statystyki

Od marca 2010 roku wzrośnie zasiłek pielęgnacyjny

autor: Michalina Topolewska01.06.2009, 03:00; Aktualizacja: 14.03.2010, 14:07

Dodatek pielęgnacyjny będzie weryfikowany co trzy lata wspólnie ze świadczeniami rodzinnymi.

Reklama


Reklama


Dopiero od 1 marca 2010 r. ma wzrosnąć wysokość zasiłku pielęgnacyjnego. Tak wynika z nowej wersji projektu nowelizacji ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. nr 139, poz. 992), który trafił już do Komitetu Rady Ministrów. Poprzednia zakładała, że będzie wyższy od 1 listopada tego roku. Zasiłek pielęgnacyjny, który wynosi obecnie 153 zł, wzrośnie do 173,10 zł i będzie wynosić tyle, ile dodatek pielęgnacyjny. Przesunięcie tego terminu jest związane z kosztami dla budżetu. Według szacunków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej wydatki na ten cel wzrosną w skali roku (jeśli wzrośnie od marca) o ponad 160 mln zł. Jednocześnie dodatek pielęgnacyjny nie będzie waloryzowany co roku, ale weryfikowany co trzy lata, jak pozostałe świadczenia rodzinne.

– Coroczna waloryzacja dodatku jest propozycją korzystniejszą dla rodzin, niż proponowana przez ministerstwo weryfikacja przeprowadzana tylko co trzy lata, bo uwzględnia na bieżąco realny wzrost cen – mówi Bożena Kołaczek z Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych.

Od nowego okresu zasiłkowego zniesione zostanie kryterium dochodowe przy przyznawaniu świadczenia pielęgnacyjnego. Wynosi ono teraz 583 zł na osobę w rodzinie. Nie zostanie za to zmieniona podstawa naliczania składek na emeryturę lub rentę za osoby, które pobierają świadczenie pielęgnacyjne i rezygnują z pracy. W dalszym ciągu będzie to 420 zł. Poprzednio resort proponował, żeby podstawą było minimalne wynagrodzenie. W związku ze zniesieniem kryterium dochodowego świadczenie pielęgnacyjne będzie przyznawane na okres ważności orzeczenia o niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:GP

Polecane

  • Dorota(2009-06-01 08:56) Odpowiedz 00

    p.Fedak czy tak wzrosna ,jak zasilki na dzieci, to koleny bak wypuszczony przed wyborami, juz teraz licza nawet na chorych i skrzywdzonych, ja wiem ze tym ludziom sie nalezy,ale moment niewlasciwy,a pozatym jakos im nie wierze...

  • baszka(2010-05-12 20:57) Odpowiedz 00

    zasilek pielegnacyjny jak pobierarz w MOPSIE wynosi 153 zl a ten sam zasilek w zusie 187

  • ślązaczka(2010-04-16 13:56) Odpowiedz 00

    Ja dzwoniłam do redakcji Gazety Prawnej i tam powiedziano mi że artykuł został napisany w czerwcu 2009r.,gdzie planowano podwyżkę ,ale niestety trzeba czekać jak nasz kochany rząd będzie miał pieniądze.

  • jaro(2010-04-30 10:35) Odpowiedz 00

    to sa klamstwa moja siostra ma do tej popry zasilek 153 a gdzie 20 zł skoro mialo wzrosnąc ?

  • tomekwsch(2010-04-28 15:29) Odpowiedz 00

    Ile właściwie wynosi zasiłek pielęgnacyjny.Tutaj jest napisane że od 1 marca 2010 roku wzrosta do 173,10 zł.Jednak w moim mieście ten zasiłek wynosi nadal 153 zł.Czy to jest zgodne z prawem ?

  • Mundek(2010-04-28 16:53) Odpowiedz 00

    Panowie rządzący czy naprawde chcecie w ten sposób zniszczyć tych biednych nędznych ludzi, których los skrzywdził tak okrutnie, a Wy ich jeszcze swojmy deczjami dobijaćie, i prosze nie uzasadniać tego brakiem pieniedzy bo naprawdę w to nikt nie uwieży. Gdy nie wiećie skąd wziąść pieniąndze to proszę zwróćić śię do Redakcji Faktu to podpowiedzą, gdzie można znaleść na zaśiłek pielęgnacyjny pieniąndze.

  • Mama dziecka niepełnosprawnego(2010-04-29 12:50) Odpowiedz 00

    Jak zwykle jesteśmy robieni w BALONA,jest koniec kwietnia a nasze dzieci nie mają wyższego zasiłku pielęgnacyjnego!!! od 2006roku zasiłek stoi w miejscu a lekarstwa i badania i wizyty lekarskie kosztują z dnia na dzień.Dowiadywałam się w MOPS-ie i nic o podwyżkach zasiłku nie wiedzą,a gazety piszą że podwyżka... tylko dla kogo ta podwyżka na pewno nie dla naszych dzieci... Czym się one różnią tym że pobieramy zasiłki w opiece?Musimy bo taka ustawa której ja ani kto inny nie wymyślił!!! Jak Gazeta będzie miała aktualne informacje dla nas to wtedy niech pisze,a nie wprowadza nas w błąd

  • Mundek(2010-04-29 15:49) Odpowiedz 00

    Nie mogę tego zrozumieć dlaczego tych biednych nędznych ludzi tak śię krzywdzi, ZUS płaći już 181 zł dodatek pielęgnacyjny,a zaśiłek pięlegnacyjny 153 zł pytam śię czy to jest sprawiedliwje, na moje rozumowanie to bardzo niesprawiedliwe ale gdzie szukać tej Sprawiedliwośći to naprawdę niewjem i nie mogę śię nigdzie dowiedzieć, nie mogę już pisać gdyż zacząłbym używać słów niecenzuralnych.

  • baszka(2010-05-01 12:40) Odpowiedz 00

    kto liczy sie chociaz troche z takimi jak my gazeta moze miala dobre intencje ale jej nie wyszlo Co tam niepelnosprawni! oni nie przyjda pod sejm . . . .

  • kulawy(2010-05-03 22:46) Odpowiedz 00

    Po co remontować samolot TU154 M za ponad 70 mln zl i tak go szlak trafił teraz rodziny dostają kasę a my niepełnosprawni guzik teraz nie mają za co żyć ciup im rentę na dzieci po 2000zł żona 5000zł i się żyją może Pan Tusk i Komorowski ostopią dziety by dać niepełnosprawnym po 20zł a tak wogóle wszyscy niepełnosprawni powini napisać skargę do Strassburga bo jest ustawa ze mają podwyższyć zasiłek niestety dopiero 2012 gnoje i złodzieje.

  • desperatka(2010-05-04 11:45) Odpowiedz 00

    Jestem zdesperowana dlatego pisze nie wiem co zrobić.Moja córka pobierała zasiłek od 12 lat.W tym roku jej odebrali.Urodziła się z lewostronnym niedowładem ,ćwiczyłam i rechabilitowałam od urodzenia ,wypracowałam tak wiele że nie ma śladu niedowładu ,ma wade postawy która się nie pogłębia,dlatego ze nadal cwiczy.Teraz pozbawiono mnie zasiłku który uprawnia mnie do rechabilitacjii stałej tzn dwa razy w tygodniu.Co będzie jak przestanie ćwiczyć?Ta sama pani doktor dawała 11 lat zasiłek i ta pani doktor pozbawiła jej.Pozostał mi sąd ale jak tam nie będzie pozytywu to zostaje mi samotna walka z mięśniami córki żeby nie było gożej.Córka sie buntuje nie chce ćwiczyć w domu pod okiem rechabilitanta musi.Jeden podpis i marnują to co wypracowałam przez 12 lat.Gdzie pisać żeby urwac ten proceder dostawania premii za odrzucony zasołek?Dlaczego dzieci muszą cierpieć przez kryzys w państwie?Macie ten sam problem to piszcie .Pozdrawiam- desperatka

  • baszka(2010-05-04 17:42) Odpowiedz 00

    moj wnuk choruje od urodzenia 12 lat chowam chore dziecko bo rodzice onim zapomnieli Lecze go u 4 specjalistow ma choroby zdiagnozowane w 2007 roku zabrali dziecku zasilek pielegnacyjny ktory pozbawil mnie ulgi na przejazdy do lekarzy w warszawie szczecin i koszalin Walczylam rok ale to byla walka przez lzy ale nie poddalam sie Wysylali mnie po komisjach gdansk slupsk szczecin Ale Wygralam Wyrownali za calt rokPOWODZENIA!

