statystyki

Ulga dla firm za zatrudnienie starszych pracowników

autor: Paweł Jakubczak01.07.2009, 03:00; Aktualizacja: 01.07.2009, 11:22
 • Wyślij
 • Drukuj

Pracodawcy zatrudniający starsze osoby zyskają od dzisiaj ulgę w opłacaniu wybranych składek. Korzystanie z ulgi nie będzie oznaczać dla przedsiębiorców dodatkowych obowiązków. Firmy oceniają, że wprowadzone zwolnienie sprzyja zatrudnianiu starszych pracowników.

Firmy nie płacą od dzisiaj za starszych pracowników składek do Funduszu Pracy i Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Ma to, zdaniem rządu, który jest autorem tego rozwiązania, zachęcić firmy do zatrudniania starszych osób. To niezwykle ważne, bo w Polsce pracuje zaledwie co trzecia osoba mająca 55–64 lata.

Bez składki na Fundusz Pracy

Pracodawcy nie muszą od dzisiaj opłacać przez rok składek do FP i FGŚP za nowo zatrudnionych pracowników, którzy ukończyli 50 lat. Realnie firmy z tego zwolnienia skorzystają najwcześniej od sierpnia. Zwolnienie obowiązuje począwszy od pierwszego miesiąca po zawarciu umowy o pracę ze starszym pracownikiem. Jeśli nastąpi to w lipcu, to firma od sierpnia nie zapłaci za niego składek. Ale pod warunkiem, że nowo zatrudniony pracownik był zarejestrowany w urzędzie pracy w ciągu 30 dni przed podpisaniem umowy.

Nowe przepisy przewidują dodatkowe zwolnienie z opłacania tych składek za pracowników, którzy ukończyli 55 lat (kobiety) i 60 lat (mężczyźni). Firma nie będzie płaciła składek zarówno za takie osoby, które zatrudni 1 lipca lub później, jak i za tych, których zatrudniła przed tą datą, a którzy mają już ukończony wspomniany wiek.

Kolejne oszczędności

To, ile firma zaoszczędzi dzięki niepłaceniu składek, zależy od liczby zatrudnianych przez nią starszych pracowników. Im jest ich więcej, tym wyższe kwoty oszczędności. Pracodawca płaci co miesiąc składki do FP i FGŚP od pensji pracownika. Odpowiednio 2,45 proc. i 0,1 proc. Jeśli przyjmiemy, że na przykład duża firma zatrudnia 1 tys. osób, jej fundusz płac wynosi 3 mln zł i zatrudnia 20 starszych osób, to na uldze zyska co miesiąc 60 zł z tytułu składek do FGŚP i 1470 zł do FP.

Jeśli firma ma fundusz płac wynoszący 12 tys. zł, zatrudniając czterech pracowników, a od dwóch nie płaci składek, to co miesiąc zapłaci o 147 zł mniej do Funduszu Pracy i 6 zł mniej do FGŚP.

Zwolnienie obowiązujące od 1 lipca 2009 r. to niejedyna zachęta dla pracodawców do zatrudniania starszych pracowników. Od 1 lutego 2009 r. firmy płacą za 14 dni choroby pracownika, który ukończył 50 lat, a nie jak wcześniej za 33 dni. Umożliwiono też pracownikom, którzy ukończyli 45 lat, uczestnictwo w szkoleniach finansowanych przez starostę z Funduszu Pracy.

– Nie chcemy wprowadzać dalszych zmian w przepisach – mówi Agnieszka Chłoń-Domińczak, wiceminister pracy i polityki społecznej.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
 • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:GP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 27

 • 1: ewa z IP: 80.54.86.* (2014-03-15 16:11)

  pracodawcy chcą osoby niepełnosprawne z drugą grupą do pracy gdzie całkowicie zdrowi nie dają rady bo sprzątaczka z drugą grupą myjąca okna 3 m wysoko i myć podłogi pchając oporną maszynę to chyba jakieś żarty dobrze by było aby każdy wyobraził sobie siebie w roli osoby niepełnosprawnej wykonującej tak ciężkie prace

 • 2: Pracująca Zosia z IP: 83.238.74.* (2010-03-12 09:45)

  do Hali i pracującej emerytki Słuszna uwaga, Ja też jestem dorabiającą emerytką i wiemy, że ze składek emerytalnych mamy emeryturę a składka rentowa jest na świadczenia rentowe z których juz nie skorzystamy. Proponuję, - bo chyba nikt na to nie wpadł - składka do zwrotu przynajmniej w 50% w rozbiciu do miesięcznej emerutury. Emeryci co Wy na to ?

 • 3: abaja z IP: 77.222.240.* (2009-07-06 22:15)

  do Ewy,

  właśnie rządzącym o to chodziło, by nas w ten sposób wykończyć i co chwila podkładają kolejne kłody, tylko patrzeć, kiedy oficjalnie wyjdzie ustawa pod tytułem "utylizacja społeczeństwa emeryckiego i przyszłoemeryckiego"

 • 4: ewa z IP: 87.207.210.* (2009-07-02 12:19)

  Ja mam 54 lata i od 7 m-cy nie mogę znaleźć pracy.Ciekawe czy teraz się to zmieni /he,he/. To jest jakaś paranoja. Na emeryturę jestem za młoda, na pracę za stara a Bozia nie chce mnie do siebie zabrać. Przecież ja za 6 lat, które zostały mi do emerytury umrę z głodu i z zimna- bo niedługo zamieszkam chyba pod mostem- jak nie będę opłacać mieszkania i innych świadczeń.
  Pracujący emeryci cieszcie się, że udało się wam doczekać emerytury-ja nie widzę szans.

