statystyki

Egzaminy wstępne wrócą na uczelnie

autor: Łukasz Guza17.06.2009, 03:00

Szkoły wyższe będą mogły samodzielnie przeprowadzać dodatkowe sprawdziany kompetencji dla kandydatów na studia. Od nich będzie więc zależeć, czy przywrócą egzaminy wstępne.

reklama


reklama


Już od roku akademickiego 2011/2012 nowa matura nie musi być jedyną podstawą przyjęcia na większość kierunków studiów. Uczelnie nie będą musiały już występować o zgodę ministra nauki i szkolnictwa wyższego, aby przeprowadzić test kompetencji dla kandydatów na poszczególne kierunki studiów. Tak wynika z przygotowanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego założeń do nowelizacji ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym oraz ustawy o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki. Według resortu wpłynie to na uelastycznienie procedur rekrutacyjnych, a także zwiększy autonomię uczelni.

– To złe rozwiązanie, jeśli będzie oznaczało powrót do zasady, że maturzyści muszą najpierw zdawać maturę, a potem dodatkowo testy na studia – mówi Bartłomiej Banaszak, przewodniczący Parlamentu Studentów RP.

Jego zdaniem zmiana może jednak zlikwidować sytuacje, gdy po pierwszym semestrze ze studiów rezygnuje nawet połowa przyjętych kandydatów, bo okazało się, że wyniki matur nie odzwierciedliły ich umiejętności.

– Uczelnie powinny mieć prawo do przeprowadzania sprawdzianów kompetencyjnych z przedmiotów, których nie można zdawać na maturze – uważa Tadeusz Luty, honorowy przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich.

Podkreśla, że obecnie resort nauki i szkolnictwa wyższego rzadko wydaje zgody na przeprowadzenie dodatkowych testów. Po zmianach zniknęłoby takie ograniczenie. Nowela nie zmieni natomiast zasady, że dodatkowe testy kompetencyjne mogą być przeprowadzone tylko z tych przedmiotów, których nie można było zdawać na maturze. Uczelnie mogą jednak w praktyce obchodzić to ograniczenie. Kandydatom na prawo, psychologię czy zarządzanie można przecież zorganizować np. testy sprawdzające umiejętność logicznego myślenia.

– Trzeba pamiętać, że szkoły wyższe nie zawsze chętnie organizują dodatkowe egzaminy – mówi Mirosław Sawicki, wicedyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Podkreśla, że rzadko przeprowadzają np. dodatkowe testy dla osób, które zdawały matury na starych zasadach. Mimo to zwraca uwagę, że rozszerzenie możliwości przeprowadzania dodatkowych sprawdzianów może zaburzyć istniejący system rekrutacji na studia.

Założenia do nowelizacji przewidują też, że zasady rekrutacji na dane studia mają być ogłaszane na dziewięć (a nie jak obecnie 18 miesięcy) przed rozpoczęciem roku akademickiego, którego dotyczą.

– Takie rozwiązanie oznacza, że maturzyści też powinni później wybierać przedmioty, jakie chcą zdawać na maturze – mówi Bartłomiej Banaszak.

Zgodnie z inną propozycją resortu nauki każdy student będzie mógł studiować bezpłatnie tylko jeden kierunek przez 10 semestrów, czyli dokładnie tyle, ile wystarczy do ukończenia studiów magisterskich w zwykłym trybie. 10 proc. najlepszych studentów będzie mogło studiować także bezpłatnie na kolejnych kierunkach.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:GP

Polecane

  • x(2009-06-17 12:31) Odpowiedz 00

    Może będzie mniej kretynów na studiach ;)

  • Obserwator(2009-06-17 12:26) Odpowiedz 00

    Pracownikom uczelni zestarzały się już samochody, więc czekają na nowe kluczyki od kandydatów na uczelnie. Ciekawe czy Pani Minister wie, że w ten sposób będzie propagowac korupcje. Może wiec zostawic tak jak jest i nie dokarmiac łapówkarzy.

  • kazdy musi odpowiadac za swoje bledy(2009-06-17 10:24) Odpowiedz 00

    przeciez Minister jasno stwierdzila-nie egzaminy tylko testy predyspozycji.
    co do uczelni OC obowiazkowe dla przynajmniej czesci kadry,w razie odszkodowac cywilnych za bledy i niezgodne z prawem decyzyje.

  • testy kompetencji tak,egz,przedmiotowe nie(2009-06-17 06:27) Odpowiedz 00

    A KA kandydaci na prawo,psyvchologie moga za granica zdawac TYLKO testy na logiczne rozumowanie i testy czytania ze zrozumieniem plu dobra średnia ocen

  • !(2009-06-22 12:31) Odpowiedz 00

    Generalnie uczelnie neca kandydatow na studia obnizaniem wymogow egzaminacyjnych,ale...zapominaja o jednym:że jeszcze nikt prawnikiem po takim czyms nie zostal.BA!Teraz to nawet nie zdobedzie mgr prawa!!!

    I na to senaty uczelni wplywu miec nie beda.
    chodzi o kase od studenta lub panstwa

    pozostale pojedyncze przypadki maja poparcie takie,ze bez papierka zdobyly to co zdobyly

  • obywatel(2009-06-17 22:30) Odpowiedz 00

    ...i słusznie...bo zaczynają studia..matoły..kretyni i mamy taki potem takich inżynierów..co to policzyć ani wysłowić się poprawnie nie potrafią

  • ,,,,,,,,,,,,,,,(2009-06-17 13:51) Odpowiedz 00

    i nie mozna na nie przychodzic z innych kierunkow./bynajmniej nie tam gdzie studia te sa jednolite

  • tyle(2009-06-17 13:43) Odpowiedz 00

    dodac trzeba do tego wszystkiego,ze w calej UE egzaminy na renomowane kierunki,glownie nauki medyczne i prawne sa scentralizowane.Egzaminy odbywaja sie w tego samego dnia w calym kraju.I sa to wlasnie testy na zdolnosci do studiowania!!!Plus srednia ocen z nie mniej niz 3-4 przedmiotow (ilosc na maturach)

    Takze nic tam profesorowie nie wyludza,bo nie maja szans.

  • lukas(2009-06-17 13:14) Odpowiedz 00

    Uczelnie tak naprawde maja studentow gleboko w du..., licza sie tylko ich pieniadze. "Dpbry student to byly student, a im wczesniej tym lepiej, oby tylko zaplacil czesne". pzdr

  • Powraca układ mafijno-kolesiowski(2009-06-17 12:54) Odpowiedz 00

    Cały wysiłek normalizacji Polski upada.

    Uczelnie potrzebują własnych testów, aby móc nimi manipulować. Kto ma znajomości albo kto da w łapę, ten się dostanie. Inni bez kasy dostaną kopa w ryj i będą się mogli co najwyżej tłuc pięściami po twarzach po wywieszeniu kartki z przyjętymi kolesiami.

    Nowa matura zabijała układy koleżeńskie. Wszystkie prace kodowane, rozsyłane po całej Polsce na sprawdzenie, nikt nic nie wie, liczą się tylko wyniki, a nie imię i nazwisko, bo go nie ma.

    Jeśliby uczelniom zależało na podniesieniu poziomu merytorycznego, wpływałyby na programy nauczania w szkołach, programy testów maturalnych oraz większe stopniowanie ich trudności.

    Ale nie o to przecież chodzi.

  • smiech(2009-06-17 11:18) Odpowiedz 00

    studentka egzamin na platne studia??

    co to za zarty?

  • NIEZGODNE Z KONSTYTUCJA(2009-06-17 06:25) Odpowiedz 00

    BZDURA!!!TEST KOMPETENCJI TO NIE EGZAMIN,NIE JEST EGZAMIN Z WIEDZY SZKOLNEJ,NIE PRZEDMIOTOWY.

    UCZELNIE NIE MOGA ZA GRANICA ROBIC EGZ. Z PRZEDMIOTOW PRZY MATURZE CENTRALNEJ I NIE CENTRALNEJ PRZY ZDANYM PRZEDMIOCIE KIERUNKOWYM NA MATURZE!

    Takze test komeptencji tak,ale nie EGZMAIN- z biologii,historii,matematyki etc.

  • studentk@(2009-06-17 11:11) Odpowiedz 00

    Śmiechu warte!!! Teraz nie będąc orłem mogę studiować jednocześnie dwa kierunki za darmo a inni nie będą mieli takiej sznsy...??? Chore!!!

  • studentka(2009-06-17 10:38) Odpowiedz 00

    u mnie na uczelni CM UMK w Bydgoszczy jak zaczynałam studia to stawka za studia zaoczne była inna naromiast po rekrutacji podwyższyli o 1500zł na semestr...to jest dopiero paranoja...bo kandydat na studenta przyjeżdza, zdaje egzaminy kwalifilacyjne a później dowiaduje się o podwyższeniu czesnego...baardzo fajne uczucie...

  • Enon(2009-06-17 10:29) Odpowiedz 00

    W końcu poszli po rozum do głowy.

  • prawda(2009-06-17 10:29) Odpowiedz 00

    Znów chcą handlować przyjęciami, zabrano im Eldorado...

  • Celowe działanie POszołomów(2009-06-17 10:09) Odpowiedz 00

    A wszystko po to żeby była możliwość manipulacji i decydowania kogo nalezy przyjąć na studia a kogo nie, bez względu na wiedzę i umiejętności.
    W praktyce będzie to wyglądało tak ze dzieci robotników i chłopów do roboty a wszelkiej maści elementu przestępczego i cwaniaków politycznych na studia.

  • uff(2009-06-17 09:28) Odpowiedz 00

    Dzieki BOGU!!

  • !(2009-06-17 06:36) Odpowiedz 00

    Co ten ******* z parlamentu ględzi-to b.dobrze,ze wroca testy komeptencji,tylko problem w tym,ze to nie moga byc egz.przedmiotowe-familiada,olimpiada etc.I dla starych to dobre maturzystow i nowych,gdy im nie pojdzie matura.

    Dodam,ze w wiekszosci krajow z przedmiotow kierunkowych liczy sie to co na swiadectwie,ale zadna uczelnia nie przyjmie nigogo bez testow na logiczne myslenie .Tam matura tak wyglada w skali kraju,a nie testy kompetencji.
    test na logiczne rozumowanie plus test na czytanie tekstu ze zrozumienime tostandard plus średnia ocen ze szkoly
    w.brytania,kraje skandynawskie,wszystkie w zasadzie,albo wyniki ze swiadectwa tylko albo system laczony

  • PP(2009-06-17 07:55) Odpowiedz 00

    Ja jestem za!!!