  • desperatka(2010-05-05 10:57) Odpowiedz 00

    Dziękuję!!!Ale mam pytanie gdzie pani się jeszcze odwoływała ?Odrzucili w powiatowym i wojewódzkim a teraz mam pisać do sądu i innej po sądzie nie ma możliwości.Tak mi powiedzieli.Jestem z okolic Krosna podkarpackie.Widzę,że w całym kraju tak na nas żerują nie boje się urzyć tego słowa.Pani też rzycze wytrwałości i sił- jest Pani wspaniałą babcią.

  • baszka(2010-05-05 11:20) Odpowiedz 00

    Dziekuje !gdybym miala zrobic to jeszcze raz zrobilabym to Natomiast druga babcia kaze mi oddac chlopca do osrodka Sama niech idzie Niewiem czy mozna sie dalej odwolac musi pani sie dowiedziec Walczyc do konca Gdyby nie moja determinacja nie udaloby sie Pani nie moze sie poddawac to dla dobra dziecka ono musi w zyciu funkcjonowac normalnie ani urzednicy ani lekarze nam w tym nie pomagaja Patrza jakby tu zabrac i to tym najslabszym Pozdrawiam

  • Help me(2010-05-12 18:05) Odpowiedz 00

    Mam pytanie do was ile w końcu wynosi ten zasiłek pielęgnacyjny 173?

  • rybka(2010-05-15 11:01) Odpowiedz 00

    sluszna uwaga !!!Zlodziei w polsce nie brakuje Ja w tym roku olewam wybory Bardzo liczylam na PO myslalam ze nie skrzywdza najslabszych POMYLKA!!!

  • Beata(2010-04-20 09:15) Odpowiedz 00

    Napisał liścik bardzo wymowny , bo ja mam dwie choroby i nieraz niewiem co lepiej leczyć a mam 600 złotych renty, więc każdy grosz sie liczy. jak napisze nas więcej to może chociaż będą miec czkawkę i to uciązliwą

  • umiarkowany stopień(2010-05-14 16:10) Odpowiedz 00

    Dopiero od 1 marca 2010 r. ma wzrosnąć wysokość zasiłku pielęgnacyjnego. Tak wynika z nowej wersji projektu nowelizacji ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. nr 139, poz. 992), który trafił już do Komitetu Rady Ministrów. Poprzednia zakładała, że będzie wyższy od 1 listopada tego roku. Zasiłek pielęgnacyjny, który wynosi obecnie 153 zł, wzrośnie do 173,10 zł i będzie wynosić tyle, ile dodatek pielęgnacyjny. Przesunięcie tego terminu jest związane z kosztami dla budżetu. Według szacunków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej wydatki na ten cel wzrosną w skali roku (jeśli wzrośnie od marca) o ponad 160 mln zł. Jednocześnie dodatek pielęgnacyjny nie będzie waloryzowany co roku, ale weryfikowany co trzy lata, jak pozostałe świadczenia rodzinne i gdie to jest dostałem pismo że dopiero 2012 mają podwyższyć bo nie mają pieniędzy chyba muszą dać na kampanię prezydentką kupić samoloty no i przedewszystkim oni muszą dostać podwyżkę.

  • tadek(2010-05-14 23:04) Odpowiedz 00

    protestować w dzien wyborów prezydenckich bo
    platforma obywatelska oszukuje kto ma jaja to zrobi protest nagłośnić w telewizji i w
    uwaga interwencja prosto z polski to wtedy znajdom sie pieniądze

  • robert(2010-06-02 18:31) Odpowiedz 00

    Obiecanki cacanki a głupiemu radość.Mieli podnieść ale brakłoby pieniedzy na nagrody w ministerstwach na załatwianie prywatnych spraw.Żenujące.