Sporty ekstremalne, to dyscypliny sportowe, których uprawianie wymaga ponadprzeciętnych umiejętności, odwagi i działania w warunkach dużego ryzyka, często zagrożenia życia. Aby ekstremalne wyczyny były bezpieczne należy i można się do nich odpowiednio przygotować.

Sporty ekstremalne jednym dają poczucie wolności, innym pozwalają walczyć z własnymi słabościami i lękami. Dla kolejnych to wyzwanie albo po prostu zabawa, z która wiążę się bardzo duża dawką adrenaliny. Niezależnie jednak od tego, dlaczego ktoś skacze ze spadochronu albo zjeżdża z gór na rowerze z prędkością 80 km na godzinę, to chcąc uprawiać nietypowe sporty trzeba posiadać ponadprzeciętne zdolności fizyczne i psychiczne. Aby ekstremalne wyczyny były bezpieczne należy i można się do nich odpowiednio przygotować.

Najważniejsza adrenalina

W zawodach rozgrywanych w dyscyplinach sportów ekstremalnych najważniejszym przeciwnikiem nie jest druga osoba, lecz żywioły ziemi, wody i powietrza. A przede wszystkim własny strach i lęk. Uprawianie sportów ekstremalnych opiera się na indywidualizmie, chęci pokonywania trudności, doznawania nowych mocnych wrażeń, dawania z siebie wszystkiego i przeżycia czegoś niezwykłego. Dla wielu osób, które wybierają właśnie taki sposób spędzania wolnego czasu, dreszczyk emocji i zwiększony poziomu adrenaliny jest najważniejszy. Natomiast, jak podkreślają psycholodzy, to może być pierwszy krok, w którym sport staje się uzależnieniem.

Opanować lęk

Innym niebezpieczeństwem związanym z uprawianiem sportów ekstremalnych może być również przeniesienie potrzeby ekstremalnych doznań także w życiu codziennym. To oczywiście ma swoje odzwierciedlenie w kontaktach z innymi ludźmi, także z tymi z najbliższego otocznia. To, co dla jednych jest ekscytującym przeżyciem, dla innych może okazać się barierą nie do pokonania. Nie dopuszczalne jest, więc zmuszanie innej osoby, do wyczynów, na które nie ma ona ani ochoty ani predyspozycji.
Podkreślić należy jednak, że pokonywanie własnych lęków i słabości właśnie poprzez uprawianie sporów ekstremalnym może przynieść również korzyści. W ten sposób, osoby nieśmiałe mogą nauczyć się opanowywać swój lek, a także nauczyć się, jak go kontrolować. A taka umiejętności może być bardzo użyteczne również w życiu codziennym.



Dobrze wybrać

Niezależnie od tego, jaki sport wybierzemy, w czasie jego uprawianie liczyć się przede wszystkim koncentracja. Chwila braku uwagi może doprowadzić do bardzo poważnych konsekwencji zdrowotnych (włącznie z urazami kręgosłupa, głowy, a w efekcie kalectwa lub śmierci). Należy utrzymywać dobra kondycje fizyczna przez cały rok. Przed oddaniem np. skoku ze spadochrony niezbędna jest odpowiednia rozgrzewka. W przypadku niektórych dyscyplin należy zawsze uprawiać je z asekuracją.
Nie bez znaczenia jest równie sprzęt, na jakim ćwiczymy. Warto, więc sprawdzić czy ma on odpowiednie atesty bezpieczeństwa, a np. w przypadku skoków bungie lub spadochronowych czy są one wykonywane pod okiem wyspecjalizowanego personelu lub instruktorów. W przypadku np. ścianek wspinaczkowych warto zwrócić uwagę na to czy obiekty, które oferują taka możliwość wypoczynku spełniają wymagania Polskiego Związku Alpinizmu, a nad asekuracja i bezpieczeństwem wspinających czuwają licencjonowania instruktorzy i trenerzy.
Jeżeli zamierzamy dopiero zacząć uprawiać sport ekstremalny np. latanie na paralotni należy przede wszystkim rozejrzeć się za dobra i sprawdzona przez znajomych szkołą. To daje możliwość przede wszystkim zdobycia niezbędnego doświadczenia. Wiele osób zadaje sobie pytanie - szkolić się w górach czy za wyciągarką? Jeżeli mieszkasz w górach, wybór jest prosty. Jeżeli natomiast na nizinach, musisz się zastanowi - jeżeli blisko ciebie jest szkoła latająca za wyciągarką, zacznij tam szkolenie, a gdy nabierzesz doświadczenia, zacznij z instruktorem latać w górach.

