Starosta na wniosek bezrobotnego może zapłacić z Funduszu Pracy za jego studia podyplomowe. Dofinansowanie wynosi 75 proc. kosztów studiów. Nie może jednak przekraczać 200 proc. przeciętnego wynagrodzenia. W II kwartale 2008 r. wyniosło ono 2951,36 zł. Oznacza to, że obecnie bezrobotny może otrzymać na studia 5,9 tys. zł.

Finansowanie kosztów studiów podyplomowych ze środków Funduszu Pracy odbywa się na zasadach określonych w art. 42 a ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t.j Dz.U. z 2008 r. nr 69, poz. 415 z późn. zm.).

Zgodnie z tą ustawą, sfinansowanie kosztów studiów podyplomowych następuje na podstawie umowy zawartej między bezrobotnym jako wnioskodawcą a starostą. Umowa powinna określać nazwę i okres trwania studiów, nazwę uczelni organizującej studia i kwotę dofinansowania. Musi się w niej także znaleźć zobowiązanie osoby bezrobotnej do przedstawienia w urzędzie pracy dyplomu ukończenia studiów. Jeśli bezrobotny nie będzie mógł w ten sposób udokumentować wykorzystania pieniędzy, będzie musiał je zwrócić. Podobnie będzie w sytuacji, gdy bezrobotny z własnej winy przerwie studia lub nie uzyska pozytywnej oceny z końcowego egzaminu.