statystyki

Emerytury pomostowe: ZUS kwestionuje świadectwa pracy

autor: Bożena Wiktorowska04.06.2009, 03:00; Aktualizacja: 04.06.2009, 11:50

Co trzecia osoba ubiegająca się o emeryturę pomostową otrzymuje od ZUS decyzję odmowną. W wielu przypadkach organ rentowy kwestionuje świadectwa pracy wystawione przez pracodawców.

Reklama


Reklama


Wojciech Pałasiński, lekarz z Cieszyna, przez 18 lat pracował w pogotowiu i w oddziałach intensywnej terapii. Po zakończeniu zatrudnienia pracodawca wystawił mu świadectwo pracy. Nie wynika jednak z niego jednoznacznie, że pracował w szczególnych warunkach lub charakterze. Pracodawca wpisał bowiem jedynie stanowiska, na jakich był zatrudniony w całym okresie zatrudnienia. Nie doprecyzował, że przed 1 stycznia 1999 r. pracownik wykonywał pracę w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze określoną w rozporządzeniu Rady Ministrów z 7 lutego 1983 r. Równocześnie Wojciech Pałasiński posiada ogólny staż pracy uprawniający do przejścia na emeryturę, a wykonywana przez niego praca w charakterze członka zespołów ratownictwa medycznego, uprawniają go do emerytury pomostowej. Kiedy przedstawił posiadane dokumenty w ZUS, okazało się, że przez źle wypełnione świadectwa pracy może nie dostać emerytury pomostowej. Pracownicy ZUS wyjaśnili mu, że organ rentowy może odmówić przyznania tego świadczenia, jeżeli na podstawie przedłożonej z wnioskiem dokumentacji nie można ustalić charakteru czy stanowiska pracy, przynależności resortowej zakładu pracy oraz faktu, czy praca była wykonywana stale i w pełnym wymiarze czasu pracy.

– ZUS czasami kwestionuje świadectwa pracy tylko dlatego, że pieczątka osoby wystawiającej jest nieczytelna. W takim przypadku pracownicy szukają w archiwach dokumentów potwierdzających pracę uprawniającą do emerytury pomostowej. Takich osób jest coraz więcej, bo do ZUS zgłaszają się osoby osiągające wiek uprawniający do tego świadczenia – mówi Jolanta Louchin, dyrektor Archiwum Państwowego Dokumentacji Osobowej i Płacowej w Milanówku.

Z danych przekazanych przez ZUS wynika, że zwiększa się liczba wniosków o emerytury pomostowe. W całej Polsce w sumie 369 osób złożyło dokumenty o przyznanie takiego świadczenia. Według informacji przekazanych przez Wojciecha Andrusiewicza z Centrali ZUS, aż 111 osób otrzymało decyzje odmowne. W niektórych przypadkach powodem tego są nieprawidłowo wystawione świadectwa pracy.

Jak wyjaśnia Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, osoba ubiegająca się o emeryturę pomostową musi dołączyć świadectwa pracy oraz zaświadczenia, wydane przez płatników składek, potwierdzające wykonywanie pracy uprawniającej do emerytury pomostowej.

– Dopiero w postępowaniu odwoławczym przed sądem dopuszczone są inne dowody, na przykład zeznania świadków – dodaje Jolanta Louchin.

1076 złotych najniższa wysokość średniej emerytury pomostowej w Polsce

2219 złotych najwyższa wysokość średniej emerytury pomostowej w Polsce

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:GP

Polecane

  • renia(2009-06-04 08:31) Odpowiedz 00

    To jak sobie wyliczył te 3600 jeśli nie ma Rp7 ze wszystkich lat?
    Do naliczenia kapitału początkowego też musieliśmy zebrać dokumenty.
    Te 804 zł to jakiś zasiłek, napewno nie emerytura.

  • Mural(2009-06-04 15:20) Odpowiedz 00

    Wymogi o szkodliwości w kontekście świadczeń rekompensacyjnych wymyślono w tym roku.Parę lat temu zdobyłam,jako nauczyciel bibliotekarz swiadectwa pracy nawet z lat,kiedy jedynym moim pracodawcą było kuratorium,zatrudniające do szkół.Od lat 90-tych zatrudniają dyrektorzy.Uzyskałam kapitał początkowy.Dlaczego mając udokumentowany świadectwami staż pracy,muszę udowadniać,że były to warunki szkodliwe,skoro do końca 2008 roku wszyscy nauczyciele odchodzili po 30 latach pracy bez względu na wiek właśnie z przyczyn tych specjalnych warunków?Bibliotekarki i świetliczanki też.Znów kombinacje,aby nie płacić.

  • Krystyna 53 lata(2010-03-08 10:28) Odpowiedz 00

    Niechce Waszej emerytury przepracowalam ciezko 34 lata i wychowalam dwoje dzieci bez urlopu wychowawczego tylko macierzynski nabawilam sie choroby raka i jestem po wielu operacjach oddajcie mi moje pieniadze uzbierane przez wszystkie moje lata pracy jednorazowo i bedziecie mnie mieli z glowy troche sie tego uzbieralo,Mialam rete przez 3 lata teraz jestem bez srodkow do zycia bo nie mam wieku emerytalnego musze zebrac na chleb, a Wy obracacie moimi pieniedzmi oddajcie mi je!!

  • gacek(2009-08-16 00:12) Odpowiedz 00

    szanowni internauci szkoda dyskusji i nerwow na to co nasz rzad wyprawia z zusem my ludzie jestesmy im potrzebni tylko do wyborow .sami sobie bezczelnie podnosza wynagrodzenia bez zadnego wstydu ,nie mowiac juz o honoze. dlaczego nikt nie pomysli ze nalezaloby poniesc zasilki dla bezrobotnych .nasz honorowy rzad dba o siebie nie o emeryta,bezrobotnego ,glodne dzieci .czas zeby w koncu i bezrobotni zaczeli strajkowac jak wszyscy to wszyscy .

  • zxc(2009-06-21 10:08) Odpowiedz 00

    40 lat pracy-Mężczyzna , 35 lat pracy – Kobieta i EMERYTURA. Przecież ci trudno myślący w Rządzie powinni i tak o tym pomyśleć ; niełatwo jest uzyskać taki tj. -40 lat-35 lat - okres składkowy , w tym wojsko czy macierzyński. Każdy pracownik będzie domagał się od swego pracodawcy - także tego z BCC,Lewiatana,itp. - aby za każdy miesiąc ten opłacił z tytułu tego zatrudnienia składki do ZUS - bo chce jak najszybciej osiągnąć tą magiczną liczbę 40 lat pracy /tym samym zwiększą się stopniowo wpłaty do ZUS, bez kontroli ZUS , które i tak na dłuższą metę są bezowocne i nie do skontrolowania .
    Teraz składki do ZUS są w niczyim interesie. Nikomu to się nie opłaca. Bo jak w wieku 65 lat będę mieć 30 lat pracy składkowej , to otrzymam niewiele mniejszą emeryturę od tego co ma 45-50 lat pracy. I tu Apel do p.premiera TUSKA i do p.Fedak - RZĄDZĄCY -myślcie, to naprawdę nic nie kosztuje. ZUS na tym tylko zyska. Każdy pracownik SAM będzie zabiegał o to , aby mu płacić ZUS. Ale to się uda, jak będzie każdy wiedział , że kobieta ma mieć 35 lat pracy, mężczyzna 40 lat pracy/składkowej/
    I jeszcze jedno – popatrzcie – młodzi ludzie pracują na czarno mając 30-40 lat. Lat składkowych mało co. Jaki oni uzbierają kapitał , z czego będą mieli wypłacaną emeryturę za 30-35 lat. No bo teraz są zadowoleni, że do kieszeni dostaną więcej. TERAZ – ale co będzie POTEM.
    Do ustawy emerytalnej należy wprowadzić zapis; 1/ 40 lat pracy – M i 35 lat – K.
    2/Jeżeli emerytura obliczona w systemie mieszanym /ZUS-OFE/ - jest mniej korzystna od emerytury tylko z ZUS – należy stosować korzystniejszy sposób obliczenia.
    Młodzież aktualnie nie pracuje. Okaże się, że za 30 lat państwo w 95% będzie wypłacać nie emerytury , a renty socjalne. Taka to jest aktualna polityka.!!!???

  • zxc(2009-06-21 10:08) Odpowiedz 00

    40 lat pracy-Mężczyzna , 35 lat pracy – Kobieta i EMERYTURA. Przecież ci trudno myślący w Rządzie powinni i tak o tym pomyśleć ; niełatwo jest uzyskać taki tj. -40 lat-35 lat - okres składkowy , w tym wojsko czy macierzyński. Każdy pracownik będzie domagał się od swego pracodawcy - także tego z BCC,Lewiatana,itp. - aby za każdy miesiąc ten opłacił z tytułu tego zatrudnienia składki do ZUS - bo chce jak najszybciej osiągnąć tą magiczną liczbę 40 lat pracy /tym samym zwiększą się stopniowo wpłaty do ZUS, bez kontroli ZUS , które i tak na dłuższą metę są bezowocne i nie do skontrolowania .
    Teraz składki do ZUS są w niczyim interesie. Nikomu to się nie opłaca. Bo jak w wieku 65 lat będę mieć 30 lat pracy składkowej , to otrzymam niewiele mniejszą emeryturę od tego co ma 45-50 lat pracy. I tu Apel do p.premiera TUSKA i do p.Fedak - RZĄDZĄCY -myślcie, to naprawdę nic nie kosztuje. ZUS na tym tylko zyska. Każdy pracownik SAM będzie zabiegał o to , aby mu płacić ZUS. Ale to się uda, jak będzie każdy wiedział , że kobieta ma mieć 35 lat pracy, mężczyzna 40 lat pracy/składkowej/
    I jeszcze jedno – popatrzcie – młodzi ludzie pracują na czarno mając 30-40 lat. Lat składkowych mało co. Jaki oni uzbierają kapitał , z czego będą mieli wypłacaną emeryturę za 30-35 lat. No bo teraz są zadowoleni, że do kieszeni dostaną więcej. TERAZ – ale co będzie POTEM.
    Do ustawy emerytalnej należy wprowadzić zapis; 1/ 40 lat pracy – M i 35 lat – K.
    2/Jeżeli emerytura obliczona w systemie mieszanym /ZUS-OFE/ - jest mniej korzystna od emerytury tylko z ZUS – należy stosować korzystniejszy sposób obliczenia.
    Młodzież aktualnie nie pracuje. Okaże się, że za 30 lat państwo w 95% będzie wypłacać nie emerytury , a renty socjalne. Taka to jest aktualna polityka.!!!

  • Krytyk przywilejów emerytalnych(2009-06-08 06:46) Odpowiedz 00

    Chyba nadszedł już czas, aby rząd zabrał się za reformę emerytur górniczych. Nie może być bowiem tak, że górnik otrzymuje pełną emeryturę po 20 latach pracy pod ziemią, z czego te lata liczy mu się podwójnie tj. 2 lata za 1 faktycznie przepracowany rok. Ponadto kopalnie jako przedsiębiorstwa zadłużone i nierentowne na ogół nie odprowadzały składek na ZUS i nie płaciły podatków, a mimo to górnicy korzystają z nadzwyczajnych przywilejów emerytalnych, które w 2005 r załatwił im rząd SLD na czele którego stał wówczas Marek Belka. Przecież powszechnie wiadomo, że te przywileje wywalczyli górnicy rzucając na ulicach Warszawy metalowymi przedmiotami i paląc opony przed Sejmem, teroryzując tym samym strachliwych polityków. Czas najwyższy , aby przyjrzeć się również emeryturom górniczym , z których korzystają np. sekretarki dyrektorów kopalń, które nigdy nie widziały nawet jak wygląda praca pod ziemią.

  • Jerzy(2009-06-05 14:00) Odpowiedz 00

    czy można przejść na emeryturę pomostową w wieku 60 lat- mężczyzna / przepracowane 26 lat w szczególnych warunkach i w szczególnym charakterze, jeśli prowadzi się obecnie działalność gospodarczą

  • niedoszły emeryt(2009-06-04 14:20) Odpowiedz 00

    http://biznes.onet.pl/5,1560218,prasa.html

    Ciekawa dyskusja na onet ;)

    A ja mam taki przypadek
    3 zakłady pracy, 1 uznaje 10 lat pracy w warunkach szkodliwych, dwa pozostałe odmawiają uznania.
    Po nawalankach słowno-pismenych 1 z tych 2 zakładów uznaje że jednak 4 i pół roku to praca w warunkach szkodliwych z wykazu ministra.
    3 zakład idzie w zaparte i ni_huhu.
    Brakuje 6 miesięcy. Są świadkowie, ZUS ponownie odmówi.
    Skłądać ponowny wniosek do ZUS i walić głupa? a jak odmówią odwołać się do sądu i przed sądem dochodzić swoich praw???
    są świadkowie że w tym 3 zakładzie te prace były w warunkach szkodliwych ...

    biednemu wiatr zawsze w oczy ...

  • ZAWIEDZONY(2009-06-04 19:36) Odpowiedz 00

    gwoli wyjasnienia: 804 zł brutto to SWIADCZENIE PRZEDEMERYTALNE do czasu ukonczenia 65 lat. (utrata pracy - likwidacja zakladu)

  • Mural(2009-06-04 15:22) Odpowiedz 00

    Cd.Przecież ma być to rekompensata za utratę tego przywileju!A skoro od stycznia 2009 nie ma go już,a mam 25 lat pracy obecnie,to rekompensata się należy.Bez zbędnych zaświadczeń.Niech ZUS wystąpi o orzeczenie z MEN,gdzie są prawnicy z Prawa Oświatowego,to wytłumaczą o co chodzi.

  • popierająca zawiedzionego(2009-06-04 19:22) Odpowiedz 00

    6: renia
    Umiesz czytać ze zrozumieniem? Przecież pisze wyrażnie wg starych zasad 3.600 a według nowych 804 - i co? dalej nie rozumiesz?

  • ZAWIEDZONY(2009-06-04 07:57) Odpowiedz 00

    do "emeryt" - nie mam 65 lat a w starym systemie otrzymalbym ok 3600 emerytury - wiec nie wypowiadaj sie "emeryt" jesli nie masz wiedzy o systemie emerytalnym

  • janek(2009-06-04 13:05) Odpowiedz 00

    Co się dzieje. Wczoraj w gazecie podatkowej wyczytałam,że kobieta mając 60 lat może przejśc na emeryturę mając tylko 1 rok pracy. Tak samo mężczyźni mając 65 lat .Po co nam pracowac. Mam 36 lat pracy i w tym roku 55 lat. Mając 60 lat będę miała 42 lata pracy .I jeszcze może dojśc do tego ,że emeryturę będę miała może ciut wyższą od tej osoby co przepracuje tylko rok .

  • horacy(2009-06-04 12:10) Odpowiedz 00

    mamy w Polsce nadmiar emerytów i rencistów przeliczając na jednego pracującego.Prawda jest bardzo bolesna rożne przywileje typu górnicze emerytury przez 20 lat rozdawano na prawo i lewo do tego dochodzą renty kombinowane np w woj kieleckim po małych miasteczkach czy wsiach takich "zielonych"rencistów można liczyć setkach tysięcy ludzi.I dlatego miedzy innymi przyszłe świadczenia emerytalne będą głodowe i tez nie wszyscy dostaną.

  • wjw(2009-06-04 10:58) Odpowiedz 00

    ZUS przejął metodę od polskich ubezpieczycieli. Kwestionować co się da i iść w zaparte. Niestety często się to udaje bo sędziowie w Sądach Okręgowych mają mizerną wiedzę o gospodarce i rzeczywistości.

  • popierająca zawiedzionego(2009-06-04 08:01) Odpowiedz 00

    do 2 emeryt
    Czyżbyś zapomniał, że obowiązują nowe zasady? Poszedłeś emerycie na emeryturę na starych zasadach i przeliczyli ci ją z ostatnich lat zatrudnienia a zawiedziony musiał dostarczyć wszysrkie Rp7 z 45 lat. Nikogo nie interesowało, że zakłady polikwidowane a dokumenty płacowe można było niszczyć.
    Wstydż się za takie epitety bo może właśnie ty korzystasz z tego co zawiedziony uzbierał a nie mógł udowodnić i sam może się op... a emeryturkę dostałęś.

  • ZAWIEDZONY ;-(((2009-06-04 07:53) Odpowiedz 00

    CZYTAJCIE KU PRZESTRODZE I UJADAJCIE DALEJ MLODZI I ZAPAMIETAJCIE SOBIE CO WAS CZEKA. PO 45 LATACH PRACY - (SKLADKOWYCH) OTRZYMALEM 804 ZŁ ZASIŁKU BRUTTOI!!
    WSTYD i HANBA RZADZACYCH !!! CO ZA PRZEKLETY KRAJ ZLODZIEJI!!! I Z CZEGO SIE TU CIESZYC? JAKIE TO ZWYCIESTWO?

  • K-sia(2009-06-04 09:53) Odpowiedz 00

    Po 15-20-latach emerytura !
    Po 20-30- emerytura kompensacyjna !
    Po 45-latach świadczenie emerytalne !
    Ustawy zaciemniają ludziom umysł,konstytucja RP nie gwarantuje NIC !

  • ala55(2009-06-05 01:02) Odpowiedz 00

    Po ponad 40-stu latach pracy jałmużna, pokażcie inny cywilizowany kraj , w którym tak depcze się godność ludzką.