Przykładowe sporty ekstremalne:
Baloniarstwo - najstarsza dyscyplina lotnictwa sportowego. Loty wykonywane są balonami o pojemności od 600 do 4000 metrów sześciennych. Rozróżnia się loty zawodnicze i wyczynowe na odległość, na wysokość, do celu i w pogoni za lisem. Pierwszy udany lot balonem wykonali w 1783 roku Francuzi, bracia Joseph Michel i Jacques Etienne Montgolfier. Balon ten wykonany był z papieru i napełniony ogrzanym powietrzem,
Kolarstwo górskie- dyscyplina sportu powstała na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Jednym z pionierów tego sportu był Gary Fischer, który dokonał zmian konstrukcyjnych w tradycyjnym rowerze. Pierwsze zawody rozegrano w 1976 roku. W 1977 roku Joe Breeze zbudował rower górski z lekką, wytrzymałą ramą ze stali chromowo - molibdenowej. Wprowadzano ciągłe udoskonalenia konstrukcyjne i lepsze materiały. Zastosowano szerokie crossowe opony, przełożenie pozwalające na 24 kombinacje (3 tarcze z przodu, 8 z tyłu). Zastosowanie amortyzatorów z przodu i z tyłu poprawiło przyczepność kół do podłoża. Skonstruowanie roweru górskiego umożliwiło jazdę turystyczną lub sportową w terenach dotychczas niedostępnych. Jazda w takim terenie dostarcza wielu emocji i wrażeń, co spowodowało, że kolarstwo górskie zdobyło szybko wielką popularność. W wielu państwach wytyczano w terenach górskich wiele tras dla uprawiania kolarstwa górskiego. Okazało się, że sport ten stwarza zagrożenie dla środowiska naturalnego z powodu niszczenia przez koła rowerów podłoża ścieżek i otwartych terenów górskich.
Paralotniarstwo- jest najszybciej rozwijającym się, najbardziej dostępnym i chyba najciekawszym sportów lotniczym. Świadczą o tym względnie niskie koszty tego sportu, dostępność szkół paralotniowych, zróżnicowanie miejsc do latania i całkowity brak problemu z transportem całego sprzętu, który można spakować do plecaka, wjechać na górkę, wystartować, latać pośród skał, podziwiając piękne widoki, lub spokojnie wysoko nad ziemią, latać na nizinach,
Parkur - Le Parkour sztuką poruszania, wolnego biegania w terenie zabudowanym, gdzie ze względu na trudności z dostępem do wolnego, dzikiego terenu, zastąpiono naturalne przeszkody sztucznymi, stworzonymi ręką człowieka. Przeszkodą może być wszystko: budynki, krzaki, murki, ławka, doniczka, schody, barierki itp. Pomysłodawcami i założycielami pierwszej grupy Le Parkour o nazwie Yamakasi byli Sebastien Foucan i David Belle.
Skateboardin- deskorolka, popularny wśród młodzieży sport przyciągający wysokim stopniem trudności technicznej. Dynamiczny rozwój jazdy na deskorolce nastąpił w latach 70. i stał się w miastach częścią subkultury młodzieżowej. Uprawiany jest w dwóch stylach - stojąc na desce, czyli jazdy uliczne (street skating), jazdy na półrurze, w basenie lub w rynnie (vert skating, halt pipe), oraz w konkurencji najmłodszej – streat luge – jazda na leżąco na długich deskach, z dużą prędkością, przekraczającą 100 km/h. Styl jazdy ulicznej polega na przejeżdżaniu i przeskakiwaniu ławek, poręczy, schodów, ramp przeładunkowych, cokołów pomników i innych przeszkód oraz lądowaniu z możliwością dalszej jazdy. Styl jazdy vert skating polega na jeździe i wykonywaniu ewolucji na półrurze o szerokości 9,75 m, wysokości 3 m, krawędziach szerokości 30–46 cm, z rurami o średnicy 6,35 cm wystającymi poza górne krawędzie 6 do 10 mm. Najazd z pionowej ściany pozwala na wyjazd na ścianę przeciwległą i dzięki odbiciu od rury umieszczonej na górnej krawędzi, wykonanie ewolucji i tricków,
Spadochroniarstwo- dyscyplina sportów lotniczych polegająca na współzawodnictwie w skokach z samolotu, balonu lub specjalnej wieży z użyciem spadochronu. Obejmuje kilka konkurencji, najczęściej uprawiane są skoki: na celność lądowania i z opóźnionym otwarciem spadochronu, a także indywidualne, grupowe, akrobatyczne lub wysokościowe,
Szybownictwo- Szybowcowy sport, szybownictwo, dyscyplina lotnictwa sportowego polegająca na współzawodnictwie w lotach szybowcami. Konkurencje zwane przelotami szybowcowymi w sporcie szybowcowym rozgrywane są w kategoriach: odległościowych, prędkościowych i wysokościowych. Strony związane z szybownictwem w Polsce,
Kiteboarding - sport wodny, odmiana surfingu, technicznie podobny do windsurfingu, jednak różni się znacząco w sposobie prowadzeniu deski – prowadzi się ją tak jak podczas jazdy na fali, na krawędzi (podobnie do snowboardu), w windsurfingu natomiast deska prowadzona jest płasko,
Bouldering (z ang. boulder – głaz) – wspinaczka bez asekuracji liną, na niewielkiej wysokości umożliwiającej bezpieczne zeskoczenie. Są to najczęściej bardzo trudne, ale krótkie, składające się czasami nawet jedynie z kilku przechwytów (ruchów) drogi, ewentualnie dłuższe trawersy. Aby zabezpieczyć się przed skutkami upadku,
Rafting — turystyczna odmiana flisu (spławu) rzecznego, do której używa się różnych rodzajów tratw, łodzi, pontonów, kajaków itp. (często kulturowo charakterystycznych dla danego regionu). Rafting oferuje się na wodach śródlądowych o różnym stopniu trudności, odpowiednio do potrzeb i możliwości pasażerów. Od połowy lat 80. XX wieku jako usługa turystyczna wypromowana i identyfikowana globalnie.