 • 5: Ryszard 1945 Olsztyn z IP: 89.228.252.* (2009-07-01 19:58)

  chcę jeszcze dodać że jajo emeryt pracujący w sumie oddaję w podatku z emerytury + pracy ok.900 zł. miesięcznie, a do kolegi ;młodego;, przyjacielu zazdroszczę CI młodości i tylko tego a jeżeli chodzi o choroby starszych pracowników jakoś ostatnio t/z w roku 1966 miałe zwolnienie L-4 3 dni i życzę Tobie żebyś wcale nie chorował. I jeszcze dodam że nie jesteśmy my emeryci od wyciągania ręki z państwowej kasy, płaciliśmy podatki przez całe swoje zawodowe życie i dalej płacimy.

 • 6: starzy są mało wydajni z IP: 62.69.217.* (2009-07-01 19:43)

  10: mlody
  Uważasz, że to jest przywilej? Co z tego, że zakład z tytułu skróconego okresu wypłacania chorobowego ma korzyść. Tacy jak ty nie chcą zastępować chorego starszego pracownika i wołają kasę za nadgodziny i tym samym zakład nic nie zyskuje, bo zaoszczędzoną kasę wypłaci tobie, za to, że robiłeś za starego. Starsi częściej chorują i są mniej wydajni, Po co komy taki problem?.
  Lepiej jeżdzić nowiutkim BMW czy zdesolowanym Polonezem?
  Sam sobie odpowiedz na to pytanie.

 • 7: Ryszard 1945Olsztyn z IP: 89.228.252.* (2009-07-01 19:36)

  pracujący wczesny emeryt 64 lat i staż 47 lat na państwowym, do Alicji, tak miła pani dorabiając do emerytury prawie od roku co kwartał składam doZUS wniosek o przeliczenie emerytury i dostaje za kwartał netto ok. 6zł. 60 gr. netto a oddaję w kwartale podatku ok. 1600 zł.emeryturę otrzymuję większą jak przeciętna a po kilkudziesięciu lat pracy urzędniczej obecnie pracuję fizycznie z tego względu bo denerwują mnie t/z ;kapcie; którzy narzekają tylko a prawie nic nie robią żeby swój los poprawić, pozdrawiam wczesnych emerytów płci obojga, więcej optymizmu.

 • 8: alice z IP: 89.230.222.* (2009-07-01 17:54)

  do pracujących emerytów!!! jak pracujecie to nie jesteście emerytami,ale pracownikami, więc skladki obowiązują takie same, albo jest równosć obywateli albo nie, ( a wiadomo ze nie)

 • 9: DMK z IP: 83.27.235.* (2009-07-01 17:01)

  Witam, jestem z grupy "babcie i dziadki". Owszem, skorzystałam z wczesniejszej emerytury (powiinam wysłac list dziekczynny panom Kaczyńskim, bo tak się zapominali w kłótniach różnego rodzaju, że nie zdążyli uchwalić nowej ustawy emerytalnej i przedłużali dwa razy obowiązywanie starej). Cięzkie pieniadze z moich wynagrodzeń szły na ZUS, więc nie czuję się jakimś darmozjadem, uważam wręcz , że pracując 31 lat (+5 lat studiów) mam prawo z tych pieniedzy korzystać. Skladki od moich zarobków przez trzydzieści jeden lat były wypłacane emerytom, tak jak dzis ze składek pracujacych wypłacana jest moja całkiem niemała emerytura. Mogłabym "spocząć na laurach" i dziergać serwetki szydełkiem. Nie potrafię jednak nie pracować zawodowo, tym bardziej, że nie lubię prac domowych (gotuje córka, sprząta dochodzaca pani). Prowadzę więc biuro rachunkowe i ... emerytura jest tylko małym dodatkiem do moich dochodów z działalności. A więc nadal dokładam się do mojej własnej emerytury płacąc niemałe podatki. Pozdrawiam wszystkie "babcie i dziadków" tych obecnych i tych przyszłych (za 30-40 lat).

 • 10: basia z IP: 83.27.62.* (2009-07-01 14:43)

  Pani Kadrowa zdaje sie, ze jest w błędzie. 55-latek płacił zapewne przez wiele lat właściwe składki. FP i FGŚP idą i tak do wspólnego kotła, a nazbierało się tego w tym kotle juz bardzo dużo.
  Mam inne pytanie, dlaczego tylko nowozatrudnianych od 50 lat. Mam pracownika w wieku 55 lat, mężczyzna, i nie skorzysta z tej ulgi.
  Powinnam go zwolnić, niech się zarejestruje jako bezrobotny i ponownie go zatrudnić ? To jest paranoja. Gdy rzekomo popiera zatrudnianie starszych pacowników, to wszystkich.