statystyki

Starsi pracownicy mają prawo do zasiłku

autor: Paweł Jakubczak13.07.2009, 03:00; Aktualizacja: 13.07.2009, 10:24

Zasiłek dla bezrobotnych otrzymają pracownicy, którzy ukończyli 50 lat, mimo że firma nie płaciła za nich składki na Fundusz Pracy.

reklama


reklama


Pracodawcy nie płacą od 1 lipca 2009 roku składek do Funduszu Pracy (FP) za nowo zatrudnionych pracowników, którzy ukończyli 50 lat. Firmy mogą korzystać ze zwolnienia przez rok. Pod warunkiem, że umowa o pracę została podpisana 1 lipca 2009 r. lub później. A w dniu nawiązania stosunku pracy zatrudniana osoba miała lub skończy 50 lat. Zatrudniony musiał być wcześniej w ewidencji bezrobotnych powiatowego urzędu pracy przez co najmniej 30 dni, licząc wstecz od dnia poprzedzającego dzień nawiązania stosunku pracy. Natomiast za pracowników (kobiety), którzy osiągnęli wiek wynoszący co najmniej 55 lat i za co najmniej 60-letnich mężczyzn, firmy w ogóle nie będą płaciły składek do FP.

Zwolnienie z opłacania składek do FP przez firmy wynika z art. 104b ustawy o promocji zatrudnienia w instytucjach rynku pracy (tj. Dz.U. z 2008 r. nr 69, poz. 415 z późn. zm.). Pojawia się jednak pytanie, czy pracownik, od którego firma nie będzie opłacała składek, będzie mógł ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych.

Jak wyjaśnia resort pracy, do okresu uprawniającego do nabycia prawa do zasiłku dla bezrobotnych zaliczane są te, w których były opłacane składki do funduszu. Ustawa wyraźnie stanowi jednak, że wyjątek od tej zasady jest określony w art. 104b. Stanowi, że okres, w którym pracodawca nie płacił składek za starszych pracowników, jest zaliczany do tego, który uprawnia do zasiłku. Pod warunkiem (jak w przypadku każdego byłego pracownika ubiegającego się o status bezrobotnego), że pracownik miesięcznie zarabiał kwotę odpowiadającą co najmniej minimalnemu wynagrodzeniu za pracę.

O zasiłek dla bezrobotnych mogą też ubiegać się zatrudnieni, którzy wrócili do pracy z urlopu macierzyńskiego lub wychowawczego, a następnie zostali zwolnieni, mimo iż firma nie płaci za nich składek na Fundusz Pracy przez trzy lata.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:GP

Polecane

  • borys(2013-05-13 18:04) Odpowiedz 00

    rzad to tylko do siebie patrzy

  • szczęciarze(2009-07-19 11:36) Odpowiedz 00

    Nam się udało !!!.Wreście wolni od niedouczonych i agresywnych panów zycia i smierci.38 i 42 lata pełnych okresów składkowych sprawia .że na dzień dzisiejszy emerytury mamy godziwe. Ostatnie 15 lat pracy to katorga (donosicielstwo, podkładanie "świni" na porzadku dziennym)wreście wiemy ,że żyjemy oby jak najdłużej.

  • jan(2010-12-28 16:42) Odpowiedz 00

    pani fedak, otwarcie granicy dla pracownikow ze wschodu, to glopota ludzcka.

  • zibi(2010-05-17 12:16) Odpowiedz 00

    dalej głosujcie na cudotwórce to po 40 latach pracy zamiast emerytury ,dostaniecie łopatom w zadek i do piachu .

