statystyki

Jaki czas pracy obowiązuje osoby niepełnosprawne

autor: Arkadiusz Sobczyk12.08.2009, 14:00; Aktualizacja: 12.08.2009, 14:18
 • Wyślij
 • Drukuj

Ze względów ochronnych w stosunku do osób niepełnosprawnych przepisy prawa wprowadzają modyfikacje w zakresie planowania ich czasu pracy. Jakie normy czasu pracy obowiązują tę grupę pracowników?

reklamareklama


Co do zasady, osoby o lekkim stopniu niepełnosprawności mogą wykonywać pracę maksymalnie przez 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo. Natomiast czas pracy osoby niepełnosprawnej, wobec której orzeczono znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności, nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo (art. 15 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, Dz.U. nr 123, poz. 776 z późn. zm.). Regulacja ta ustala normy czasy pracy na korzystniejszym poziomie, niż przewiduje to art. 129 k.p. wyznaczający normy dla podstawowego systemu czasu pracy.

Obowiązek organizowania czasu pracy pracowników niepełnosprawnych z zastosowaniem skróconych norm czasu pracy dotyczy okresu, w którym występują okoliczności uzasadniające stosowanie niższych norm. Jeśli pracownik utraci status pracownika niepełnosprawnego w stopniu znacznym lub umiarkowanym, uzasadniony stanie się powrót do normy 8 godzin na dobę i 40 godzin na tydzień.

Zastosowanie skróconej normy czasu pracy nie może wpływać niekorzystnie na zarobki pracownika. Powyższą zasadę należy odnieść zarówno do pracownika wynagradzanego stałą stawką miesięczną, jak i według godzinowej stawki osobistego zaszeregowania (zob. wyr. SN z 18 kwietnia 2000 r., III ZP 6/00, OSNAPiUS 2000, nr 20, poz. 740).

Pracowników niepełnosprawnych, bez względu na stopień niepełnosprawności, nie można zatrudniać w porze nocnej i godzinach nadliczbowych. Zakaz ten, jak również regulacja dotycząca skróconych norm czasu pracy, nie dotyczy niepełnosprawnych zatrudnionych przy pilnowaniu oraz, gdy na wniosek pracownika, lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne lub – w razie jego braku – lekarz sprawujący opiekę nad pracownikiem, wyrazi na to zgodę.

Postanowienie umowy przewidujące dla pracownika niepełnosprawnego w stopniu znacznym lub umiarkowanym 8-godzinny dzień pracy, ze względu na niekorzystność dla pracownika jest nieważne na podstawie 18 par. 2 k.p. Mimo nieważności pracownik ma prawo do wynagrodzenia za pracę wykonywaną powyżej obowiązującej go normy. Właściwą formą w tym przypadku jest wynagrodzenie wraz z dodatkiem z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych (zob. wyrok SN z 6 lipca 2005 r., III PK 51/05, OSNP 2006, z. 5-6, poz. 85).

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama


 • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:GP

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 24

 • 1: KH z IP: 95.49.222.* (2009-08-12 14:41)

  Hm, o ile w ogóle da się przekonać pracodawcę do zatrudnienia ON ze znacznym stopniem. A jeśli już to w żaden pracodawca nie pozostawi samego człowieka bez pomocy, bo często w orzeczeniach jest tak napisane.

 • 2: KH2 z IP: 77.253.228.* (2009-08-14 15:14)

  bo zgodnie z definicją ustawową osoba niepełnosprawna w stopniu znacznym jest niezdolna do samodzielnej egzystencji tzn. że jest całkowicie zależna od otoczenia. nie może więc obyć się bez pomocy innych

 • 3: Janina z IP: 79.186.253.* (2009-08-15 09:59)

