■  LISTA LEKÓW REFUNDACYJNYCH PODPISANA. Minister finansów podpisał listy leków refundowanych. Jest na nich ponad 270 nowych specyfików. Ogółem dofinansowanie obejmie 520 pozycji, które w większości będą refundowane w 100 proc., a tylko niewielka część z 30-proc. dopłatą pacjenta. Dzięki zmianie listy leków refundowanych ma się zwiększyć dostępność m.in. do leków przeciwpadaczkowych. Zmiany na liście mają kosztować NFZ około 230 mln zł.

Więcej www.mz.gov.pl

■  SZANSA NA UMOWĘ SPOŁECZNĄ. Business Centre Club zwrócił się do Donalda Tuska, Waldemara Pawlaka oraz do Bronisława Komorowskiego o wsparcie inicjatywy budowy umowy społecznej. Propozycje dotyczą m.in. jej zakresu tematycznego, sposobu prowadzenia prac z nią związanych oraz przebudowy formuły Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych. Pismo w tej sprawie zostało przekazane także prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu. BCC od dawna zabiega o wznowienie dialogu społecznego i zawarcie umowy, która pozwoli przeprowadzić niezbędne reformy gospodarcze i społeczne.

Więcej www.bcc.org.pl

■  NIEKTÓRE LEKI MOGĄ ZNIKNĄĆ Z APTEK. Od 2009 roku z aptek mogą zniknąć istotne z terapeutycznego punktu widzenia leki - alarmuje Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych. Do tej pory firmy farmaceutyczne złożyły w urzędzie dokumentację dotyczącą około 55 proc. leków, które wymagają ponownej rejestracji według standardów Unii Europejskiej. Zgodnie z traktatem akcesyjnym producenci leków dopuszczonych do obrotu w Polsce przed wejściem Polski do UE do końca 2008 roku mają czas na przedłużenie zezwolenia obrotu danym lekiem.

■  SĄD ROZSTRZYGNIE O PRZETARGU NA ŚMIGŁOWCE RATUNKOWE. Komisja przetargowa przy Ministerstwie Zdrowia zdecydowała, że odwoła się do sądu od decyzji zespołu arbitrów przy Urzędzie Zamówień Publicznych - poinformował wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas. Chodzi o unieważnienie przetargu na 23 śmigłowce i jeden symulator lotu dla Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Komisja wybrała śmigłowiec niemiecko-francuskiej firmy Eurocopter, odrzucając ofertę włosko-brytyjskiego konsorcjum AgustaWestland. Arbitrzy odrzucili odwołanie Agusty, unieważnili zarazem całe postępowanie przetargowe.

Więcej www.mz.gov.pl

■  PAPIEROSY PALI 7 MLN POLAKÓW. 23 proc. dorosłych Polaków deklaruje, że pali papierosy, co oznacza, że liczba palaczy w Polsce wynosi 7 mln osób - wynika z sondażu Estymatora. Wśród mężczyzn palaczy jest 28 proc., wśród kobiet - 19 proc. Najwięcej palących jest wśród osób w wieku 40-49 lat - pali 30 proc. z nich. Z raportu wynika, że decyzja o paleniu zależy m.in. od wykształcenia. Wśród osób z wykształceniem zawodowym jest 30 proc. palaczy, ze średnim - 22 proc. a z wyższym - już tylko 17 proc.

Więcej www.estymator.com.pl