  • Agawa 112(2009-12-29 14:47) Odpowiedz 00

    Brak wyobrazni i realizmu zrobił to, że człowiek jest przedmiotem,,a jego los nie obchodzi nawet najbliższych.Rząd robi wszystko żeby ograniczyć zobowiązania państwa za wypracowane dla niego30/40 lat życia poswięceń dla niby lepszych czasów. Przykre jest to, że okłamuja nas wszystkie ekipy rządowe.Uczynił to złodziejski system liberalizmu,cwaniastwa z chłopskim rodowodem PSL,niby lewicy, którym obce są ideały humanitaryzmu i powoływaniem się na sprawiedliwość społeczną oraz pazernemu kościołowi, którynas wszystkich okrada i w swoim imieniu pragnie tylko utrzymać w przedświadczeniu, że taka jest wola Boga, którego oni rzekomo reprezentują taka sytuacja, to nowe dochody miedzy innymi z pogrzebów. To jest smutna rzeczywistośc. Wnioski nasówaja się same.Adam z Gdańska.

  • MB(2009-12-28 11:34) Odpowiedz 00

    To co wyprawiają z nami bezrobotnymi po 55 +, to uwłacza godnoiści człowiekowi z człowieczeństwa. Osoby mające 30 lat i 40 lat pracy mają szanse na świadczenia emerytalne i otrzymają kiedyś pieniądze na przetrwania, a te osoby co nie mały szans wypracować takiego stażu pracy, tylko po 20 lat, bo im tak rządzący zgotowali los, są od lat na aucie dzisiaj i na przyszłość, poza szansą na przetrwanie. Już dziś są wykończeni psychicznie sytuacją długotrwałego bezrobocia i jakąkolwiek wizją na świadczenie emerytalne. Kiedy już doganiają wieku emerytalnego, to rządzący podnoszą poprzeczkę przechodzenia na emerytalne świadczenia i wydłużają znów czekanie bez środków do życia. Pozostaje żebrać jak to było przed II wojną, chodzić od chałupy, to chałupy z osobnym workiem na chleb, na kaszę. Robią tak, aby im było dobrze i przy żłobie, a broń żeby ktoś inny się do niego dostał i silniejszy wygryzł z tego miejsca.

  • Marzena(2009-08-11 12:29) Odpowiedz 00

    Popieram wszyskie wypowiedzi ja to wiedziałam ,iż 10 lat wcześniej.Uwłaczające godności osó,które przepracowąły tyle lat.Rząd robi pod wyborcó,jak można pozwolić pracować emerytom,którzy przeli na emerytórę w ostatnim czasie i blokują miejsca młodym. w moim zakładzdie takich jest około osób emerytury średnio 15oo zł + płasce,a

  • :)(2009-07-21 20:27) Odpowiedz 00

    Najlepiej nastraszyć, że jak nie odprowadza zakład składki na fp to nie będzie zasiłku w razie zwolnienia. Potem nawrzeszczeć koło tego ile się da i ludzie całować będą możnowładców po rękach, że dostaną jednak ten głodowy zasiłek.
    Grunt ro odpowiednia polityka i robienie ludziom wody z móżgu.
    PO (Partia Oszołomów) znowu górą

  • wolanow(2009-07-20 17:20) Odpowiedz 00

    Krew mnie zalewa jak zobaczyłem roczne zarobki Prezesów Banków w naszym niby demokratycznym i solidarnościowym kraju. P Bielecki ponad 3 miliony inni po 4 , 3 , 2 , miliony zł.Kochany Premierze -szukasz oszczędności na kalekach , dzieciach , a popatrz na tych cwaniaków - jacy to wielcy fachowcy. Czyżby bez nich /znajdą się lepsi/te banki się mogły "rozlecieć"???Dlaczego ich nie obowiązuje Ustawa "kominowa". A takich Bbieleckich zagonić do takiej roboty z jakiej przyszli przed Solidarnością. Tacy to wskoczyli do pociągu Solidarnościowego aby się "nachapać ". Takie zjawiska za "KOMUNY"były nie do pomyślenia.Tylko czekać aż się zagotuje w społeczeństwie i znajdzie się drygi Dzierżyński lub Piłsudzki i pogoni tych cwaniaków do pracy lub na białe niedźwiedzie.

  • normalny(2009-07-19 17:40) Odpowiedz 00

    trzeba chodzic na wybory i nie nazekac. jest dobrze ,slonce swieci deszcz nie pada

  • Tekla(2009-07-18 12:25) Odpowiedz 00

    A tak to jest w tej Polsce stary spracowany 35 lat pracy i wiecej dostał w nagrodę jeszcze 5 lat pracy albo więcej. No może dopracuje do wieku emerytalnego jak go po drodze co nie trafi i emeryturki nie trzeba płacić. A młodzi co mają zrobić owszem niektórych przyjmują do pracy ale o ubezpieczeniu mogą marzyć no czasem na 1/4 i z czego mają być składki emerytalne. Jednemu wystarczy do emerytury niewiele bo jak skończy 60 to dostanie te 650 zł, wypoczęty to pożyje a drugi pracuj 35-45 lat, od pracy wszystko wysiadło to może pożyje z miesąc jak dostanie tą zakichaną emeryturę no może 700 zł. I gdzie tu sprawiedliwość. Dlaczego nie może być żeby dostawać emeryturę po latach pracy. Wtedy każdy pracownik domagałby się ubezpieczenia i nie nabijał kasy cwaniakom u których pracuje a państwo miałoby zapłacone o wiele więcej składek na emeryturę.

  • borys(2013-05-13 18:10) Odpowiedz 00

    mlodzi nie maja pracy a starszym emerytur nie .Wziasc takiego premiera i niech zyje za 760 zl z rodzinom +oplaty jak taki madry bo na stolku siedzi

  • MĄDRY(2009-07-17 19:20) Odpowiedz 00

    popieram powyzsze wypowiedzi!!!.Według moich wizji Polska dojdzie tego dołka w jakim byla 20 lat temu.Teraz Polska jest prywatyzowana.Biedny to trup i nikt tym się nie przejmuje że ma przepracowane 40 lat,a dzisiaj w tym finansowym raju czyt. kryzysie bogaci dostają ekstazy na bezrobocie i tanią-niewolniczą siłę roboczą.

  • Realista(2009-07-17 08:33) Odpowiedz 00

    A kto was zmuszał do głosowania ???
    Liczyliście na cuda to macie obiecany dobrobyt !!!
    Hi hi


    DZIESIĘĆ ZOBOWIĄZAŃ WYBORCZYCH PLATFORMY OBYWATELSKIEJ

    Polska zasługuje na cud gospodarczy
    ________________________________________
    1. Przyspieszymy i wykorzystamy wzrost gospodarczy

    2. Radykalnie podniesiemy płace dla budżetówki, zwiększymy emerytury i renty

    3. Wybudujemy nowoczesną sieć autostrad, dróg ekspresowych, mostów i obwodnic

    4. Zagwarantujemy bezpłatny dostęp do opieki medycznej i zlikwidujemy NFZ

    5. Uprościmy podatki - wprowadzimy podatek liniowy z ulgą prorodzinną, zlikwidujemy ponad 200 opłat urzędowych

    6. Przyspieszymy budowę stadionów na Euro 2012

    7. Szybko wypełnimy naszą misję w Iraku

    8. Sprawimy, że Polacy z emigracji będą chcieli wracać do domu i inwestować w Polsce

    9. Podniesiemy poziom edukacji i upowszechnimy Internet

    10. Podejmiemy rzeczywistą walkę z korupcją.

  • otwórzcie wreszcie oczy(2009-07-16 20:23) Odpowiedz 00

    5: andrzej
    Po co ustalać akty o eutanacji ludzi bezproduktywnych dla państwa. Lepiej w świetle prawa ustalić takie zasiłki aby sami zginęli z głodu ale nie za szybko bo najpierw muszą popaść w zadłużenia z tytułu niepłacenia rachunków, zabrać im to co posiadali, zlicytować a dopiero potem niech umierają.
    To jest właśnie nasze opiekuńcze PO i kochający ludzi rząd.
    Czy ktoś ma jeszcze jakieś złudzienia? Młodzi oszołomowie obudżcie się i otwórzcie oczy bo was czeka to samo ze strony PO.

  • andrzej(2009-07-16 09:10) Odpowiedz 00

    Ostrzeżenie, jeśli żona jest na zasiłku przedemerytalnym, a następnie na nieszczęście zwolnią męża i będzie on otrzymywał zasiłek dla bezrobotnych , to zasiłek żony zostanie jeszcze obniżony o około 10 zł - śmieszne ale w POlsce tj prawda.

  • ala55(2009-07-15 00:04) Odpowiedz 00

    "Pan Tusk,Pani Fedak", nie przesadzajmy, za to co zrobili ludziom z ponad 40-letnim stażem pracy, za to upodlenie, zero szacunku. To są kolesie z układu partyjnego, miernoty i lenie. Młodzi nie rozumieją tej sytuacji i to oni niestety zrobią z tego pajaca prezydenta.

  • oszukana - 54(2009-07-13 21:36) Odpowiedz 00

    Zasiłek dla bezrobotnych po 35/40 latach pracy to lekka przesada nam należy się wypracowana emerytura.Pytam się czy w tym rządzie są same niedouki i ciężko myślące osoby ? Kto był taki mądry że pozwolił odejść na emeryturę i dalej pracować ? - Dla tych osób powinien być całkowity zakaz pracy do osiągnięcia wieku emerytalnego - przeciez te osoby odeszły na wcześniejsze emerytury ledwie uzbierały sobie 30 lat pracy a my mając 35/40 lat pracy musimy nadal pracować i nikt nam nie dał żadnego wyboru .My musimy dalej pracować..
    To są te cuda Tuska .Ten premier wykończy nas swoimi głupawymi pomysłami.Nigdy jemu tego nie zapomnę!

  • ponad 55 lat(2009-07-13 18:27) Odpowiedz 00

    no to nasza polska polityka ,polityka pani Fedak i Po na czele z Tuskiem.Ich celem jest dobić i wydusić soki właśnie z wszystkich tych ,którzy mają ponad 35/40 lat pracy,upokorzyć niskim zasiłkiem przedemerytalnym,no bo jak patrzyć skoro teraz pracuje a muszę co miesiąc na leki wydać ponad 100 zł a ciekawe jak mam wyżyć z zasiłku ,który wyniesie ponad 600 zł.Czynsz za mieszkanie,energia,woda i co i jak dalej żyć .Może pan Premier lub pani Fedak pokaże nam jak przeżyć miesiąć.
    Nam nie należy się wypracowana sumiennie emerytura,nam nie należy się pomostówka, my mamy obowiążek dalej rzetelnie pracować do 60/65 lat i najlepiej nie dożyć do wieku emerytalnego .Wtedy przyczynimy się do cudu Pana Tuska!!!11i całej PO.

  • Jan(2009-07-13 18:17) Odpowiedz 00

    To żenujące i karygodne, żeby osoby ze stażem pracy ponad 35, 40- letnim
    musiały stać przez 6 m-cy po zasiłek dla bezrobotnych, a następnie do osiągnięcia wieku emerytalnego żyć z głodowego świadczenia przedemerytalnego - podczas, gdy młodsi z dużo niższym stażem pracy nie dość, że otrzymują emerytury, to jeszcze mają prawo nadal pracować (co też najczęściej czynią).Roczniki 50-te to "kozły ofiarne" reformy emerytalnej.W nagrodę za długoletni staż pracy Rząd zafundował im kolejne lata pracy i w nagrodę emeryturę wg nowych zasad (czyli znacznie niższą).Osobom z 40-letnim stażem pracy należy się pełna emerytura, a nie prawo do 120 proc.zasiłku dla bezrobotnych !!! Te polskie przepisy emerytalne są uwłaczające ludzkiej godności !!! Wstyd za naszych ustawodawców i żal ludzi, którzy uczciwie przez całe życie pracowali !!!