  A ja znam sytuacje, gdzie osoby niepełnosprawne posiadają znaczny stopień i pracują. Jednak wykonują takie prace, które gdzie w ich otoczeniu jest min. 1 osoba. Oczywiście te osoby mają również wpis ''możliwa praca w środowisku grupowym''. No i znam przypadki osób, które nie mają takiego wpisu. Jednak wszystko się opiera na tym, że zalety to od sytuacji. Przecież nikt nie postawi takiej osoby do pracy w nocy, czy bez opieki. A już na pewno nie narazi się bez jej zgody na pracę w nadgodzinach. To lekarz może jedynie zezwolić. No ale w powyższych przypadkach nikt nie stosuje wymiarów poza standard. No i to, że osoba posiada stopień znaczny nie oznacza, że nie może popracować sobie. Często takie osoby są świetnymi pracownikami. A to, że są zależne wynika z konieczności skorzystania z wózka lub też w pomocy przemieszczenia tego wózka. Nie ma więc tu mowy o niemożności egzystencjonalnej.
  A są tacy pracodawcy, którzy chętnie skorzystaliby z orzeczenia o znacznym stopniu, a człowieka widzieliby w pełni sprawnego. Dlatego nie specjalnie uśmiecha się zatrudnienie fizyczne. A przecież w sprawie chodzi o ty, aby dać pracę, a w konsekwencji formę rehabilitacji podniesienia swoje sytuacji materialnej, no i skorzystać z możliwości choć częściowego ścięcia kosztów zatrudnienia. Oczywiście to są tylko niektóre aspekty całej sprawy, bo ze strony pracodawcy i określonej niesprawności wynikają tez obowiązki, które trzeba spełnić. Ale jednym z najważniejszych elementów jest pozyskanie środków z dotacji. Tak, że wyrozumiały pracodawca wie, że opłaca się pod każdym względem, nawet jeśli musi spełnić dodatkowe warunki pracy.

 • 4: dodatkowy urlop z IP: 83.19.149.* (2009-08-16 20:11)

  ON z II grupa nalezy sie 10 dni dodatkowego urlopu wypoczynkowego, oraz zwolnienie na turnus rehabilitacyjny (i in.) - łącznie 21 dni.
  Mam pytanie : czy z takiego zwolnienia na turnus rehabilitacyjny można skorzystac dopiero po wykorzystaniu dodatkowego urlopu ?

 • 5: Kadrowa z IP: 79.186.177.* (2009-08-17 11:14)

  Tak, dodatkowy urlop dla ON przyznawany jest dla ON z I, II dawną grupą lub orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniem. Musi być to aktualne orzeczenie, a prawo do urlopu nabywa się po roku jego posiadania. Nie od razu, właśnie uszczegółowiono przepisy. Te 10 dodatkowych dni należy się wówczas, gdy nie korzysta się z wyjazdu na turnus. Jeśli się pojedzie na turnus to w ramach tych dziesięciu dni i jeśli braknie, bo przeważnie taka rehabilitacja trwa 14 dni, to się dobiera z urlopu wypoczynkowego lub bezpłatnego, jeśli jest taka konieczność. Większość firm przyznaje obecnie należny urlop i dodatkowy proporcjonalnie do przepracowanego okresu. Dużo najświeższych informacji na ten i podobne tematy tematy w info- baza.pl. My w firmie stosujemy przepisy jednak tak, by były korzystne dla pracownika.

 • 6: DD(2009-08-19) z IP: 89.167.18.* (2009-08-19 09:43)

  Stek bzdur ,mam umiarkowany stopień niepelnosprawności.W dniu przyjęcia do pracy musiałam podpisać oswiadczenie,że będę pracowac 8 godzin,bo inaczej nie podpiszą ze mną umowy. To jest Zakład pracy chronionej,ztym powinno się zrobić porządek,ponieważ ludzie chorzy pracują ponad swoje siły ,są zmuszani i zastraszani,pracodawcom tylko chodzi o dopłaty od pfron.Tak dalej nie może być.

 • 7: BN z IP: 83.26.140.* (2009-08-19 11:19)

  No właśnie, pracodawca nie ma prawa zmusić do pracy poza dopuszczalną normę. Może jedynie zaproponować! takie rozwiązanie, ale to jedynie na pisemną zgodę pracownika i za pozwoleniem lekarza można pracować te 8 godzin. Zawsze był problem z tą 1 godziną. ZCH- y zwłaszcza nie mają prawa zmuszać. A omijają przepisy najrozmaiciej. Wiem z pewnego źródła, że właściciel firmy ochroniarskiej powiedział, że pracownik ze znacznym stopniem nie jest mu potrzebny bo nie chodzi. Choć świetnie się porusza na wózku i prowadził tylko sprawy kadrowe- położenie firmy na parterze. Ponieważ ten chłopak prowadził również całą rachubę, to czas jego pracy to 8 i 10 godzin w określonym czasie w miesiącu. Owszem dla pracodawcy potrzebny był jak dostawał za niego dotacje. Chłopak nie głupi miał i kontakty, więc zatrudniła go firma z otwartego rynku. Tam też jego nowy szef, widząc nadużycia w ZPCH, wyliczył nadgodziny, a że są i świadkowie to sprawa prosta w sądzie. Właśnie są po 1 sprawie wygranej/ będzie jeszcze 2/. A to ile ON pracują to zależy tylko od ich sił. Jeden dzień zdrowie pozwala na 5- 6 godź- bo tak jest, a inny dzień ma siły na 12 godzin.

 • 8: AK z IP: 213.17.199.* (2009-08-19 11:53)

  Witam
  Czy ktoś może mi napisać czy osobę niepełnosprawną można zatrudnić w zadaniowym systemie czasu pracy?

 • 9: BN z IP: 83.26.140.* (2009-08-19 17:20)

  Można. I jest to niejako ucieczka od płacenia godzin nadliczbowych.W tym systemie praca w godzinach nadliczbowych jest możliwa.
  W zadaniowym czasie pracy miarą pracy są wykonane zadania, a nie czas poświęcony na ich wypełnianie. To pracownik sam decyduje, o której godzinie rozpocznie i o której zakończy pracę. Nie oznacza to jednak, że nie ma ograniczeń czasu pracy dla takich pracowników. Czas niezbędny do wykonania zadań przydzielonych pracownikowi powinien być ustalony po porozumieniu z pracownikiem, a jego miernikiem powinny być normy czasu pracy wynikające z podstawowego systemu czasu pracy, a więc 7-godzinna norma dobowa oraz przeciętnie 35-godzinna norma tygodniowa. Oznacza to, że tak musisz wyznaczyć zadania, by były one możliwe do wykonania pracując średnio w ciągu 7 godzin na dobę i przeciętnie 35 godzin tygodniowo.

  W zadaniowym czasie pracy możliwe jest jednak, że pracownik w jednym dniu będzie pracował dłużej niż przez 7 godzin, a w zamian za to w innym odpowiednio krócej i praca taka nie oznacza automatycznie powstania godzin nadliczbowych. W tym systemie to pracownik ustala sobie rozkład czasu pracy w trakcie wykonywanego przez niego zadania służbowego.
  Wszystko zależy od możliwości pracownika. Natomiast rozliczanie pracy w tym systemie się trochę komplikuje. Bo i tak trzeba pisać godziny. PIP może w czasie kontroli zakwestionować, bo wtedy trzeba konkretnie określić zakres czynności. No i w rozliczeniu z PFRON łatwiej jest wykazać godzinowy system pracy.

 • 10: toni z IP: 83.21.76.* (2009-09-28 12:20)

  Przepisy swoje pracodawcy swoje.Firmy ochroniarskie pracują w systemie 12 godz.a zatrudniają ON w dużej liczbie!Nikt niestety nie interesuje się jak przestrzegają kodeksu pracy ON.Ośmio godziny dzień pracy marzenie nie do spełnienia!wypłata nocnych dodatków również!Godziny nadliczbowe płacone z reguły z drugiego źródła tej samej firmy czyli umowa zlecenie Taka jest prawda o zatrudnieniu niestety< może w końcu ktoś zrobi z tym porządek

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

reklama