Na razie nie ma podstaw do wskazywania na negatywny wpływ kryzysu na zainteresowanie studiami podyplomowymi. Popyt nie maleje, co w dużym stopniu jest spowodowane dotowaniem wielu kierunków z funduszy europejskich.
W roku akademickim 2007/2008 liczba słuchaczy studiów podyplomowych w Politechnice Poznańskiej wynosiła 919, a w bieżącym roku 2008/2009 wynosi 1846. Te liczby mówią same za siebie – kryzys na razie nie zahamował tendencji wzrostowej dokształcania po dyplomie.
– Nasza uczelnia zamierza uruchomić nowe kierunki studiów podyplomowych, ale ma to związek z kierunkami rozwoju nauki i gospodarki ogólnoświatowej oraz polskiej. Kierunki te będą odpowiadać na wzrastające zapotrzebowanie na podnoszenie kwalifikacji w obszarze nowoczesnych technologii m.in. w zakresie materiałów energooszczędnych, nowych źródeł energii, projektowania, budowy i eksploatacji energooszczędnych i materiałooszczędnych systemów technologicznych, sieci komputerowych i teleinformatycznych – informuje Dobrochna Banaszkiewicz z Działu Kształcenia i Spraw Studenckich Politechniki Poznańskiej.

Popyt nie maleje

Na Uniwersytecie Śląskim (UŚ) w Katowicach również nie zauważono spadku zainteresowania studiami podyplomowymi, który mógłby wynikać ze spowolnienia gospodarczego.
– Rekrutacja na przełomie stycznia i lutego 2009 r. na kierunki uruchamiane od semestru letniego potwierdziła, że są kierunki studiów nadal cieszące się dużym zainteresowaniem, a także takie, które z powodu braku kandydatów nie zostaną uruchomione. Aby uzyskać pełny obraz sytuacji, warto jednak zaczekać do jesieni tego roku, gdy uzyskamy dane o liczbie kandydatów na studia podyplomowe, które rozpoczną się od semestru zimowego – wskazuje Magdalena Ochwat, rzecznik uczelni.
Również na lubelskim Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej (UMCS) nowe kierunki studiów podyplomowych są projektowane nie tyle ze względu na sytuację kryzysową, co przede wszystkim na podstawie analizy potrzeb rynku pracy i zainteresowań kandydatów.
– W nowym roku akademickim 2009/2010 UMCS planuje wprowadzenie studiów podyplomowych m.in. w zakresie marketingu terytorialnego i budowania wizerunku jednostek samorządu terytorialnego i zarządzania instytucjami pomocy społecznej – informuje Joanna Reszko-Zygmunt z UMCS.



Potrzeby słuchaczy

Oferta studiów podyplomowych stale ulega zmianom. UŚ zamierza uruchomić nowe kierunki studiów, ale nie będzie to ze strony tej uczelni reakcja na kryzys, lecz urozmaicenie oferty wynikające z troski o dostosowanie jej do potrzeb słuchaczy – zapewnia Magdalena Ochwat.
Również Politechnika Gdańska (PG) nie przewiduje wprowadzenia nowych kierunków studiów związanych z kryzysem gospodarczym ani nie zamierza rezygnować z kierunków, które dotychczas cieszyły się wzięciem.
– Proponujemy atrakcyjne kierunki, kształcimy specjalistów, na których jest zapotrzebowanie. W kryzysie wielu pracowników szuka dla siebie nowych możliwości zatrudnienia i dlatego zapisują się na studia podyplomowe. Dlatego kryzys nie przekłada się na spadek zainteresowania studiami. Mamy tylko nadzieję, że chętni nie będą mieli kłopotów a z opłaceniem edukacji – mówi dr Ewa Hope z Wydziału Zarządzania i Ekonomii PG.

Nowe kierunki

Uniwersytet Warmińsko – Mazurski (UWM) w Olsztynie proponuje zainteresowanym studiami podyplomowymi bogaty wybór spośród ponad 130 różnych tematycznie zakresów studiów.
– Najwięcej chętnych zgłasza się na studia poświęcone audytowi energetycznemu budynków i instalacji, rachunkowości, wyceny, zarządzania i obrotu nieruchomościami, zarządzaniu funduszami unijnymi, zintegrowanej wczesnej edukacji i logopedii – wylicza Joanna Podgórna z biura ds. kształcenia i spraw studenckich tej uczelni.
Podnoszenie kwalifikacji to, jej zdaniem, aktywność ukierunkowana nie tylko na samorealizację, ale i na ustawiczne uzupełnianie wiedzy, co jest niezbędne do zdobycia nowej pracy lub zmiany dotychczasowego stanowiska.
– W związku z sytuacją gospodarczą i nowymi potrzebami na rynku, oferta studiów podyplomowych ulega ciągłym zmianom – zapewnia Joanna Podgórna.
Wskazuje, że już w kończącym się roku akademickim 2008/2009 uruchomiono na UWM kilka nowych studiów podyplomowych m.in. „Prawne uwarunkowania kształtowania wizerunku instytucji”, „Metody satelitarnego pozycjonowania GNSS w geodezji i systemach GIS”, „Komunikacja międzykulturowa”, czy „Kontrola, nadzór i audyt w administracji publicznej”.



Studia ze wsparciem

Dofinansowanie z funduszy unijnych stwarza ogromne szanse dla osób zainteresowanych studiami podyplomowymi na bezpłatne podniesienie swoich kwalifikacji, zdobycie dodatkowej wiedzy i umocnienie swojej pozycji na rynku pracy.
– Wszystkie kierunki realizowane ze wsparciem funduszy unijnych (EFS) cieszą się ogromnym zainteresowaniem – zaznacza Joanna Reszko-Zygmunt z lubelskiego UMCS.
Na uwagę zasługuje fakt, że kierunki te uruchamiane są w wyraźnie wskazanym obszarze kształcenia m.in. dokształcania nauczycieli w zakresie technologii informatycznych i języków obcych.
– Dotowane studia umożliwiają nauczycielom uzyskanie uprawnień do nauczania drugiego przedmiotu oraz przedmiotów zawodowych. Każdorazowe uruchomienie projektu studiów finansowanych przez Europejski Fundusz Społeczny poprzedzone zostało rozeznaniem przez Ministerstwo Edukacji Narodowej zainteresowania i wskazaniem konkretnych grup beneficjentów – wskazuje Magdalena Ochwat z Uniwersytetu Śląskiego.
Uniwersytet Śląski, który posiada duży potencjał dydaktyczny, lokalowy i organizacyjny niezbędny do realizacji projektów dotowanej edukacji, przystępuje do ogłaszanych w tym zakresie konkursów.
OPINIA
ZUZANNA SMOLEŃSKA
dyrektor Centrum Kształcenia Praktycznego Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej
W SWPS prowadzimy studia podyplomowe od 11 lat i obserwujemy stały wzrost liczby zainteresowanych nimi. Szczególnie duży przyrost nastąpił w ostatnich latach. Postanowiliśmy dowiedzieć się dokładniej, co sprawia, że studia podyplomowe w SWPS się rozwijają. Zapytaliśmy naszych słuchaczy o źródła informacji o studiach i o czynniki, którymi kierowali się, wybierając studia podyplomowe. Zdaje się, że uzyskane od 906 słuchaczy odpowiedzi dotyczą nie tylko SWPS. Podstawowym źródłem informacji o studiach podyplomowych jest internet (ponad 64 proc. wskazań) i znajomi (ponad 34 proc. głosów). Tradycyjnie źródła informacji (ogłoszenia prasowe, informatory, targi edukacyjne itp.) są na dalszych miejscach. Wśród czynników decydujących o wyborze studiów, poza dopasowaniem ich do potrzeb słuchacza, badani wymienili: renomę uczelni, wysoki poziom nauczania i poziom kadry oraz rekomendacje znajomych. Nasze doświadczenia wskazują, że kandydaci dużą wagę przywiązują do ich jakości. Liczy się także informacja o wykładowcach – o ich dorobku, doświadczeniu i szczególnych kompetencjach. Istotna jest też informacja o programie – o tym, jaką wiedzę i jakie umiejętności dane studia mają przekazać.