statystyki

70 tys. zł otrzyma bezrobotny na działalność gospodarczą

autor: Paweł Jakubczak01.09.2008, 03:00; Aktualizacja: 01.09.2008, 14:33

Bezrobotny rozpoczynający działalność będzie mógł jednocześnie ubiegać się o wsparcie z Funduszu Pracy i ze środków UE. Dwukrotnie wzrośnie dotacja na prowadzenie działalności gospodarczej z Funduszu Pracy. Co najmniej 45 tys. bezrobotnych będzie ubiegało się o pomoc finansową na założenie własnego biznesu.

Reklama


Reklama


Bezrobotni będą mogli ubiegać się jednocześnie o wsparcie finansowe na rozpoczęcie działalności gospodarczej zarówno z Funduszu Pracy, jak i z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki - dowiedziała się GP. Oznacza to, że do ich dyspozycji może być nawet 70 tys. zł. Eksperci podkreślają, że taka pomoc finansowa będzie miała pozytywny wpływ na rozwój gospodarki. Za 70 tys. zł można założyć na przykład wirtualny sklep, szkołę językową i małą kwiaciarnię.

Wyższa dotacja z funduszu

- Chcemy pozwolić bezrobotnym ubiegać się o wsparcie finansowe na rozpoczęcie działalności gospodarczej jednocześnie z Funduszu Pracy i Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki - mówi Czesława Ostrowska, wiceminister pracy i polityki społecznej.

Obecnie mogą oni otrzymać środki finansowe tylko z jednego źródła, z funduszu lub z PO KL. Oznacza to, że bezrobotny, który uzyska dotację z funduszu, nie może ubiegać się o pieniądze unijne i odwrotnie.

Bezrobotny dzięki nowemu rozwiązaniu będzie mógł otrzymać prawie 70 tys. zł. 29,5 tys. zł będzie pochodziło z funduszu, a 40 tys. zł ze środków unijnych.

Wyższa dotacja z funduszu

Oprócz możliwości jednoczesnego ubiegania się przez bezrobotnego o pieniądze z funduszu i z PO KL, resort pracy rozważa także zwiększenie kwoty dotacji z funduszu.

- Jest duże zainteresowanie tą formą pomocy - mówi Czesława Ostrowska, wiceminister pracy i polityki społecznej.

Bezrobotny będzie mógł otrzymać z Funduszu Pracy dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej w kwocie odpowiadającej dziesięciokrotności przeciętnego wynagrodzenia. Wyniosłaby ona zatem 29,5 tys. zł (10 x 2951,36 zł), zamiast jak obecnie 14,7 tys. zł (pięciokrotność wynagrodzenia). Zapis o wzroście dotacji znajdzie się w nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, która ma wejść w życie od 1 stycznia 2009 r. Nowelizacja jest obecnie w konsultacjach społecznych.

Wzrost kwoty dotacji z 14,7 tys. zł do 29,5 tys. zł spowodowałby istotną zmianę w strukturze wydatków Funduszu Pracy.

- Dotacje stanowiłyby podstawowy wydatek na aktywne formy przeciwdziałaniu bezrobociu - mówi Jan Rutkowski, główny ekonomista w regionie Europy Centralnej Banku Światowego.

Plan finansowy FP

W tym roku w planie finansowym Funduszu Pracy na aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu przeznaczone jest 3,1 mld zł, z tego 560 mln zł na dotacje dla bezrobotnych na podjęcie działalności gospodarczej. Jeśli dotacja wynosiłaby 29,5 tys. zł, na ten cel potrzeba byłoby 1,3 mld zł.

Można przyjąć, że co najmniej 45 tys. bezrobotnych będzie zainteresowanych jej otrzymaniem. Tylu skorzystało bowiem z niej w 2007 roku. To znacznie więcej niż w 2005 roku, kiedy urzędy pracy przyznały tylko 27,9 tys. dotacji.

- Każda osoba, w tym również bezrobotny, może otrzymać 40 tys. zł na rozpoczęcie działalności gospodarczej ze środków unijnych, pod warunkiem że nie miała zarejestrowanej działalności gospodarczej w ciągu roku przed złożeniem wniosku o uzyskanie wsparcia - mówi Izabela Prusik z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.

Wsparcie unijne

Pieniądze na założenie biznesu są zarezerwowane w ramach Działania 6.2 w programie Kapitał Ludzki 2007-2013. W tym roku do podziału będzie 57 mln euro. Wypłaty dla bezrobotnych na założenie firmy rozpoczną się pod koniec roku. Obecnie w regionach trwają konkursy. Ocena wniosków złożonych przez firmy szkoleniowe, organizacje pozarządowe, gminy i szkoły wyższe potrwa dwa, trzy miesiące.

- Zainteresowanie jest ogromne. Nie wystarczy pieniędzy dla wszystkich - mówi Izabela Prusik.

Dodaje, że zostały już złożone wnioski na kwotę 71,7 mln zł, a do podziału w województwie jest 7,6 mln zł.

Wnioskodawcy otrzymają pieniądze jesienią. Wtedy rozpoczną rekrutację przyszłych przedsiębiorców.

Bodziec dla rynku

- 70 tys. zł daje szansę na pomyślny rozwój przedsiębiorstwa, a w przyszłości na ewentualne zatrudnienie pracowników - tłumaczy Adam Ambrozik z Konfederacji Pracodawców Polskich.

Dodaje, że obecna dotacja w kwocie 14,7 tys. zł wystarcza często jedynie na zakup sprzętu komputerowego i biurowego.

Zdaniem Gabrieli Antczak z Gabana Marketing Outsourcing z Poznania 70 tys. zł to znacząca kwota pozwalająca na skuteczne rozpoczęcie wielu rodzajów działalności łącznie z naprawdę zauważalną kampanią promocyjną.

- Większość naszych klientów, prowadzących niewielkie przedsiębiorstwa, nie dysponowała takimi funduszami na starcie - mówi.

Jej zdaniem 70 tys. zł pozwoliłoby na założenie na przykład wirtualnego sklepu, szkoły językowej, tańca z dodatkowymi zajęciami dla dzieci i młodzieży, małej kwiaciarni.

Według Konrada Błasińskiego z EDA Consulting z Gdańska bezrobotni, zanim zdecydują się na rozpoczęcie działalności, powinni zostać przeszkoleni w zakresie znajomości rynku, na którym chcą działać, i zasad prowadzenia biznesu. Tłumaczy, że zwiększyłoby to ich szanse na pomyślną realizację biznesu.

- W przeciwnym razie jest spore prawdopodobieństwo zmarnowania przez nich państwowych i unijnych pieniędzy - dodaje.

1,42 mln bezrobotnych było zarejestrowanych w urzędach pracy w lipcu 2008 r.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:GP

Polecane

 • OK(2013-11-25 14:50) Odpowiedz 00

  Te dofinansowania są dla dobrze sytuowanych osób - wymagane jest zabezpieczenie w formie żyrantów , i to zarabiających na poziomie co najmniej sredniej krajowej. Macie takich krewnych lub znajomych, co wam podżyrują?

 • mamrot(2008-09-01 15:55) Odpowiedz 00

  To będzie tak samo jak z pogrzebem Wszyscy zarobią a ty tylko papierek podpiszesz Jak to można dużo rzeczy wymyśleć siedząc na dupie w urzędzie

 • apodzis(2008-09-01 11:46) Odpowiedz 00

  Pisze kur... jak wół że : Chcemy pozwolić bezrobotnym ubiegać się o wsparcie finansowe na rozpoczęcie działalności gospodarczej jednocześnie z Funduszu Pracy i Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki - mówi Czesława Ostrowska, wiceminister pracy i polityki społeczne

 • loko(2008-09-01 11:43) Odpowiedz 00

  własnie można czy nie można łączyc?? POKL jest dotacją z Unii?? Czy w 6.2. pisze ze nie mozna łaczyc dostacji tylko z unii??

 • Doradca(2008-09-01 11:11) Odpowiedz 00

  Informacja ta jest nieprawdziwa! Nie można łączyć dotacji z kilku źródeł. Albo 40 tyś z POKL z Działania 6.2 albo dotacja z PUP 14.5 tyś.

 • aa(2008-09-01 11:58) Odpowiedz 00

  chcemy pozwolić czyli... może kiedyś będzie można a może nie. Na razie nie da się tego zrobić, a kiedy będzie można to... któż to wie.

 • apodzis(2008-09-01 12:02) Odpowiedz 00

  "Zapis o wzroście dotacji znajdzie się w nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, która ma wejść w życie od 1 stycznia 2009 r. Nowelizacja jest obecnie w konsultacjach społecznych."

 • blef(2008-09-01 13:16) Odpowiedz 00

  To tylko wielka propaganda nic wiecej. Beda takie warunki nalozone, ze tylko bliski "koles" je spelni. Kolejny wybieg bedzie, najpierw sam zaiwestujesz, a potem bedziesz chodzil i sie prosil, a na koncu okaze sie , ze druk byl zle wypelniony lub zlozony skrot podpisu zle, a powinno byc inaczej...

 • kurat(2008-09-01 13:43) Odpowiedz 00

  To są dotacje dla swoich, powinny być pod kontrolą, ale nie są.

  NIE ŁUDŹ SIĘ, ŻE OTRZYMASZ TAKĄ DOTACJĘ.
  NIE BĄDŹ NAIWNY

 • andreas(2008-09-01 13:37) Odpowiedz 00

  Dotacje z unii? zapomniejcie! Chyba ze macie znajomosci lub kase.Jeśl wejdzie to w życie bedzie tylu chętnych, że lepiej nie zawracac sobie głowy

 • MB(2008-09-01 10:20) Odpowiedz 00

  Procedura w ubieganiu się o dotacje unijne będzie żmudna i długa dla, że odechce się zakładać działalność gospodarczą, a jeżeli już to powinno być to 14 lat temu kiedy ludzie tracili miejsca pracy lawinowo.

 • robert sz.(2008-09-01 16:29) Odpowiedz 00

  dostaniesz dotacje jak bedziesz mial pokrycie w wekslach inblanco, mam 24 lata chcialem otworzyc swoj wlasny biznes i jak??? kto mi taki weksel wystawiii, ci co wymyslili ta dotacje sa smieszni. TO JEST DOTACJA DLA BOGATYCH BEZROBOTNYCH!!!

 • no nie(2008-09-01 10:37) Odpowiedz 00

  czy ktoś może mi wyjaśnić zapis z rysunku pod zdjęciem, dotyczącą KL:
  pomoc może otrzymać bezrobotny, który rok przed złożeniem wniosku nie prowadziła firmy oraz prowadził firmę przez co najmniej rok??

  czy bezrobotny jest bezrobotnym jeżeli "prowadzi firmę co najmniej rok" pewnie powinno być będzie ...

 • michal1984(2008-09-01 16:44) Odpowiedz 00

  Robert SZ. mogłbyś napisać coś więcej o tych wekslach, gdyż o dotacji słyszałem i chciałbym otworzyć własną działalność, podbudowę merytoryczną mam ukończone studia w tym roku na Uniwersytecie Jagiellońskim, do tego praktyki w firmach prywatnych jak i urzędzie.

 • lukas82(2008-09-01 17:14) Odpowiedz 00

  ile trzeba byc bezrobotnym zeby moc sie ubiegac o dotacje?

 • mamrot(2008-09-01 17:09) Odpowiedz 00

  Biznes po Polsku Znajomy otworzył firmę handlującą korą Biznes plan ( działka dla specjalistów) w którym wykazujesz że po upływie 2 lat bedziesz królem tej branży ( znajoma osoba w posredniaku tez mile widziana inaczej dostaniesz mnie kasy) Przyjechała wywrotka zrzuciła korę i dwa lata masz spokój Coś w stylu złodzieja który obrobił bank Po obliczeniu na dniówki spędzone w więzieniu wychodzi za łup niezła średnia( żyrantów też potrzeba )

 • Koza(2008-09-01 17:56) Odpowiedz 00

  jestescie banda smutnych ludzi ktora wiecznie narzeka, nie podoba sie to wyjazd na emigracje, sa pieniadze zle nie ma tez zle a moze trzeba sie wziasc do roboty a nie **** biadolic ze sie nie da ja pier... co za ludzie jeszcze program nie ruszyl a ci juz widza sama korupcje

 • robert sz.(2008-09-01 18:49) Odpowiedz 00

  heh tak naprawde zeby dostac dotacje to trzeba sie omeczyc, a nieraz jest taki problem ze jej nie dostaniesz bo musisz miec kwitu, kto ci np jesli chodzi o te 70 tysi zabiezpieczy ta dzialanosc na weksel inblanco ??? tak pisze w gazecie. jak masz zabezpieczyc ta dotacje jak nie masz z czego albo kogos kto ma tyle gotowki zeby tak jakby zaswiadczyc za ciebie wekslem np na 70 tysi ??? dotacje sa dla bogatych chyba, male zuczki malo dostaja albo nic a jak znam moje miasto to burzuje dostaja po 250 tysi nawet na firmy i jak oni to robia??? chyba raczka raczke myje. mieszkamy w dzikim kraju, wolna amerykanka!!!

 • anonim(2008-09-01 18:21) Odpowiedz 00

  Koza Niech w urzedzie Ci znajda robote!? Mi szukają 1,5 roku (nie mowie o tym ze sam tez szukam)

 • Koza(2008-09-01 18:20) Odpowiedz 00

  bylem tylko czekam na kapital ludzki a mi chodzi o ten program a wczesniej nie bylo gadki o mozliwosci dwoch dotacji naraz

  pozdro

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane