We wtorek, na posiedzeniu rozpoczynającym się o godz. 11, rząd zajmie się projektem ustawy o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego u pracodawców - podało rano w komunikacie Centrum Informacyjne Rządu.

Projekt zawiera rozwiązania z tzw. pakietu antykryzysowego.

Pakiet antykryzysowy to 13 punktów dotyczących zmian w prawie pracy, podpisanych przez związki zawodowe i pracodawców w końcu marca. W połowie maja z pracodawcami i związkami na temat pakietu rozmawiał premier Donald Tusk, ogłaszając wstępne porozumienie partnerów społecznych i rządu w sprawie jego wspólnej realizacji.

Tusk zapowiedział wówczas, że zaraz po wakacjach może wejść w życie specustawa zapewniająca płatne urlopy postojowe dla pracowników firm zagrożonych zwolnieniami grupowymi z powodu kryzysu. Źródłem finansowania wynagrodzeń w czasie urlopów postojowych ma być m.in. Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Szanse na szybkie wejście w życie mają także elastyczne rozwiązania dotyczące rozliczania czasu pracy. Wstępne ustalenia przewidywały rozliczenia czasu pracy w ciągu 12 miesięcy oraz możliwość zawierania umów na czas określony na okres 24 miesięcy.

W porządku obrad wtorkowego posiedzenia rządu przesłanym rano przez CIR znajduje się 5 punktów, o połowę mniej niż w porządku udostępnionym dziennikarzom w poniedziałek. Jeszcze we wtorek po posiedzeniu rządu premier udaje się do Stalowej Woli. Już w sobotę w Rzeszowie szef rządu zapowiadał, że właśnie w Stalowej Woli, we wtorek, przedstawione zostaną szczegóły pakietu antykryzysowego.

CIR podał, że Rada Ministrów rozpatrzy także założenia do ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej nad dzieckiem. W myśl projektu, już w 2010 r. do domów dziecka nie trafiałyby dzieci poniżej 7. roku życia, a od 2015 r. - poniżej 10. roku życia. Natomiast do 2020 r. wyeliminowane mają zostać duże placówki - powyżej 14 wychowanków.

Ustawa wprowadzić ma duże zmiany w organizacji rodzinnej opieki zastępczej, m.in. na nowo zdefiniować rodziny spokrewnione. Autorzy ustawy chcą postawić na rodziny zawodowe. W tej chwili większość rodzin zastępczych to rodziny spokrewnione, które zwykle borykają się z podobnymi problemami co rodzina naturalna.

Ustawa wprowadzi urząd asystenta rodziny, którego zadaniem będzie praca z rodzinami mającymi trudności. Jego opinią mają się kierować sądy rodzinne. Asystent będzie sprawował w gminie opiekę nad zastępczymi rodzinami spokrewnionymi. Natomiast każda rodzina zastępcza niespokrewniona będzie pod opieką zaakceptowanego przez siebie koordynatora rodzinnej opieki zastępczej.

Jak wynika z danych resortu pracy i polityki społecznej, w rodzinach zastępczych wychowuje się prawie 65 tys. dzieci, z czego ponad 48 tys. w rodzinach spokrewnionych, ok. 10 tys. w rodzinach niespokrewnionych, a ok. 6 tys. w zawodowych rodzinach zastępczych. Ok. 2,5 tys. dzieci trafia do rodzinnych domów dziecka.

Ponadto rząd ma zająć się projektem zmian w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ministrowie rozpatrzą też projekty rozporządzeń w sprawie specjalnych stref ekonomicznych: mieleckiej i kamiennogórskiej.