10 proc. podwyżki dla nauczycieli w 2009 roku

autor: Artur Radwan22.06.2009, 03:00; Aktualizacja: 22.06.2009, 10:10

W tym roku nauczyciele otrzymają 10-proc. podwyżki. Związki domagają się takiego samego wzrostu płac w przyszłym roku. Mają się w tej sprawie w środę spotkać z rządem.

Reklama


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama


Źródło:GP

Polecane

Komentarze (48)

  • Anna(2009-07-10 15:23) Zgłoś naruszenie 00

    do Ekwita! Nauczyciele zyją z podatków społeczeństwa jak wiele innych zawodów / a jest ich sporo, radziłabym sie zainteresować/! Oby podwyżki dla nauczycieli były.

    Odpowiedz
  • Nauczycielka(2009-07-06 16:00) Zgłoś naruszenie 00

    Czytam te wszystkie komentarze i ogarnia mnie litość i trwoga. Ile w nich złości, zawiści i kreowania swoich,,najmądrzejszych myśli. Moi drodzy. Nie każdy może pracować w zawodzie nauczyciela, bo to nie tylko zawód, to powołanie. Pracę z dziećmi i młodymi ludźmi trzeba lubić. Trzeba mieć dla nich czas, wysłuchać, zrozumieć, sprawiedliwie ocenić, pokazać, czego jeszcze nie umieją, a nie udowadniać, że nie wiedzą nic. Sama pracuję w zawodzie 12 lat. Ukończyłam polonistykę i dwa inne kierunki podyplomowo, za własne pieniądze tylko po to, by być lepszym nauczycielem. Niech nikt mi nie udowadnia, że w szkole pracuje się dla kasy i że praca nauczyciela to 18 godzin w tygodniu. Bardzo często do późnych godzin nocnych poprawiam klasówki, piszę scenariusze imprez szkolnych, przygotowuję ciekawostki na zajęcia. Swoją pracę kocham i szanuję moich uczniów i ich rodziców. Jeśli ktoś chce pracować w szkole - to nikt mu nie broni. Należy ukończyć odpowiednie studia, dogadać się z uczniami i czerpać satysfakcję z dobrze wykonanej pracy. Pozdrawiam wszystkich serdecznie:) Nauczycielka

    Odpowiedz
  • nauczyciel(2009-07-05 23:06) Zgłoś naruszenie 00

    Zgadza się - pracujemy 18 godzin, mamy wakacje, ferie itd. Mamy też prawo do ubiegania się o podwyżki, zresztą tak, jak inne grupy zawodowe. Jeżeli ktoś zazdrości, a takich, widać, niemało to zapraszam do szkoły. Jak nie, to się ludzie w końcu odwalcie!
    moja praca to 27 godzin LEKCJI, min. trzy godziny dziennie sprawdzanie, przygotowywanie się do zajęć, szukanie odpowiednich materiałów itd. To jest więcej niż 40 godzin, czasem dużo więcej. Nie ubolewam, bo bardzo lubię swoją pracę, mam tylko nadzieję, że społeczeństwo kiedyś zrozumie ogrom trudu nauczycieli. Trudu, który pogłębiają sami rodzice, przysyłając do szkoły dzieci, którym nie wpojono żadnych zasad. przecież pierwszym i najważniejszym nauczycielem jest rodzic.

    Odpowiedz
  • ????(2009-06-25 19:43) Zgłoś naruszenie 00

    A nauczyciel niejeden to tez miał zayoba - nawet dobrych uczniów stresowali co niektórzy. Ja pamiętam babe co weszła do sali - 1.lekcja w LO - zmroziła wzrokiem, krzykneła - prosze wstac prosze siadać, i tak z 5 razy. No po co ? Szajba. Ale sa rozni nauczyciele. Za komuny nauczyciel mógł uczniowi kubeł na głowę wsadzić, dziś -odwrotnie. Czy Polska kiedyś będzie normalnym krajem ?

    Odpowiedz
  • xxx(2009-06-25 11:43) Zgłoś naruszenie 00

    43. - masz dużo racji. A 42. był wqrzony na nauczycieli, że go ortografii uczyli, a i tak się nie nauczył "portfela" pisać :). Tylko w ustroju socjalistycznym i postsocjalistycznym (dziś) nauczyciel mało zarabia. Bo w normalnej gospodarce każdy wiedząc ile wiedza, nauka są warte - płaci za tę naukę niemało. W Polsce nauczycielowi płaci sztuczny twór - państwo, czyli nie ten, kogo nauka dotyczy. A dla państwa głupi obywatel to większa korzyść. Co to jest państwo ? Politycy myślący tylko o swoich 4 literach. Dobro Polski, Polaków to pojęcie które może w międzywojniu w jakimś tam zakresie funkcjonowało.

    Odpowiedz
  • Najmniejsze podwyżki dla pracowników Ministerstw..(2009-06-24 15:10) Zgłoś naruszenie 00

    Do xl . Najniższe podwyżki w Ministerstwach to 800 zl, a najczęsciej lokują się w granicac 1400 zl. Sprawdź, jak nie wierzysz! W KRYZYSIE ! A nauczyciel zarabia góra 2100 zł na rękę pod warunkiem,że ma ponad 30 lat pracy za sobą, a młody ok.1000-1200zł..Warto zrewidować swoje poglądy i przyjrzeć się tym,ktorzy Ciebie napuszczają na słabszych! Obywatele nie płacą na nauczycieli.Oni spłacają dług jaki zaciągnęli u nauczycieli pobierając od nich nauki . Dzięki nim mają wykształcenie,które pozwala im twórczo je wykorzystywać i pomnażać majątek narodowy.

    Odpowiedz
  • xl(2009-06-24 11:02) Zgłoś naruszenie 00

    KRYZYS - A NAUCZYCIELE TYLKO O SWOICH PORTWELACH MYŚLĄ, ZAPOMINAJĄ, ŻE KAŻDY OBYWATEL NA NICH PŁACI. WSZĘDZIE SĄ CIĘCIA - TRUDNO TO ZROZUMIEĆ!!! UWAŻAM ŻE TO PRZESADA.

    Odpowiedz
  • zgorzkniały(2009-06-24 08:03) Zgłoś naruszenie 00

    W ogóle w budżetówce zarabia się źle - musi się to zmienić, fakt, że trzeba najgorszych wyrzucić i zrobić redukcje, ale dzięki temu podnieść płące pozostałym. W Tunezji nauczyciel zarabia 800 dinarów (2 tys. zł), a ceny życia jak w Polsce w latach 90.-ych.

    Odpowiedz
  • zgorzkniały(2009-06-24 07:58) Zgłoś naruszenie 00

    Kilka spostrzeżeń -
    1) może nie tutaj ale bardziej na jakichś interiach, onetach jak sie motłoch dorwie do netu - kto kompleksy miał to je uwidocznia. Najgorsi uczniowie nie lubią nauczycieli. Bo za tępi to nauka nie szła. Ale nauczyciel to też nierzadko człowiek zakompleksiony i zarozumiały (czasem do szajby to prowadzi - vide Adaś Miauczyński)
    2) a czemu zakompleksiony bywa też nauczyciel ? Bo miał 3 z historii czy 3 z biologii to szedł na ... historię czy biologię. Z bdb czy cel lepsi uczniowie szli na prawo, medycynę.
    3) ale to ten, kto z celującym szedłna prawo, a nie miał chodów, np. w rodzinie adwokata czy notariusza, to zasuwa za równie małe pieniądze jak nauczyciel, też w budżetówce, ale 40 godz.
    4) "nauczyciel sie musi dokształcać" - a kto go z tego rozlicza, wyleciał jakiś nauczyciel za to, że źle uczył ? Inni się nie muszą dokształcać ? Nauczyciel udziela korepetycji. Szkoda że ja pracując w organach podatkowych nie mogę tak korepetycji udzielać podatnikom...

    Odpowiedz
  • konkret(2009-06-23 22:58) Zgłoś naruszenie 00

    do krytyków nauczycieli-
    -wzrost płac nauczycieli w 2009 wy nosi 6,6% a nie 10 jak piszecie/ kłania się matematyka/
    -wrost śrenich wynagrodzeń w Polsce za 2008r. wyniósł 8.9%
    - zajmicie się swoimi dziećmi aby się uzcyły w domu a nie siedziały godzinami w inernecie co powoduje później potrzebę korków.
    Piotr504 -jesteś arogancki i agresywny więc szef Ci płaci za to abyć radził sobie sam z sobą.
    Dla wszystkich- już niedługo będziecie płacić za naukę swoich dzieci i będziecie błagać nauczycieli aby ich uczyli. ZAPAMIĘTAJCIE TE SŁOWA.

    Odpowiedz
  • dość tych kłamstw(2009-06-23 20:21) Zgłoś naruszenie 00

    a w w 2010 figa z makiem i bardzo dobrze za 18 godzin pracy w tygodniu , za płatny urlop od 20 czerwca do 31 sierpnia, za przerwy świąteczne i ferie kilka płatnych rocznych urlopów na podratowanie zdrowia to jeszcze obniżka im się należy.
    I niech nikt nie mówi, że pracuje 40 godzin, bo te 22 to nadgodziny dodatkowo płatne.
    Nie wierzycie to zobaczcie jak pracują nauczyciele w potralu internetowyn tvn24, materiał filmowy pt "fałszywa nuta"

    Odpowiedz
  • mami(2009-06-23 14:20) Zgłoś naruszenie 00

    Do 35. Tak, Twoja kultura i zaangażowanie w krytykowanie nauczycieli jest zastanawiająca. Skoro jesteś takim bystrym człowiekiem, zastosuj proste przekwalifikowanie (polska szkoła potrzebuje także inżynierów do nauki zawodów wszelakich) i daj z siebie wszystko - w godzinach pracy rzecz jasna. Wtedy i Ty , i polska oświata szczęśliwi będą.

    Odpowiedz
  • Piotrze,idź do szkoły...(2009-06-23 14:00) Zgłoś naruszenie 00

    Pokaż jak się pracuje. A właściwie ,co ty robisz na forum w godzinach pracy?Nie jesteś inżynierem? Hm,bezrobotny?Taką fuchę złapałeś (patrz mój post wyżej)? Nauczyciele (niektórzy) mają już urlopy,więc im się nie dziwię, nie stać ich na letnie wyjazdy.Z tą mamą nie bujaj. Biedaczka klepała całe życie biedę. Dzieci nauczycielskie są zawsze bardzo za ludźmi ze stanu nauczycielskiego. Po prostu wraz ze swoimi rodzicami-nauczycielami klepały biedę, znają tę pracę od podszewki i wielkim wysiłkiem swoich rodziców zostały wykształcone... Wielu naszych polityków miało właśnie takich rodziców. Moja teoria (post powyżej) o bojówkch się sprawdza., a ten twój post miał ją przykryć. Nauczyciele w Czechach zarabiają 2-krotnie więcej niż polscy, w pozostałych krajach zachodnich 5-10 razy więcej niż polscy. W jakich warunkach pracują? Jak odnależliby się w naszych szkołach z klasami 36-osobowymi? Czy też mają ministerstwa tak psujące oswiatę ,jak nasze? Ha,ha.. już 90% młodzieży polskiej nadaje się na studia, tyle trafia do liceów ogólnokształcących.Polak potrafi i Piotr potrafi !!! Ha,ha,ha,...

    Odpowiedz
  • Piotr504(2009-06-23 13:25) Zgłoś naruszenie 00

    Język, jaki używacie na tym forum drodzy nauczyciele sprawia, iż nie zasługujecie na to by kształtować kulturę, zwłaszcza kulturę wypowiedzi publicznej moich dzieci.
    Tak się składa, że moja mama poświęciła edukacji całe swoje zawodowe życie, dziś przeczytałem jej wasze wypowiedzi – było jej wstyd za was.

    Wracając do podwyżek.

    Jeśli dobrze kojarzę to twoi Mural reprezentacji - związki zawodowe – negocjują w Twoim imieniu.
    Drodzy (tani :) Nauczyciele, jaki jest obiór „społeczny” podwyżek dla waszej grupy zawodowej widać na tym forum oczywiście niereprezentatywnym.

    O ile łatwiej było by nam - zwłaszcza inżynierom - przyjąć informację typu: nauczyciele dostaną 30 % o ile wskaźnik XX nauczania polskich dzieci wzrośnie o YY%

    Chciałbym płacić za odpowiednią jakość, dziś trudno powiedzieć by polski nauczyciel osiągnął jakość godną proponowanych podwyżek – patrz wyniki egzaminów gimnazjalnych, matur czy sposób w jaki obrażacie na tym forum innych.

    Mural
    Ortografią przestałem się przejmować (z chwilą gdy Microsoft Word udoskonalił słownik :), mój szef wynagradza moją umiejętność/jakoś/ rozwiązywania problemów – czego nie nauczył mnie żaden nauczyciel i żadne profesor na trzech uczelniach.

    Odpowiedz
  • Tedo,chciałeś dołączyć do nauczycieli...(2009-06-23 10:36) Zgłoś naruszenie 00

    Tak wynikało z z Twoich postów. Nie przeszkadzały Ci nawet niskie zarobki.Chętnie pracowałbyś za niższe pobory ( o 10% ),niższe od tych najwyższych w oświacie ( góra 2100 zl na rękę dla dyplomowanego po 20-30 latach pracy.).Wzięlam Twoje deklaracje poważnie.Radziłam ,jak znależć pracę nauczyciela zawodu (praca czeka... ). Z następnych Twoich postów wynika,że jesteś albo frustrat,któremu w życiu się nie udało albo działasz na zlecenie ulubionej Partii . Takich nadgorliwców mieliśmy w poprzednim ustroju , a fe..., a fe...O licznych grupach (bojówkach partyjnych) działających na forach niedawno mówili w jednym z programów publicystycznych znani posłowie z różnych partii . Mają one za zadanie siać nienawiść i złość do różnych grup społecznych.Łatwiej rządzić? Jest to więc fakt,że takie grupy istnieją.Tedo,wystarczy prześledzić Twoje posty i można snuć tego typu przypuszczenia.

    Odpowiedz
  • aaa(2009-06-22 19:43) Zgłoś naruszenie 00

    Lepszą w czym? Od kogo? Mechanika? lekarza? sprzedawcy? księgowej?, kierowcy? hydraulika? prawnika/... kogo??? Zmierz mi kto bardziej leniwy, głupi i niewychowany: fryzjer czy szewc? ten z Krakowa czy z Koziej Wólki, wysoki czy niski, matka czy ojciec itd itp... żal!

    Odpowiedz
  • Joanna(2009-06-22 19:41) Zgłoś naruszenie 00

    A inne grupy zawodowe ?, to co, nam już nie należy się żadna podwyżka?
    Jestem kobietą, pracuję również ciężko,a otrzymałam tylko +5 lat dodatkowej pracy (o ile będzie) do emerytury.Bardzo to jest niesprawiedliwe...
    Czy są inne jeszcze organizacje związkowe w tym kraju, czy tylko ZNP.

    Odpowiedz
  • tedo(2009-06-22 19:24) Zgłoś naruszenie 00

    Do Bena

    Zawsze uznawali się, za lepszą część społeczeństwa.
    A tak na prawdę, często swoim zachowaniem i brakiem wiedzy i lenistwem robią dzieciom krzywdę.

    Odpowiedz
  • Bena(2009-06-22 18:36) Zgłoś naruszenie 00

    Do komentarza 23.
    Proszę wskazać państwo europejskie ,w którym nauczyciele nie mają wakacji.
    Proszę też mi odpowiedzieć ,czy w XIX wieku nauczyciele nie korzystali
    z tego przywileju?

    Odpowiedz
  • paradoks(2009-06-22 18:26) Zgłoś naruszenie 00

    Czyżby pracownicy Ministerstwa Edukacji Narodowej nie dostrzegali
    ironii w określeniu ,,nauczyciel dyplomowany"?
    Przecież ta nazwa stopnia awansu zawodowego sugeruje laikom,że wielu nauczycieli nie ma dyplomów magisterskich ,a jest odwrotnie-prawie sto procent pedagogów to magistrowie,począwszy od nauczycieli szkół podstawowych.Czas najwyższy ,by awans określic innym mianem.

    Odpowiedz