statystyki

Jakie uprawnienia przysługują pracownikowi w okresie wypowiedzenia

autor: Danuta Klucz02.06.2009, 03:00; Aktualizacja: 02.06.2009, 10:38

Okres wypowiedzenia to czas, jaki upływa od momentu złożenia przez jedną ze stron oświadczenia o wypowiedzeniu umowy o pracę do chwili rozwiązania stosunku pracy. W tym okresie pracownikowi przysługują te same prawa co innym zatrudnionym. Może też korzystać z dodatkowych, określonych w kodeksie pracy, uprawnień.

Reklama


Reklama


Czy okres wypowiedzenia liczy się do stażu

Na koniec kwietnia pracodawca wypowiedział mi umowę o pracę. Wskazał w nim, że umowa rozwiąże się na koniec maja po upływie miesięcznego okresu wypowiedzenia. Natomiast trzyletni staż pracy w firmie osiągnę 20 maja. Moim zdaniem przysługuje mi trzymiesięczny okres wypowiedzenia. Czy mam rację?

Tak

Przy umowie na czas nieokreślony, im dłuższym stażem legitymuje się pracownik, tym dłuższy okres wypowiedzenia obowiązuje przy rozwiązaniu umowy o pracę z takim pracownikiem. W praktyce wątpliwości najczęściej pojawiają się wówczas, gdy określony staż pracy, z którym wiąże się dłuższy okres wypowiedzenia, pracownik nabywa dopiero po dokonaniu wypowiedzenia. W takim przypadku należy jednak pamiętać, że kodeks pracy uzależnia długość okresu wypowiedzenia od okresu zatrudnienia, przez który należy rozumieć czas liczony od dnia zawarcia umowy o pracę do daty jej rozwiązania z upływem okresu wypowiedzenia. Skoro o długości okresów wypowiedzenia decyduje okres zatrudnienia, który pracownik osiągnie w dniu rozwiązania stosunku pracy, to w przytoczonej sytuacji pracownikowi przysługiwać będzie trzymiesięczny okres wypowiedzenia, a nie miesięczny, jak przyjął pracodawca, gdyż w dniu rozwiązania umowy o pracę będzie on legitymować się już trzyletnim okresem zatrudnienia. Ma to o tyle istotne znaczenie, że w razie zastosowania okresu wypowiedzenia krótszego niż wymagany, umowa o pracę rozwiązuje się z upływem okresu wymaganego, a pracownikowi przysługuje wynagrodzenie do czasu rozwiązania umowy.

Podstawa prawna

● Art. 36 par. 1 i 49 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.).

To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Gazety Prawnej.

W pełnej wersji artykułu znajdziesz odpowiedzi na pytania:

- Czy można odmówić pójścia na urlop
- Czy przysługują dni na poszukiwanie pracy
- Czy można skrócić okres wypowiedzenia
- Czy należy się nagroda jubileuszowa
- Czy ma znaczenie wymiar etatu


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:GP

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane