statystyki

Kiedy wyjazd pracownika poza stałe miejsce pracy jest podróżą służbową

autor: Arkadiusz Sobczyk22.07.2009, 13:00; Aktualizacja: 22.07.2009, 13:05

Pracodawca może polecić pracownikowi wykonywanie obowiązków służbowych poza zwykłym miejscem świadczenia pracy w kraju lub za granicą. W jakich przypadkach taki wyjazd będzie podróżą służbową?

Reklama


Reklama


Przepis art. 775 kodeksu pracy stanowi, iż pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową.

Przywołany przepis określa cechy charakteryzujące podróż służbową. Po pierwsze, jest ona odbywana poza miejscowością, w której mieści się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy pracownika. Po drugie, obowiązek odbycia podróży służbowej wynika z polecenia pracodawcy, któremu pracownik zobowiązany jest się podporządkować, jeśli polecenie to nie pozostaje w sprzeczności z przepisami prawa lub umową o pracę (art. 100 k.p.). Obowiązek ten nie jest uzależniony od zgody pracownika. Ponadto podróż służbowa przedsiębrana jest w celu wykonania określonego przez pracodawcę zadania służbowego, co oznacza, iż praca wykonywana w ramach podróży służbowej ma charakter incydentalny. Aby mówić o odbywaniu przez pracownika podróży służbowej, wszystkie trzy cechy muszą wystąpić łącznie, a brak jednej z nich wyklucza zakwalifikowanie pracy wykonywanej przez pracownika jako podróży służbowej (wyrok SN z 22 lutego 2008 r., I PK 208/07, OSNP 2009/11-12/134). Analizując cechy typowe dla podróży służbowej, Sąd Najwyższy stwierdził, że wykonywanie obowiązków pracowniczych poza stałym miejscem pracy wskazanym w umowie o pracę nie oznacza automatycznie podróży służbowej, jeśli z istoty zwykłych obowiązków pracownika nie wynika konieczność odbywania wielokrotnych podróży służbowych. Może to natomiast świadczyć o ustnym bądź dorozumianym porozumieniu stron stosunku pracy co do zmiany miejsca świadczenia pracy.

W ocenie SN o istnieniu podróży służbowej nie może również przesądzać fakt wypłacania przez pracodawcę określonych należności, albowiem w indywidualnej umowie o pracę pracodawca może zobowiązać się do zwrotu pracownikowi kosztów podróży z miejsca wykonywania pracy do miejsca zamieszkania oraz do ponoszenia kosztów zakwaterowania i utrzymania.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:GP

Polecane

 • Piotr(2009-07-22 20:15) Odpowiedz 00

  Takie cytowanie przepisów w języku prawniczym jest bardzo często niezrozumiałe. Proszę o odpowiedź w mojej i mojego kolegi sprawie - może inni czytelnicy też skorzystają.
  Z dniem 1.03.2009. na podstawie Art. 42 par. 4 Kp pracodawca oddelegował mnie na okres nie przekraczający 3 miesięcy z pracy w miejscowości S. do miejscowości L. Warunki płacy bez zmian. Dnia 1.06.2009. zawarliśmy porozumienie stron - zostaję na stałe w L. Mieszkam w B, odległość B - S, B - L praktycznie taka sama, zorganizowany dojazd z B zarówno do L i do S. Koszty dojazdu - nieznacznie wyższe do L. Pełny etat, czas pracy 8 godz. dziennie, czas od wyjazdu z domu do powrotu do domu - 9,5 godziny. Pytania:
  1. Czy pracodawca powinien płacić codziennie 1/2 diety za oddelegowanie poza stałe miejsce pracy?
  2. Czy pracodawca w okresie oddelegowania powinien w całości pokryć różnicę w kosztach dojazdu do pracy?
  3. Czy pracownikowi K. o identycznym oddelegowaniu, ale mieszkańcowi L. (zredukowanie do zera kosztów dojazdu, praca w miejscu zamieszkania) cokolwiek od pracodawcy z tytułu oddelegowania się należy.
  4. Czy pracownikowi K. za okres oddelegowania będą przysługiwać zwiększone koszty uzyskania przychodu ( miejsce zamieszkania L., praca stała - S., oddelegowanie - do L.)

  Serdecznie dziekuję za wyjaśnienie wątpliwości.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane