statystyki

330 zł miesięcznie za sprawowanie opieki

autor: Michalina Topolewska16.06.2009, 03:00; Aktualizacja: 16.06.2009, 08:40
 • Wyślij
 • Drukuj

Ośrodek pomocy społecznej wypłaci opiekunowi prawnemu świadczenie, jeżeli sąd uzna, że mu się ono należy.

ZMIANA PRAWA

Opiekun prawny może wystąpić do sądu opiekuńczego o przyznanie mu wynagrodzenia za sprawowanie opieki. Świadczenie to może być przyznane okresowo albo jednorazowo, gdy opieka ustaje lub opiekun zostaje z niej zwolniony. W obydwu sytuacjach to sąd uznaje, czy przysługuje mu wynagrodzenie.

Taką możliwość wprowadziła nowelizacja kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, która weszła w życie 13 czerwca. Dotyczy ona osób małoletnich lub ubezwłasnowolnionych, dla których opiekunem prawnym nie jest najbliższa rodzina, np. pracownik socjalny czy wychowawca dziecka umieszczonego w placówce opiekuńczo-wychowawczej. Ponadto opiekun prawny nie otrzyma świadczenia, jeżeli jest rodziną zastępczą lub sąd uzna, że nakład jego pracy jest nieznaczny.

– Mimo że sąd ma obowiązek wyznaczenia opiekuna dla małoletniego, to często zdarza się, że nie ma chętnych osób do podjęcia takiej odpowiedzialności – mówi prof. Marek Andrzejewski z Instytutu Nauk Prawnych PAN.

Dodaje, że w wielu krajach europejskich takie wynagrodzenie jest wypłacane.

Świadczenie w pierwszej kolejności ma być wypłacane z dochodów lub majątku osoby, nad którą jest sprawowana opieka. Jeżeli nie jest to możliwe, wynagrodzenie wypłaci ośrodek pomocy społecznej. W związku z tą zmianą do katalogu świadczeń wymienionych w art. 36 ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz.U. nr 115, poz. 728) dodana jest nowa pozycja. To wynagrodzenie należne opiekunowi z tytułu sprawowania opieki przyznane przez sąd. Wyniesie maksymalnie 10 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku. W maju wyniosło ono 3292,66 zł. Opiekun otrzyma więc prawie 330 zł.

– Wynagrodzenie za sprawowanie opieki jest dobrym rozwiązaniem, bo opiekun też ponosi koszty związane z opieką – mówi Jolanta Szustorowska, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tomaszowie Mazowieckim.

Większość ośrodków pomocy społecznej nie spodziewa się, że będzie składanych dużo takich wniosków.

– Nasi pracownicy socjalni od lat są opiekunami prawnymi i kuratorami społecznymi, wypełniają te funkcje bez dodatkowych pieniędzy, mając świadomość przede wszystkim dużej odpowiedzialności tego, co robią – mówi Krzysztof Czaja, zastępca dyrektora MOPS w Wałbrzychu.

Halina Szremska, dyrektor MOPS w Zduńskiej Woli, zwraca uwagę, że niewielka liczba wniosków będzie wynikać głównie z tego, że najczęściej udaje się znaleźć opiekuna prawnego wśród najbliższej rodziny.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
 • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:GP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 21

 • 1: Pracownik Domu dziecka z IP: 80.50.54.* (2009-10-08 16:54)

  A ja dzisiaj zostałam opiekunem prawnym 15-ki, wychowanki Domu Dziecka i nie odpmówię sobie prawa do wynagrodzenia. Społecznie to ja zostaję prawie codziennie w pracy po 2- 3 godziny. A z tego co wiem to kuratorzy społeczni mają pieniądze z pełnionej funkcji. Jako opiekun prawny równiez muszę pisac sprawozdania do Sądu, jeżdzić w środowisko, na sprawy w Sadzie etc.. Zakres obowiązków pracownika domu dziecka jest zupełnie inny więc pełniąc funkcję opiekuna prawnego chcę z tego tytułu dostawać wynagrodzenie. Czy ktoś zdaje sobie sprawę, że do tej pory odbyły się dziesiątki, setki posiedzeń Sądu a osoby zaproponowane przez szefostwo danej placówki odmawiały - to jest marnowanie pieniedzy.

 • 2: IKE z IP: 79.163.57.* (2009-09-06 20:13)

  NAJPIERW TO NALEZY TAKĄ USTAWE KTORA WYCHODZI POWIADOMIC DANY URZĄD ABY WSZYSTKICH ZAINTERSOWANYCH MOGL NALEZYCIE POINFORMOWAC BO ZAZWYCZJ TAK BYWA ZE NA PRZYKLADZIE mopr TO NIKT NIC NIEWIE O ZADNYCH SĄDACH OPIEKUNCZYCH POWINNA PIELEGNIARKA SRODOWISKOWA O TYM INFORMOWAC KIEDY MA KONTAKT Z MATKĄ DZIECKA LUB STARSZEJ OSOBY

 • 3: dzigi z IP: 217.76.116.* (2009-07-30 18:21)

  Ale brednie wypisujecie w tych komentarzach co ma piernik do wiatraka skoro tematem artykułu było wypłacanie świadczeń dla opiekunów nie spokrewnionych z dzieckiem a nie ubezwłasnowolnienia czy kasa dla kuratora a może ktoś z Was zastanowiłby się ile ludzi np w placówkach opiekuńczo-wychowawczych pełni rolę "rodzica" ponosi z tego tytułu masę kosztów i do tej pory była pomijana w społeczeństwie!! Czemu taki człowiek ma robić to charytatywnie??? Sprawuje opiekę nad obcym dzieckiem bo biologiczni rodzice mają je w dup... Popieram ten pomysł w pełni.

 • 4: mama z IP: 213.25.140.* (2009-07-28 13:28)

  mam chorego syna na porazenie mózgowe za rok konczy 18 lat czy tez musze go ubezwłasniwilnic bo sam nie złozy podpisu prosze o porade

 • 5: 23 z IP: 83.27.188.* (2009-06-23 12:13)

  A może ktoś mi powie co zrobić z tymi 300 zł bo nawet na miesięczne wyzywienie nie straczy a co dopiero rehabilitację i inne rachunki?

 • 6: tak myślę z IP: 77.253.69.* (2009-06-22 08:19)

  Bo u nas jest tak wszyscy powołują się na prawo. Tak jest napisane i koniec.
  A prawo kto ustala. A ustanawia w drodze głosowania Sejm , Senat i zatwierdza Prezydent. No i to prawo zamiast wcześniej mieć okres jakieś karenncji dla sprawdzenia , czy wprowadzone w życie nie wyrządzi więcej szkody jakby go wogóle nie było. Nie jest weryfikowane , a na oślep stosowane przez prac socjalnych , przez kuratorów .A jest rygorystycznie naciągane przez instytucje i organy powołane do sprawiedlowości jak Sądy.
  I czego my oczekujemy. Efekty są zatrważające , i się nimi nikt nie przejmuje. Bo ci co tworzą to prawo , myślą o swojej dalszej karierze swojej i kolesi.
  I co ich obchodzi szary jeszcze niepełnosprawny obywatel.
  A władze kościelne również nie podejmują tematu.Bo po co się narażać. Jak przyjemnie widzieć takich w kościele , jeszcze przyjmujących komunię .
  Opinia społeczna wogóle nie jest brana pod uwagę.

 • 7: ire z IP: 79.163.21.* (2009-06-18 21:50)

  Moim zdaniem to nie wszyscy powinni otrzymac takie wynagrodzenie bo zalezec powinno od dochodow w danym domu np taki starszy człowiek który potrzebuje pomocy ma nieraz nawe około 1500 zł ale opiekunka musie nie oplaca bo są duze stawki i siedzi ktos z rodziny i sprawuje opieke to powinno sie liczyc chociaz tej osobie do stazu pracy A w rodzinach gdzie jest dziecko niepelnosprawne trzeba sprawdac stan majątkowy rodzica co posiada np czy ich rodzice nie mogą pomoc finansowo bo biorą zasilki na takie dziecko

 • 8: iza z IP: 62.21.51.* (2009-06-18 18:57)

  to jest chory kraj w innych krajach unii i nie tylko rzad pomaga chorym i niepelnosprawnym ni musza sie martwic czy jutro beda mieli co jesc a u nas? szkoda slow

 • 9: M z IP: 81.190.97.* (2009-06-18 16:21)

  Porąbani urzędnicy działają jak maszyna która nie ma mózgu. Mój brat stara się o dokumenty uprawniające parkowanie samochodu w miejscach dla osób niepełnosprawnych. Jest niepełnosprawny od 40 lat, chory ( całkowity bezwład nóg i rąk), posiada orzeczenie o stałej niepełnosprawności. Dla naszych urzędników nie ma to znaczenia , musi stanąć na komisji lekarskiej i wyrobić sobie nowe orzeczenie.
  Cała procedura ma trwać trzy miesiące. Jeden z urzędników stwierdził że połowa tych którzy legitymują się takimi uprawnieniami, posiadają je nielegalnie.
  Pytam czy my żyjemy w normalnym kraju?

 • 10: kuzynka z IP: 78.8.100.* (2009-06-16 14:55)

  Do maryla: wyraźnie napisane:
  "dla których opiekunem prawnym nie jest najbliższa rodzina"

  Rodzina, może zdychać razem z tym dzieckiem, byle tylko wzięła dziecko na wychowanie...
  będzie od kogo wymagać, kurator będzie chodził jak na sracz..