Młodzi rolnicy, których rodzice przekazali gospodarstwo rolne, za rentę strukturalną, będą mogli łatwiej otrzymać unijną pomoc.
Osoby, które dopiero planują przejąć gospodarstwo rolne lub prowadzą go nie dłużej niż rok, mogą ubiegać się o unijną pomoc. Specjalny program ułatwienia startu młodym rolnikom, który jest częścią Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013 ma wesprzeć osoby przejmujące gospodarstwa rolne od rodziców ubiegających się o renty strukturalne.
Wnioski o unijne dotacje można składać od 1 lipca tego roku. Zainteresowanie tym programem jest jednak niewielkie. W Małopolsce środki na ten cel są wykorzystane tylko w 20 proc., a na Śląsku i na Dolnym Śląsku tylko w jednej trzeciej.
- To wynik absurdalnych przepisów, które nie uwzględniają specyfiki polskich gospodarstw. Nie można pozbawiać pomocy unijnej młodych rolników tylko dlatego, że przejmują po swoich rodzicach małe gospodarstwa rolne. To marnotrawstwo unijnych pieniędzy - mówi Władysław Serafin, prezes Krajowego Związku Kółek i Organizacji Rolniczych.
Z taką opinią nie zgadza się Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
- Unijny program ułatwianie startu młodym rolnikom cieszy się dużym zainteresowaniem wśród osób uprawnionych. Mogą z niego korzystać osoby, których rodzice przekazali, zawiesili produkcję rolną oraz przekazali następcy gospodarstwo rolne w zamian za rentę strukturalną - mówi Marta Włudarska z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Taki młody rolnik może otrzymać w formie bezzwrotnej pomocy 50 tys. zł. Składając wniosek, musi przygotować plan rozwoju gospodarstwa, który powinien być zrealizowany w ciągu pięciu lat od otrzymania pomocy.
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zapowiada, że wkrótce zmieni obowiązujące obecnie zasady przyznawania pomocy. Według Małgorzaty Książyk, dyrektora Biura Prasowego MRiRW, łatwiej będzie otrzymać środki z tego unijnego programu. Zostanie bowiem obniżone tzw. kryterium obszarowe przejmowanego gospodarstwa rolnego. Zamiast średniej krajowej wielkości gospodarstwa będzie uwzględniana średnia z danego województwa.