Ze względu na problemy osobiste nie byłam w stanie przygotowywać się do egzaminów, dlatego musiałam przerwać moje zaoczne studia. Z tego powodu teraz muszę powtarzać drugi rok. Pracodawca, który zobowiązał się do refundacji kosztów, odmawia mi ich pokrycia. Czy to jest zgodne z przepisami? Moja znajoma w podobnej sytuacji otrzymała refundację.

PROBLEM CZYTELNIKA
EKSPERT WYJAŚNIA
Ewelina Skwarek
ekspert z Grupy Prawno-Finansowej Causa
Bez względu na to, czy w umowie w sprawie dokształcania znalazło się postanowienie regulujące tego rodzaju sytuację, pracodawca miał prawo podjąć decyzję o odmowie zwrotu kosztów. Wynika to z przepisów dotyczących podnoszenia kwalifikacji zawodowych przez pracowników. Zgodnie z ich postanowieniami, w przypadku powtarzania jednego semestru czy też całego roku nauki z powodu niezadowalających wyników w nauce zakład pracy może odmówić udzielania świadczeń, do których się zobowiązał, przez okres powtarzania semestru (roku) nauki. Oczywiście zakład pracy zawsze może dać swojemu pracownikowi więcej niż to jest przewidziane w przepisach. Dlatego też mogą zdarzyć się sytuacje, kiedy to pracodawca refunduje czesne za powtarzany semestr. Jednak jest to przede wszystkim kwestia dobrej woli określonego pracodawcy, a nie narzuconych mu przez przepisy rozwiązań.
NASZA REKOMENDACJA
Pracodawca naszej czytelniczki postąpił zgodnie z przepisami. W związku z tym można stwierdzić, że nie może ona wymagać od niego wypłacenia refundacji czesnego za powtarzany rok studiów.
Not. MONIKA BURZYŃSKA
Podstawa prawna
■ Par. 4 ust. 3 rozporządzenia ministra edukacji narodowej oraz ministra pracy i polityki socjalnej z 12 października 1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych (Dz.U. nr 103, poz. 472 z późn. zm.).
Ewelina Skwarek, ekspert z Grupy Prawno-Finansowej Causa / DGP