statystyki

Jest szansa na wyższe kryterium dochodowe uprawniającego do świadczeń rodzinnych

autor: Bartosz Marczuk12.06.2009, 03:00; Aktualizacja: 12.06.2009, 10:43

Resort pracy będzie, przy planowanej nowelizacji budżetu, zabiegać o podwyższenie kryterium dochodowego uprawniającego do świadczeń rodzinnych oraz o podwyżkę dodatku dla rodzin wielodzietnych.

reklama


reklama


Komisji Trójstronnej nie udało się w tym tygodniu porozumieć w sprawie tegorocznej, planowej na listopad, podwyżki świadczeń rodzinnych oraz kryterium uprawniającego do ich wypłaty. Oficjalne stanowisko rządu brzmi: z uwagi na trudną sytuację w budżecie wyższy będzie tylko zasiłek rodzinny (ma wzrosnąć z 48 zł na dziecko w wieku 0–5 lat, 64 zł w wieku 6–18 lat i 68 zł w wieku 19–24 lata do odpowiednio 68 zł, 91 zł i 98 zł), nie będzie podniesienia kryterium, dodatków do zasiłku rodzinnego, zasiłku i świadczenia pielęgnacyjnego.

– Decyzja rządu jest skandaliczna i żenująca. W dobie kryzysu trzeba ochraniać najuboższych, a nie odbierać im prawo do wparcia – mówi Wiesława Taranowska, wiceprzewodnicząca OPZZ.

Wskazuje, że próg dochodowy nie wzrósł od 2004 roku, w efekcie czego w tym czasie prawo do świadczeń straciło 47 proc. uprawnionych. W 2004 roku otrzymywało je 5,55 mln, a w 2008 roku – niespełna 3,8 mln.

– Szacujemy, że decyzja o zamrożeniu kryterium spowoduje, że prawa do świadczeń zostanie pozbawionych kolejne 500 tys. dzieci – mówi Wiesława Taranowska.

Podobne stanowisko prezentuje NSZZ Solidarność. Brak porozumienia w Komisji Trójstronnej oznacza, że rząd może teraz samodzielnie (ma na to czas do 15 sierpnia) wydać rozporządzenie, w którym określi wysokość wypłacanych od listopada świadczeń. Jak udało nam się ustalić, resort pracy, który ma je przygotować, gra na zwłokę z jego wydaniem.

– Liczę, że przy okazji planowej na lipiec nowelizacji budżetu uda się przekonać rząd do choćby niewielkiego podniesienia kryterium oraz wzrostu dodatku do zasiłku rodzinnego dla rodzin wielodzietnych – mówi GP Jolanta Fedak, minister pracy i polityki społecznej.

Przypomina, że przygotowana w kwietniu przez resort pracy propozycja podwyżek, która nie zyskała akceptacji rządu, zakładała podniesienie o ponad 20 proc. kryterium dochodowego i o ponad 40 proc. zasiłku rodzinnego. Resort proponował też podniesienie wszystkich (poza dodatkiem po urodzeniu dziecka) dodatków do zasiłku rodzinnego oraz zasiłku i świadczenia pielęgnacyjnego.

– Musimy pamiętać, że kryterium uprawniające do świadczeń nie rośnie od pięciu lat, a na biedę w Polsce wciąż najbardziej narażone są dzieci – mówi Jolanta Fedak.

Potwierdzają to najnowsze dane GUS. Wynika z nich, że poniżej minimum egzystencji w 2008 roku żyło 5,6 proc. Najbardziej narażone na ubóstwo są rodziny wychowujące dzieci. Poniżej minimum egzystencji żyje 8,8 proc. rodzin wychowujących troje dzieci i aż 17,9 proc. wychowujących czworo lub więcej potomstwa.

Obecnie kryterium dochodowe uprawniające do świadczeń wynosi 504 zł lub 583 zł na osobę. Dodatek do zasiłku dla rodzin wielodzietnych wynosi 80 zł na trzecie i kolejne dziecko uprawnione do zasiłku rodzinnego. Budżet przeznaczy w tym roku na sfinansowanie świadczeń rodzinnych 7,22 mld zł.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:GP

Polecane

  • tik(2009-06-12 07:59) Odpowiedz 00

    Trzeba podwyższyć emerytury prezydentom, parlamentarzystom europejskim, stany spoczynku odpowiednim osobom itd. Po co zajmować się biedotą. Obniżyć im jeszcze kwotę wolną i niech płacą PIT i zdychają z głodu. Podwyższyć oczywiście ubezpieczenie zdrowotne do 10% i dać doktorom po 30tys./miesiąc.

  • Katarzyna-MATKA(2009-08-30 23:14) Odpowiedz 00

    A gdzie te nasze pieniądze które płacimy na ubezpieczenie i podatki! Dajcie chociaż naszym dzieciom leczenie i lekarstwa za darmo tak jak w innych krajach! Jak tu żyć!!! I dziwicie się wciąż że ludzie uciekają z Polski szukając lepszego życia?! DAJCIE A NIE TYLKO ZABIERACIE!!!

  • ANNA(2009-08-11 17:06) Odpowiedz 00

    Mój mąż w roku 2008 dostał pieniądze za wypracowane lata (30 lat pracy),taka skromna jubileuszowa nagroda na którą sam sobie zapracował w jednym zakładzie.To zaważyło na tym,że nie możemy korzystac z zasiłku rodzinnego bo okazało się,że dochód nam minimalnie przekroczył.Wychowujemy czworo dzieci i ja nie pracuję.Nie wyobrażam sobie co będzie jak nie dostanę zasiłku rodzinnego.Jedni dali,a drudzy jeszcze więcej zabiorą. SKANDAL!!! Rząd chce załatać dziurę w budżecie kosztem biednych ludzi,dlaczego sobie nie odejmą od pyska tylko bez przerwy podnosza sobie pensje albo daja sobie nagrody i to wcale nie małe pieniądze.Jeśli jest w kraju kryzys niech szukaja pieniędzy u siebie!!! PO doszło do władzy!!! To środowisko ludzi bogatych i nie będa zabiegac o los ludzi biednych tylko swój,co z góry było do przewidzenia.

  • iza(2009-08-13 14:47) Odpowiedz 00

    nasze państwo nie liczy się z dziećmi choć to przyszli wyborcy,na razie są niepotrzebni,przypomną sobie o nich jak będą uprawnieni do glosowania.przed wyborami obiecują zote góry tylko dla kogo?jak tylko juz zostaną wybrani to mozemy ich pocałoweć

  • Załamana matka(2009-08-16 15:26) Odpowiedz 00

    Czytając te wszystkie posty mam łzy w oczach,jak można ludzi traktować w ten spsób,najlepiej zabrać i tyle.Mnie też zabrano wszelkie zasiłki bo przekroczył mi dochód,wychowuje troje dzieci w tym jedno niepełnosprawne.Ja oczywiście musiałam zrezygnowac z pracy ze względu na chore dziecko i co? Jestem załamana bo wiecznie brakuje pieniedzy czy do końca swojego biednego życia bede pożyczac od ludzi?Pytam Rządu czy my zwykli ludzie nie zaliczamy sie do tego kraju?Lepiej Panie Tusk wysłać pieniądze na broń do Iraku Tak?Bo to jest najważniejsze niż nasze dzieci.Na leki,iniekcje,wyjazdy ciągłe po klinikach,opłaty za prąd,wode,opał a żywność? Od 10 lat nigdzie nie byłam z dziećmi polskie morze widze tylko w telewizji.A tak pięknie miało być P.Tusk! tyle Pan obiecywał,napewno nigdy nie bedę głosowała na PO,zresztą odrazu wiedziałam że Pan za dużo mówi przy wyborach że bedzie dobrze, ale dzieciom zabierać to skandal ,to wstyd!!!

  • mama kuby z mpd(2009-08-16 18:37) Odpowiedz 00

    DO WSZYSTKICH RODZICÓW DZIECI NIEPEŁNOSPRAWNYCH organizowana jest pikieta 09 09 2009 w warszawie przy radzie ministrów WIECEJ INFOR. na forum RAZEM MOŻEMY WIECEJ

  • mama kuby z mpd(2009-08-16 18:42) Odpowiedz 00

    wyrażamy na niej swój sprzeciw wobec decyzji rzadu w sprawie swiadczen opiekuńczych PIKIETA GODZ. 11.00 W WARSZAWIE PRZY RADZIE MINISTRÓW MUSIMY TAM BYĆ!!!

  • RODZIC(2009-08-16 18:45) Odpowiedz 00

    PIKIETA O GODZ 11.00 WARSZAWA PRZY RADZIE MINISTRÓW 09 09 2009 ROK MUSICIE TAM BYC

  • Załamana matka(2009-08-16 19:00) Odpowiedz 00

    Kochani!! musimy coś zrobić bo tak dłużej nie może być!,Rząd nas musi wysłuchać!Bo rezygnujemy z pracy by być przy tych dzieciach, opiekować się i wspólnie z nimi cierpieć!!

  • Renia(2009-08-22 14:54) Odpowiedz 00

    Gratuluje,że znalazł się sposób na oszczędności,moje dzieci nie dostaną zasiłku rodzinnego,bo ich tato pracuje uczciwie,nagroda jubileuszowa to gratyfikacja za 25 lat pracy,teraz jest dla nas przekleństwem bo stracimy dwa razy więcej.A kto się będzie przejmował rehabilitacją naszej córki,za przekroczenie dochodu o 19 złotych zabiorą nam 12.000 w tym roku zasiłkowym.Rzeczywiście Irlandia!

  • Renia(2009-08-22 14:57) Odpowiedz 00

    Głośno się krzyczy o wzroście zasiłków o 40%, ale przecież 22% VAT to chyba wróci do kasy budżetu państwowego,bo jeszcze nie słyszałam żeby ktoś miał oszczędności przy takim dochodzie.

  • karolka(2009-08-31 19:03) Odpowiedz 00

    jestem matką która od 15 lat musi sobie radzić bo ten alimenciarz to dopiero sobie radzi nigdy go niema bo takie jest prawo ,płacić nie musi bo takie jest prawo ,adresy ma co najmniej ze dwa ale pod żadnym go niema ,jeżeli nawet sąd czy prokuratura to ciągle poszukiwania .A na dodatek to jeszcze z kilkoma kobietami dzieci i na nie też nie płaci To są kryteria,kto z nich korzysta (dzieci? )
    Mamy co przyrównywać ,nie wspomnę o zastępczych zasiłkach po 170 zł. to były środki na miesięczne utrzymanie dziecka .Pani Elu nie warto pochopnie osądzać ,a już jedną miarą .teraz na szczęście pracuję ale nie życzę nikomu żeby go to spotkało.moje życie zatrzymało się na15 lat , a kryteria na 4lata !!!

  • BEATA(2009-08-18 18:39) Odpowiedz 00

    Jestem za trzeba wyjśc z naszymi chorymi dziecmi na ulice po sejm!!!

  • BEMAR(2009-09-03 17:09) Odpowiedz 00

    mam synka 12 letniego wymagającego całodobowej opieki-nigdy nie otrzymałam zasiłku-bo zawsze nasz dochód przekraczał parę złotych!!!teraz jestem na urlopie wychowawczym na 3 dziecko-i niestety muszę szukać niani-i wracać do pracy-!!!zostawić dziecko,które rozumiem tylko ja---i wracać do pracy...to straszne i jak tu być PATRIOTĄ-KIEDY W TYM KRAJU MATKI TAKICH DZIECI MAJĄ TYLKO KŁODY POD NOGI!!!MOŻE KTOŚ JEST W TAKIEJ SYTUACJI I MA NA TO RADĘ??? PODAM MÓJ TEL.665 193 022

  • BEMAR(2009-09-03 17:14) Odpowiedz 00

    JESZCZE PROSZĘ O KONTAKT CZY TA PIKIETA BĘDZIE NAPEWNO I JAK TO MA WYGLĄDAĆ???ILE CZASU TRWAĆ??? 665 193 022

  • matka 3(2009-09-06 22:10) Odpowiedz 00

    ja mam troje dzieci jestem obecnie na urlopie wychowawczym złożyłam dokumenty na zasiłek rodzinny o kobieta mi powiedziała że nie mam na niego szans bo przekraczam 7 złotych na osobę.kobiety jesteśmy w polsce bogatymi ludzmi za taką stawkę trzeba nam będzie głodować.jakieś tam siędzą BARANY za te 7 złotych nawet paczki mleka nie kupimy dla dziecka.

  • mała(2009-09-10 20:18) Odpowiedz 00

    Mam czwórkę dzieci i również nie mogę pogodzić się tym ,że nie należy mi się zasiłek rodzinny.Uważam, że jeśli chodzi o rodziny wielodzietne to nie powinno być żadnego kryterium dochodowego, rząd powinien wspierać takie rodziny. Nie wiem czy ktoś kto decyduje o tym jaka to ma być kwota potrafi sobie wyobrazić jak to jest, jak trzeba kupić 4 pary butów, 4 kurtki, itd., jak trzeba ich wyprawić do szkoły, kupić bilety miesięczne, zeszyty, przybory szkolne no i nowe podręczniki bo stare nie dobre.proszę sobie wyobrazić jak czuje się matka kiedy nie potrafi tego wszystkiego kupić bo poprostu brakuje pieniędzy.Uważam, że rodziny gdzie jest troje i więcej dzieci powinny mieć wypłacany zasiłek rodzinny bez względu na dochód, takie rodziny raczej nie zaliczają się do tych bogatych...

  • ester(2009-09-13 20:27) Odpowiedz 00

    uwaga opieka społeczna żąda zaświadczeń o dochodach brutto za 2008 rok oznacza to że sztucznie podniesie się dochód w rodzinie i jeszcze więcej dzieci nie otrzyma zasiłku rodzinnego proszę o komentarz

  • zuza(2009-09-17 10:56) Odpowiedz 00

    zgadzam się z Elą a mnie wkurza że sa tacy co pracuja mają wystawione naj niższą krajowa a na rekę biorą 3-razy tyle i im się wszystko nalerzy

  • h.(2009-10-15 17:27) Odpowiedz 00

    popieram was wszystkich a elę w szczególności czym nasze dzieci zawiniły w tym że my odpowiedzialni rodzice chcemy zapewnić naszym pociechom jak najlepszy byt i pracując odbierają nam należny im zasiłek pijakom ćpunom i tym podobnym wszystko się należy? kryterium musi zniknąć!!!