statystyki

Jest szansa na wyższe kryterium dochodowe uprawniającego do świadczeń rodzinnych

autor: Bartosz Marczuk12.06.2009, 03:00; Aktualizacja: 12.06.2009, 10:43

Resort pracy będzie, przy planowanej nowelizacji budżetu, zabiegać o podwyższenie kryterium dochodowego uprawniającego do świadczeń rodzinnych oraz o podwyżkę dodatku dla rodzin wielodzietnych.

reklama


reklama


Komisji Trójstronnej nie udało się w tym tygodniu porozumieć w sprawie tegorocznej, planowej na listopad, podwyżki świadczeń rodzinnych oraz kryterium uprawniającego do ich wypłaty. Oficjalne stanowisko rządu brzmi: z uwagi na trudną sytuację w budżecie wyższy będzie tylko zasiłek rodzinny (ma wzrosnąć z 48 zł na dziecko w wieku 0–5 lat, 64 zł w wieku 6–18 lat i 68 zł w wieku 19–24 lata do odpowiednio 68 zł, 91 zł i 98 zł), nie będzie podniesienia kryterium, dodatków do zasiłku rodzinnego, zasiłku i świadczenia pielęgnacyjnego.

– Decyzja rządu jest skandaliczna i żenująca. W dobie kryzysu trzeba ochraniać najuboższych, a nie odbierać im prawo do wparcia – mówi Wiesława Taranowska, wiceprzewodnicząca OPZZ.

Wskazuje, że próg dochodowy nie wzrósł od 2004 roku, w efekcie czego w tym czasie prawo do świadczeń straciło 47 proc. uprawnionych. W 2004 roku otrzymywało je 5,55 mln, a w 2008 roku – niespełna 3,8 mln.

– Szacujemy, że decyzja o zamrożeniu kryterium spowoduje, że prawa do świadczeń zostanie pozbawionych kolejne 500 tys. dzieci – mówi Wiesława Taranowska.

Podobne stanowisko prezentuje NSZZ Solidarność. Brak porozumienia w Komisji Trójstronnej oznacza, że rząd może teraz samodzielnie (ma na to czas do 15 sierpnia) wydać rozporządzenie, w którym określi wysokość wypłacanych od listopada świadczeń. Jak udało nam się ustalić, resort pracy, który ma je przygotować, gra na zwłokę z jego wydaniem.

– Liczę, że przy okazji planowej na lipiec nowelizacji budżetu uda się przekonać rząd do choćby niewielkiego podniesienia kryterium oraz wzrostu dodatku do zasiłku rodzinnego dla rodzin wielodzietnych – mówi GP Jolanta Fedak, minister pracy i polityki społecznej.

Przypomina, że przygotowana w kwietniu przez resort pracy propozycja podwyżek, która nie zyskała akceptacji rządu, zakładała podniesienie o ponad 20 proc. kryterium dochodowego i o ponad 40 proc. zasiłku rodzinnego. Resort proponował też podniesienie wszystkich (poza dodatkiem po urodzeniu dziecka) dodatków do zasiłku rodzinnego oraz zasiłku i świadczenia pielęgnacyjnego.

– Musimy pamiętać, że kryterium uprawniające do świadczeń nie rośnie od pięciu lat, a na biedę w Polsce wciąż najbardziej narażone są dzieci – mówi Jolanta Fedak.

Potwierdzają to najnowsze dane GUS. Wynika z nich, że poniżej minimum egzystencji w 2008 roku żyło 5,6 proc. Najbardziej narażone na ubóstwo są rodziny wychowujące dzieci. Poniżej minimum egzystencji żyje 8,8 proc. rodzin wychowujących troje dzieci i aż 17,9 proc. wychowujących czworo lub więcej potomstwa.

Obecnie kryterium dochodowe uprawniające do świadczeń wynosi 504 zł lub 583 zł na osobę. Dodatek do zasiłku dla rodzin wielodzietnych wynosi 80 zł na trzecie i kolejne dziecko uprawnione do zasiłku rodzinnego. Budżet przeznaczy w tym roku na sfinansowanie świadczeń rodzinnych 7,22 mld zł.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:GP

Polecane

  • RODZIC(2009-08-16 18:45) Odpowiedz 00

    PIKIETA O GODZ 11.00 WARSZAWA PRZY RADZIE MINISTRÓW 09 09 2009 ROK MUSICIE TAM BYC

  • mama kuby z mpd(2009-08-16 18:42) Odpowiedz 00

    wyrażamy na niej swój sprzeciw wobec decyzji rzadu w sprawie swiadczen opiekuńczych PIKIETA GODZ. 11.00 W WARSZAWIE PRZY RADZIE MINISTRÓW MUSIMY TAM BYĆ!!!

  • Załamana matka(2009-08-16 19:00) Odpowiedz 00

    Kochani!! musimy coś zrobić bo tak dłużej nie może być!,Rząd nas musi wysłuchać!Bo rezygnujemy z pracy by być przy tych dzieciach, opiekować się i wspólnie z nimi cierpieć!!

  • Renia(2009-08-22 14:54) Odpowiedz 00

    Gratuluje,że znalazł się sposób na oszczędności,moje dzieci nie dostaną zasiłku rodzinnego,bo ich tato pracuje uczciwie,nagroda jubileuszowa to gratyfikacja za 25 lat pracy,teraz jest dla nas przekleństwem bo stracimy dwa razy więcej.A kto się będzie przejmował rehabilitacją naszej córki,za przekroczenie dochodu o 19 złotych zabiorą nam 12.000 w tym roku zasiłkowym.Rzeczywiście Irlandia!

  • Renia(2009-08-22 14:57) Odpowiedz 00

    Głośno się krzyczy o wzroście zasiłków o 40%, ale przecież 22% VAT to chyba wróci do kasy budżetu państwowego,bo jeszcze nie słyszałam żeby ktoś miał oszczędności przy takim dochodzie.

  • mama kuby z mpd(2009-08-16 18:37) Odpowiedz 00

    DO WSZYSTKICH RODZICÓW DZIECI NIEPEŁNOSPRAWNYCH organizowana jest pikieta 09 09 2009 w warszawie przy radzie ministrów WIECEJ INFOR. na forum RAZEM MOŻEMY WIECEJ

  • Załamana matka(2009-08-16 15:26) Odpowiedz 00

    Czytając te wszystkie posty mam łzy w oczach,jak można ludzi traktować w ten spsób,najlepiej zabrać i tyle.Mnie też zabrano wszelkie zasiłki bo przekroczył mi dochód,wychowuje troje dzieci w tym jedno niepełnosprawne.Ja oczywiście musiałam zrezygnowac z pracy ze względu na chore dziecko i co? Jestem załamana bo wiecznie brakuje pieniedzy czy do końca swojego biednego życia bede pożyczac od ludzi?Pytam Rządu czy my zwykli ludzie nie zaliczamy sie do tego kraju?Lepiej Panie Tusk wysłać pieniądze na broń do Iraku Tak?Bo to jest najważniejsze niż nasze dzieci.Na leki,iniekcje,wyjazdy ciągłe po klinikach,opłaty za prąd,wode,opał a żywność? Od 10 lat nigdzie nie byłam z dziećmi polskie morze widze tylko w telewizji.A tak pięknie miało być P.Tusk! tyle Pan obiecywał,napewno nigdy nie bedę głosowała na PO,zresztą odrazu wiedziałam że Pan za dużo mówi przy wyborach że bedzie dobrze, ale dzieciom zabierać to skandal ,to wstyd!!!

  • BEATA(2009-08-18 18:39) Odpowiedz 00

    Jestem za trzeba wyjśc z naszymi chorymi dziecmi na ulice po sejm!!!

  • Bożena(2009-07-31 14:27) Odpowiedz 00

    Zgadzam się z moja poprzedniczką w wypowiedzi. Nieroby i kombinatorzy maja się dobrze!. Ja też drżę bo przekroczyłam dochód o parę złotych i jeśli nie będzie podwyższone kryterium to mój syn juz nie otrzyma od państwa ani złotówki pomocy. Zaczyna nauke w szkole sredniej i ten problem spedza mi sen z powiek. Martwie się, że będziemy życ na skraju ubóstwa. A co na to ci, którzy ustalają od górnie, brak im wyobraźni i jakiegokolwiek rozumu.

  • ANNA(2009-08-11 17:06) Odpowiedz 00

    Mój mąż w roku 2008 dostał pieniądze za wypracowane lata (30 lat pracy),taka skromna jubileuszowa nagroda na którą sam sobie zapracował w jednym zakładzie.To zaważyło na tym,że nie możemy korzystac z zasiłku rodzinnego bo okazało się,że dochód nam minimalnie przekroczył.Wychowujemy czworo dzieci i ja nie pracuję.Nie wyobrażam sobie co będzie jak nie dostanę zasiłku rodzinnego.Jedni dali,a drudzy jeszcze więcej zabiorą. SKANDAL!!! Rząd chce załatać dziurę w budżecie kosztem biednych ludzi,dlaczego sobie nie odejmą od pyska tylko bez przerwy podnosza sobie pensje albo daja sobie nagrody i to wcale nie małe pieniądze.Jeśli jest w kraju kryzys niech szukaja pieniędzy u siebie!!! PO doszło do władzy!!! To środowisko ludzi bogatych i nie będa zabiegac o los ludzi biednych tylko swój,co z góry było do przewidzenia.

  • iza(2009-08-13 14:47) Odpowiedz 00

    nasze państwo nie liczy się z dziećmi choć to przyszli wyborcy,na razie są niepotrzebni,przypomną sobie o nich jak będą uprawnieni do glosowania.przed wyborami obiecują zote góry tylko dla kogo?jak tylko juz zostaną wybrani to mozemy ich pocałoweć

  • Katarzyna-MATKA(2009-08-30 23:14) Odpowiedz 00

    A gdzie te nasze pieniądze które płacimy na ubezpieczenie i podatki! Dajcie chociaż naszym dzieciom leczenie i lekarstwa za darmo tak jak w innych krajach! Jak tu żyć!!! I dziwicie się wciąż że ludzie uciekają z Polski szukając lepszego życia?! DAJCIE A NIE TYLKO ZABIERACIE!!!

  • karolka(2009-08-31 19:03) Odpowiedz 00

    jestem matką która od 15 lat musi sobie radzić bo ten alimenciarz to dopiero sobie radzi nigdy go niema bo takie jest prawo ,płacić nie musi bo takie jest prawo ,adresy ma co najmniej ze dwa ale pod żadnym go niema ,jeżeli nawet sąd czy prokuratura to ciągle poszukiwania .A na dodatek to jeszcze z kilkoma kobietami dzieci i na nie też nie płaci To są kryteria,kto z nich korzysta (dzieci? )
    Mamy co przyrównywać ,nie wspomnę o zastępczych zasiłkach po 170 zł. to były środki na miesięczne utrzymanie dziecka .Pani Elu nie warto pochopnie osądzać ,a już jedną miarą .teraz na szczęście pracuję ale nie życzę nikomu żeby go to spotkało.moje życie zatrzymało się na15 lat , a kryteria na 4lata !!!

  • h.(2009-10-15 17:27) Odpowiedz 00

    popieram was wszystkich a elę w szczególności czym nasze dzieci zawiniły w tym że my odpowiedzialni rodzice chcemy zapewnić naszym pociechom jak najlepszy byt i pracując odbierają nam należny im zasiłek pijakom ćpunom i tym podobnym wszystko się należy? kryterium musi zniknąć!!!

  • MAMUSIA(2009-10-27 11:56) Odpowiedz 00

    to nasze tak zwane rodzinne to czyste kpiny !!! NIECH TEN RZĄD WEŻNIE SIĘ W KOŃCU DO PORZĄDNEJ ROBOTY !!!

  • Zenek z Gminy Bukowiec Pom.(2010-01-21 14:12) Odpowiedz 00

    Ja posiadam 2 dzieci i przekroczyłem kryterium 30 zł i nie dostałem już rodzinnego. TO JEST ŚMIESZNE???

  • bronka(2010-08-22 21:55) Odpowiedz 00

    ciekawi mnie czy ci wszyscy tatusiowie i mamusie w rządzie utrzymali by swoje rodziny za 504 zł. miesięcznie!!!

  • zuza(2009-09-17 10:56) Odpowiedz 00

    zgadzam się z Elą a mnie wkurza że sa tacy co pracuja mają wystawione naj niższą krajowa a na rekę biorą 3-razy tyle i im się wszystko nalerzy