statystyki

W niedzielę sklepy będą nieczynne

autor: Łukasz Guza29.05.2009, 03:00; Aktualizacja: 29.05.2009, 10:11

31 maja 2009 r. po raz kolejny w tym roku obowiązuje zakaz pracy w handlu. W ten dzień pracować mogą tylko właściciele sklepów, zleceniobiorcy i ajenci.

reklama


reklama


W najbliższą niedzielę 31 maja wypada dzień Zesłania Ducha Świętego. To święto ustawowo wolne od pracy dla osób zatrudnionych na podstawie umów o pracę w placówkach handlowych. Pojutrze na pewno zamknięte będą więc hiper- i supermarkety oraz wszystkie inne placówki handlowe, które muszą zatrudniać pracowników.

– Kodeks pracy nie wprowadza jednak zakazu handlu w święta, lecz jedynie pracy w placówkach handlowych w takie dni – tłumaczy Rafał Kotys, prawnik z firmy Tomaszewski, Kotys – Doradztwo Prawne.

31 maja handel mogą więc prowadzić właściciele sklepów oraz osoby zatrudnione przez nich na podstawie umów cywilnoprawnych, a nie umów o pracę. Prowadzący placówki handlowe muszą jednak pamiętać, że praca w handlu jest wykonywana pod kierownictwem przełożonego, w miejscu i czasie przez niego określonym. Jeżeli zleceniobiorca złoży pozew o ustalenie istnienia stosunku pracy, sąd pracy może orzec, że właściciel sklepu powinien zawrzeć z nim umowę o pracę oraz zapłacić grzywnę do 30 tys. zł.

Zgodnie z prawem, handel w święta mogą prowadzić np. ajenci sieci handlowych. Nie są oni pracownikami, gdyż z właścicielem sieci łączy ich zazwyczaj umowa franczyzy, a nie stosunek pracy. Zakaz pracy w handlu nie obejmuje też aptek, gdyż są one placówkami ochrony zdrowia, oraz stacji paliw, które Państwowa Inspekcja Pracy uznała za placówki usługowe, a nie handlowe. Ze względu na użyteczność społeczną mogą one prowadzić handel w święta. Placówkami handlowymi nie są także np. restauracje, zakłady gastronomiczne, hotele i ośrodki wypoczynkowe.

Co roku w czasie świąt PIP otrzymuje zgłoszenia dotyczące naruszeń zakazu. Na przykład, 1 i 3 maja 2009 r. opolski okręgowy inspektorat pracy odebrał osiem tego typu sygnałów. Zgłoszenia pochodziły najczęściej od członków rodzin pracowników, którzy musieli pracować w święta. Inspekcja sprawdza każdy taki przypadek. W Opolu inspektorzy pracy ustalili m.in., że w jednym ze sklepów spożywczych w święta majowe pracowały cztery osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę. Inspektor nałożył na nieuczciwego pracodawcę mandat w wysokości 2 tys. zł.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:GP
  • Ted(2009-05-29 18:58) Odpowiedz 00

    Dyktat Kościola trwa!!!

  • pyk(2009-05-29 16:49) Odpowiedz 00

    Do 2 i 9 .
    Jak wam się tak podaba w Australii ,to kupcie bilet w jedną stronę i nie wracajcie.
    Weżcie też z sobą wszystkich szmanów w sukienkach.
    Od razu zrobi się normalnie.

  • Elka(2009-05-29 21:56) Odpowiedz 00

    W święto zesłania ducha świętego niech świętują ci, co w to wierzą. Utrudnianie życia ciężko pracującym przez cały tydzień, czasem na dwóch etatach, aby utrzymać rodzinę to przykład nie liczenia się ze społeczeństwem.
    Nie mam czasu aby zrobić zakupy nawet w sobotę, a modlić się w niedzielę nie zamierzam, bo muszę zrobić pranie, na dawanie na tacę też mnie nie stać!

  • Kasia(2009-06-02 06:28) Odpowiedz 00

    A ja lubię pracować w niedzielę . Przynajmniej mam 200% płatną dniówkę.

  • aaa(2010-05-23 13:36) Odpowiedz 00

    Jak nasz kraj będzie bogaty , to i nie będziemy pracować...tj tu przytaczacie przykłady w innych krajach...póki co szybko , to nie nastąpi...więc pracujemy.

  • Sprawiedliwy(2009-08-29 00:34) Odpowiedz 00

    Ajenci szykują materiały dowodowe i idą do Prokuratora. KWP Zielona Góra wydział d/s Przestępczości gospodarczej prowadzi sprawę przeciwko Żabce. Podejrzenie samobójstwa na tle problemów finansowych jednego z ajentów sieci Żabki w Gdyni. Masowe zwolnienia ajentów w Radomiu z potężnym zadłużeniem w US i ZUS. Zwolnienia ajentów bez konkretnych podstaw we Wrocławiu i innych miastach Polski. Powód działanie na szkodę firmy. Próby blokowania założenia Stowarzyszenia ajentów sieci.
    Gazety nie chcą pisać z obawy przed procesami.

  • turysta(2009-05-29 13:30) Odpowiedz 00

    DO Iwa
    w Austrii w piatki pracują urzedy do 12.00.
    Robią zakupy i wyjeżdzają na dacze.
    A u nas zanim sie dojedzie w piątek do domu to jest wieczór.
    Sobota na sprzatanie a niedziela na zakupy.

  • Wie(2009-05-29 12:55) Odpowiedz 00

    Kazdemu nalezy sie odpoczynek i czas dla rodziny !!! Kto ma zrobic zakupy ten zrobi ! W innych krajach sklepy sa zamkniete i nikt nie robi dramatu.

  • HL(2009-05-29 09:54) Odpowiedz 00

    Do 2: totalna bzdura? Chyba jasne jest, że jak sklep pracuje krócej, to potrzebuje mniej pracowników.
    Poza tym co to za fetysz z tą niedzielą? Równie dobrze pracownik może dostać wolne w inny dzień tygodnia - to nawet lepiej dla niego, bo może jakąś sprawę w urzędzie załatwić.
    I proszę mi nie truć, o tym, że niedziela to dzień kontemplacji duchowej, czy dzień przeznaczony dla rodziny - wiadomo jak się w Polsce "świętuje" niedzielę - leżąc do góry brzuchem przed telewizorem. I w sumie nic dziwnego - co można robić, skoro wszystko jest pozamykane? Nawet na głupie lody nie można pójść.

  • iwa(2009-05-29 09:40) Odpowiedz 00

    W Austrii w niedziele sklepy są zamknięte.Ludzie mogą zrobić zakupy w inne dni i tłumaczenie zwolnieniami że nas nie stać to jest totalna bzdura.

  • W OKOWACH KOMUNY!!!(2009-05-29 10:43) Odpowiedz 00

    CHORZY PARLAMENTARZYŚCI I CHORZY CZARNI - GNĘBIĆ SPOŁECZEŃSTWO!!!
    DZISIEJSZY CZŁOWIEK SAM WIE KIEDY;
    - jeść;
    - pić;
    - pracować;
    - świętować i w jaki sposób.

  • Andrzej(2009-05-29 11:00) Odpowiedz 00

    Dlaczego handlowcy nie mają każdej wolnej niedzieli jak w Niemczech. Bierzmy przykład z naszych sąsiadów w przypadku dobrych rozwiązań.

  • Wpieniony(2009-05-29 12:36) Odpowiedz 00

    Co za debilizm; są tacy co ciężko tyrają cały tydzień żeby utrzymać tych wszystkich nierobów i zwyczajnie nie mają czasu na zrobienie większych zakupów w tygodniu. Są też tacy którzy potrzebują dodatkowej kasy i chętnie by w ten dzień popracowali. Ale czarno-rządowa mafia wie oczywiście lepiej co dla kogo dobre i uszczęśliwi wszystkich na siłę...

  • Alex(2009-05-29 11:13) Odpowiedz 00

    Takich sobie wybraliście nieudaczników!Zakazać wszystkim bez wyjatku, a nie kombinują jak obejść zakaz.GSy przenoszą pracowników na ajentów pod przykrywką swojej działalnośći,niby towar ich wyposażenie sklepu rozliczanie także,aby tylko obejść zakaz...

  • Narodowiec.(2009-05-29 05:23) Odpowiedz 00

    Jeszcze do cywilizacji zachodniej, jakoś nie możemy dojść, w miare sprawnie.?