Dyrektorzy szkół mogą wprowadzić elektroniczne dzienniki. Gminy zgodę na ich wprowadzenie uzależniają od wpływów do ich budżetów.
Od września przedszkola, szkoły lub inne placówki oświatowe mogą stosować zamiast tradycyjnych papierowych dzienników – elektroniczne. W niektórych z nich funkcjonowały już takie dzienniki, ale wciąż obowiązywało prowadzenie przez nauczycieli ich papierowej wersji. Za zgodą organu prowadzącego szkołę, najczęściej gminy, nauczyciele będą mogli całkowicie zrezygnować z dotychczasowych dzienników. Gminy muszą jednak sfinansować wyposażenie szkół w odpowiedni sprzęt komputerowy i oprogramowanie oraz przeszkolić nauczycieli.
– W najbliższych dwóch latach na pewno nie wyrazimy zgody na wprowadzenie elektronicznych dzienników, bo gmina nie ma na to pieniędzy – mówi Zenon Szewczyk, przewodniczący Rady Gminy Spytkowice (woj. małopolskie).
Dodaje, że elektroniczne dzienniki mogą spowodować, że rodzice, sprawdzając przez internet, jak ich dziecko się uczy, przestaną się angażować w życie i problemy szkoły. Podobnego zdania jest Aleksander Klemczak, zastępca wójta gminy Komorniki (woj. wielkopolskie). Tłumaczy, że elektroniczne dzienniki nie są tak istotne jak zakończenie inwestycji związanych z budową szkół i brakujących przedszkoli. W jego ocenie ze względu na niższe wpływy do budżetu gminy można je będzie wprowadzić dopiero za trzy lata.
Dzięki elektronicznym dziennikom rodzice i uczniowie na bieżąco będą mieli wgląd m.in. do ocen i wykazu obecności ucznia.
– W mojej szkole jest duży opór pedagogów słabo znających obsługę komputerów przed wprowadzeniem elektronicznych dzienników – mówi Tomasz Malicki.
Tłumaczy, że nauczyciele skarżą się też na dodatkowy czas, jaki będą musieli poświęcić, wprowadzając do elektronicznego dziennika informacje o zachowaniu i postępach w nauce uczniów.
Możliwość prowadzenia elektronicznych dzienników przez szkoły została wprowadzona rozporządzeniem ministra edukacji narodowej z 16 lipca 2009 r., które zmieniło rozporządzenie w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji (Dz.U. nr 116, poz. 997). Ma wejść w życie 7 sierpnia.