statystyki

Jaki czas pracy obowiązuje osoby niepełnosprawne

autor: Arkadiusz Sobczyk12.08.2009, 14:00; Aktualizacja: 12.08.2009, 14:18

Ze względów ochronnych w stosunku do osób niepełnosprawnych przepisy prawa wprowadzają modyfikacje w zakresie planowania ich czasu pracy. Jakie normy czasu pracy obowiązują tę grupę pracowników?

Reklama


Reklama


Co do zasady, osoby o lekkim stopniu niepełnosprawności mogą wykonywać pracę maksymalnie przez 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo. Natomiast czas pracy osoby niepełnosprawnej, wobec której orzeczono znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności, nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo (art. 15 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, Dz.U. nr 123, poz. 776 z późn. zm.). Regulacja ta ustala normy czasy pracy na korzystniejszym poziomie, niż przewiduje to art. 129 k.p. wyznaczający normy dla podstawowego systemu czasu pracy.

Obowiązek organizowania czasu pracy pracowników niepełnosprawnych z zastosowaniem skróconych norm czasu pracy dotyczy okresu, w którym występują okoliczności uzasadniające stosowanie niższych norm. Jeśli pracownik utraci status pracownika niepełnosprawnego w stopniu znacznym lub umiarkowanym, uzasadniony stanie się powrót do normy 8 godzin na dobę i 40 godzin na tydzień.

Zastosowanie skróconej normy czasu pracy nie może wpływać niekorzystnie na zarobki pracownika. Powyższą zasadę należy odnieść zarówno do pracownika wynagradzanego stałą stawką miesięczną, jak i według godzinowej stawki osobistego zaszeregowania (zob. wyr. SN z 18 kwietnia 2000 r., III ZP 6/00, OSNAPiUS 2000, nr 20, poz. 740).

Pracowników niepełnosprawnych, bez względu na stopień niepełnosprawności, nie można zatrudniać w porze nocnej i godzinach nadliczbowych. Zakaz ten, jak również regulacja dotycząca skróconych norm czasu pracy, nie dotyczy niepełnosprawnych zatrudnionych przy pilnowaniu oraz, gdy na wniosek pracownika, lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne lub – w razie jego braku – lekarz sprawujący opiekę nad pracownikiem, wyrazi na to zgodę.

Postanowienie umowy przewidujące dla pracownika niepełnosprawnego w stopniu znacznym lub umiarkowanym 8-godzinny dzień pracy, ze względu na niekorzystność dla pracownika jest nieważne na podstawie 18 par. 2 k.p. Mimo nieważności pracownik ma prawo do wynagrodzenia za pracę wykonywaną powyżej obowiązującej go normy. Właściwą formą w tym przypadku jest wynagrodzenie wraz z dodatkiem z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych (zob. wyrok SN z 6 lipca 2005 r., III PK 51/05, OSNP 2006, z. 5-6, poz. 85).

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:GP

Polecane

 • DD(2009-08-19)(2009-08-19 09:43) Odpowiedz 30

  Stek bzdur ,mam umiarkowany stopień niepelnosprawności.W dniu przyjęcia do pracy musiałam podpisać oswiadczenie,że będę pracowac 8 godzin,bo inaczej nie podpiszą ze mną umowy. To jest Zakład pracy chronionej,ztym powinno się zrobić porządek,ponieważ ludzie chorzy pracują ponad swoje siły ,są zmuszani i zastraszani,pracodawcom tylko chodzi o dopłaty od pfron.Tak dalej nie może być.

 • heniek(2010-02-12 21:20) Odpowiedz 00

  pracodawca ustalił czas pracy dla osoby umiarkowanym stopniem na stanowisku portier 40 godzinny tydzień pracy.Czy to jest prawidłowe

 • j ózek(2012-01-06 11:47) Odpowiedz 00

  czy z II GRUPA przy pilnowaniu muszę pracować ponad 40 godz tygodniowo

 • tygrys(2010-12-11 07:56) Odpowiedz 00

  całkowicie się zgadzam ZPCH to fikcja a PIP to olewa .Kontrolę przeprowadza po łebkach ,brak słów co się wyprawia z osobami niwpwłnosprawnymi.

 • galernik(2010-11-23 17:15) Odpowiedz 00

  To co wyprawiają zakłady pracy chronionej to się w głowie nie miesci .szantaż,grożby i praca obozowa tak dalej być nie może

 • wiesiek(2010-08-12 12:39) Odpowiedz 00

  pracuie w ochronie 12 godzin na dobe mam umowe o prace na 5 lat teras mie zwalniaiom czy należy mi się otprawa pzepracowałem 2lata pótora roku 070 etatu a reszte etatu o5o etatu prosze doracie dziekuie wiesiek jestem osobom niepełno sprawnym

 • ryba(2010-08-02 16:06) Odpowiedz 00

  to jest prawda tak sa wykorzystywane osoby niepelnosprawne wstyd/

 • arczi2000(2010-07-20 10:02) Odpowiedz 00

  witam wszystkich.Pracuje w zakladzie pracy chronionej {w cudzyslowiu}jestem ON-st lekki.Praca w tym zakladzie jest ciezka dla osoby pelnosprawnej a co dopiero dla ON.Pracuje jako pracownik fizycznydokladnie jako kierowca wozka akumulatorowego{rozwozenie posilkow regeneracyjnych dla pracownikow zakladow miesnych w sokolowie podlaskim}Mam takie pytanko jak wyglada praca wsoboty dla takiej osoby jak ja z lekkim st niepelnosprawnosci?

 • Meg(2010-06-16 20:46) Odpowiedz 00

  A czy ktos moze mi podpowiedziec gdzie szukac pracy dla niepełnosprawnych??

 • Jonatan(2010-05-27 13:49) Odpowiedz 00

  Przepraszam bo czytają o tym wszystkim to mam poważny problem o który muszę zapytać:( Mam skończoną Średnia szkole Techniczna i choruje na cukrzyce typ.1 ale mam problem z przyjęciem mnie do pracy:( szukałem u Prywaciarzy i Państwowych firmach ale wszyscy w tej chorobie widza przeciw wskazania, ponieważ nie mogę pracować w nocy,nosić ciężkiego itd... ale nie mam problemu z żadnym podanym przykładem bo pracowałem na zlecenia i pracowałem w taki sposób zatajając chorobę... potrzebuje pracy bo w inny sposób życia sobie nie ułoze i nic w życiu nie osiągnę mając wszelakie kursy i ogrom doświadczenia którego w życiu nie zdobędę dostając za każdym razem kiedy próbuje odmowę przyjęcia:( W Urzędzie pracy jestem min. 3/4 razy w tygodniu... dostaje propozycje pracy i tez słyszę dokładnie to samo. Ale gdy zataję chorobę odpowiem za to karnie:( Co mam robić?? Proszę dajcie mi jakieś wskazówki

 • sabina(2010-02-28 22:06) Odpowiedz 00

  pracuje w szpitalu salowa jest mobing pszez oddzialowe i dawne pracownice zozu jest dwunasto godz praca wstresie bez nadzoru firmy nappzud jestem osoba niepelnosprawna o szesnastej mozemy zjesc do zaraz jest rozdanie posilku gdzie jest jnspetor pracy dlaczego nikt tego nie widzis

 • AK(2009-08-19 11:53) Odpowiedz 00

  Witam
  Czy ktoś może mi napisać czy osobę niepełnosprawną można zatrudnić w zadaniowym systemie czasu pracy?

 • KH(2009-08-12 14:41) Odpowiedz 00

  Hm, o ile w ogóle da się przekonać pracodawcę do zatrudnienia ON ze znacznym stopniem. A jeśli już to w żaden pracodawca nie pozostawi samego człowieka bez pomocy, bo często w orzeczeniach jest tak napisane.

 • re_ni(2010-01-24 19:56) Odpowiedz 00

  napiszcie jak wygląda umowa na 1/2 etatu.Też wychodzi połowa z 35 godz/tygodniowo?.Mam II grupe jestem zatrudniona na 1/2 etatu i w umowie 40 godz/tygodniowo po 4 dziennie.Dobra jest taka umowa?

 • DG(2010-01-21 09:51) Odpowiedz 00

  Czytajac wypowiedzitutaj zamieaszczone mam wrazenie ze Prawo swoje a pracodawca swoje i zeby bylo smieszniej instytucje powolane do kontroli pracodawcow istnieja tylko na papierze i za biurkiem !PEFRON placi pracodawcy ogromne pieniadze ze zatrudnienie ON ale nie kontroluje tego pracodawcy "Ciepla posadka wiec po co sie wychylac"a prawda jest taka ze pracodawcy zatrudniaja ON tylko z powodu tych niemalych dofinansowan a pracownika traktuje jak zdrowego czlowieka .Znam to z autopsji.Obecy rynek pracy pozwala na takie traktowanie i mobing bo kazdy boi sie o swoje miejsce pracy i nic nie robi aby ten proceder ukrocic!!

 • Roka53@interia.eu(2009-12-30 13:39) Odpowiedz 00

  W pełni podzielam komentarz (toni) sam pracuje po 12 godz. na dobę i mam
  zaledwie 20% dodatku nocnego,lecz za niedziele i święta w myśł kodeksu
  należy się dzień wolny! Tego firmy ochroniarskie jakby starają się nie zauważać,
  traktują osoby z II gr. inwalidzką jak mięso armatnie! Czas najwyższy aby PEFRON i Wojewoda cofnoł takim bezdusznikom licencje oraz dotacje,które w nie małej przecież kwocie otrzymują dzięki naszej niewolniczej katordze.
  Wszystkie przepisy z kodeksu pracy dot.wymiaru czasu pracy,nadgodzin,wynagrodzenia za przepracowany dzień świąteczny mają w nosie! Gdzie odpowiednie organa kontroli czyżby nie czytały naszych skarg?
  Polecam się PIP,Pefron i Wojewodzie śląskiemu !!!

 • toni(2009-09-28 12:20) Odpowiedz 00

  Przepisy swoje pracodawcy swoje.Firmy ochroniarskie pracują w systemie 12 godz.a zatrudniają ON w dużej liczbie!Nikt niestety nie interesuje się jak przestrzegają kodeksu pracy ON.Ośmio godziny dzień pracy marzenie nie do spełnienia!wypłata nocnych dodatków również!Godziny nadliczbowe płacone z reguły z drugiego źródła tej samej firmy czyli umowa zlecenie Taka jest prawda o zatrudnieniu niestety< może w końcu ktoś zrobi z tym porządek

 • BN(2009-08-19 17:20) Odpowiedz 00

  Można. I jest to niejako ucieczka od płacenia godzin nadliczbowych.W tym systemie praca w godzinach nadliczbowych jest możliwa.
  W zadaniowym czasie pracy miarą pracy są wykonane zadania, a nie czas poświęcony na ich wypełnianie. To pracownik sam decyduje, o której godzinie rozpocznie i o której zakończy pracę. Nie oznacza to jednak, że nie ma ograniczeń czasu pracy dla takich pracowników. Czas niezbędny do wykonania zadań przydzielonych pracownikowi powinien być ustalony po porozumieniu z pracownikiem, a jego miernikiem powinny być normy czasu pracy wynikające z podstawowego systemu czasu pracy, a więc 7-godzinna norma dobowa oraz przeciętnie 35-godzinna norma tygodniowa. Oznacza to, że tak musisz wyznaczyć zadania, by były one możliwe do wykonania pracując średnio w ciągu 7 godzin na dobę i przeciętnie 35 godzin tygodniowo.

  W zadaniowym czasie pracy możliwe jest jednak, że pracownik w jednym dniu będzie pracował dłużej niż przez 7 godzin, a w zamian za to w innym odpowiednio krócej i praca taka nie oznacza automatycznie powstania godzin nadliczbowych. W tym systemie to pracownik ustala sobie rozkład czasu pracy w trakcie wykonywanego przez niego zadania służbowego.
  Wszystko zależy od możliwości pracownika. Natomiast rozliczanie pracy w tym systemie się trochę komplikuje. Bo i tak trzeba pisać godziny. PIP może w czasie kontroli zakwestionować, bo wtedy trzeba konkretnie określić zakres czynności. No i w rozliczeniu z PFRON łatwiej jest wykazać godzinowy system pracy.

 • BN(2009-08-19 11:19) Odpowiedz 00

  No właśnie, pracodawca nie ma prawa zmusić do pracy poza dopuszczalną normę. Może jedynie zaproponować! takie rozwiązanie, ale to jedynie na pisemną zgodę pracownika i za pozwoleniem lekarza można pracować te 8 godzin. Zawsze był problem z tą 1 godziną. ZCH- y zwłaszcza nie mają prawa zmuszać. A omijają przepisy najrozmaiciej. Wiem z pewnego źródła, że właściciel firmy ochroniarskiej powiedział, że pracownik ze znacznym stopniem nie jest mu potrzebny bo nie chodzi. Choć świetnie się porusza na wózku i prowadził tylko sprawy kadrowe- położenie firmy na parterze. Ponieważ ten chłopak prowadził również całą rachubę, to czas jego pracy to 8 i 10 godzin w określonym czasie w miesiącu. Owszem dla pracodawcy potrzebny był jak dostawał za niego dotacje. Chłopak nie głupi miał i kontakty, więc zatrudniła go firma z otwartego rynku. Tam też jego nowy szef, widząc nadużycia w ZPCH, wyliczył nadgodziny, a że są i świadkowie to sprawa prosta w sądzie. Właśnie są po 1 sprawie wygranej/ będzie jeszcze 2/. A to ile ON pracują to zależy tylko od ich sił. Jeden dzień zdrowie pozwala na 5- 6 godź- bo tak jest, a inny dzień ma siły na 12 godzin.

 • Kadrowa(2009-08-17 11:14) Odpowiedz 00

  Tak, dodatkowy urlop dla ON przyznawany jest dla ON z I, II dawną grupą lub orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniem. Musi być to aktualne orzeczenie, a prawo do urlopu nabywa się po roku jego posiadania. Nie od razu, właśnie uszczegółowiono przepisy. Te 10 dodatkowych dni należy się wówczas, gdy nie korzysta się z wyjazdu na turnus. Jeśli się pojedzie na turnus to w ramach tych dziesięciu dni i jeśli braknie, bo przeważnie taka rehabilitacja trwa 14 dni, to się dobiera z urlopu wypoczynkowego lub bezpłatnego, jeśli jest taka konieczność. Większość firm przyznaje obecnie należny urlop i dodatkowy proporcjonalnie do przepracowanego okresu. Dużo najświeższych informacji na ten i podobne tematy tematy w info- baza.pl. My w firmie stosujemy przepisy jednak tak, by były korzystne dla pracownika.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane