statystyki

Jaki czas pracy obowiązuje osoby niepełnosprawne

autor: Arkadiusz Sobczyk12.08.2009, 14:00; Aktualizacja: 12.08.2009, 14:18

Ze względów ochronnych w stosunku do osób niepełnosprawnych przepisy prawa wprowadzają modyfikacje w zakresie planowania ich czasu pracy. Jakie normy czasu pracy obowiązują tę grupę pracowników?

reklama


reklama


Co do zasady, osoby o lekkim stopniu niepełnosprawności mogą wykonywać pracę maksymalnie przez 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo. Natomiast czas pracy osoby niepełnosprawnej, wobec której orzeczono znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności, nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo (art. 15 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, Dz.U. nr 123, poz. 776 z późn. zm.). Regulacja ta ustala normy czasy pracy na korzystniejszym poziomie, niż przewiduje to art. 129 k.p. wyznaczający normy dla podstawowego systemu czasu pracy.

Obowiązek organizowania czasu pracy pracowników niepełnosprawnych z zastosowaniem skróconych norm czasu pracy dotyczy okresu, w którym występują okoliczności uzasadniające stosowanie niższych norm. Jeśli pracownik utraci status pracownika niepełnosprawnego w stopniu znacznym lub umiarkowanym, uzasadniony stanie się powrót do normy 8 godzin na dobę i 40 godzin na tydzień.

Zastosowanie skróconej normy czasu pracy nie może wpływać niekorzystnie na zarobki pracownika. Powyższą zasadę należy odnieść zarówno do pracownika wynagradzanego stałą stawką miesięczną, jak i według godzinowej stawki osobistego zaszeregowania (zob. wyr. SN z 18 kwietnia 2000 r., III ZP 6/00, OSNAPiUS 2000, nr 20, poz. 740).

Pracowników niepełnosprawnych, bez względu na stopień niepełnosprawności, nie można zatrudniać w porze nocnej i godzinach nadliczbowych. Zakaz ten, jak również regulacja dotycząca skróconych norm czasu pracy, nie dotyczy niepełnosprawnych zatrudnionych przy pilnowaniu oraz, gdy na wniosek pracownika, lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne lub – w razie jego braku – lekarz sprawujący opiekę nad pracownikiem, wyrazi na to zgodę.

Postanowienie umowy przewidujące dla pracownika niepełnosprawnego w stopniu znacznym lub umiarkowanym 8-godzinny dzień pracy, ze względu na niekorzystność dla pracownika jest nieważne na podstawie 18 par. 2 k.p. Mimo nieważności pracownik ma prawo do wynagrodzenia za pracę wykonywaną powyżej obowiązującej go normy. Właściwą formą w tym przypadku jest wynagrodzenie wraz z dodatkiem z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych (zob. wyrok SN z 6 lipca 2005 r., III PK 51/05, OSNP 2006, z. 5-6, poz. 85).

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:GP

Polecane

 • DD(2009-08-19)(2009-08-19 09:43) Odpowiedz 10

  Stek bzdur ,mam umiarkowany stopień niepelnosprawności.W dniu przyjęcia do pracy musiałam podpisać oswiadczenie,że będę pracowac 8 godzin,bo inaczej nie podpiszą ze mną umowy. To jest Zakład pracy chronionej,ztym powinno się zrobić porządek,ponieważ ludzie chorzy pracują ponad swoje siły ,są zmuszani i zastraszani,pracodawcom tylko chodzi o dopłaty od pfron.Tak dalej nie może być.

 • Meg(2010-06-16 20:46) Odpowiedz 00

  A czy ktos moze mi podpowiedziec gdzie szukac pracy dla niepełnosprawnych??

 • Jonatan(2010-05-27 13:49) Odpowiedz 00

  Przepraszam bo czytają o tym wszystkim to mam poważny problem o który muszę zapytać:( Mam skończoną Średnia szkole Techniczna i choruje na cukrzyce typ.1 ale mam problem z przyjęciem mnie do pracy:( szukałem u Prywaciarzy i Państwowych firmach ale wszyscy w tej chorobie widza przeciw wskazania, ponieważ nie mogę pracować w nocy,nosić ciężkiego itd... ale nie mam problemu z żadnym podanym przykładem bo pracowałem na zlecenia i pracowałem w taki sposób zatajając chorobę... potrzebuje pracy bo w inny sposób życia sobie nie ułoze i nic w życiu nie osiągnę mając wszelakie kursy i ogrom doświadczenia którego w życiu nie zdobędę dostając za każdym razem kiedy próbuje odmowę przyjęcia:( W Urzędzie pracy jestem min. 3/4 razy w tygodniu... dostaje propozycje pracy i tez słyszę dokładnie to samo. Ale gdy zataję chorobę odpowiem za to karnie:( Co mam robić?? Proszę dajcie mi jakieś wskazówki

 • heniek(2010-02-12 21:20) Odpowiedz 00

  pracodawca ustalił czas pracy dla osoby umiarkowanym stopniem na stanowisku portier 40 godzinny tydzień pracy.Czy to jest prawidłowe

 • arczi2000(2010-07-20 10:02) Odpowiedz 00

  witam wszystkich.Pracuje w zakladzie pracy chronionej {w cudzyslowiu}jestem ON-st lekki.Praca w tym zakladzie jest ciezka dla osoby pelnosprawnej a co dopiero dla ON.Pracuje jako pracownik fizycznydokladnie jako kierowca wozka akumulatorowego{rozwozenie posilkow regeneracyjnych dla pracownikow zakladow miesnych w sokolowie podlaskim}Mam takie pytanko jak wyglada praca wsoboty dla takiej osoby jak ja z lekkim st niepelnosprawnosci?

 • sabina(2010-02-28 22:06) Odpowiedz 00

  pracuje w szpitalu salowa jest mobing pszez oddzialowe i dawne pracownice zozu jest dwunasto godz praca wstresie bez nadzoru firmy nappzud jestem osoba niepelnosprawna o szesnastej mozemy zjesc do zaraz jest rozdanie posilku gdzie jest jnspetor pracy dlaczego nikt tego nie widzis

 • wiesiek(2010-08-12 12:39) Odpowiedz 00

  pracuie w ochronie 12 godzin na dobe mam umowe o prace na 5 lat teras mie zwalniaiom czy należy mi się otprawa pzepracowałem 2lata pótora roku 070 etatu a reszte etatu o5o etatu prosze doracie dziekuie wiesiek jestem osobom niepełno sprawnym

 • j ózek(2012-01-06 11:47) Odpowiedz 00

  czy z II GRUPA przy pilnowaniu muszę pracować ponad 40 godz tygodniowo

 • tygrys(2010-12-11 07:56) Odpowiedz 00

  całkowicie się zgadzam ZPCH to fikcja a PIP to olewa .Kontrolę przeprowadza po łebkach ,brak słów co się wyprawia z osobami niwpwłnosprawnymi.

 • galernik(2010-11-23 17:15) Odpowiedz 00

  To co wyprawiają zakłady pracy chronionej to się w głowie nie miesci .szantaż,grożby i praca obozowa tak dalej być nie może

 • manix(2010-01-29 09:48) Odpowiedz 00

  Całkowicie zgadzam sie tu z Tonim mam umiarkowany st niepelnosprawności i co z tego zasuwam po 9 ,10 godzin dziennie bo jestem zatrudniony jak to się ładnie pisze przy pilnowaniu.Ten caly przepis jest guzik wart ,potęzne firmy ochroniarskie przyjmuja nazwe zakladow pracy chronionej ,PEFRON odpala im niezla kase na kazdego zatrudnionego niepelnosprawnego,a ten dostaje glodowa pensyjkę (1300zł brutto) miesiecznie.MOZE mi ktoś to wytłumaczy??

 • ryba(2010-08-02 16:06) Odpowiedz 00

  to jest prawda tak sa wykorzystywane osoby niepelnosprawne wstyd/

 • re_ni(2010-01-24 19:56) Odpowiedz 00

  napiszcie jak wygląda umowa na 1/2 etatu.Też wychodzi połowa z 35 godz/tygodniowo?.Mam II grupe jestem zatrudniona na 1/2 etatu i w umowie 40 godz/tygodniowo po 4 dziennie.Dobra jest taka umowa?

 • dodatkowy urlop(2009-08-16 20:11) Odpowiedz 00

  ON z II grupa nalezy sie 10 dni dodatkowego urlopu wypoczynkowego, oraz zwolnienie na turnus rehabilitacyjny (i in.) - łącznie 21 dni.
  Mam pytanie : czy z takiego zwolnienia na turnus rehabilitacyjny można skorzystac dopiero po wykorzystaniu dodatkowego urlopu ?

 • Janina(2009-08-15 09:59) Odpowiedz 00

  A ja znam sytuacje, gdzie osoby niepełnosprawne posiadają znaczny stopień i pracują. Jednak wykonują takie prace, które gdzie w ich otoczeniu jest min. 1 osoba. Oczywiście te osoby mają również wpis ''możliwa praca w środowisku grupowym''. No i znam przypadki osób, które nie mają takiego wpisu. Jednak wszystko się opiera na tym, że zalety to od sytuacji. Przecież nikt nie postawi takiej osoby do pracy w nocy, czy bez opieki. A już na pewno nie narazi się bez jej zgody na pracę w nadgodzinach. To lekarz może jedynie zezwolić. No ale w powyższych przypadkach nikt nie stosuje wymiarów poza standard. No i to, że osoba posiada stopień znaczny nie oznacza, że nie może popracować sobie. Często takie osoby są świetnymi pracownikami. A to, że są zależne wynika z konieczności skorzystania z wózka lub też w pomocy przemieszczenia tego wózka. Nie ma więc tu mowy o niemożności egzystencjonalnej.
  A są tacy pracodawcy, którzy chętnie skorzystaliby z orzeczenia o znacznym stopniu, a człowieka widzieliby w pełni sprawnego. Dlatego nie specjalnie uśmiecha się zatrudnienie fizyczne. A przecież w sprawie chodzi o ty, aby dać pracę, a w konsekwencji formę rehabilitacji podniesienia swoje sytuacji materialnej, no i skorzystać z możliwości choć częściowego ścięcia kosztów zatrudnienia. Oczywiście to są tylko niektóre aspekty całej sprawy, bo ze strony pracodawcy i określonej niesprawności wynikają tez obowiązki, które trzeba spełnić. Ale jednym z najważniejszych elementów jest pozyskanie środków z dotacji. Tak, że wyrozumiały pracodawca wie, że opłaca się pod każdym względem, nawet jeśli musi spełnić dodatkowe warunki pracy.

