-09 07:59) Odpowiedz 00

    Dlaczego NFZ placówkom zdrowotnym nie udostępni bazy ubezpieczonych, w normalnym kraju, pacjent w placówce zdrowotnej powinien podać swój PESEL a pielęgniarka łącząc się z bazą NFZ może zweryfikować, kiedy ostatnio pacjent opłacił składkę zdrowotną. A z książeczkami jest tak, że wg interpretacji GP książeczka ubezpieczeniowa może być ważna max 2 miesiąca (w danym miesiącu, w którym została podbita i miesiąc następny) czyli teoretycznie podbijając książeczkę 1 października placówka medyczna powinna ją uznać do końca listopada, prawda jest jednak taka, że stosują oni metodą od dnia do dnia.

  • księgowa(2008-09-09 09:32) Odpowiedz 00

    Z druku RMUA wcale nie wynika ,że składki są odprowadzane do Zus.

  • aga(2008-12-15 21:30) Odpowiedz 00

    zapłaciłam składki zus dziś to jest 15.12.08 na poczcie o godz.21 czy liczy się data stepla pocztowego do terminowości opłacenia składek.Mam zatrudnionych 10 osób.Czy nie bede ukarana karencja pół roczną jeśli bym zachorowała.

  • kobieta(2012-02-09 12:33) Odpowiedz 00

    to niech rząd się sprecyzuje to po co u lekarza potrzebne jest mi ubezpieczenie to na koniec roku pokazać można prawda. bo będąc w szpitalu nie jestem w stanie po wyjściu na dostarczenie rmua do szpitala w ciągu 7 dni ponieważ płatnik jest 100 km. od mojego miejsca zamieszkania i prace wykonuke od 7 do 15 tak jak ja

  • Maja64(2009-07-07 10:09) Odpowiedz 00

    a mój pracodawca wogóle nie daje pracownikom druków RMUA , kadrowa twierdzi że nie musi ich wydawać . No to jak to jest naprawdę ? Dodam że firma zatrudnia ok. 200 osób i wg. mojej wiedzy regularnie opłaca składki ZUS.

  • filozus(2008-09-09 07:20) Odpowiedz 00

    A kiedy wreszcie ZUS-owscy aparatczycy, tacy jak Antoni Malaka i Zbigniew Rak z Wrocławia, przestaną sabotować politykę prozatrudnieniową rządu, represjonując bezrobotnych za podejmowanie przez nich pracy?! Adam Kłykow

  • t105n(2008-09-09 07:32) Odpowiedz 00

    "- Pracownik powinien na bieżąco kontrolować pracodawcę, czy ten faktycznie płaci składki "
    Ha, ha, ha! Robię DRA, drukuję RMUA, a składek nie płacę. I gdzie ta kontrola?

  • Enon(2008-09-09 08:12) Odpowiedz 00

    Czyli przez rok pracownik nie będzie wiedział, czy pracodawca odprowadza do ZUS składki. Będzie wesoło.

  • czechna(2008-09-09 09:10) Odpowiedz 00

    Jestem za rocznym raportem pod warunkiem, że to ZUS przejmie bieżącą kontrolę pracodawcy za odprowadzanie składki do ZUS.

  • wjw(2008-09-15 15:30) Odpowiedz 00

    Tu cały czas mści się "siła spokoju" która zamiast potworzyć centralne bazy danych np. składek ZUS to zajęła sie "grubą kreską" dzięki czemu wszędzie mamy pełno UBoli którzy łapę trzymają na wszystkim. Pilniejsza była też walka z aborcją i religia w szkołach. Brak tych baz jak łatwo zauważyć daje pole do popisu różnej maści kanciarzom i oszustom dymającym skarb państwa czyli nas którzy za to wszystko płacą, płacą do usr... śmierci. Końca nie widać.

  • azja(2008-09-12 22:02) Odpowiedz 00

    Pozostawiić zapis,że na żądanie pracownika co miesiąc lub rzadziej.

    Ja potrzebuje co miesiąc, bowiem w okresie 3 kolejnych lat, ZUS pominął u mnie po jednym miesiącu w każdym roku i posiadanie RMUA pozwala szybko ustalić za jaki miesiąc jest brak.

  • haerek(2008-10-16 13:32) Odpowiedz 00

    Jestem ZA roczną RMUA. Elektroniczna działać nie będzie, bo ani w szpitalu się nie przyda, ani infrastruktury do odbioru (czyli weryfikacji, czy rzeczywiście jest opatrzone podpisem) pracownik nie będzie miał, ani pracodawca serwerów żeby trzymać (wymagane ustawą) kopie plików podpisanych.
    Ale roczna jest super.
    Do osób które piszą, że potrzebna jest im kontrola pracodawcy - jeśli pracodawca chce oszukiwać, to i tak będzie. Zrobi RMUA, kaski nie wyśle. I chyba logicznym powinno być, że bardziej karany powinien być za to, że nie płaci składek kiedy powinien (co powinien kontrolować ZUS i PIP), a nie za to, że podpisał kłamliwy papierek...
    PRZEBRNIJMY DO NORMALNOŚCI
    Jeśli chcemy kontrolować ZUS i pracodawcę - zróbmy to raz do roku. Jeśli mamy jakieś podejrzenia - zawsze można poprosić o RMUA w tym miesiącu. Szkoda naszego czasu na otwieranie tych magicznych kopertek i liczenie czy się zgadza.

  • 21(2008-10-27 08:48) Odpowiedz 00

    Wiesławy Taranowskiej, wiceprzewodniczącej OPZZ jak zwykle brak znajomości prawa świstek ZURMUA jest tylko honorowany przez służbę zdrowia. Moc prawną potwierdzenia opłaty składek ZUS przez pracodawcę jest w tedy gdy do druku ZARMUA załączony jest dowód przelewu

  • logik(2008-09-09 11:50) Odpowiedz 00

    i więcej drzew ocaleje

  • anna(2008-09-12 13:09) Odpowiedz 00

    Popieram podawać nr pesel i sprawdzenie czy zgłoszenie jest aktualne ubezpieczonego.
    Druk RMUA-roczny ?- program Płatnik musi mieć najpierw taką opcję drukować za cały rok. Wydanie rocznego RMUA zmusza pracodawców najpierw do wydrukowania za 12 m-cy pojedynczo raportów i + PIT-y ,kto to ma robić ,jeden pracownik od płac i kadr ?
    Informacje o składkach przysyła pracującym przecież ZUS za rok poprzedni.

  • dorcia(2008-09-11 10:18) Odpowiedz 00

    jA POPIERAM POMYSŁ Z PODAWANIEM NUMERU PESEL I SPRAWDZANIEM CZY KTOS JEST ZGŁOSZONY DO UBEZPIECZENIA !!!
    Okazywanie gdzieś w rejestracji "Pani w okienku" druków RMUA gdzie jest kwota wynagrodzenia brutto - jest chyba ... naruszeniem zasad etyki i dobrego wychowania. Legitymację każą podbijąć co miesiąc - więc proponuję zeszyt 32 kartkowy !!!