Od roku szukałem pracy. Mam pięcioletni staż pracy. Zostałem zwolniony w ramach zwolnień grupowych. Dwa tygodnie po podpisaniu umowy o pracę zachorowałem. Z powodu grypy lekarz stwierdził moją niezdolność do pracy przez okres dziesięciu dni. Czy za okres choroby otrzymam jakieś wynagrodzenie?

Nie
Nie przepracował pan wymaganych 30 dni.
Za okres niezdolności od pracy z powodu choroby trwającej do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego pracownikom przysługuje wynagrodzenie za czas choroby, przewidziane w kodeksie pracy. Od 34 dnia niezdolności przysługuje im natomiast zasiłek chorobowy. Zarówno wynagrodzenie za czas chorobowy, jak i zasiłek chorobowy nie przysługują, gdy zatrudnienie (ubezpieczenie) było krótsze niż 30 dni. Od tej zasady są wyjątki, ale żaden nie dotyczy pana.
Z uwagi na powyższe za okres niezdolności do pracy nie otrzyma pan ani wynagrodzenia za czas choroby, ani zasiłku, ale pana nieobecność w pracy zostanie usprawiedliwiona.
ALEKSANDRA CHMIELECKA
ekspert od zasiłków
PODSTAWA PRAWNA
Art. 92 par. 1, 3 i 4 pkt 2 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.).
Art. 4 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 31, poz. 267 z późn. zm.).