statystyki

Bezrobotny, który dorabia, zapłaci nawet 5 tys. zł kary

autor: Paweł Jakubczak14.08.2009, 03:00; Aktualizacja: 15.08.2009, 07:53
  • Wyślij
  • Drukuj

Niektórzy bezrobotni nie informują urzędu pracy o podjęciu stałego lub czasowego zatrudnienia. Bezrobotny może zapłacić co najmniej 500 zł grzywny za wykonywanie nielegalnej pracy. Państwa Inspekcja Pracy chce, żeby przedsiębiorcy informowali urzędy pracy o zatrudnianiu bezrobotnych.

reklama



reklama


Bezrobotni, także ci, którzy otrzymują zasiłek, w tym samym czasie nielegalnie pracują. Kontrole Państwowej Inspekcji Pracy pokazują jednak tylko niewielką skalę tego zjawiska.

Kontrola PiP

W I półroczu 2009 roku 546 bezrobotnych pracowało nielegalnie (podjęło zatrudnienie, inną pracę zarobkową lub działalność gospodarczą i nie poinformowało o tym urzędu pracy). Tak wynika z najnowszego raportu Państwowej Inspekcji Pracy na temat legalności zatrudnienia.

– Najczęściej pracowali na czarno albo byli zatrudnieni na krótkoterminowe umowy zlecenia. Tylko niewielu było zatrudnionych na podstawie umowy o pracę – mówi Jarosław Leśniewski, dyrektor Departamentu Legalności Zatrudnienia w Głównym Inspektoracie Pracy.

135 bezrobotnych spośród 546 pobierało zasiłek dla bezrobotnych i otrzymywało dodatkowe pieniądze za swoją pracę. Oznacza to, że ponad 40 proc. z nich otrzymywało podwójne wynagrodzenie. Wiele wskazuje na to, że liczba pracujących bezrobotnych jest znacznie wyższa niż wynikałoby to z danych PiP.

W 2008 roku podczas kontroli inspektorzy pracy stwierdzili, że 3219 bezrobotnych pracowało nielegalnie, w tym 610 pobierało zasiłek dla bezrobotnych. W 2007 roku było to odpowiednio: 2180 i 736.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama


  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:GP

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 18

  • 1: BUUUUM z IP: 62.21.43.* (2015-03-30 00:51)

    Bedzie wojna,wyczysci srodowisko.

  • 2: bezrobotny 20lat z IP: 83.11.51.* (2010-03-07 08:58)

    Tyle dokumentów do wypełnienia ,strata czasu-wniosek-W Polsce bezrobocie 30% !!!.Nie wierzę w to ,że tz.sprytny Polak zarejstował się W Urzędzie Pracy a pracuje na czarno.Przez min.5dni zarobi więcej niz zasilek.

  • 3: chory kraj z IP: 83.68.88.* (2010-01-29 09:53)

    NA NIEWIELKĄ SKALE? Kurde...to Wy po prostu nie chcecie tego widziec...w Ustrzykach Dolnych przynajmniej polowa zarejstrowanych jako bezrobotni pracują na czarno, a leczą sie choćby "za moje" (bo ja tyram od rana do nocy zeby zarobic na ZUS), poza tym pobierają wszystkie możliwe zasiłki, dostają dopłaty itp...w tym kraju wszystko jest tak jak byc nie powinno...niestety...za czasów komuny jedno bylo dobre...pilnowano, by wszyscy pracowali...a teraz jest wolna amerykanka...ostatnio przeczytałem, ze ci których dochody na osobe nie przekraczają trzysta pare złotych bedą płacic mniej za prad...to ja sie pytam po cholere pracowac? Moze zacznijcie zmuszac ludzi do pracy a nie podawac im wszystko na tacy? Ja bede miec podwyzke prądu zeby ktos płacił mniej? Dlaczego ja mam pracowac na czyjes opłaty lekarza itp?

  • 4: wściekła i niepodporządkowana z IP: 195.78.236.* (2009-12-06 18:01)

    Niech sie nasze kochane Państwo cmoknie ! Na etat nie wróce nigdy w zyciu bo pamietam to upokorzenie jak na poczatku zimy prosilam szefa o jakakolwiek podwyzke bo nie mialam na buty zimowe mieszkajac w zrujnowanej kawalerce i oszczedzajac na zarciu jak sie dalo. Potem firma mi nie wypalila i po 2 latach ciaglej walki o klienta skonczylam z 15 tysiacami dlugu w banku. Od 2 lat pracuje na czarno, zarabiam ponad 4 tys na miesiac. Splacilam dlug w banku, przez te 2 lata odlozylam na konto emerytalne wiecej niz przez 6 lat pracy na etacie ! Wreszcie moge wyjechac na wakacje i zobaczyc ciut świata, wreszcie moge kupic prezenty rodzinie na swieta, isc do kosmetyczki bez myslenia ile dni jedzenia za to mam. Pomimo ze z 1 firmą nie wyszło, myslalam zeby zarejestrowac dzialanosc ktora prowadze obecnei na czarno. I co ? Z prostych wyliczen wynika ze jelsi bede sama pracowac to mi zostanie po oplatahc i kosztach mneij niz polowa ! Zeby zarabiac mneij wiecej tyle samo co teraz musialabym zatrudnic 3 osoby na umowe o prace i dac im okolo 2 tys miesiecznie netto zeby nie zrejterowaly do konkurencji i porzadnie wykonywaly swoja prace. I jeszcze brać odpowiedzialność za ich prace dla moich klientów. Nijak mi sie to nie opłaca. Niedawno złapałam zpalenie krtani na tle alergicznym... W mojej przychodni dostalam termin za 3 tygodnie, kiedy bylam nieprzytomna od kaszlu po nocach i dusilam sie od opuchlizny ! Prywatnie dostalam termin na ten sam dzien i zapłacilam 80 zl ! Do okulisty przy zapaleniu spojówki uslyszalam ze mam czekac 6 tygodni wiec tez poszlam prywatnie !!! K...a co to ma byc ? I na co te wszystkie składki ??
    POLSKA = złodziejska mafia !

  • 5: Zimny Antek z IP: 83.12.163.* (2009-11-29 14:26)

    No, szkoda że bezrobotny, co nie raz bywa LENIEM ŚMIERDZĄCYM ma dostawać godziwy zasiłek za to że nie chce mu się, a człowiek który haruje dostanie 800-1000zł. i ma być zadowolony. Niektórzy to mają myślenie naszego rządu ...

  • 6: monika z IP: 79.191.242.* (2009-10-30 09:05)

    osobiście uwazam że gdyby zarobki w Polsce były odpowiednie do cen jakie są a zasiłki na tyle wysokie żeby dało się za nie przezyć to praca na czarno by się napewno mniej opłacala.W obecnej sytuacji jestem za tymi którzy w taki sposób zarabiają bo wiedza że żyja znam kilka przypadkó;;na czarno mój znajomy zarabia nawet 4000 tys miesięcznie czy gdyby został zatrudniony legalnie dostał by chociaż połowe??niewiem wątpie.Jak tylko jest mozliwośc takiego dorobienia to sama z tego korzystam a PIP niech przestanie kontrlowac a Państwo pozwoli nam zarobić na godne zycie bo za 900 zł [najniższa krajowa]nikt niejest w stanie przezyć miesiąca to nierealne...

  • 7: dziks z IP: 82.160.19.* (2009-08-29 18:11)

    Mam pytanko! Czy pracując można bez żadnych konsekfencji prawnych i finansowych wyrejstrować się w Urzedzie Pracy. Czekam na odpowiedz

  • 8: Drogi Rządzie a co ja będę miał za Waszą legalną z IP: 84.234.1.* (2009-08-16 17:45)

    legalną PRACĘ.

    --emerytury nie dostane bo jakiś Donald stwierdzi ,ze znów okradli ZUS ,za nasze obecnie wysokie składki Donald obiecuje coraz to niższą emeryturę,ubezpieczenie chorobowe w szpitalu e-- tamm..gdyż Pawlaki moje składki zużyją dla siebie bo sami nie płacą więc bez dodatkowo opłacanego się nie wyleczę! - na chorobowe jak pójdę to mnie pracodawca zwolni a ZUS wypłaci mi zasiłek z najniższej 80% krajowej!!pracodawca złymi warunkami pracy doprowadzi mnie do kalectwa, nie płacąc nawet dodatku za te warunki. Renty też nie dostanę o czym świadczą przykłady obecnie zatrudnionych -więc PO co mi legalnie pracować- po co płacić legalne składki ZUS z których mnie OKRADNIECIE? no niech sam Rząd powie POco -na WAS a mam Was

  • 9: Andrzej Budzyk - mediator z IP: 83.8.189.* (2009-08-15 09:28)

    Z wielu przysłów o pracy wybrałem dwa jako komentarz do tego artykułu: ŻADNA PRACA NIE HAŃBI oraz PRACA TO POŁOWA ZDROWIA. Autor moim zdaniem uprawia dyskusyjne dziennikarstwo bo pod pozorem dbałości o praworządność skłóca - straszy ludzi. Współtworzy mit, że łapanie pracujących na czarno bezrobotnych i pobieranie od nich kar może zastępować POWINNOŚĆ TWORZENIA MIEJSC PRACY! Radzę by przeczytał pracę Marka Koseckiego: "Układy. O tym, dlaczego uczciwi ludzie czasami kradną, a złodzieje ujmują się honorem...". Likwidacja bezrobocia to najlepszy sposób na ograniczenie pobierania zasiłków. Mam też inny "dobry" pomysł: BEZROBOTNYCH NA GALERY niech wożą bogatych turystów po Bałtyku i Morzu Śródziemnym bądź po Morzu Czerwonym. Przy okazji uratujemy polskie stocznie. Radzę - więcej śmiechu - mniej strachu i praca dla każdego kto może pracować. Potem będzie dobrze...

  • 10: zoo z IP: 89.76.140.* (2009-08-15 02:43)

    do"Zdumionego PRL-bis kontynuacja z zastosowaniem procedur zarządzania ISO, bo w dawnym systemie można było zanieść osobiście i odebrać jak urzędas był sympatyczny.

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie