Pobierałem rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy przez prawie dziesięć lat do maja 2005 r. W czerwcu 2006 r. lekarz orzecznik orzekł, iż jestem zdolny do pracy. Aktualnie stan mojego zdrowia pogorszył się i ZUS przyznał mi prawo do renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy od października 2007 r. na stałe. W trakcie pobierania renty podjąłem pracę i zarabiałem więcej niż 30-krotność prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. Do wniosku dołączyłem dokumenty potwierdzające moje dodatkowe zarobki z prośbą o uwzględnienie ich w podstawie wymiaru nowej renty. Mimo to ZUS przyjął podstawę wymiaru taką samą, jaka była przyjęta przy obliczaniu poprzedniej renty, co jest dla mnie krzywdzące. Czy ZUS postąpił prawidłowo?

Tak
Zakład Ubezpieczeń Społecznych postąpił prawidłowo, gdyż przywrócił prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy.
Gdy ubezpieczony ponownie nabywa prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy, podstawę wymiaru tego świadczenia stanowi wyłącznie podstawa wymiaru wcześniej pobieranego świadczenia. Oznacza to, że ubezpieczony, który ponownie złożył wniosek o rentę, do której miał już ustalone prawo, może mieć ustaloną podstawy wymiaru ponownie, ale w ramach przeliczenia podstawy wymiaru. Nowo obliczony wskaźnik wysokości podstawy wymiaru z dziesięciu kolejnych lat kalendarzowych poprzedzających rok, w którym zgłoszono wniosek, wybranych z ostatnich 20 lat podlegania ubezpieczeniom, lub też z 20 dowolnie wybranych lat z całego okresu podlegania ubezpieczeniu, musi być jednak wyższy od ostatnio obliczonego.
Przyjęcie do obliczenia podstawy wymiaru zarobków przynajmniej w części z przypadających po przyznaniu renty z tytułu niezdolności do pracy może powodować ustalenie wysokości renty od nowej kwoty bazowej.
PODSTAWA PRAWNA
Art. 21 ust. 2 pkt 2, art. 110-111 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 z późn. zm.).