 • KH2(2009-08-14 15:14) Odpowiedz 00

  bo zgodnie z definicją ustawową osoba niepełnosprawna w stopniu znacznym jest niezdolna do samodzielnej egzystencji tzn. że jest całkowicie zależna od otoczenia. nie może więc obyć się bez pomocy innych

 • KH(2009-08-12 14:41) Odpowiedz 00

  Hm, o ile w ogóle da się przekonać pracodawcę do zatrudnienia ON ze znacznym stopniem. A jeśli już to w żaden pracodawca nie pozostawi samego człowieka bez pomocy, bo często w orzeczeniach jest tak napisane.

 • Kadrowa(2009-08-17 11:14) Odpowiedz 00

  Tak, dodatkowy urlop dla ON przyznawany jest dla ON z I, II dawną grupą lub orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniem. Musi być to aktualne orzeczenie, a prawo do urlopu nabywa się po roku jego posiadania. Nie od razu, właśnie uszczegółowiono przepisy. Te 10 dodatkowych dni należy się wówczas, gdy nie korzysta się z wyjazdu na turnus. Jeśli się pojedzie na turnus to w ramach tych dziesięciu dni i jeśli braknie, bo przeważnie taka rehabilitacja trwa 14 dni, to się dobiera z urlopu wypoczynkowego lub bezpłatnego, jeśli jest taka konieczność. Większość firm przyznaje obecnie należny urlop i dodatkowy proporcjonalnie do przepracowanego okresu. Dużo najświeższych informacji na ten i podobne tematy tematy w info- baza.pl. My w firmie stosujemy przepisy jednak tak, by były korzystne dla pracownika.

 • BN(2009-08-19 11:19) Odpowiedz 00

  No właśnie, pracodawca nie ma prawa zmusić do pracy poza dopuszczalną normę. Może jedynie zaproponować! takie rozwiązanie, ale to jedynie na pisemną zgodę pracownika i za pozwoleniem lekarza można pracować te 8 godzin. Zawsze był problem z tą 1 godziną. ZCH- y zwłaszcza nie mają prawa zmuszać. A omijają przepisy najrozmaiciej. Wiem z pewnego źródła, że właściciel firmy ochroniarskiej powiedział, że pracownik ze znacznym stopniem nie jest mu potrzebny bo nie chodzi. Choć świetnie się porusza na wózku i prowadził tylko sprawy kadrowe- położenie firmy na parterze. Ponieważ ten chłopak prowadził również całą rachubę, to czas jego pracy to 8 i 10 godzin w określonym czasie w miesiącu. Owszem dla pracodawcy potrzebny był jak dostawał za niego dotacje. Chłopak nie głupi miał i kontakty, więc zatrudniła go firma z otwartego rynku. Tam też jego nowy szef, widząc nadużycia w ZPCH, wyliczył nadgodziny, a że są i świadkowie to sprawa prosta w sądzie. Właśnie są po 1 sprawie wygranej/ będzie jeszcze 2/. A to ile ON pracują to zależy tylko od ich sił. Jeden dzień zdrowie pozwala na 5- 6 godź- bo tak jest, a inny dzień ma siły na 12 godzin.

 • DG(2010-01-21 09:51) Odpowiedz 00

  Czytajac wypowiedzitutaj zamieaszczone mam wrazenie ze Prawo swoje a pracodawca swoje i zeby bylo smieszniej instytucje powolane do kontroli pracodawcow istnieja tylko na papierze i za biurkiem !PEFRON placi pracodawcy ogromne pieniadze ze zatrudnienie ON ale nie kontroluje tego pracodawcy "Ciepla posadka wiec po co sie wychylac"a prawda jest taka ze pracodawcy zatrudniaja ON tylko z powodu tych niemalych dofinansowan a pracownika traktuje jak zdrowego czlowieka .Znam to z autopsji.Obecy rynek pracy pozwala na takie traktowanie i mobing bo kazdy boi sie o swoje miejsce pracy i nic nie robi aby ten proceder ukrocic!!

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane